Az alábbiakban leírt tesztek a prosztatarákra utaló figyelmeztető jeleket keressenek. De ezek a korai felismerési tesztek nem tudják biztosan megállapítani, hogy van-e rákos megbetegedése. Ha az egyik ilyen vizsgálat eredménye rendellenes, valószínűleg szükséged lesz a prosztata biopszia hogy rákosodott-e. (Lásd: Ha a Prosztatarák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak.)
A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata mirigyben lévő sejtek (mind normál sejtek, mind ráksejtek) által termelt anyag. A PSA-t leginkább spermában találják, de a vérben is kis mennyiség található.
A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.
Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.
A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.
Ha a PSA szintje magas, orvosa javasolhatja, hogy várjon egy kis időt, és ismételje meg a tesztet, vagy kapjon prosztata biopsziát, hogy megtudja, van-e Önnek rákos. Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.
A prosztatarákon kívül számos tényező is növelheti a PSA-szinteket:
Egyes dolgok miatt a PSA szintje csökkenhet (még akkor is, ha az embernek prosztatarákja van):
Azoknál a férfiaknál, akikről nem ismert, hogy prosztatarákban szenvednek, nem mindig egyértelmű, hogy a PSA csökkentése hasznos. Bizonyos esetekben a PSA csökkentő tényező is csökkentheti az ember prosztatarák kockázatát. Más esetekben azonban csökkentheti a PSA szintet anélkül, hogy befolyásolná az ember rákbetegségét. Ez valóban káros lehet, ha csökkentené a PSA-t abnormális szintről normálisra, mivel ez nem okozhat rákot. Ezért fontos, hogy beszéljen orvosával olyan dolgokról, amelyek hatással lehetnek a PSA szintjére.
Egyes orvosok fontolóra vehetik a különböző típusú PSA tesztek (az alábbiakban tárgyalt) használatát annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e prosztata biopsziára, de nem minden orvos egyetért abban, hogy hogyan alkalmazzák ezeket a PSA-teszteket. Ha a PSA teszt eredménye nem normális, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy megvitassa a rák kockázatát és a további vizsgálatok szükségességét.
Százalékos PSA: A PSA a vérben lévő 2 fő formában fordul elő. A vérfehérjékhez egy formanyomtatvány van, míg a másik szabadon (nem kapcsolódik). A százalékos szabad PSA (fPSA) az a hányados, hogy mennyi PSA tér el szabadon a teljes PSA szinthez képest. A szabad PSA aránya alacsonyabb a prosztatarákban szenvedő férfiaknál, mint azoknál a férfiaknál, akik nem.
Ezt a tesztet néha arra használják, hogy segítsen eldönteni, hogy van-e prosztata biopszia, ha a PSA eredményei határvonalon vannak (például 4 és 10 között). A Alsó százalékos szabad PSA azt jelenti, hogy esélye van a prosztatarákra, és valószínűleg biopszia van.
Sok orvos javasolja a biopsziát azoknak a férfiaknak, akiknek a százalékos szabad PSA értéke 10% vagy annál kevesebb, és azt ajánlják, hogy a férfiak biopsziát tekintsenek, ha 10% és 25% között van. Ezekkel a vágásokkal felismeri a legtöbb rákot és segít egyes embereknek elkerülni a felesleges prosztata biopsziákat. Ezt a tesztet széles körben használják, de nem minden orvos egyetért abban, hogy 25% a legjobb vágási pont a biopszia eldöntésére, és a vágás az általános PSA szinttől függően változhat.
Komplex PSA: Ez a vizsgálat közvetlenül megméri az egyéb fehérjékhez kapcsolódó PSA mennyiségét (a PSA részaránya, amely nem “szabad”). Ezt a tesztet a teljes és ingyenes PSA ellenőrzése helyett elvégezhették, és ugyanolyan mennyiségű információt szolgáltathatna, mint a többi különálló teszt. Ezt a tesztet tanulmányozzák, hogy lássák-e ugyanazt a pontosságot.
Azok a tesztek, amelyek kombinálják a PSA különböző típusát: Néhány újabb teszt, például a prosztata egészségügyi index (phi) és a 4Kesoros teszt, kombinálják a különböző típusú PSA-k eredményeit ahhoz, hogy átfogó pontszámot kapjanak, amely tükrözi az ember prosztatarákos esélyét. Ezek a tesztek hasznosak lehetnek a némileg emelkedett PSA-val rendelkező férfiak számára, hogy segítsen meghatározni, hogy van-e prosztata biopszia. Bizonyos tesztek segítségével meg lehetne állapítani, hogy egy olyan embernek, akinek már van prosztata biopszia, nem talált rákot, még egy biopsziával kell rendelkeznie.
