Marianna Durova

Cystitis kezelés

A cystitis (sis-TIE-tis) a húgyhólyag gyulladásának orvosi kifejezése. Legtöbbször a gyulladást bakteriális fertőzés okozza, és ezt húgyúti fertőzésnek (UTI) nevezik. A hólyagfertőzés fájdalmas és idegesítő lehet, és súlyos egészségügyi problémává válhat, ha a fertőzés terjed a vesére.

Kevésbé gyakori, a cystitis bizonyos gyógyszerekre, sugárterápiára vagy potenciális irritáló szerekre, például női higiéniai szórásra, spermicid zselékre vagy katéter hosszú távú alkalmazására reagálhat. A cystitis más betegség szövődménye is lehet.

A bakteriális cystitis szokásos kezelése antibiotikum. A más típusú cystitis kezelés a mögöttes októl függ.

A csalánkiütés jelei és tünetei gyakran a következők:

  • Erős, kitartó vágy a vizelésre
  • Égő érzés vizelés közben
  • Gyakori, kis mennyiségű vizelet átadása
  • Vér a vizeletben (hematuria)
  • A felhős vagy erős szagú vizelet átadása
  • Kismedda kellemetlen érzés
  • Az alsó hasi nyomásérzés
  • Alacsony fokú láz

Kisgyermekeknél a véletlen nappali nedvesedés új epizódjai lehetnek húgyúti fertőzés (UTI) jelei. Az éjszakai ágy-nedvesedés önmagában nem valószínű, hogy az UTI-val társulna.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha azonnali orvosi segítségre van szüksége, ha veseelégtelenségben gyakori jelek és tünetek jelentkeznek, ideértve a következőket:

  • Vissza vagy oldalsó fájdalom
  • Láz és hidegrázás
  • Hányinger és hányás

Ha sürgős, gyakori vagy fájdalmas vizeletürítést alakít ki, amely több órán át vagy hosszabb ideig tart, vagy ha vért észlel vizeletében, hívja orvosát. Ha a múltban kimutatták az utókezelést, és olyan korábbi tüneteket születtek, amelyek utánozzák az előző UTI-t, hívja orvosát.

Hívja orvosát is, ha a cisztritis tünetei az antibiotikum befejezése után visszatérnek. Lehet, hogy más típusú gyógyszerre van szüksége.

Ha gyermekének napközbeni nedvesedési balesetei vannak, hívja gyermekorvosát.

Az egyébként egészséges férfiaknál a cystitis ritka, ezért orvosa meg kell vizsgálnia.

A húgyúti rendszer magában foglalja a vesét, a húgyhólyagot, a hólyagot és a húgycsövet. Mindannyian szerepet játszanak a hulladék eltávolításában. A vese – egy pár bab alakú szerv, amely a felső hasa hátsó részéig helyezkedik el – szűrje le a véréből a hulladékot, és szabályozza a sok anyag koncentrációját. A húgyvezetéknek nevezett csövek vizeletet viszik a veséjéből a húgyhólyagba, ahol tárolják, amíg a szervezetből kilép a húgycsőbe.

Bakteriális cystitis

Az UTI-k jellemzően akkor fordulnak elő, amikor a szervezeten kívüli baktériumok belépnek a húgycsőbe a húgycsövön keresztül, és elkezdenek szaporodni. A cystitis legtöbb esetét Escherichia coli (E. coli) típusú baktériumok okozzák.

Bakteriális húgyhólyagfertőzések előfordulhatnak a nőknél a nemi közösülés következtében. De még a szexuálisan inaktív lányok és nők is érzékenyek az alsó húgyúti fertőzésekre, mert a női genitális terület gyakran baktériumokat foglal magában, amelyek cystitisot okozhatnak.

Nem fertőző cystitis

Bár a bakteriális fertőzések a cystitis leggyakoribb okai, számos nem fertőző tényező is okozhatja a hólyag gyulladását. Néhány példa a következőkre:

