Ha tünetei vannak a prosztatarák okozta, akkor látogasson el a háziorvoshoz.
Nincs egyetlen, végleges teszt a prosztatarákra, ezért a háziorvosod megvitatja veled a különféle tesztek előnyeit és hátrányait, hogy elkerülje a felesleges szorongást.
Orvosa valószínűleg:
2015-ben az Országos Egészségügyi és Egészségügyi Minőségbiztosítási Intézet (NICE) közzétette az iránymutatásokat annak érdekében, hogy a háziorvosok felismerjék a prosztatarák tüneteit és jeleit, és gyorsabban tájékoztassák az embereket a megfelelő tesztekről. Ha kíváncsi a prosztatarákra vonatkozó további vizsgálatokra, kérjük, olvassa el a NICE 2015 irányelveket a Feltételezett Rákról: Elismerés és Tájékoztatás.
A PSA a prosztata által termelt fehérje. Minden embernek kis mennyiségű PSA van a vérében, és az életkorral nő.
A prosztatarák növelheti a PSA termelését, és így a PSA teszt a vérben magasabb PSA-szintet keres, amely korai stádiumban a betegség jele lehet.
A PSA-teszt azonban nem specifikus teszt a prosztatarákra. A legtöbb prosztatarákos férfi nem emelkedett PSA szinttel rendelkezik. A felemelt PSA-szintû férfiak több mint 65% -a nem rendelkezik rákkal, mivel a PSA szint emelkedik minden férfiban, amikor öregszik.
A következő lépés egy DRE, amelyet a GP végezhet.
A DRE során a háziorvos kenõ és kesztyûs ujját beillesztheti a végbélbe. A végbél közel van a prosztata mirigyéhez, így a GP meg tudja nézni, hogy megváltozott-e a mirigy felülete. Ez kicsit kényelmetlen lesz, de nem fájdalmas.
A prosztatarák miatt a mirigy kemény és göröngyös. Azonban a legtöbb esetben a rák nem okoz változást a mirigyben, és a DRE valószínűleg nem képes kimutatni a rákot.
A DRE hasznos a jóindulatú prosztata hiperplázia által okozott prosztata-megnagyobbodás kizárásához, mivel ez a mirigy érzékeny és sima.
A GP értékelni fogja a prosztatarák kockázatát számos tényező alapján, beleértve a PSA-szinteket, a DRE eredményeit, az életkorát, a családtörténetet és az etnikai csoportot. Ha veszélyben van, akkor a kórházba kell utalni, hogy megvitassák a további vizsgálatok lehetőségeit.
A leggyakrabban használt teszt egy transzrektális ultrahang-vezérelt biopszia (TRUS). Biopsziát is lehet venni cisztoszkópiás vizsgálat vagy a herék mögötti bőrön keresztül (perineum).
A TRUS biopszia során egy ultrahangos tapintó (egy olyan gép, amely hanghullámokat használ a test belsejének képalkotására) beillesztésre kerül a végbélbe. Ez lehetővé teszi az orvos vagy a szakápoló számára, hogy pontosan hol látja el a tűt a rectum falán keresztül, hogy kis mintákat vegyen be a prosztata szövetéből.
Az eljárás kellemetlen, és néha fájdalmas is lehet, ezért helyi érzéstelenítést kaphat a kellemetlenség minimalizálása érdekében. Mint bármely más eljáráshoz, komplikációk is lehetnek, beleértve a vérzést és a fertőzést.
Bár megbízhatóbb, mint egy PSA teszt, a TRUS biopszia problémákat okozhat. Hiányozhat egynél több rákban, mert a rák helye nem ismert, amikor végrehajtják. Az orvosok láthatják a prosztatát az ultrahangvizsgálat segítségével, de nem a daganat (ok), ha jelen vannak.
Szükség lehet egy másik biopsziára, ha tünetei továbbra is fennállnak, vagy a PSA szintje tovább emelkedik. Kezelőorvosa egy másik biopszia előtt kérheti a prosztata MRI-vizsgálatát.
A TRUS biopszia olyan kis, alacsony kockázatú rákos megbetegedéseket is találhat, amelyek nem igényelnek kezelést, de szorongást okozhatnak. Sok férfi gyakran úgy dönt, hogy sebészeti beavatkozást vagy radioterápiát végez, de ezek nem jelentenek előnyöket, de mellékhatásokat, például inkontinenciát és merevedési zavarokat okoz.