PSA sebesség: A PSA sebesség nem különálló teszt. Ez annak a mértéke, hogy a PSA milyen gyorsan növekszik az idő múlásával. Általában a PSA szintje lassan emelkedik az életkorral. Néhány kutatás azt találta, hogy ezek a szintek gyorsabban emelkednek, ha egy férfi rákos, de a vizsgálatok nem mutatják, hogy a PSA sebesség hasznosabb, mint maga a PSA szint a prosztatarák meghatározásában. Ezért az ACS-irányelvek nem javasolják a PSA sebesség alkalmazását a prosztatarák szűrésének részeként.
PSA sűrűség: A PSA szintje magasabb a nagyobb prosztata mirigyeknél. A PSA sűrűséget (PSAD) néha nagy prosztata mirigyeknél alkalmazzák, hogy megpróbáljanak ehhez igazítani. Az orvos a prosztata mirigy térfogatát (méretét) transzrektális ultrahanggal mérli (lásd: Ha a prosztata rák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak), és a PSA számot a prosztata térfogatával osztja el. A magasabb PSA-sűrűség a rák nagyobb valószínűségét jelzi. A PSA-sűrűség nem bizonyult olyan hasznosnak, mint a százalékos PSA-teszt.
Kor szerinti specifikus PSA-tartományok: A PSA-szintek általában magasabbak az idősebb férfiaknál, mint a fiatal férfiaknál, még akkor is, ha nincs rák. A határvonalon belüli PSA-eredmény egy 50 éves férfiban nagyon aggasztó lehet, de kevésbé aggodalomra ad okot egy 80 éves férfiban. Emiatt egyes orvosok azt javasolták, hogy összehasonlítsák a PSA eredményeit az azonos korú férfiak eredményével.
De mivel az életkor-specifikus PSA-tartományok hasznossága nem bizonyított, az orvosok és a szakmai szervezetek (valamint a PSA-tesztek készítői) nem javasolják használatukat.
A digitális rektális vizsga (DRE) esetében az orvos behelyezi a kesztyűs, kenhető ujját a végbélbe, hogy érzékelje, hogy a daganat vagy a prosztata kemény területei rákot okozhatnak. Amint az alábbi képen látható, a prosztata csak a végbél előtt van. A prosztatarák általában a mirigy hátsó részében kezdődik, amit a rektális vizsgálat során érezhetünk. Ez a vizsga kellemetlen lehet (főleg azoknál a férfiaknál, akiknél vannak aranyércek), de általában nem fájdalmas és csak rövid időre tart.
A DRE kevésbé hatékony, mint a PSA vérvizsgálata a prosztatarák meghatározásában, de néha rákos megbetegedéseket tapasztalhat a normális PSA-szinttel rendelkező férfiaknál. Emiatt a prosztatarák szűrésének részét képezheti.
Ha tünetei vannak a prosztatarák okozta, akkor látogasson el a háziorvoshoz.
Nincs egyetlen, végleges teszt a prosztatarákra, ezért a háziorvosod megvitatja veled a különféle tesztek előnyeit és hátrányait, hogy elkerülje a felesleges szorongást.
Orvosa valószínűleg:
2015-ben az Országos Egészségügyi és Egészségügyi Minőségbiztosítási Intézet (NICE) közzétette az iránymutatásokat annak érdekében, hogy a háziorvosok felismerjék a prosztatarák tüneteit és jeleit, és gyorsabban tájékoztassák az embereket a megfelelő tesztekről. Ha kíváncsi a prosztatarákra vonatkozó további vizsgálatokra, kérjük, olvassa el a NICE 2015 irányelveket a Feltételezett Rákról: Elismerés és Tájékoztatás.
A PSA a prosztata által termelt fehérje. Minden embernek kis mennyiségű PSA van a vérében, és az életkorral nő.
A prosztatarák növelheti a PSA termelését, és így a PSA teszt a vérben magasabb PSA-szintet keres, amely korai stádiumban a betegség jele lehet.
A PSA-teszt azonban nem specifikus teszt a prosztatarákra. A legtöbb prosztatarákos férfi nem emelkedett PSA szinttel rendelkezik. A felemelt PSA-szintû férfiak több mint 65% -a nem rendelkezik rákkal, mivel a PSA szint emelkedik minden férfiban, amikor öregszik.