  • Intersticiális cystitis. Ennek a krónikus húgyhólyaggyulladásnak az oka, más néven fájdalmas hólyag-szindróma, nem tisztázott. A legtöbb esetet nőknél diagnosztizálják. Az állapotot nehéz diagnosztizálni és kezelni.
  • Kábítószer okozta cystitis. Bizonyos gyógyszerek, különösen a kemoterápiás gyógyszerek ciklofoszfamid és ifoszfamid, a húgyhólyag gyulladását okozhatják, mivel a gyógyszerek lebomlott komponensei kilépnek a szervezetből.
  • Radiációs cystitis. A kismedencei sugárkezelés gyulladásos változásokat okozhat a hólyag szövetében.
  • Idegrendszeri cystitis. A katéter hosszú távú használata baktériumfertőzésekhez és szövetkárosodáshoz vezethet, mindkettő gyulladást okozhat.
  • Vegyi cystitis. Egyes emberek túlérzékenyek lehetnek bizonyos termékekben, például buborékfürdőben, női higiéniai spray-kben vagy spermicid zselékben lévő vegyi anyagoknál, és allergiás reakciót válthat ki a húgyhólyagban, gyulladást okozva.
  • Más állapotokhoz társuló csalánkiütés. A cisztritás néha más rendellenességek, például a cukorbetegség, a vesekövek, a megnagyobbodott prosztata vagy a gerincvelő sérülése szövődményei lehetnek.

A húgyúti rendszere – amely magában foglalja a veséket, a húgyhólyagot, a hólyagot és a húgycsövet – felelős a szervezetből a vizeletből történő eltávolításáért. A vese felől a hátsó résznél található vesék vizeletet termelnek, mivel a hulladékot és a folyadékot a vérből szűrik. Ez a vizelet ezután a húgyhólyagain keresztül halad át a húgyhólyagjába, ahol a vizeletet tárolják, amíg a megfelelő időben el nem távolítható.

A húgyúti rendszere – amely magában foglalja a veséket, a húgyhólyagot, a hólyagot és a húgycsövet – felelős a szervezetből a vizeletből történő eltávolításáért. A vese felől a hátsó résznél található vesék vizeletet termelnek, mivel a hulladékot és a folyadékot a vérből szűrik. Ez a vizelet ezután a húgyhólyagain keresztül halad át a húgyhólyagjába, ahol a vizeletet tárolják, amíg a megfelelő időben el nem távolítható.

Kockázati tényezők

Néhány embernél nagyobb valószínűséggel fordul elő húgyhólyag fertőzések vagy visszatérő húgyúti fertőzések. A nők egy ilyen csoport. A legfontosabb ok a fizikai anatómia. A nőknek rövidebb húgyhólyagjuk van, amely lecsökkenti a távolságot, és a baktériumoknak el kell érniük a húgyhólyagot.

Az UTI-k legnagyobb kockázatát viselő nők közé tartoznak azok, akik:

  • Szexuálisan aktívak. A szexuális együttlét eredményeképpen a baktériumok a húgycsőbe kerülnek.
  • Használjon bizonyos típusú fogamzásgátlást. A membránokat használó nők nagyobb kockázatot jelentenek az intravénás alkalmazásra. A spermicid hatóanyagokat tartalmazó membránok növelik a kockázatot.
  • Terhesek. Hormonális változások a terhesség alatt növelhetik a húgyhólyag fertőzés kockázatát.
  • Tapasztalt menopauza. A posztmenopauzás nőknél a módosított hormonszint gyakran társul az UTI-khoz.

A férfiak és nők egyéb kockázati tényezői a következők:

  • Megzavarja a vizelet áramlását. Ez olyan állapotokban fordulhat elő, mint például a hólyagban lévő kő, vagy a férfiaknál a megnagyobbodott prosztata.
  • Változások az immunrendszerben. Ez bizonyos körülmények között történhet, például cukorbetegség, HIV-fertőzés és rákkezelés. A depressziós immunrendszer növeli a bakteriális és bizonyos esetekben vírusos hólyagfertőzések kockázatát.
  • Hólyagkatéterek tartós használata. Ezek a csövek válhat szükségessé krónikus betegségben szenvedők vagy idősebb felnőttek esetében. Az elhúzódó használat fokozhatja a bakteriális fertőzések és a hólyag szöveti károsodásának veszélyét.

Olyan férfiaknál, akiknek nincsenek hajlamos egészségügyi problémák, ritka a cystitis.

szövődmények

Amikor azonnal és megfelelően kezelik, a húgyhólyagfertőzések ritkán szövődményeket okoznak. De nem kezelik, valami komolyabbá válhatnak. A szövődmények között lehet:

Vese fertőzés. A kezeletlen hólyagfertőzés vesefertőzéshez vezethet, amelyet pielonephritisnek is neveznek (pie-uh-low-nuh-FRY-tis). A vesebetegség tartósan károsíthatja a vesét.

A kisgyermekek és az idősebb felnőttek a legnagyobb kockázatot jelentik a vesekárosodás vesekárosodásának kockázata miatt, mivel tüneteiket gyakran figyelmen kívül hagyják, vagy más körülmények között tévednek.

