Krónikus fájdalom
Értékelte:
Prof. Cathy Jackson, 2010. február 11
A szakmai referenciacikkeket az Egyesült Királyság orvosai írják, és kutatási bizonyítékokon alapulnak, az Egyesült Királyságban és az európai iránymutatásokban. Ezeket az egészségügyi szakemberek számára tervezték. Találhat egyet egészségügyi cikkek hasznosabb.
Ebben a cikkben
- nyíl lefeléBevezetés
- nyíl lefeléJárványtan
- nyíl lefeléÉrtékelés
- nyíl lefeléKapcsolt betegségek
- nyíl lefeléMegkülönböztető diagnózis
- nyíl lefeléLaboratóriumi vizsgálatok eredményei
- nyíl lefeléMegküzdés
- nyíl lefelévezetés
- nyíl lefelészövődmények
- nyíl lefeléA krónikus fájdalom hatása a mindennapi életre
- nyíl lefeléPrognózis
Krónikus fájdalom
Ebben a cikkben
Bevezetés
A krónikus fájdalom nagyon nehéz kezelni összetett természettudománya, homályos etiológiája és rossz terápiás reakciója miatt. A krónikus fájdalmat olyan fájdalom jellemzi, amely a megfelelő gyógyulási idő ellenére is fennáll. Nincs egyértelmű meghatározása, de gyakran definiálják olyan fájdalmat, amely már több mint 12 hétig jelen van. [1]
A krónikus fájdalom nem egyszerű fizikai probléma. Gyakran súlyos és kiterjedt pszichológiai, társadalmi és gazdasági tényezők társulnak. A rossz általános fizikai egészség és fogyatékosság mellett lehet depresszió, munkanélküliség és családi stressz is. Sok ilyen tényező kölcsönhatásba lép, és az egész képet figyelembe kell venni az egyes betegek kezelésekor. A krónikus fájdalom hatása a betegek életére kisebb korlátozásoktól függ a függetlenség elvesztésétől.
Járványtan
A krónikus fájdalom gyakori a közösségben, de kevés lényeges adat van. A lakosság mintegy 18% -át jelenleg mérsékelt vagy súlyos krónikus fájdalom befolyásolja. [1]
Számos adatbázis szisztematikus vizsgálata Európában 19% -os közepes-súlyos, nem daganatos krónikus fájdalom egy hónapos gyakoriságát tapasztalta. [2] Egy tanulmány kimutatta, hogy a krónikus fájdalom előrejelzése szerint a rövid oktatás, a rossz önértékelésű egészség, a testtömeg-index és a fizikai erőfeszítés a munka során. [3]
Értékelés [1]
Fontos a súlyosság, a hatás és a fájdalom típusának felmérése a kezelés megkezdése előtt. Rövid és jól validált eszközök állnak rendelkezésre a fájdalom értékelésére nem szakosodott környezetben. Ezek közé tartoznak a fájdalom súlyosságának és / vagy funkcionális hatásának mérésére szolgáló eszközök, a neuropátiás fájdalom azonosítására szolgáló eszközök és az akut fájdalomcsillapítások krónikus kockázatának előrejelzésére szolgáló eszközök.
Az értékelésnek tömör történelmet, vizsgálatot és biopszichoszociális értékelést kell tartalmaznia, amely meghatározza a fájdalom típusát (neuropátiás / nociceptív / vegyes), súlyosságot, funkcionális hatást és összefüggést.
Biomedicalis értékelés
- Alapos fájdalomtörténet, amely minden diszkrét fájdalmat (helyszínt, karaktert, intenzitást, fellépést, csapadékot, időtartamot, intenzitást, súlyosbító és enyhítő tényezőket, éjszakai fájdalmat, észlelt okokat) értékel, szisztémás tüneteket, múltbeli kórtörténetet.
- Fizikális vizsgálat (ideértve a vizsga magatartását is).
- Korábbi vizsgálatok (és a beteg megértése).
- Korábbi és jelenlegi kezelés (beleértve a válaszokat, speciális kezeléseket, mellékhatásokat, téveszméket, rögzített meggyőződést, más egészségügyi szakemberek üzeneteit).
Pszichológiai értékelés
- Fontolja meg az alacsony hangulatot, szorongást vagy depressziót.
- Pszichiátriai történelem, alkohol és tiltott kábítószer-használat, visszaélés, függőség vagy függőség, fizikai vagy szexuális bántalmazás története
- Jelölje meg a sárga zászlókat, a bizalom elvesztését, a rossz motivációt, az életmód megváltoztatásának vonzerejét, az önmaga és mások irreális elvárásait.
Társadalmi felmérés
Az önellátás, a munkahelyi teljesítmény, a család fájdalmakra gyakorolt hatása, a munka elégedetlensége, másodlagos nyereség (családi túlzott védelem, ellátások, orvosi jogi kompenzáció).
Sárga zászlók
A sárga zászlók pszichoszociális indikátorok, amelyek azt jelzik, hogy fokozott a hosszú távú stressz, a fogyatékosság és a fájdalom (a vörös zászlók a lehetséges súlyos mögöttes állapotok klinikai mutatói).
