Marianna Durova

Hogyan ellenőrizzük a prosztata fertőzést?

Hogyan ellenőrizzük a prosztata fertőzést?

Ha az Ön egészségügyi szolgáltatója gyanítja, hogy problémája van a prosztata vagy a közeli szövetek esetében, akkor urológusba küldhet. Az urológus orvos, aki a vizeletrendszert és a férfi szaporodási rendszert kezeli. Az urológus vagy más egészségügyi szolgáltató teszteket hajthat végre, hogy kiderüljön, mi folyik és hogyan segít.

A prosztatagyulladás minden típusa eltérő kezelést igényel. Orvosa szeretné tudni, hogy melyik típusnak van, és győződjön meg arról, hogy más egészségügyi problémák nem okoznak tüneteket. A válaszok megtalálására sokféle tesztet használnak.

Kérdőív

Az egészségügyi szolgáltató kérheti, hogy töltsön ki egy kérdőívet az úgynevezett NIH Krónikus Prostatitis Jelenség Indexnek. Ez a kérdőív megkérdezi a tüneteit és hogyan befolyásolja Önt. Megkérheti, hogy a kezelés során sokszor töltse ki ezt az adagot, hogy megtudja, milyen jól működik a kezelés.


A prosztata digitális rektális vizsgálata
Alan Hoofring (Illustrator), Nemzeti Rákkutató Intézet


Transzverzális ultrahang
© 2010 Terese Winslow, Amerikai Govt. bizonyos jogokkal rendelkezik


Férfi citoszkópia
Cancer Research UK


Uroflowmetria berendezések
Nemzeti Diabétesz Intézet, Emésztési és Vesebetegségek, Nemzeti Egészségügyi Intézetek


Cisztometriás vizsgálat
Nemzeti Diabétesz Intézet, Emésztési és Vesebetegségek, Nemzeti Egészségügyi Intézetek

Fizikai vizsga

Az Ön egészségügyi szakembere digitális rektális vizsga (DRE) végezhet. Ez úgy történik, hogy egy kenõs kesztyûs ujját a végbélbe helyezi.

Egészségügyi szolgáltatója nyomást gyakorol és megtapasztalja a prosztatát, hogy meggyőződik-e róla, hogy megnagyobbodott-e. A csontok vagy a feszesség sugallja a prosztatarákot. Az Ön egészségügyi szakembere megkérdezi Öntől, hogy mennyire fáj a fájdalom vagy kellemetlen érzés a prostata körüli területeken. Ha prosztata van, akkor ez a vizsga kényelmetlen és fájni lehet. De ez nem okoz ártalmat vagy tartós fájdalmat.

Ultrahang

Ha közelebbről megvizsgálja a prosztata betegségét, az egészségügyi szolgáltató átírási ultrahangot rendelhet. Az ultrahang hanghullámokat használ, amelyek egy orgonát pattognak fel, hogy képet nyújtsanak a szervről. A prosztata “látásához” az ultrahang szondát a végbélbe helyezzük.

Egészségügyi szolgáltatója megvizsgálhatja a vizeletét és a folyadékot a prosztata mirigyéből, hogy megtudja, mi okozza a problémákat. Amikor a prosztatát a DRE alatt masszírozzák, az expresszált prosztata kiválasztódás (EPS) nevű folyadék a péniszből jön ki. A vizeletet és az EPS-t gyulladás és fertőzés jelei ellenőrizzük. A vizsgálati eredmények azt is megmutathatják, hogy a probléma a húgycsövében, hólyagjában vagy a prosztata.

A vér és a sperma szintén tesztelhető baktériumok, fehérvérsejtek vagy más fertőzés jelei esetén. Mivel nehéz lehet jó mintákat szerezni, az egészségügyi szolgáltatók néha nem tudják megmondani, hogy a prosztatát a baktériumok okozzák-e. Továbbá, ha a közelmúltban antibiotikumokkal kezeltek, ez megváltoztathatja a vizsgálati eredményeket.