Vér a vizeletben. A köhögésnél vércukorszintje lehet a vizeletben, amely csak mikroszkóppal (mikroszkópos hematuria) jelenik meg, és ez általában megoldódott a kezeléssel. Ha a vérsejtek a kezelés után maradnak, kezelőorvosa szakembert javasolhat az ok megállapításához.

A vért a vizeletben (bruttó hematuria) ritka a tipikus bakteriális cystitis esetében, de ez a jel gyakoribb a kemoterápiás vagy sugárkezeléssel kiváltott cystitis esetében.

Megelőzés

Az áfonyaléta vagy a proanthocyanidint tartalmazó tabletták gyakran javasolták bizonyos nőknél a visszatérő hólyagfertőzések kockázatának csökkentését. Azonban a közelmúltbeli tanulmányok azt mutatják, hogy ez kevésbé hatékony, mint korábban gondolták. Néhány kisebb tanulmány kevés haszonnal jár, de a nagyobb tanulmányok nem találták jelentős hasznot.

Otthoni gyógyszerként kerülje az áfonyás gyümölcslevet, ha a vérhígító gyógyszer warfarint (Coumadin) szed. Az áfonyalé és a warfarin közötti kölcsönhatások vérzéshez vezethetnek.

Bár ezek a megelőző önellátó intézkedések nem alaposan tanulmányozottak, az orvosok gyakran ajánlják a következőket ismételt hólyagfertőzésekhez:

  • Igyál sok folyadékot, különösen vizet. Különösen fontos, ha sok folyadékot fogyaszt, ha kemoterápiát vagy sugárterápiát kap, különösen a kezelés napjain.
  • Gyengítsen gyakran. Ha úgy érzi, hogy vizelésre vágyik, ne késleltesse a WC használatát.
  • Törölje el az elejétől a hátsóig a bélmozgás után. Ez megakadályozza, hogy az anális régióban a baktériumok terjedjenek a hüvelybe és a húgycsőbe.
  • Vegyünk zuhanyokat, nem fürdőkádak. Ha érzékeny a fertőzésekre, a fürdés helyett a zuhanyzás segíthet megakadályozni.
  • Óvatosan mossa meg a bőrt a hüvely és az anus körül. Ezt naponta, de ne használjon durva szappanokat vagy mossa túl erőteljesen. Ezeknek a területeknek a finom bõrje irritálódhat.
  • Ürítse ki a húgyhólyagot lehető legrövidebb időn belül közösülés után. Igyál egy teljes pohár vizet, hogy segítsen a baktériumok kiöblítésében.
  • Kerülje el a dezodor spray-k vagy női termékek felhasználását a genitális területen. Ezek a termékek irritálhatják a húgycsövet és a húgycsövet.

Ha a cystitis tünetei vannak, beszéljen orvosával a lehető leghamarabb. A tünetei és tüneteinek megbeszélése mellett orvosa javasolhat bizonyos teszteket, például:

    Vizeletvizsgálat. Hólyagfertőzés gyanújára orvosa kérheti a vizeletmintát, hogy meghatározza, hogy a baktériumok, a vér vagy a genny a vizelete. Ha igen, kérheti a vizelet bakteriális kultúráját.

Cisztoszkópia. Ebben a vizsgálatban az orvos egy cisztoszkópot – egy vékony csövet, fényt és fényképezőgépet – helyez el a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba, hogy megtekintse a húgyúti betegség jeleit.

A cisztoszkóppal kezelőorvosa eltávolíthat egy kis mintát (biopszia) a laboratóriumi elemzéshez. Ez a teszt azonban valószínűleg nem lesz szükség, ha ez az első alkalom, hogy a cystitis jelei vagy tünetei voltak.

  • Imaging. A képalkotó teszt általában nem szükséges, de bizonyos esetekben – különösen akkor, ha nincs bizonyíték a fertőzésre – a képalkotás hasznos lehet. Például egy röntgen vagy ultrahang segíthet orvosának felfedezni a hólyaggyulladás egyéb lehetséges okait, például tumort vagy szerkezeti rendellenességet.
  • A cisztoszkópiás vizsgálat során az orvos egy vékony, rugalmas eszközt helyez be a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba cisztoszkóppá. A cisztoszkópia lehetővé teszi az orvos számára, hogy az alsó húgyúti traktusát a húgycső és a húgyhólyag rendellenességeinek vizsgálata céljából vizsgálja. A sebészeti eszközöket áthaladhat a cisztoszkóppal, ha szükséges, bizonyos körülmények kezelésére.