A következő lépés egy DRE, amelyet a GP végezhet.
A DRE során a háziorvos kenõ és kesztyûs ujját beillesztheti a végbélbe. A végbél közel van a prosztata mirigyéhez, így a GP meg tudja nézni, hogy megváltozott-e a mirigy felülete. Ez kicsit kényelmetlen lesz, de nem fájdalmas.
A prosztatarák miatt a mirigy kemény és göröngyös. Azonban a legtöbb esetben a rák nem okoz változást a mirigyben, és a DRE valószínűleg nem képes kimutatni a rákot.
A DRE hasznos a jóindulatú prosztata hiperplázia által okozott prosztata-megnagyobbodás kizárásához, mivel ez a mirigy érzékeny és sima.
A GP értékelni fogja a prosztatarák kockázatát számos tényező alapján, beleértve a PSA-szinteket, a DRE eredményeit, az életkorát, a családtörténetet és az etnikai csoportot. Ha veszélyben van, akkor a kórházba kell utalni, hogy megvitassák a további vizsgálatok lehetőségeit.
A leggyakrabban használt teszt egy transzrektális ultrahang-vezérelt biopszia (TRUS). Biopsziát is lehet venni cisztoszkópiás vizsgálat vagy a herék mögötti bőrön keresztül (perineum).
A TRUS biopszia során egy ultrahangos tapintó (egy olyan gép, amely hanghullámokat használ a test belsejének képalkotására) beillesztésre kerül a végbélbe. Ez lehetővé teszi az orvos vagy a szakápoló számára, hogy pontosan hol látja el a tűt a rectum falán keresztül, hogy kis mintákat vegyen be a prosztata szövetéből.
Az eljárás kellemetlen, és néha fájdalmas is lehet, ezért helyi érzéstelenítést kaphat a kellemetlenség minimalizálása érdekében. Mint bármely más eljáráshoz, komplikációk is lehetnek, beleértve a vérzést és a fertőzést.
Bár megbízhatóbb, mint egy PSA teszt, a TRUS biopszia problémákat okozhat. Hiányozhat egynél több rákban, mert a rák helye nem ismert, amikor végrehajtják. Az orvosok láthatják a prosztatát az ultrahangvizsgálat segítségével, de nem a daganat (ok), ha jelen vannak.
Szükség lehet egy másik biopsziára, ha tünetei továbbra is fennállnak, vagy a PSA szintje tovább emelkedik. Kezelőorvosa egy másik biopszia előtt kérheti a prosztata MRI-vizsgálatát.
A TRUS biopszia olyan kis, alacsony kockázatú rákos megbetegedéseket is találhat, amelyek nem igényelnek kezelést, de szorongást okozhatnak. Sok férfi gyakran úgy dönt, hogy sebészeti beavatkozást vagy radioterápiát végez, de ezek nem jelentenek előnyöket, de mellékhatásokat, például inkontinenciát és merevedési zavarokat okoz.
A biopsziából származó szövetmintákat laboratóriumban vizsgálják. Ha rákos sejteket találnak, akkor tovább tanulmányozhatják, hogy milyen gyorsan terjed a rák. Ezt a folyamatot “elrendezésnek és osztályozásnak” nevezik, és segít az orvosoknak eldönteni, melyik kezelés a legmegfelelőbb.
Szeretne többet tudni?
Ha jelentős a esélye annak, hogy a rák terjed a prostate-ról a test más részeire, további vizsgálatokat lehet javasolni.
Szeretne többet tudni?
Az oldal legutoljára felülvizsgált: 2015/03/01
Következő felülvizsgálat esedékes: 2013.12.31
“Color Doppler és Tissue Harmonic Ultrasound a Prosztatarák korai felismerésében és felépítésében.” PCRI INSIGHTS Vol. 5, No 2: 1-10 “
Írta Dr. Bahn Duke.
A transzverzális ultrahang (TRR) képalkotás régóta nélkülözhetetlen eszköze a prosztatarák (PC) diagnózisnak. Tény, hogy a prosztata specifikus antigén (PSA) teszt TRUS és digitális végbélvizsgálattal (DRE) kombinálva felelős a legtöbb prosztatarák diagnosztizálásáért az Egyesült Államokban minden évben. Valójában a progresszív PC korai felismerése és korai beavatkozása segíthet csökkenteni a 30 000 prosztatarákkal összefüggő halálesetet évente.