A biopsziából származó szövetmintákat laboratóriumban vizsgálják. Ha rákos sejteket találnak, akkor tovább tanulmányozhatják, hogy milyen gyorsan terjed a rák. Ezt a folyamatot “elrendezésnek és osztályozásnak” nevezik, és segít az orvosoknak eldönteni, melyik kezelés a legmegfelelőbb.
Szeretne többet tudni?
Ha jelentős a esélye annak, hogy a rák terjed a prostate-ról a test más részeire, további vizsgálatokat lehet javasolni.
Szeretne többet tudni?
Az oldal legutoljára felülvizsgált: 2015/03/01
Következő felülvizsgálat esedékes: 2013.12.31
A prosztatarák kezelésére az Ön egyéni körülményeitől függ.
Sok prosztatarákos férfi esetében nem szükséges kezelés. Az aktív felügyelet vagy az “éber várakozás” azt jelenti, hogy a rákot csak akkor kell szem előtt tartani, ha a rák a rosszabbodás vagy a tünetek kialakulását jelzi.
A kezelés szükségessé teszi a betegség gyógyítását vagy ellenőrzését, így nem csökkenti a várható élettartamot, és a lehető legkevésbé érinti a mindennapi életet. Néha, ha a rák már elterjedt, a cél nem gyógyítani, hanem meghosszabbítani az életet és késlelteti a tüneteket.
A rákos betegeket multidiszciplináris csapatnak (MDT) kell kezelni. Ez olyan szakembercsapat, akik együtt dolgoznak a legjobb gondozás és kezelés érdekében.
A csapat gyakran egy speciális ráksebész, egy onkológus (radioterápia és kemoterápiás szakorvos), egy radiológus, patológus, radiográfus és egy speciális nővérből áll. A többi tag lehet fizioterapeuta, dietetikus és foglalkozási terapeuta. Ön is hozzáférhet a klinikai pszichológiai támogatáshoz.
Amikor eldönti, hogy melyik kezelés a legjobb az Ön számára, orvosa figyelembe fogja venni:
Az MDT képes lesz arra, hogy javasolja, mit érzik a legjobb kezelési lehetőségek, de végső soron a döntés a tiéd.
Az Ön MDT-jének tájékoztatnia kell minden olyan klinikai vizsgálatot is, amelyre jogosult lehet. Lásd a prosztatarák klinikai vizsgálatát a jelenleg prosztatarákot vizsgáló kísérletek adatbázisában.
Az Országos Egészségügyi és Egészségtudományi Intézet (NICE) ajánlásokat tett a férfiaknak kínált kezelésekkel kapcsolatban a prosztatarák három fázisában:
Szeretne többet megtudni?
Az orvosok a prosztata vizsgálatának, biopszia és vizsgálatainak eredményeit használják annak érdekében, hogy azonosítsák a prosztatarák “szakaszát” (milyen mértékben terjed a rák). A rák állapota meghatározza, hogy milyen típusú kezelésekre lesz szükség.
A széles körben alkalmazott rendezési mód egy számrendező rendszer. A szakaszok:
Ha a prosztatarákot korai stádiumban diagnosztizálják, a túlélési esélyek általában jóak. Az első és a második szakaszban diagnosztizált férfiak 90% -a legalább öt további évet él és 65-90% legalább 10 évig él.
Ha a 3. stádiumú prosztatarákot diagnosztizálják, akkor legalább öt évig 70-80% -os életveszély áll fenn.
Ha azonban diagnosztizálják, amikor a prosztatarák elérte a 4. stádiumot, akkor csak 30% -os eséllyel élhet még legalább öt évig.
Szeretne többet tudni?
Vigyázó várakozás gyakran ajánlott idősebb férfiak számára, amikor nem valószínű, hogy a rák hatással lesz a természetes életszakaszra.
Ha a rák korai szakaszában van, és nem okoz tüneteket, úgy dönthet úgy, hogy késlelteti a kezelést, és várja meg, hogy a progresszív rák bármely tünete fejlődik-e. Ha ez megtörténik, általában a fájdalomcsillapítás és a hormonkezelés a prosztatarák kezelésére használatos.