    A cisztoszkópiás vizsgálat során az orvos egy vékony, rugalmas eszközt helyez be a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba cisztoszkóppá. A cisztoszkópia lehetővé teszi az orvos számára, hogy az alsó húgyúti traktusát a húgycső és a húgyhólyag rendellenességeinek vizsgálata céljából vizsgálja. A sebészeti eszközöket áthaladhat a cisztoszkóppal, ha szükséges, bizonyos körülmények kezelésére.

    A bakteriális fertőzés által okozott csurgatást általában antibiotikumokkal kezelik. A nem fertőző cystitis kezelése az alapul szolgáló októl függ.

    Bakteriális cystitis kezelése

    Az antibiotikumok a baktériumok okozta csalánkiütés első kezelésének sorai. Milyen gyógyszereket használnak és mennyi ideig függnek az egészségi állapotától és a vizeletben megtalálható baktériumoktól.

    Első fertőzés. A tünetek gyakran egy nap alatt jelentősen javulnak az antibiotikum kezelésében. Azonban valószínűleg antibiotikumokat kell szednie három napig egy hétig, a fertőzés súlyosságától függően.

    Függetlenül attól, hogy milyen hosszú a kezelés, vegye be az orvos által előírt antibiotikumok teljes körét annak biztosítására, hogy a fertőzés teljesen eltűnt.

  • Ismételje meg a fertőzést. Ha ismétlődő UTI-k vannak, orvosa javasolhat hosszabb antibiotikum kezelést vagy utalhat egy orvosra, aki a húgyúti rendellenességekre (urológus vagy nephrológus) szakosodott, és megnézze, hogy az urológiai rendellenességek okozzák-e a fertőzéseket. Egyes nők számára hasznos lehet egy antibiotikum egyszeri alkalmazása a nemi közösülés után.
  • Kórházi szerzett fertőzés. A kórházi szerzett hólyagfertőzések kihívást jelenthetnek a kezelésre, mivel a kórházakban található baktériumok gyakran ellenállnak a közösség által szerzett hólyagfertőzések kezelésére használt általános típusú antibiotikumoknak. Ezért különböző típusú antibiotikumok és különböző kezelési módszerekre lehet szükség.
  • A postmenopausás nők különösen érzékenyek lehetnek a cystitisre. Kezelésének részeként kezelőorvosa javasolhat hüvelyi ösztrogén krémet – ha ezt a gyógyszert felhasználhatja anélkül, hogy növelné a más egészségügyi problémák kockázatát.

    Interstitialis cystitis kezelésére

    Az interstitialis cystitis esetében a gyulladás oka bizonytalan, ezért nincs egyetlen kezelés, amely minden esetben a leginkább megfelelő. Az interstitialis cystitis jeleinek és tüneteinek enyhítésére alkalmazott terápiák közé tartoznak a következők:

    • Orálisan szedett vagy közvetlenül a hólyagba helyezett gyógyszerek
    • Olyan eljárások, amelyek manipulálják a húgyhólyagot a tünetek javítása érdekében, például a húgyhólyag vízzel vagy gázzal való húzásával (húgyhólyagtörés) vagy műtéten keresztül
    • Idegi stimuláció, amely enyhe elektromos impulzusokat alkalmaz a kismedencei fájdalom enyhítésére, és egyes esetekben a vizelési gyakoriság csökkentésére

    A nem fertőző cystitis egyéb formáinak kezelése

    Ha túlérzékenyek bizonyos vegyi anyagokra olyan termékekben, mint a buborékfürdõ vagy spermicidek, ezek elkerülése segítheti a tüneteket és megelõzheti a cystitis további epizódjait.

    A kemoterápia vagy a sugárterápia szövődményeiént kialakuló cystitis kezelése a fájdalomkezelésre összpontosít, rendszerint gyógyszerekkel, és hidratálással a hólyag irritáló hatására.

    Életmód és otthoni jogorvoslatok

    A cisztritus fájdalmas lehet, de lépéseket tehet a kényelmetlenség megkönnyítésére:

    • Használjon fűtő padot. Az alsó hasba helyezett fűtőpad megnyugtathatja és esetleg minimalizálhatja a hólyagnyomás vagy a fájdalom érzését.
    • Maradj hidratált. Igyál sok folyadékot, hogy hidratálja magát. Kerülje a kávét, az alkoholt, az üdítőitalokat koffeinnel és citruslevekkel – valamint fűszeres ételekkel – amíg a fertőzés meg nem szűnik. Ezek a tünetek irritálhatják a húgyhólyagot és súlyosbíthatják a gyakori vagy sürgető vizelési igényt.
    • Vegyünk egy sitz fürdőt. A fájdalom vagy kellemetlen érzés enyhítésére 15-20 perc alatt meleg vízzel (sitzfürdővel) kelnek.