Ha fennáll a rákos megbetegedés kockázata, az egészségügyi szolgáltató a vérvizsgálatot rendelheti el a prosztata specifikus antigén szintjének (PSA) ellenőrzéséhez. De ha prosztata fertőzést szenved, a PSA-t hamis módon fel lehet emelni. Emiatt az orvosok gondoskodnak arról, hogy hogyan olvassák el a PSA-teszt eredményeit.

cisztoszkópia

Az urológja a húgycsövön, a prosztata és a húgyhólyag belsejében cisztoszkóppal néz. A cisztoszkóp egy hosszú, vékony teleszkóp, a végén egy fény. Először is, az urológja megduzzadja a húgycsövet. Ezután gyengéden irányítja a cisztoszkópot a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba.

Vizeletáram-tanulmányok (Urodinamika)

Az urológus is rendelhet vizeletáramlási vizsgálatokat vagy urodinamikát. Ezek segítenek mérni a vizelet áramlásának erejét. Ezek a tesztek észlelik a prosztata, a húgycső vagy a kismedencei izmok által okozott elzáródásokat is.

Orvosi tesztek a prosztata problémáira

A prosztata egy dió méretű mirigy férfiakban, amely folyadékot termel, amely a sperma egyik összetevője. A mirigynek két vagy több résszel vagy részével van ellátva, amelyet egy külső szövetréteget tartalmaz. A végbél előtt, közvetlenül a húgyhólyag alatt, ahol a vizeletet tárolják, a prosztata körülveszi a húgycsövet, amely a vizeletből kilépő csatorna.

A leggyakoribb prosztata-probléma az 50 év alatti férfiaknál gyulladás vagy fertőzés, amelyet prosztatitisnek neveznek. A prosztata megnagyobbodása egy másik probléma. Mivel a prosztata normálisan tovább növekszik, ahogyan az ember érett, a prosztatarák, amelyet jóindulatú prosztata hyperplasia vagy BPH is neveznek, a leggyakoribb prosztata-probléma az 50 év feletti férfiaknál. Az idősebb férfiaknál is fennáll a prosztatarák kockázata, de sokkal kevesebb mint a BPH.

Néha a különböző prosztata problémák hasonló tüneteket mutatnak. Például egy prostatitises és egy BPH-val rendelkező embernek gyakori, sürgető szükséglete van a vizelésre. A BPH más embereinek különböző tünetei lehetnek. Például egy embernek nehézségei lehetnek a vizelet áramlásának megkezdésében, míg a másikban fel kell kelni, hogy éjszaka gyakran felkerüljön a fürdőszobába. A prosztatarák korai szakaszában egy férfinak nincsenek tünetei. Ez a zavaros tünetegyüttes nagyon alapos orvosi vizsgálatot és tesztelést tesz lehetővé. A probléma diagnosztizálásához számos teszt szükséges.


Férfi húgyúti, első és oldalsó kilátás.

Beszélgetés a doktorral vagy a nővérrel

Ha az orvos vagy a nővér tudja, hogy problémád van, az első lépés. Próbálj meg annyi részletet adni a problémáról, amennyit csak tudsz, beleértve amikor elkezdődött és milyen gyakran fordul elő. Mondja el az orvosnak vagy a nővérnek, hogy visszatérő húgyúti fertőzésekkel vagy tünetekkel rendelkezik-e, mint például az ejakuláció után vagy a vizelés során fellépő fájdalom, hirtelen erős sürgeti a vizelést vagy tétovázást és gyenge vizeletáramot. Beszélnie kell az Ön által szedett gyógyszerekről, mind a vényköteles gyógyszerekről, mind a páciens felett megvásárolhatókról, mert esetleg a probléma részét képezik. Azt is meg kell beszélned, hogy mennyi folyadékot fogyasztasz naponta tipikusan, akár koffeint, akár alkoholt használsz, és hogy a vizelet szokatlan színt vagy szagot tartalmaz-e. Az orvos vagy a nővér viszont az általános kórtörténetét kérdezi, beleértve a súlyos betegségeket vagy műtéteket.
Egyéb tipikus kérdések a következők:

  • Az elmúlt hónapban, milyen gyakran kellett újra vizelni kevesebb, mint 2 óra alatt?
  • Az elmúlt hónapban, attól a pillanattól kezdve, hogy éjszaka lefeküdtél, amikor reggel felkeltél, hányszor töltötte fel az éjszakát vizelés közben?
  • Az elmúlt hónapban milyen gyakran érezte magát, hogy nem ürítette ki teljesen a húgyhólyagát a vizelés befejezése után?
  • Az elmúlt hónapban milyen gyakran volt gyenge vizeletfolyása?
  • Az elmúlt hónapban, milyen gyakran kellett nyomni, vagy húzódni kezdeni a vizelést?