Az évek során a PC-ben jelentett incidencia növekedése aránytalan volt a demográfiai változásokban. Ennek a gyors növekedésnek fő oka lehet a PSA és az azt követő ultrahangos biopsziák (véletlenszerű biopszia) könnyű elérése. Ironikus, hogy ez egy dilemma a betegek és a klinikusok számára. Bár sok ember életét megmentve van, egyes férfiaknak lehetnek olyan “látens” vagy “jelentéktelen” daganataik, amelyeknek esetleg nem kell kezelésük.
Pontos ultrahang-értékelés megfelelő biopsziával értékes információkkal szolgál az ügyes várakozás és a megfelelő korai beavatkozás közötti döntéshez.
A mirigy volumene és a diagnózis
Sok vita van a diagnosztikai eszközök használatáról, mint például a DRE, a diagnosztikus PSA szintek, az életkorral összefüggő PSA és a mirigy mennyisége – a PC korai észlelésére. Gyakorlatunkban a szérum PSA> 3ng / ml, egy év alatt 1 ng / ml PSA-szint emelkedés vagy abnormális DRE a TRUS jelzés. Ha az aman szérum PSA nagyobb, mint az előre jelzett PSA (mirigy térfogata x 0,12), akkor egy “nagy kockázatú” csoportban van a megbetegedésben. Ezt a csoportot alaposan ultrahangos vizsgálatnak vetik alá.
Sonográfiai értékelés
Mivel a klinikailag releváns (> 0,5 cm) PC szinte mindig hypoechoic (fekete az ultrahang) a normál prosztataszövethez képest, csak biopsziás elváltozásokat észlelünk ultrahanggal.
A tumor felépítésétől függően a hypoechogenicitás (ultrahangos sötétség) a nyilvánvaló (csomósodástól) és a finom (infiltratív) változásokig terjed. Ezért a vizsgálatot végző orvos köteles megismerni a protonrák zónai anatómiáját és morfológiai megjelenítését.
A külső mirigyben (perifériás zónában és központi zónában) és a belső mirigyben (átmeneti zónában) lévő rákok különböző szonográfiás megjelenést és biológiai viselkedést mutatnak, és a küszöbértéket, amely meghatározza, hogy a biopszia változik-e a lézió méretétől, helyétől és a felesleges PSA mennyiségétől függően.
Külső gland rákok (Perifériás zóna tumorok)
A külső mirigy rákok nagyobb hajlamúak, mint a belső mirigy rákjai az extracapsuláris terjedés miatt, mert könnyen el tudnak menekülni az anatómiai gyengeség (a neurovascularis kötegágak, a szeminárium és a csúcspont bejutása révén). Szerencsére ezek a daganatok könnyen láthatóak, mivel a háttérszövet homogénebb, mint a belső mirigyé.
A legtöbb külső glandrák a laterálisan a neurovaszkuláris kötegek bejáratánál keletkezik. A terület vizualizálásához és mintavételezéséhez legjobbnak találtuk a szkennelést és biopsziát a keresztirányú síkban. A külső gland léziókra való áttérés során először biopsziázzuk a sérülést, és mintát veszünk a kísérő neurovaszkuláris ágaknak a prosztata kapszula külső felületén lévő tangenciális sík mentén. A zsírral kevert daganat megállapítása végleg diagnosztizálja a szövettani stádiás T3 rákot. Amikor a külső gland tumorok a középvonalra nyúlnak ki, a biopsziát végezzük a szemcse-vezikula és a csúcs trapéz térének összefolyásával. A mirigy alapja és csúcspontja ezen a területen mindig biopsziás, hogy segítséget nyújtson a rák belső terjedésének értékelésében.
A külső mirigy hipoekóikus elváltozásait erőteljesen kell követni, mert viszonylag kicsiek lehetnek. Ezért az ultrahangban látható elváltozások biopsziáját végezzük el, amikor a felesleges PSA azt sugallja, hogy 1 cm-es lézió jelen lehet (a felesleges PSA nagyobb 2 ng / ml).
A rák terjedésének útja; Perifériás zóna tumor
Ha a külső mirigyben nem találunk elváltozásokat ultrahanggal, általában nem véletlenszerű biopsziát végzünk. Ezen a ponton elmozdítjuk a figyelmet a belső mirigyre (átmeneti zóna).