    Az ismétlődő húgyhólyagfertőzések esetén dolgozzon orvosával, hogy dolgozzon ki stratégiát a recidíva csökkentésére és a rosszindulatú érzés okozására.

    Felkészülés a találkozóra

    Ha a cystitisben gyakori jelek vagy tünetek jelentkeznek, megbeszélést kell tartani az általános egészségügyi szolgáltatóval. Az első értékelést követően orvoshoz fordulhat, aki a húgyúti rendellenességekre (urológus vagy nefrológus) specializálódott.

    Amit megtehetsz

    Felkészülés a találkozóra:

    • Kérdezd meg, van-e bármi, amit előre kell tenni, mint például vizeletminta gyűjtése.
    • Írja le a tüneteit, beleértve azokat is, amelyek nem kapcsolódnak a cystitishez.
    • Készítsen egy listát az összes gyógyszerről, vitaminokat vagy egyéb kiegészítőket.
    • Vigyél egy családtagot vagy barátot, ha lehetséges. Néha nehéz emlékezni mindent, amit az orvos mond, és a rokon vagy barátja hallhat valamit, amit elfelejtett vagy elfelejtett.
    • Írja le a kérdések listáját forduljon orvosához.

    A cystitis esetén az orvosához felkérő alapvető kérdések a következők:

    • Mi a jelek és tünetek legvalószínűbb oka?
    • Vannak-e más lehetséges okok?
    • Szükségem van olyan vizsgálatokra, amelyek igazolják a diagnózist?
    • Milyen tényezők gondolják, hogy hozzájárultak a cystitisomhoz?
    • Milyen kezelési módot javasol?
    • Ha az első kezelés nem működik, akkor mit fog ajánlani legközelebb?
    • Fennállok a bonyodalmak veszélye?
    • Mi a kockázata annak, hogy ez a probléma megismétlődik?
    • Milyen lépéseket tehetek a recidívás kockázatának csökkentése érdekében?
    • Látnék egy szakembert?

    Az elkészített kérdések mellett ne habozzon más kérdéseket feltenni a kinevezés során.

    Mit várhat el orvosától?

    Az orvos kérdései feltehetően kérdeznek:

    • Mikor észlelte először a tüneteket?
    • Volt már korábban húgyhólyag vagy vesebetegség kezelésében?
    • Mennyire súlyos a kellemetlen érzése?
    • Milyen gyakran vizelsz?
    • Tünetei enyhítik a vizelést?
    • Van alacsony hátfájás?
    • Lázadt?
    • Észrevetted a hüvelyi ürülést vagy a vizelet vérét?
    • Ön szexuálisan aktív?
    • Használsz fogamzásgátlást? Miféle?
    • Terhes lehet?
    • Bármilyen más egészségügyi állapotot kezelnek?
    • Volt-e valaha katétert?
    • Milyen gyógyszereket szed, beleértve az over-the-counter és vényköteles gyógyszereket, valamint a vitaminokat és kiegészítőket?

    © 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek

    Cystitis – akut

    Az akut cystitis a húgyhólyag vagy az alsó húgyúti fertőzés. Akut azt jelenti, hogy a fertőzés hirtelen kezdődik.

    A csíráztatást csírák okozzák, leggyakrabban baktériumok. Ezek a csírák bejutnak a húgycsőbe, majd a húgyhólyagba, és fertőzést okozhatnak. A fertőzés általában kialakul a hólyagban. A vese is terjedhet.

    Legtöbbször a teste megszabadulhat ezekből a baktériumokból, amikor vizeletet szed. De a baktériumok ragaszkodhatnak a húgycső falához vagy a húgyhólyag falához, vagy olyan gyorsan nőnek, hogy egyesek a hólyagban maradnak.

    A nők gyakrabban kapnak fertőzést, mint a férfiak. Ez azért történik, mert húgycsövük rövidebb és közelebb áll az anushoz. A nők nagyobb valószínűséggel kapnak fertőzést a nemi közösülés után. A születésszabályozáshoz használt membrán használata szintén ok lehet. A menopauza szintén növeli a húgyúti fertőzés kockázatát.

    Az alábbiak növelik a cystitis esélyét is:

    • A hólyagba behelyezett tubus, amelyet vizelet katéternek neveznek
    • A húgyhólyag vagy a húgycső blokkolása
    • Cukorbetegség
    • Nagyobb prosztata, szűkült húgycső, vagy bármi, ami akadályozza a vizelet áramlását
    • A vékonybél elvesztése (bélösszehúzódás)
    • Régebbi kor (leggyakrabban az ápolási otthonokban élők körében)
    • Terhesség
    • A húgyhólyag teljes kiürülése (vizeletvisszatartás)
    • A húgyúti traktusra vonatkozó eljárások
    • Hosszú ideig (mozdulatlanul) maradni (pl. Amikor csípőtörésről számol be)

    A legtöbb esetben az okozza Escherichia coli (E coli). Ez a baktériumok egy típusa a bélben.