Az ezekre a kérdésekre adott válaszai segíthetnek orvosának vagy nővérének azonosítani a problémát vagy meghatározni, hogy milyen tesztekre van szükség. Ön is kaphat egy tünetértékelést, amely kiindulási alapként használható, hogy mennyire hatékonyak a későbbi kezelések az ilyen tünetek enyhítésére.

Felkészülés a vizsgára

Az orvos vagy a nővér által először elvégzett közös vizsgálatok nem igényelnek különösebb előkészítést. A prosztata-specifikus antigén (PSA) digitális rektális vizsgálatai (DRE) és a vérvizsgálatok gyakran szerepelnek a rutinszerű fizikai vizsgálatokban az 50 év feletti férfiak esetében. Az afrikai-amerikai férfiaknak és férfiaknak, akiknek a családja a prosztatarákban előfordult, javasoljuk, hogy teszteket végezzenek. 40 éves koruktól kezdve. Egyes szervezetek javasolják, hogy ezeket a teszteket minden 40 éves kortól kezdődően megkapják.
Ha vizelési problémái vannak, vagy ha a DRE- vagy PSA-teszt azt jelzi, hogy problémája lehet, valószínűleg további teszteket fognak kapni, amelyek előkészítést igényelhetnek. Kérdezze meg kezelőorvosát vagy nővérét, hogy változtassa meg étrendjét vagy folyadékbevitelt, vagy hagyja abba a gyógyszeres kezelést. Ha a vizsgálatok során a műszereket a húgycsőbe vagy a végbélbe helyezzük, antibiotikumot kaphatunk a vizsgálat előtt és után a fertőzés megelőzése érdekében.

eljárások

Ez a vizsga általában először történik. Sok orvos végzi el a DRE-t a rutinszerű fizikai vizsga részeként az 50 évesnél idősebb férfiaknál, némelyek 40-nél is, függetlenül attól, hogy a férfi vizelési problémái vannak-e vagy sem. Lehet, hogy megkérdezed, hogy hajoljon asztal fölé, vagy feküdjön az oldalára, és térdét a mellkasához tartsa. Az orvos egy kesztyűs, kenõs ujjal csúszik a végbélbe, és úgy érzi, hogy mellette fekszik a prosztata. A DRE kissé kényelmetlen lehet, de nagyon rövid. Ez a vizsga azt mondja az orvosnak, hogy a mirigye bármilyen dudorral, szabálytalansággal, puha foltokkal vagy kemény foltokkal rendelkezik-e, amelyek további vizsgálatokat igényelnek. Ha prosztatafertőzés gyanúja merül fel, az orvos a DRE alatt masszírozhatja a prosztatát, hogy folyadékot nyerjen mikroszkópos vizsgálat céljából.

Digitális rektális vizsga (DRE).

PSA vérvizsgálat

A rák megszüntetése érdekében orvosa ajánlhat PSA-vérvizsgálatot. A prosztata sejtek által termelt PSA mennyisége gyakran magasabb a prosztatarákban szenvedő férfiak vérében. Az emelkedett PSA szint azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy rákos. Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság jóváhagyta a DRE-vel együtt alkalmazott PSA-tesztet, amely segítséget nyújt a prosztatarák kimutatásában 50 éves vagy annál idősebb férfiaknál, valamint a prosztatarákban szenvedő férfiak megfigyelésére a kezelés után. Azonban sok mindent nem ismerünk a PSA teszt értelmezésével, annak a képességével kapcsolatban, hogy megkülönböztessük a rákot és a jóindulatú prosztata állapotokat, és a legjobb lépést, ha a PSA magas.