Vigyázó várakozás javasolt a prosztatarák kockázatának kitett személyeknél is, ha:
Ebben az esetben a hormonkezelés megkezdődhet, ha a prosztatarák okozta tünetek jelentkeznek.
Az aktív felügyelet célja, hogy elkerülje az ártalmatlan daganatok felesleges kezelését, ugyanakkor továbbra is gondos kezelést nyújtson azok számára, akiknek szüksége van rá.
Amikor diagnosztizálják őket, tudjuk, hogy az alacsony kockázattal járó prosztatarákban szenvedő férfiak mintegy kétharmadának nincs szüksége kezelésre. A megfigyelés egy biztonságos stratégia, amely egy megfigyelési időszakot biztosít ahhoz, hogy idővel több információt szerezzen annak megvizsgálása érdekében, hogy a betegség változik-e.
Az aktív felügyelet magában foglalja a rendszeres PSA-teszteket és gyakran több biopsziát, hogy a progresszió bármely jele megtalálható legyen a lehető legkorábban. Néha MRI-vizsgálatokat is elvégezhetnek. Ha ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy a rák megváltozik vagy előrehalad, akkor dönthet a további kezelésről.
Körülbelül egy, három megfigyelés alatt álló férfi később kezel. Ez nem azt jelenti, hogy rossz kezdeti döntést hoztak. Jó bizonyítékok azt mutatják, hogy az aktív felügyelet hat év alatt átlagosan biztonságos. Az aktív megfigyelés alatt álló férfiak késleltethetik a kezeléssel kapcsolatos mellékhatásokat, és azok, akik végül kezelésre szorulnak, megnyugtatóak lesznek, hogy szükséges.
A radikális prostatektómia a prostata mirigy sebészeti eltávolítása. Ez a kezelés egy lehetőség a lokalizált prosztatarák és helyileg előrehaladott prosztatarák gyógyítására.
Mint minden műtét, ez a műtét bizonyos kockázatokat hordoz, és lehetnek mellékhatások, például:
Sok ember számára, akinek radikális prostatectomiája megszabadul a rákos sejtektől. Azonban körülbelül egy-három férfi esetében a rákos sejteket nem lehet teljesen eltávolítani, és a rákos sejtek visszakanyarodhatnak a műtét után.
Tanulmányok kimutatták, hogy a sugárterápia a prosztata eltávolítását követő műtét után megnövelheti a gyógyulás esélyeit, bár kutatást végeznek a műtét után.
A radikális prosztatektómia után nem szexuálisan szexelsz. Ez azt jelenti, hogy nem lesz képes gyermeke szexuális kapcsolatban. Kérdezze meg orvosától, hogy a műtét előtt spermamint kell tárolni, ezért később in vitro megtermékenyítésre (IVF) is használható.
Szeretne többet tudni?
A sugárterápia sugárzás felhasználásával jár, hogy megölje a rákos sejteket. Ez a kezelés egy lehetőség a lokalizált prosztatarák és helyileg előrehaladott prosztatarák gyógyítására. A radioterápiát az áttétes prosztatarák progressziójának lassítására és a tünetek enyhítésére is használhatjuk.
A radioterápiát általában kórházban járó járóbetegként adják meg. Ez rövid üléseken történik heti öt nap, négy-nyolc hétig. A radioterápiához rövid távú és hosszú távú mellékhatások jelentkeznek.
A sugárterápia megkezdése előtt hormonterápiát kaphat a sikeres kezelés lehetőségeinek növelése érdekében. A radioterápia után hormonterápia ajánlott a rákos sejtek visszatérési esélyeinek csökkentésére.
A sugárterápia rövid távú hatásai a következők lehetnek:
A lehetséges hosszú távú mellékhatások a következők lehetnek:
Akárcsak a radikális prosztatektómia esetében, egy-három esetben van esély arra, hogy a rák visszatér. Ezekben az esetekben a gyógyszert rendszerint a rák kezelésére használják a műtét helyett. Ez azért van, mert a korábban sugárterápiában szenvedő férfi műtéti szövődményeinek nagyobb kockázata áll fenn.