    A hólyagfertőzés tünetei a következők:

    • Felhős vagy véres vizelet
    • Erős vagy rossz szagú vizelet
    • Alacsony láz (nem mindenki lesz láz)
    • Fájdalom vagy vizeletürítés
    • Nyomás vagy görcs az alsó középső hasban vagy vissza
    • Gyakran szükség van a vizelésre, még akkor is, ha a húgyhólyag ürül

    Gyakran egy idősebb emberben a mentális változások vagy zavartság az egyetlen lehetséges fertőzés jele.

    Vizsgák és tesztek

    A legtöbb esetben vizeletmintát gyűjtenek a következő vizsgálatok elvégzésére:

    • Vizeletvizsgálat. Ezt a vizsgálatot fehérvérsejtek, vörösvérsejtek, baktériumok keresésére és bizonyos vegyi anyagok, például nitritek vizeletvizsgálatára végzik. Legtöbbször az Ön egészségügyi szakembere diagnosztizálhatja a fertőzést vizeletvizsgálattal.
    • Vizeletkultúra. Szükség lehet egy tiszta fogási vizeletmintára. Ez a vizsgálat a baktériumok azonosítására szolgál a vizeletben, és a helyes antibiotikumról dönt.

    Az antibiotikumokat szájon keresztül lehet bevenni. Ezek a leggyakrabban a vírus terjedésének megakadályozására szolgálnak.

    Egy egyszerű hólyagfertőzés esetén 3 napig (nők) vagy 7-14 napig (férfi) antibiotikumokat szed. A húgyhólyag szövődményekkel, például terhességgel vagy cukorbetegséggel vagy enyhe vesebetegséggel járó fertőzés esetén leggyakrabban antibiotikumokat alkalmaz 7-14 napig.

    Fontos, hogy befejezze az összes előírt antibiotikumot. Ha még jobban érzi magát a kezelés befejezése előtt, zárja be. Ha nem fejezi be az antibiotikumokat, olyan fertőzést okozhat, amelyet nehezebb kezelni.

    Tájékoztassa a szolgáltatót, ha terhes.

    A szolgáltató kényelmesebben kezelheti a gyógyszereket. Ez a fajta szer a leggyakoribb a fenazopiridin-hidroklorid (Pyridium). Még mindig szüksége lesz antibiotikumokra.

    Mindenkinek, aki hólyagfertőzéssel rendelkezik, sok vizet kell inni.

    Egyes nőknél ismétlődő húgyhólyag-fertőzések jelentkeznek. A szolgáltató javasolhatja a következő kezeléseket:

    • Egyszeri dózisú antibiotikum szexuális érintkezés után. Ezek megakadályozhatják a nemi úton terjedő fertőzéseket.
    • 3 napos antibiotikum tartása. Ezeket a tünetei alapján adják meg.
    • Egyetlen, napi adag antibiotikumot. Ez az adag megelőzi a fertőzéseket.

    A vizeletben savasodó, mint például az aszkorbinsav vagy az áfonyaléta fokozottan ellenjavallt termékek ajánlhatók. Ezek a gyógyszerek csökkentik a baktériumok koncentrációját a vizeletben.

    A követés magában foglalhatja a vizelet kultúrákat. Ezek a vizsgálatok biztosítják, hogy a bakteriális fertőzés megszűnt.

    Az életmódbeli változások segíthetnek bizonyos húgyúti fertőzések megelőzésében.

    Mi a cystitis?

    A cisztritis a húgyhólyag gyulladása. A gyulladás az, ahol a test egy része irritálódik, vörös vagy duzzadt.

    A legtöbb esetben a cystitis oka húgyúti fertőzés (UTI). Az UTI akkor fordul elő, amikor a baktériumok bejutnak a húgyhólyagba vagy a húgycsőbe, és elkezdenek szaporodni.

    Ez a szervezetben előforduló, természetesen előforduló baktériumok esetén is kiegyensúlyozatlan lehet. Ezek a baktériumok fertőzéshez vezetnek és gyulladást okoznak.