Mivel sok kérdés megválaszolatlan, a teszt potenciális kockázatainak és előnyeinek relatív nagysága ismeretlen. A DRE szűréshez hozzáadva a PSA fokozza a detektálást, de a PSA-tesztekről ismert, hogy viszonylag nagy a hamis pozitív aránya, és ezek is több, orvosilag elhanyagolható daganatot azonosíthatnak.

A PSA teszt először az 1980-as években állt rendelkezésre, és alkalmazása a prosztatarák kimutatásának növekedését eredményezte 1986 és 1991 között. Az 1990-es évek közepén a prosztatarák halálának csökkenése kezdett, és néhány megfigyelő PSA-tesztet végzett erre irányzat. Mások azonban rámutatnak arra, hogy a statisztikai tendenciák nem szükségszerűen ok-okozati viszonynak bizonyulnak. A prosztatarák szűrésének előnyei még mindig tanulmányozottak. A Nemzeti Rákkutató Intézet a Prostate, Lung, Colorectal és a Petefészek Rák Szűrési Tesztje vagy a PLCO Trial végzi el annak meghatározását, hogy bizonyos szűrővizsgálatok csökkentik-e a rákos megbetegedések számát. A DRE és a PSA vizsgákat tanulmányozzák annak megállapítására, hogy az éves szűrés csökkenti-e a prosztatarákból való halálozás kockázatát.
Amíg nem születik végleges válasz, az orvosoknak és a betegeknek mérlegelniük kell a PSA-teszt előnyeit a követéses diagnosztikai vizsgálatok és a rákkezelések kockázatával szemben. A prosztatarák diagnosztizálásához használt eljárások jelentős mellékhatásokat, például vérzést és fertőzést okozhatnak. A prosztatarák kezelése gyakran erekciós zavarokat vagy impotenciát okoz, és vizeletinkontinenciát okozhat.

vizeletvizsgálat

Orvosa vagy nővére kérheti a vizeletmintát, hogy mérőpálcával tesztelje vagy mikroszkóppal vizsgálja. A kémiailag kezelt pálcika színe megváltozik, ha a vizelet nitritet tartalmaz, bakteriális fertőzés mellékterméke. Vérnyomás a vizeletben azt jelezheti, hogy vese kő vagy fertőzés van jelen, vagy a minta baktériumok vagy fertőzés elleni fehérvérsejtek lehetnek. Lehet, hogy két vagy három konténert kell vizelni, hogy segítsen megtalálni a fertőzés helyét. Ha a fertőzés jelei megjelenik az első tartályban, de nem a többiekben, a fertőzés valószínűleg a húgycsőben található. Orvosa vagy a nővér kérheti Önt, hogy vigyék be az első tartályba, majd a vizsgálat befejezése előtt állítsa le az áramot egy prosztata masszázsra. Ha a prosztata masszázs után vett vizelet vagy maga a prosztata folyadék lényegesen több baktériumot tartalmaz, erős jel arra utal, hogy bakteriális prosztata van.

Transzverzális ultrahang és prosztata biopszia

Ha prosztata rák gyanúja merül fel, orvosa javasolhat transzrektális ultrahangot. Ebben az eljárásban az orvos vagy a technikus beszúr egy szondát, amely kissé nagyobb, mint egy toll a végbélbe. A szonda nagyfrekvenciájú hanghullámokat irányít a prosztatán, és az echo-minták képezik a mirigy képét egy televíziómonitoron. A kép azt mutatja, hogy mekkora a prosztata, és vannak-e szabálytalanságok, de nem lehet egyértelműen azonosítani a daganatokat.

Annak megállapításához, hogy egy rendellenes megjelenésű terület valóban egy daganat, az orvos a szondát és az ultrahang képeket használhatja egy biopsziás tűt a gyanús daganat irányítására. A tű összegyűjti néhány darab prosztataszövetet mikroszkóppal történő vizsgálat céljából.

Transzektális ultrahang és prosztata biopszia.