Néhány kórház most új, minimálisan invazív kezelést kínál, ha a radioterápia nem működik, néha egy klinikai vizsgálat részeként. Ezeket az új kezeléseket magas intenzitású ultrahang (HIFU) és krioterápia hívják. Ezeknek a kezeléseknek kevesebb mellékhatása van, de a hosszú távú eredmények még nem ismertek.
Szeretne többet tudni?
A brachyterápia a sugárterápia egy olyan formája, ahol a sugárterápia a prosztata mirigy belsejében történik. Belső vagy intersticiális radioterápiaként is ismert.
A sugárzás számos apró radioaktív maggal szállítható, amelyeket műtéti úton beültetnek a daganatba. Ezt alacsony dózisú brachyterápiának nevezik.
A sugárzás a prosztata belsejébe helyezett üreges, vékony tűkön keresztül is továbbítható. Ez nagy dózistartományú brachyterápia.
Ennek a módszernek az az előnye, hogy a sugárzás nagy adagját a prosztata számára szállítja, miközben minimalizálja a más szövetek károsodását. Ugyanakkor a szexuális diszfunkció és a húgyúti problémák kockázata megegyezik a sugárkezeléssel, bár a bélprobléma kockázata kissé alacsonyabb.
A hormonterápiát gyakran használják sugárkezeléssel kombinálva. Például hormonkezelést kaphat, mielőtt sugárterápiát kapna, hogy növelje a sikeres kezelés lehetőségét. A radioterápia után hormonterápia ajánlott a rákos sejtek visszatérési esélyeinek csökkentésére.
A hormonterápiát általában nem alkalmazzák helyi prosztatarák kezelésére férfiaknál, akik alkalmasak és hajlandóak műtétet vagy radioterápiát kapni. Ez azért van, mert önmagában nem gyógyítja meg a rákot. A hormonterápia a fejlett prosztatarák progressziójának lelassítására és a tünetek enyhítésére szolgál.
A hormonok szabályozzák a prosztata sejtek növekedését. Különösen a prosztataráknak szüksége van a hormon tesztoszteron növekedésére. A hormonterápia célja, hogy megakadályozza a tesztoszteron hatásait, akár a termelés leállításával, akár a tesztoszteron használatának megakadályozásával.
A hormonterápia a következő lehet:
A hormonkezelés legfontosabb mellékhatásait a tesztoszteronra gyakorolt hatásuk okozza. Általában elmúlnak, amikor a kezelés megáll. Ezek közé tartozik a nemi vágy elvesztése és a merevedési zavar (ez gyakoribb az LHRH agonistáknál, mint az antiandrogéneknél).
Egyéb lehetséges mellékhatások a következők:
A hormonterápia alternatívája a herék mozgatásának eltávolítása, az orchidectomia. A műtét nem gyógyítja meg a prosztatarákot, de a tesztoszteron eltávolításával szabályozza a rák és tüneteinek növekedését. Sok férfi azonban hormonkezelést szeretne a tesztoszteron hatásainak blokkolására.
Szeretne többet tudni?
A TURP során egy vékony fémhuzal, amelynek végén a hurok be van helyezve a húgycsőbe (a cső, amely a húgyhólyagot a húgyhólyagjáról a péniszére viszik), és a prosztata darabjai eltávolításra kerülnek.
Ez általános érzéstelenítés vagy spinális érzéstelenítés (epidurális) esetén történik.
Ez azért van, hogy enyhítse a húgycső nyomását bármilyen problémás tünet kezelésére, amit vizelettel lehet megtenni. Nem gyógyítja meg a rákot.
A HIFU-t néha olyan prostate-rákos betegek kezelésére használják, akik nem terjedtek túl a prosztata felett.
A végbélbe helyezett ultrahangos szondák nagyfrekvenciájú hanghullámokat bocsátanak ki a végbél falán keresztül. Ezek a hanghullámok rákos sejteket öltenek a prosztata mirigyben, magas hőmérsékleten történő hevítéssel.
A HIFU mellékhatásainak kockázata általában alacsonyabb, mint más kezeléseknél.
Azonban lehetséges hatások közé tartozhat impotencia (100-ból 5-10-ből) vagy vizelet-inkontinencia (100-ból kevesebb mint egynél). A visszavezetési problémák ritkák.