A belső gland rákok (átmeneti zóna tumorok)
A TRUS képes érzékelni a rákos megbetegedéseket a belső mirigyben, bár az érzékenysége kisebb, mint a külső mirigyé. Ha a PSA felesége 4-6 ng / ml, és a külső mirigyben nem található elváltozás, akkor gondosan át kell vizsgálnia a belső mirigyet egy homogén, rosszul meghatározott hipoekóikus elváltozás miatt. A belső mirigy anatómiai gyengeségére, az elülső csúcsra és a húgyhólyag nyakára koncentrálunk. A Color-flow Doppler és (a közelmúltban) Tissue Harmonic segítséget nyújt ezeknek a nehezebb látásmintáknak a diagnosztizálásában, mivel az 1 cm-nél nagyobb daganatok újbóli érzékenysége (a daganat belsejében lévő bőséges edény) újonnan felismerhető. Az átmeneti zóna zavaró heterogén természete miatt a színáramlás lehet az egyetlen ok a rák jelenlétére egy finom hipoekóikus elváltozásban.
A belső mirigyhez óvatos várakozási módot alkalmazunk, ha: (1) a mirigy mennyisége nagyobb, mint 50 cm; (2) az elülső csúcs, apex vagy a hólyag nyakának gyanús sérülése nem látható; (3) a felesleges PSA kisebb, mint 4-6 ng / ml; és (4) nincs külső gégeeredetű sérülés. Általában a belső mirigy rákok kevésbé agresszív prognosztikai tényezőkkel (Gleason score és DNS ploidy) rendelkeznek, mint a külső mirigy rákok, és általában csak akkor határolják be, amikor nagyon nagy mennyiségeket érnek el. Ezért úgy érezzük, hogy ezeket a rákokat nem kell agresszíven követni, mint a külső mirigy rákokat. Annak biztosítására, hogy nem figyeltünk meg jelentős daganatot, a szérum PSA-tesztet 4-6 hónapos intervallumokban ismételjük meg. Ha emelkedő tendencia folytatódik, újra ultrahangot végzünk.
A rák terjedésének útja; Átmeneti zóna tumor
Stage biopsziás technika
A biopsziás mintáknak tartalmazniuk kell egy mintát a sérülés közepétől, és az esetleges tumor menekülési útvonalát, az ismert anatómiai gyengeség alapján. A pozitív neurovascularis kötegbiopsziának tartalmaznia kell a tumorsejtekkel vagy a behatolt ideghüvellyel érintkező zsírsejteket; a sertéshólyag-biopszia tartalmaznia kell a pigmentált hámot (specifikus sejtes rétegét szeminárium vesék). Mivel a prosztata nem tartalmaz zsírt, ennek a szövetnek a jelenléte a mintában megerősíti a prosztata további inváziót. A szövetmag rektális végét kék tintával festjük, mielőtt elküldenénk a laboratóriumba. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy meghatározzuk a tumor pontos elhelyezkedését – egy inked végnél a külső mirigy (perifériás zóna) daganat és a nem inked végnél a belső mirigy tumor (átmeneti zóna).
Információ (kockázati tényezők) a TRUS és Stage biopsziából
Mi a tumor pontos helye?
Mi az a mag daganatmérete a milliméterben és a lézió TRUS dimenziójában?
Mi a Gleason minősítés? (Ha ez 7, milyen százalékban 4?)
Van-e perineurális invázió jelenléte (a PC a prosztata belsejében lévő ideghüvelyt behatolja)?
Mi a daganatos érrendszeri betegség (neovaszkularitás)?
A tumor a prosztatában van-e vagy sem (T1-2 vagy T3-4)?
Mi a tumor ploidije?
Ez az információ pontos röntgenfelvételt biztosít a betegek számára, és ezáltal segítséget nyújt az orvosnak és a páciensnek a megfelelő kiválasztáshoz, további beavatkozási munkához és az esetleges kezelési lehetőségekről.
Ultrahangos berendezés
Fontos, hogy csúcsminőségű, korszerű ultrahangos egységet használjunk a korai felismeréshez és a pontos staging biopsziához. A Power Color Doppler ultrahang bemutatja a véráramlási mintákat a prosztata belsejében. Általában a rákos szövetek magasabb véráramlást mutatnak (tumor neovascularitás), mint a normál szöveteké. Ez a képesség javítja a kimutatást és a tényleges tumorméret mérését.