Mágneses rezonancia képalkotás (MRI) és számítógépes tomográfia (CT) vizsgálat

Az MRI és CT vizsgálatok mindkét számítógépet használják a belső szervek háromdimenziós vagy keresztmetszeti képeinek létrehozására. Ezek a tesztek segíthetnek a rendellenes szerkezetek azonosításában, de nem különböztethetők meg a rákos daganatok és a nem vírusos prosztata-megnagyobbodás között. Miután egy biopszia megerősítette a rákot, az orvos felhasználhatja ezeket a képalkotó technikákat annak meghatározására, hogy a rák milyen mértékben terjedt el. A szakértők azonban óvatosnak tartják, hogy az MRI és CT vizsgálatok nagyon drágák és ritkán adnak hasznos információkat. Azt javasolják, hogy ezeket a technikákat csak akkor használja, ha a PSA pontszám nagyon magas vagy a DRE kiterjedt rákot vagy mindkettőt javasol.

Urodinamikai tesztek

Ha úgy tűnik, hogy problémája összefüggésben áll az elzáródással, orvosa vagy nővére ajánlhat olyan teszteket, amelyek mérik a hólyagnyomást és a vizelet mennyiségét. Megkérhetjük, hogy vizelhessen egy speciális készülékbe, amely megméri, hogy a vizelet mennyire gyorsan folyik, és rögzíti, hogy hány másodpercig tart a csúcsáram eléréséhez. Egy másik vizsgálati intézkedés után a maradékot, a húgyhólyagban maradt vizelet mennyiségét a vizelés befejeztével végeztük. A gyenge áramlás és a hólyag teljes kiürítése nehézség lehet a húgycső szorító prosztata által okozott vizelethagyás jeleinek.

Abdominális ultrahang

A hasi ultrahangos vizsga esetén a technikus géleket fog alkalmazni az alsó hasa és a kézi jelátalakítót az egész területre, hogy képet kapjon az egész húgyutakról. A hasi ultrahang károsodást okozhat a felső húgyvezetékben, ami a prosztata vizelet-elzáródásának eredménye.

cisztoszkópia

Miután az oldat felborzolja a pénisz belsejét, az orvos egy kis csövet helyez el a pénisz csúcsán lévő húgycső nyíláson keresztül. A cső, amit cisztoszkópnak neveznek, lencsét és fényt tartalmaz, amely lehetővé teszi az orvos számára, hogy megnézze a húgycső belsejét és a húgyhólyagot. Az orvos ezután meghatározhatja az elzáródás helyét és mértékét.

A teszt után

Néhány órával az urodinamika és a cisztoszkópia után enyhe kellemetlenség érheti. Segítsen egy félórányi pohár vizet 2 órán át félóránként. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy meleg fürdőt tud-e venni. Ha nem, akkor lehet, hogy a húgycső nyílásán át meleg, nedves mosogatószert tarthat a kényelmetlenség enyhítésére. A prosztata biopszia szintén fájdalmat okozhat a végbél és a perineum területén, amely a végbél és a herezacskó között helyezkedik el.

Orvosa egy antibiotikumot adhat Önnek 1 vagy 2 napig, hogy megakadályozza a fertőzést, de nem mindig. Ha fertőzés jelei vannak – beleértve a fájdalmat, a hidegrázást vagy a lázat – azonnal hívja orvosát.

Az eredmények megszerzése

Néhány vizsgálati eredmény közvetlenül a vizsgálat után megbeszélhető orvosával vagy nővérével. Más tesztek néhány napig is eltarthatnak. Lehetősége lesz arra, hogy kérdéseket tegyen fel a problémáival kapcsolatos eredményekről és lehetséges kezelésekről.

Országos Vese- és Urológiai Betegségek Tájékoztató Clearinghouse

3 információs út
Bethesda, MD 20892-3580
Telefon: 1-800-891-5390
Fax: 703-738-4929
E-mail: nkudic@info.niddk.nih.gov
Internet: www.kidney.niddk.nih.gov/

A Nemzeti Vese- és Urológiai Betegségek Információs Központ (NKUDIC) a Nemzeti Diabétesz, Emésztési és Vesebetegségek (NIDDK) szolgálata. A NIDDK tagja az Egyesült Államok Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Egészségügyi Intézetének.

1987-ben alapított Clearinghouse a vese- és urológiai betegségben szenvedők és családjaik, az egészségügyi szakemberek és a nyilvánosság számára tájékoztatást nyújt a vesék és az urológiai betegségekről. Az NKUDIC megkérdezi, fejleszti és terjeszti a kiadványokat, és szorosan együttműködik a szakmai és páciens szervezetekkel és a kormányzati szervekkel a vese- és urológiai megbetegedések forrásainak összehangolása érdekében.