Ritka a fisztulák (a rendellenes csatorna a húgyutak és a végbélrendszer között), amelyek 500 emberből kevesebb mint egyet érintenek. Ez azért van így, mert a kezelés csak a rák területére irányul, és nem a teljes prosztata.
A HIFU-kezelés azonban még mindig a prosztatarákra vonatkozó klinikai vizsgálatokon megy keresztül. Egyes esetekben az orvosok elvégezhetik a HIFU-kezelést a klinikai vizsgálatokon kívül. A HIFU nem széles körben elérhető, és a hosszú távú hatékonyságát még nem bizonyították egyértelműen.
Szeretne többet tudni?
A krioterápia a rákos sejtek leölésén alapuló módszer. Néha olyan prostate-rákos megbetegedések kezelésére használják, amelyek nem terjedtek el a prosztata mentén.
Apró szondák, úgynevezett cryoneedles kerül be a prosztata mirigybe a fal végébe. Fagyasztják a prosztatamintát és megölik a rákos sejteket, de néhány normál sejt is meghal.
A cél az, hogy megöli a rákos sejteket, miközben a lehető legkevesebb károsodást okozza az egészséges sejteknek. A krioterápia mellékhatásai a következők lehetnek:
Ritkán előfordul, hogy a krioterápia rektális problémákat vagy fisztulákat okoz.
A krioterápia még mindig klinikai vizsgálatok alatt áll a prosztatarák esetében. Egyes esetekben az orvosok a klinikai vizsgálatokon kívül végezhetnek serkentoterápiás kezelést. Nem áll rendelkezésre széles körben, és hosszú távú hatékonyságát még nem bizonyították egyértelműen.
Ha a rák előrehaladott állapotban van, akkor már nem lehet gyógyítani. Lehetséges azonban, hogy lelassíthatja a progresszióját, meghosszabbíthatja az életét és enyhítheti a tüneteket.
A kezelési lehetőségek:
Ha a rák elterjedt a csontjaidra, akkor biszfoszfonátoknak nevezett gyógyszerek is használhatók. A biszfoszfonátok segítenek csökkenteni a csontfájdalmat és csontvesztést.
Szeretne többet tudni?
A kemoterápiát elsősorban olyan prosztatarák kezelésére használják, amely a szervezet más részeire (metasztatikus prosztatarák) terjedt, és amely nem reagál a hormonterápiára.
A kemoterápia roncsolja a rákos sejteket azáltal, hogy zavarja a szaporodás módját. A kemoterápia nem gyógyítja meg a prosztatarákot, de megőrzi az irányítást és csökkenti a tüneteket (például a fájdalmat), így a mindennapi életet kevésbé érinti.
A kemoterápia fő mellékhatásai az egészséges sejtekre, például az immunsejtekre gyakorolt hatásuk. Ezek közé tartozik a fertőzések, a fáradtság, a hajhullás, a szájüreg, az étvágytalanság, az émelygés és a hányás. Ezen mellékhatások közül sok megelőzhető vagy ellenőrizhető más gyógyszerekkel, amelyeket orvosa felírhat Önnek.
A szteroid tablettákat akkor alkalmazzák, ha a hormonkezelés már nem működik, mert a rák rezisztens. Ezt nevezik hormon-refrakter ráknak.
A szteroidokat arra lehet használni, hogy megpróbálják zsugorítani a tumort, és megakadályozni a növekedést. A leghatékonyabb szteroid kezelés a dexametazon.
Számos új gyógyszer használható, ha a hormonok és a kemoterápia meghiúsul. Az orvosi csapata megmondhatja, hogy ezek megfelelőek-e és elérhetőek-e az Ön számára.
A NICE a közelmúltban iránymutatást adott az abirateron és az enzima-mentin nevű gyógyszerekkel kapcsolatban. Mind az abirateron, mind az enzimaitamid alkalmazható metasztatikus prosztatarákban szenvedő férfiak kezelésére, akik már nem reagálnak a kemoterápiás gyógyszer docetaxelre.