Az újonnan kifejlesztett Tissue Harmonic technológia javítja a térbeli felbontást, lehetővé téve a kisebb objektumok megjelenítését és javítja a kontrasztfelbontást, hogy észre lehessen különböztetni a szürkeárnyalatosságokat. Ez különbözik a hagyományos ultrahang képalkotástól, amely hangot bocsát ki, és meghallgatja, hogy a burst visszhangozza a szervezetben lévő struktúrákból (rendszerint gyenge és torz). A visszatérési visszhanghoz szükséges idő arányos azzal a távolsággal, amellyel a hanghullám eljutott. A Tissue Harmonic technológiában, ahelyett, hogy ugyanazt a hangsugarat hallgatná, hogy visszatérjen a visszhangban, az ultrahangkészülék csak a kétszeres frekvencia kétszeresére hallgat. A helyes ultrahang-értékelés a staging (stratégiai) biopsziával feleslegessé teheti a felesleges endo-rektális MRI-vizsgálatot (ez még mindig egy szövet-megerősítés nélküli képalkotó vizsgálat). Ezenkívül kiküszöböli a “véletlenszerű biopsziák” feltérképezését. Jelenleg a Hitachi EUB-6500 Ultrahang modellt használjuk.
Hamarosan további fejlesztések lesznek a TRUS-ban, amelyek tartalmazzák a kontrasztot (IV-formájú mikrobuborékok), a továbbfejlesztett színes Dopplert és a háromdimenziós képalkotó képességeket.
A TRUS-vezérelt (nem véletlenszerű) biopsziák szerepe a PC belső és külső kiterjedésének meghatározásában
Dr. Fred Lee és én publikáltuk a szextant (véletlenszerűen) biopsziával igazolt PC-adatokat összehasonlító adatainkat a 110 férfinak készített staging biopszia adatai alapján. Valamennyi ember ismert, rákos megbetegedéssel. A TRUS-t az ismétlődő staging biopsziákkal végeztük minden ilyen férfi esetében. (Urológiai onkológiai szemináriumok, Vol. 16, 1998, 129-136. Oldal). Az eredmények a következők voltak:
A T1-T2 szakasz (a prosztata körüli daganatok 26% -a) a szextant biopszia által definiált tumorok T3-T4 (nem korlátozódva) lépcsőfokára állítottuk be a staging biopsziás technikával.
A Gleason összege is magasabb volt a staging biopsziáinkban.
A perineurális invázió a staging biopsziák 52% -ában mutatkozott, szemben a szextant biopsziák 21% -ával.
A nem várt extracapsuláris kiterjesztés és a perineurális invázió diagnosztizálása a végleges kezelés kiválasztását tárgyalja.
Következtetés
Az egyes betegek számára a korlátozott PC meghatározására szolgáló jelenlegi módszerek csak találgatások. A klinikailag korlátozott PC kóros kimenetele csak 50% -os valószínűséggel igaz. A mai betegek válaszokat keresnek a páciensek érdekképviseleti csoportjai, az internetes szörfözés és a tudományos szakirodalom segítségével. Amikor az egyik páciensünk konzultál a “szakemberekkel”, gyorsan megmagyarázza bizonytalanságukat.
A mi kezünkben a korszerű TRUS használata a Color Doppler és a Tissue Harmonic segítségével segített nekünk és másoknak abban a kérdésben, hogy megoldjuk-e azt a bizonytalanságot, hogy egy rák van-e vagy sem, és milyen egyéb kockázati tényezők is vannak . Akkor és csak akkor megbízhatóbb előre jelezzük a prognózist és irányítjuk betegeinket azokhoz a kezelésekhez, amelyek a leginkább megfelelőek.
Irodalom
McNeal J: A prosztatában lévő adenokarcinóma rák mennyisége és származási helye: Kapcsolat a helyi és a távoli terjedéssel. Hum Pathol 23: 258-266 (1992)
Lee F: Prosztatarák: transzverzális ultrahang és patológiás összehasonlítás. Cancer 67, 1132-1142 (1991)
Epstein J. A prosztatarák nukleáris deoxiribonukleinsavának korrelációja, méret, forma és gleason fokozat, radikális prostatektómia kóros állapotával. J Urol: 148: 87-91, 1992
Ostwick D. Az optimalizált mikrotáblák sűrűsége javítja a rákos megbetegedések előrejelzését a prosztata tű-biopsziáiból. Urology 48: 47-57, 1996
Lee F. Bahn D. A TRUS-vezérelt biopsziák szerepe a prosztatarák belső és külső terjedésének meghatározásához. Szemináriumok Uro Oncology 16: 129-136, 1998
A Prostate Institute of America folyamatos klinikai vizsgálatot végez a fejlett prosztatarákos betegek kezelésében. Kérjük, olvassa el a [hellip