    A cisztritis nem mindig fertőzés. Például bizonyos gyógyszerek és higiéniai termékek gyulladást is okozhatnak. A cystitis kezelésének oka az alapja. A cystitis legtöbb esete akut, vagy hirtelen fordul elő. Az interstitialis cystitis esetek krónikusak vagy hosszú távúak.

    A cisztritus bárkit érinthet, de a nőknél a leggyakoribb.

    Milyen a cystitis tünetei?

    A cystitis tünetei lehetnek:

    • gyakori vágy a vizelésre
    • sürgetni kell a vizeletet, miután kiürítette a húgyhólyagát
    • zavaros vagy erős szagú vizelet
    • alacsony láz, ha egy UTI-val kombinálják
    • vér a vizeletben
    • fájdalom a nemi közösülés során
    • nyomásérzékenység vagy hólyag teljesség
    • görcsös a hasban vagy vissza

    Ha a húgyhólyag fertőzése a vesére terjed, komoly egészségügyi problémává válhat. A fent felsorolt ​​tünetek mellett a vesefertőzés tünetei a következők:

    • hányinger
    • hányás
    • hátsó vagy oldalsó fájdalom
    • hidegrázás

    Emellett két további tünet, láz vagy vér a vizeletben, nem önmagában a cystitis tünetei. Mindazonáltal előfordulhatnak a vesefertőzés egyéb tüneteivel összefüggésben.

    Forduljon azonnali orvosi ellátáshoz, ha úgy gondolja, hogy vesebetegsége van.

    A cystitis okai

    A cystitis típusa függ az okaitól. A cystitis lehetséges okai a következők:

    • húgyúti fertőzés (UTI)
    • bizonyos gyógyszerek szedését
    • sugárzásnak való kitettség
    • katéter folyamatos használata
    • irritáló higiéniai termékek

    A cystitis típusai

    A cisztritus lehet akut vagy intersticiális. Az akut cystitis a cystitis esetében hirtelen jelentkezik. Az intersticiális cystitis (IC) egy krónikus vagy hosszú távú cystitis, amely a húgyhólyag több rétegére hat. Mind az akut, mind a intersticiális cystitis számos lehetséges okot tartalmaz. A cystitis oka határozza meg a típust. A következők a következők: a cystitis típusa:

    Bakteriális cystitis

    A bakteriális cystitis akkor fordul elő, amikor a baktériumok bejutnak a húgycsövébe vagy hólyagba, és fertőzést okoznak. Ez azt is eredményezheti, hogy a szervezetben a baktériumok növekedése általában kiegyensúlyozatlan lesz. A fertőzés cystitishez vezet, vagy a húgyhólyag gyulladásához vezet.

    Fontos a húgyhólyag fertőzés kezelésére. Ha a fertőzés terjed a vesére, komoly egészségügyi problémává válhat.

    Kábítószer okozta cystitis

    Bizonyos gyógyszerek okozhatják a hólyag gyulladását. A gyógyszerek áthaladnak a testén, és végül kilépnek a húgyúti rendszerből. Egyes gyógyszerek irritálhatják a húgyhólyagukat, amikor kilépnek a testedből.

    Például a kemoterápiás gyógyszerek ciklofoszfamidot és ifoszfamidot okozhatnak a cystitisben.

    Radiációs cystitis

    A sugárterápia a rákos sejtek elpusztítására és a daganatok zsugorítására szolgál, de károsíthatja az egészséges sejteket és szöveteket is. A kismedencei sugárkezelés okozhatja a hólyag gyulladását.

    Idegrendszeri cystitis

    A katéter folyamatos használata, a húgyhólyag vizeletürítésének elősegítésére szolgáló cső növelheti a bakteriális fertőzés kockázatát, és károsíthatja a húgyutak szöveteit. Mind a baktériumok, mind a sérült szövetek gyulladást okozhatnak.

    Vegyi cystitis

    Bizonyos higiéniai termékek irritálhatják a hólyagot. A cystitist okozó termékek közé tartoznak a következők:

    • spermicid zselék
    • a membrán használata spermiciddel
    • női higiéniai spray-k
    • vegyi anyagok buborékfürdőből

    Más állapotokhoz társuló csalánkiütés

    Néha a cystitis más egészségügyi állapot tünete, mint például:

    • cukorbetegség
    • vesekövek
    • HIV
    • megnagyobbodott prosztata
    • gerinc sérülések

    Ki veszélyezteti a cystitist?

    A cisztritus gyakoribb a nőknél rövidebb húgycsövük miatt. Azonban mind a férfiak, mind a nők veszélyeztetik ezt a körülményt.