A Clearinghouse által készített kiadványokat alaposan áttekinti mind a NIDDK tudósok, mind a külső szakértők. Ezt a tényt áttekintette Steven A. Kaplan, a Columbia Presbyterian Medical Center, valamint a Templom Egyetemi Orvostudományi Egyetem Michel A. Pontari.

Ez a kiadvány nem szerzői jogi védelem alatt áll. A Clearinghouse arra ösztönzi a jelen kiadvány felhasználói figyelmét, hogy duplikálják és terjesszék annyi példányt, amennyit csak akarnak.

NIH közzétételi számú, 07-5105
2006. október

Milyen tesztek képesek korai felismerni a prosztatarákot?

Az alábbiakban leírt tesztek a prosztatarákra utaló figyelmeztető jeleket keressenek. De ezek a korai felismerési tesztek nem tudják biztosan megállapítani, hogy van-e rákos megbetegedése. Ha az egyik ilyen vizsgálat eredménye rendellenes, valószínűleg szükséged lesz a prosztata biopszia hogy rákosodott-e. (Lásd: Ha a Prosztatarák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak.)

Prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálat

A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata mirigyben lévő sejtek (mind normál sejtek, mind ráksejtek) által termelt anyag. A PSA-t leginkább spermában találják, de a vérben is kis mennyiség található.

A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.

Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.

A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.

Ha a PSA szintje magas, orvosa javasolhatja, hogy várjon egy kis időt, és ismételje meg a tesztet, vagy kapjon prosztata biopsziát, hogy megtudja, van-e Önnek rákos. Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.

Olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a PSA-szinteket

A prosztatarákon kívül számos tényező is növelheti a PSA-szinteket:

  • Nagyobb prosztata: Olyan körülmények, mint például jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), a prosztata nem rákkeltő kiterjedése, amely sok embert érinten az idősebb korban, növelheti a PSA-szinteket.
  • Idősek: A PSA szintje általában lassan emelkedik, ahogy idősebb lesz, még akkor is, ha nincs prosztata-rendellenesség.
  • prostatitis: Ez a kifejezés a prosztata mirigy fertőzésére vagy gyulladására utal, ami növelheti a PSA-szinteket.
  • Ejakuláció: Ez rövid időre felgyorsíthatja a PSA-t, majd újra leeshet. Ezért néhány orvos azt javasolja, hogy a férfiak tartózkodjanak az ejakulációtól egy-két napig a tesztelés előtt.
  • Biciklizni: Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a kerékpározás növelheti a PSA-szinteket (valószínűleg azért, mert az ülés nyomást gyakorol a prosztata számára), bár nem minden tanulmány megtalálta ezt.
  • Bizonyos urológiai eljárások: A prosztatát érintő bizonyos eljárások, például a prosztata biopszia vagy cisztoszkópia, rövid idő alatt magasabb PSA-szinteket eredményezhetnek. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a digitális rektális vizsga (DRE) kissé növelheti a PSA szintjét, bár más tanulmányok ezt nem találják. Mégis, ha egy PSA-tesztet és egy DRE-t is végeznek orvosi látogatáskor, akkor néhány orvos azt tanácsolja, hogy a vér a PSA-val szemben legyen, mielőtt a DRE-t éppen a helyzetben lenne.
  • Egyes gyógyszerek: A férfi hormonok, mint például a tesztoszteron (vagy más, a tesztoszteronszintet növelő gyógyszerek) bevétele a PSA emelkedését eredményezheti.