Olvassa el a NICE irányelveket:
Mivel a kezeléseknek sok olyan kellemetlen mellékhatása van, amelyek befolyásolhatják az életminőségét, dönthet a kezelés ellen. Ez különösen igaz, ha olyan korban vagyunk, amikor úgy érzed, hogy a rák kezelése nem valószínű, hogy jelentősen meghosszabbítja a várható élettartamot.
Ez teljesen a döntésed, és az MDT tiszteletben fogja tartani.
Ha úgy dönt, hogy nem rendelkezik kezeléssel, a GP és a kórházi csapat továbbra is támogatást és fájdalomcsillapítást biztosít. Ezt palliatív ellátásnak hívják. Támogatás is elérhető a család és a barátok számára.
Szeretne többet tudni?
Az oldal legutoljára felülvizsgált: 2015/03/01
Következő felülvizsgálat esedékes: 2013.12.31
A túlélési arányok megmutatják, hogy az azonos típusú és stádiumú betegek hány százaléka még mindig életben van egy bizonyos ideig (általában 5 évvel) diagnosztizálását követően. Nem tudják megmondani, hogy mennyi ideig fogsz élni, de segíthet neked jobban megérteni, hogy milyen valószínű, hogy a kezelésed sikeres lesz. Egyes férfiak szeretnék tudni a túlélési rátát a rák, és néhány nem. Ha nem akarod tudni, akkor nem kell.
A rák és a rák egyes típusaira és állapotára vonatkozó statisztikákat gyakran 5 éves túlélési arányként adják meg, de sokan hosszabb ideig élnek – gyakran sokkal hosszabb – mint 5 év. Az 5 éves túlélési ráta azon személyek százaléka, akik rákos megbetegedés után legalább 5 évig élnek. Például egy 90% -os 5 éves túlélési arány azt jelenti, hogy a rákos megbetegedések 100-ból 90 ember közül még mindig életben van 5 évvel a diagnózis után. Ne feledje azonban, hogy ezek közül sokan sokkal többet élnek, mint 5 évvel a diagnózis után.
Relatív túlélési arányok pontosabb módja annak, hogy megbecsüljük a ráknak a túlélésre gyakorolt hatását. Ezek az arányok összehasonlítják a prosztatarákos férfiakat a férfiak körében a teljes populációban. Például, ha a prosztatarák egy adott szakaszának 5 éves relatív túlélési aránya 90%, akkor azt jelenti, hogy azok a férfiak, akiknek a rákja van, átlagosan körülbelül 90% -a valószínű, mint azok a férfiak, akik nem rendelkeznek ilyen rákkal legalább 5 évig élnek a diagnózis után.
De ne felejtsük el, hogy az összes túlélési ráta becslések – a kilátások számos tényezőre vonatkozhatnak, amelyek Önre jellemzőek.
A túlélési arányok gyakran a betegségben szenvedő nagyszámú férfi korábbi kimenetelén alapulnak, de nem tudják megjósolni, hogy mi fog történni egy adott ember esetében. Számos korlát létezik:
Orvosa meg tudja mondani, hogy ezek a számok hogyan vonatkozhatnak Önre, hiszen ő ismeri az adott helyzetet.
A legfrissebb adatok szerint, amikor tartalmazza minden a prosztatarák stádiumai:
Ne feledje, hogy éppen úgy, mint az 5 éves túlélési arány a diagnosztizált és az első öt évvel ezelőtt kezelt férfiakon alapul, a tízéves túlélési arány a 10 évvel ezelőtt diagnosztizált férfiakon alapul (és a 15 éves túlélési arányok a legalább 15 évvel ezelőtt diagnosztizált férfiak).
A Nemzeti Rákkutató Intézet (National Cancer Institute – NCI) nagy nemzeti adatbázist tart fenn a különböző rákbetegségekre vonatkozó túlélési statisztikákról, a SEER adatbázis néven. A SEER adatbázis nem csoportosítja a rákokat az AJCC szakaszban, hanem csoportosul a rákos megbetegedések helyi, regionális és távoli szakaszaiba.
Ne feledje, ezek a túlélési arányok csak becslések – nem tudják megjósolni, hogy mi fog történni egyetlen emberrel sem. Megértjük, hogy ezek a statisztikák zavaróak lehetnek, és további kérdéseket tehet fel. Beszéljen orvosával, hogy jobban megértse a helyzetet.