    A nők nagyobb kockázatot jelenthetnek a cystitisre, ha:

    • szexuálisan aktívak
    • terhesek
    • használjon membránnal ellátott membránokat
    • tapasztalt menopauza
    • irritáló személyes higiéniai termékeket használnak

    A férfiaknál nagyobb a kockázata a cystitisnek, ha a húgyhólyag vizeletének megőrzése miatt megnagyobbodott prosztata van.

    A férfiak és a nők közös kockázati tényezői a következők:

    • jelenlegi vagy legutóbbi húgyúti fertőzés (UTI)
    • sugárkezelés
    • kemoterápiás kezelés
    • katéter használata
    • cukorbetegség
    • vesekövek
    • HIV
    • gerinc sérülések
    • beavatkozás a vizelet áramlásába

    Hogyan diagnosztizálható a cystitis?

    A cystitis diagnosztizálásának néhány módja van. Orvosa kérheti a vizeletmintát, hogy meghatározza a cystitis okait és ellenőrizze az UTI-t. Kezelőorvosa cisztoszkópiát vagy képalkotó vizsgálatot is végezhet a tünetek okainak meghatározásához.

    cisztoszkópia

    Egy cisztoszkópiában az orvos egy vékony csövet vizsgál, melynek fényképezőgépe és fénye van. Az orvosok használhatják a cisztoszkópot, ha szükséges, hogy összegyűjtsék a húgyhólyag biopsziáját. A biopszia egy kisméretű szövetminta, amelyet további vizsgálatokhoz használnak.

    Képalkotó teszt

    A képalkotó vizsgálatok gyakran nem szükségesek, de hasznosak lehetnek a cystitis diagnosztizálásában. A röntgen vagy ultrahang segíthet kizárni a cystitis egyéb okait, például strukturális problémát vagy tumort.

    Hogyan kezelik a cystitist?

    Gyógyszerek

    Az antibiotikumok a bakteriális cystitis kezelésének közös módszerei. Az intersticiális cystitis gyógyszert is kezelhet. Az interstitialis cystitis gyógyszere az okától függ.

    A műtét a cystitist kezeli, de nem lehet az orvos első választása. A krónikus állapotok gyakoribbak. Néha a műtét képes javítani egy szerkezeti kérdést.

    A háziápolási kezelések megkönnyítik a kényelmetlenséget. A szokásos módszerek:

    • fűtőpárnákat alkalmazva a hasra vagy hátra
    • over-the-counter fájdalomcsillapítók, mint az ibuprofen és az acetaminofen
    • sitz fürdők a kismedencei terület tisztítására

    Néha kezelheti a cystitis tüneteit otthon, gyógyszerek nélkül. Ezek nem helyettesíthetik az antibiotikumokat, ha szükséges egy UTI kezelésére. A közös otthoni terápiás módszerek:

    • áfonyalé vagy tabletták
    • sok folyadékot fogyasztanak
    • pamut alsónemű és laza ruhák viselése
    • elkerülve az olyan ételeket vagy italokat, amelyek gyanúja miatt a tünetei rosszabbodnak

    Alternatív gyógymódok

    Vannak más nem sebészi eljárások a cystitis számára. Néha a húgyhólyag vízzel vagy gázzal történő nyújtása átmenetileg javíthatja a tüneteket. Az idegi stimuláció csökkentheti a fürdőszobai látogatások gyakoriságát, és enyhítheti a medencei fájdalmat. A sugárzás vagy a kemoterápia által okozott csalánkiütés esetén a gyógyszeres kezelés segíthet a hólyagban.

    Mi a cystitis kilátása?

    A cystitis kilátása a tünetek okaitól függ. Általában a cystitis kilátása jó. Azonban fontos, hogy a lehető leghamarabb kezeljük az alapállapotot. Ha a cystitis tüneteit tapasztalja, akkor a legjobb, ha felveszi a kapcsolatot orvosával.

    A cystitistól való visszatérés során:

    • sok folyadékot inni
    • kerülje a koffeinmentes italokat, mert ezek irritálhatják a húgyhólyagját
    • gyakran vizelnek, nem pedig “tartják”
    • pamut alsóneműt és laza ruhákat viselnek

    A cystitis megelőzése

    A nők elölről hátra kell törölniük a bélmozgást, hogy megakadályozzák a baktériumok székletből történő elterjedését. Ezenkívül a fürdők helyett zuhanyozók is segíthetnek. Győződjön meg róla, hogy a bőrt alaposan mossa le a genitális területen. A nőknek szexuális kapcsolatuk után ki kell üríteniük a hólyagukat, és vizet kell itatni. Végül kerülje a termék irritálását.

    Címkék: ,

    Kommentek


    Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

    | Regisztráció


    Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!