Egyes dolgok miatt a PSA szintje csökkenhet (még akkor is, ha az embernek prosztatarákja van):

  • 5-alfa reduktáz inhibitorok: Bizonyos, a BPH vagy a húgyúti tünetek kezelésére használt gyógyszerek, mint például a finasterid (Proscar vagy Propecia) vagy a dutaszterid (Avodart), csökkenthetik a PSA-szinteket. Ezek a gyógyszerek is befolyásolhatják a prosztatarák kockázatát (lásd Can Prostate Cancer Be Prevented?). Tájékoztassa kezelőorvosát, ha szedik ezeket a gyógyszereket, mert csökkentheti a PSA szintet, ezért az orvosnak esetleg módosítania kell az olvasást.
  • Gyógynövény keverékek: Néhány keverék, amelyet étrend-kiegészítőként értékesítenek, szintén elfedheti a magas PSA-szintet. Ezért fontos, hogy tudassa orvosával, ha bármilyen típusú kiegészítést szed, még azokat is, amelyek nem feltétlenül a prosztata egészségére vonatkoznak. A PAH-k látszólag nem befolyásolják a PSA-t.
  • Elhízottság: Az elhízott (túlsúlyos) férfiak általában alacsonyabb PSA-szintet mutatnak.
  • Aszpirin: Egyes kutatások azt mutatták, hogy az aszpirin rendszeresen szedő férfiak alacsonyabb PSA-szintekkel rendelkezhetnek. Ez a hatás nagyobb lehet a nemdohányzóknál. További kutatásokra van szükség a megállapítás megerősítéséhez. Ha rendszeresen szedik az aszpirint (például a szívbetegség megelőzésére), beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen okból megszüntetné.
  • A statinok: Egyes tanulmányok kapcsolták össze a statinokkal ismert koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket, például az atorvasztatin (Lipitor), a rosuvastatin (Crestor) és a szimvasztatin (Zocor) alacsonyabb PSA-szintjeivel.
  • Tiazid diuretikumok: A tiazid diuretikumok, mint például a hidroklorotiazid (HCTZ), egyfajta vízpipulátus, amelyet gyakran a magas vérnyomás kezelésére használnak. A tiazid diuretikumot évek óta alacsonyabb PSA-szintekhez kötik.

Azoknál a férfiaknál, akikről nem ismert, hogy prosztatarákban szenvednek, nem mindig egyértelmű, hogy a PSA csökkentése hasznos. Bizonyos esetekben a PSA csökkentő tényező is csökkentheti az ember prosztatarák kockázatát. Más esetekben azonban csökkentheti a PSA szintet anélkül, hogy befolyásolná az ember rákbetegségét. Ez valóban káros lehet, ha csökkentené a PSA-t abnormális szintről normálisra, mivel ez nem okozhat rákot. Ezért fontos, hogy beszéljen orvosával olyan dolgokról, amelyek hatással lehetnek a PSA szintjére.

Speciális PSA-típusok

Egyes orvosok fontolóra vehetik a különböző típusú PSA tesztek (az alábbiakban tárgyalt) használatát annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e prosztata biopsziára, de nem minden orvos egyetért abban, hogy hogyan alkalmazzák ezeket a PSA-teszteket. Ha a PSA teszt eredménye nem normális, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy megvitassa a rák kockázatát és a további vizsgálatok szükségességét.

Százalékos PSA: A PSA a vérben lévő 2 fő formában fordul elő. A vérfehérjékhez egy formanyomtatvány van, míg a másik szabadon (nem kapcsolódik). A százalékos szabad PSA (fPSA) az a hányados, hogy mennyi PSA tér el szabadon a teljes PSA szinthez képest. A szabad PSA aránya alacsonyabb a prosztatarákban szenvedő férfiaknál, mint azoknál a férfiaknál, akik nem.

Ezt a tesztet néha arra használják, hogy segítsen eldönteni, hogy van-e prosztata biopszia, ha a PSA eredményei határvonalon vannak (például 4 és 10 között). A Alsó százalékos szabad PSA azt jelenti, hogy esélye van a prosztatarákra, és valószínűleg biopszia van.

Sok orvos javasolja a biopsziát azoknak a férfiaknak, akiknek a százalékos szabad PSA értéke 10% vagy annál kevesebb, és azt ajánlják, hogy a férfiak biopsziát tekintsenek, ha 10% és 25% között van. Ezekkel a vágásokkal felismeri a legtöbb rákot és segít egyes embereknek elkerülni a felesleges prosztata biopsziákat. Ezt a tesztet széles körben használják, de nem minden orvos egyetért abban, hogy 25% a legjobb vágási pont a biopszia eldöntésére, és a vágás az általános PSA szinttől függően változhat.

Komplex PSA: Ez a vizsgálat közvetlenül megméri az egyéb fehérjékhez kapcsolódó PSA mennyiségét (a PSA részaránya, amely nem “szabad”). Ezt a tesztet a teljes és ingyenes PSA ellenőrzése helyett elvégezhették, és ugyanolyan mennyiségű információt szolgáltathatna, mint a többi különálló teszt. Ezt a tesztet tanulmányozzák, hogy lássák-e ugyanazt a pontosságot.

Azok a tesztek, amelyek kombinálják a PSA különböző típusát: Néhány újabb teszt, például a prosztata egészségügyi index (phi) és a 4Kesoros teszt, kombinálják a különböző típusú PSA-k eredményeit ahhoz, hogy átfogó pontszámot kapjanak, amely tükrözi az ember prosztatarákos esélyét. Ezek a tesztek hasznosak lehetnek a némileg emelkedett PSA-val rendelkező férfiak számára, hogy segítsen meghatározni, hogy van-e prosztata biopszia. Bizonyos tesztek segítségével meg lehetne állapítani, hogy egy olyan embernek, akinek már van prosztata biopszia, nem talált rákot, még egy biopsziával kell rendelkeznie.

PSA sebesség: A PSA sebesség nem különálló teszt. Ez annak a mértéke, hogy a PSA milyen gyorsan növekszik az idő múlásával. Általában a PSA szintje lassan emelkedik az életkorral. Néhány kutatás azt találta, hogy ezek a szintek gyorsabban emelkednek, ha egy férfi rákos, de a vizsgálatok nem mutatják, hogy a PSA sebesség hasznosabb, mint maga a PSA szint a prosztatarák meghatározásában. Ezért az ACS-irányelvek nem javasolják a PSA sebesség alkalmazását a prosztatarák szűrésének részeként.

PSA sűrűség: A PSA szintje magasabb a nagyobb prosztata mirigyeknél. A PSA sűrűséget (PSAD) néha nagy prosztata mirigyeknél alkalmazzák, hogy megpróbáljanak ehhez igazítani. Az orvos a prosztata mirigy térfogatát (méretét) transzrektális ultrahanggal mérli (lásd: Ha a prosztata rák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak), és a PSA számot a prosztata térfogatával osztja el. A magasabb PSA-sűrűség a rák nagyobb valószínűségét jelzi. A PSA-sűrűség nem bizonyult olyan hasznosnak, mint a százalékos PSA-teszt.

Kor szerinti specifikus PSA-tartományok: A PSA-szintek általában magasabbak az idősebb férfiaknál, mint a fiatal férfiaknál, még akkor is, ha nincs rák. A határvonalon belüli PSA-eredmény egy 50 éves férfiban nagyon aggasztó lehet, de kevésbé aggodalomra ad okot egy 80 éves férfiban. Emiatt egyes orvosok azt javasolták, hogy összehasonlítsák a PSA eredményeit az azonos korú férfiak eredményével.

De mivel az életkor-specifikus PSA-tartományok hasznossága nem bizonyított, az orvosok és a szakmai szervezetek (valamint a PSA-tesztek készítői) nem javasolják használatukat.

Digitális rektális vizsga (DRE)

A digitális rektális vizsga (DRE) esetében az orvos behelyezi a kesztyűs, kenhető ujját a végbélbe, hogy érzékelje, hogy a daganat vagy a prosztata kemény területei rákot okozhatnak. Amint az alábbi képen látható, a prosztata csak a végbél előtt van. A prosztatarák általában a mirigy hátsó részében kezdődik, amit a rektális vizsgálat során érezhetünk. Ez a vizsga kellemetlen lehet (főleg azoknál a férfiaknál, akiknél vannak aranyércek), de általában nem fájdalmas és csak rövid időre tart.

A DRE kevésbé hatékony, mint a PSA vérvizsgálata a prosztatarák meghatározásában, de néha rákos megbetegedéseket tapasztalhat a normális PSA-szinttel rendelkező férfiaknál. Emiatt a prosztatarák szűrésének részét képezheti.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!