Biomédikus sárga zászlók: súlyos fájdalom vagy megnövekedett fogyatékosság a bemutatáskor, korábbi jelentős fájdalom epizódok, többszörös fájdalom, nem szerves tünetek, iatrogén faktorok.
Pszichológiai sárga zászlók: az a meggyõzõdés, hogy a fájdalom ártalmat jelent, az a várakozás, hogy a passzív, nem pedig az aktív kezelések a leghasznosabbak, a félelem-elkerülõ viselkedés, a katasztrofális gondolkodás, a rossz problémamegoldó képesség, a passzív megküzdési stratégiák, az atipikus egészségügyi hiedelmek, a pszichoszomatikus felfogások és a nagyfokú zavargások.
Társadalmi sárga zászlók: alacsony a munkahelyre való visszatérés iránti várakozás, a munkatevékenységet nem tanúsító bizalomhiány, a nehezebb munka, a munkanélküliség alacsony szintje, rossz munkakapcsolatok, szociális diszfunkciók, orvosi jogi kérdések.
Kapcsolt betegségek
Megkülönböztető diagnózis
A diffúz izom-csontrendszeri fájdalom okai, beleértve:
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Bár alapvető fontosságú a fájdalom bármely alapjául szolgáló etiológiájának pontos diagnosztizálása, gyakran óvatosságra és készségre van szükség a szükségtelen és nem megfelelő vizsgálatok és áttételek elkerülése érdekében, amelyek csak a páciens és családja szorongása növelésére szolgálnak . Meg kell találni az egyensúlyt annak biztosítása mellett, hogy a fontosabb feltételeket kizárják, miközben elkerülik a (néha még nem létező) fizikai diagnózis végtelen kereséseit.
A “szociális támogatást” és a “konfrontációt” magában foglaló “stílusok leküzdése” a pozitív társadalmi kiigazítás fontos előrejelzői; az alacsony társadalmi önbecsülés és a magas társadalmi szorongás kapcsolódik a depresszióhoz és a rossz kimenetelhez. [4]
Passzív megküzdés
A passzív kezelés az egészségi állapot káros hatásainak tekinthető, és fokozott fájdalommal, megnövekedett fogyatékossággal és depresszióval jár. Példák a passzív kezelésre:
- A társadalmi tevékenységek felszabadítása.
- Támaszkodva az egészségügyi szakemberekre és a fájdalomcsillapító gyógyszerekre.
Aktív bánásmód
Az aktív koplalás kevésbé fájdalommal, fogyatékossággal és depresszióval jár, ezért a leginkább ajánlott. A megnövekedett fogyatékosság azonban kevésbé aktív kezelést eredményezhet.
vezetés
Az optimális megközelítés valószínűleg magában foglalja az elsődleges ellátórendszer többi tagját is, beleértve az ápolókat, a gyógyszerészeket, a fizioterapeutákat, a tanácsadókat és a foglalkozási terapeutákat. Ez magában foglalhatja a szociális szolgáltatásokkal, a munkaadókkal és a juttatási ügynökségekkel való kapcsolattartást is.
Hasznos a bántalmazás, hogy a beteg pozitív bánásmódot tanúsítson. A krónikus fájdalom értékelésére és kezelésére irányuló együttérző, betegközpontú megközelítés valószínűleg javítja a sikeres kimenetel esélyeit. [1]
Az önigazgatást ösztönözni kell a fájdalom állapotának korai szakaszától és egy hosszú távú irányítási stratégia részeként. [1] Az elsődleges ellátásban nincs bizonyított, átfogó kezelések olyan betegeknél, akiknek orvosilag megmagyarázhatatlan tünetei vannak. [5] A vezetést minden egyes beteg számára meg kell igazítani. [6]
A kezelésnek nem csak a fájdalomcsillapításra kell irányulnia, hanem a fájdalom viselkedésének megváltoztatására és a funkció javítására is. A kezelés céljainak reálisaknak kell lenniük, és a normál működés (minimális fogyatékosság) helyreállítására, a jobb életminőségre, a gyógyszerek használatának csökkentésére és a krónikus tünetek visszaesésének megakadályozására kell összpontosítaniuk. [7]
A referralt akkor kell figyelembe venni, ha a nem szakosodott menedzsment nem sikerül, a krónikus fájdalom gyengén ellenőrzött, jelentős a szorongás, és / vagy ahol speciális speciális beavatkozás vagy értékelés figyelhető meg. [1]
Nem opioid fájdalomcsillapítók (egyszerű és topikus) [1]
- Nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (NSAID) kell figyelembe venni a krónikus, nem specifikus alacsony hátfájással rendelkező betegek kezelésében.
- A paracetamolt egyedül vagy NSAID-kel kombinálva fájdalom kezelésében csont- vagy térdagyulladásos betegeknél a nem farmakológiai kezelések mellett kell figyelembe venni.
- Helyi NSAID-okat kell figyelembe venni az izom-csontrendszeri betegségek krónikus fájdalmairól, különösen olyan betegeknél, akik nem tolerálják a szájon át adott NSAID-okat.
- A perzális neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek kezelésében figyelembe kell venni a helyi kapszaicin foltokat, amikor az első vonalbeli farmakológiai terápiák hatástalanok vagy nem toleráltak.
- Az elsődleges farmakológiai terápiák hatástalanok lehetnek a posztoperatív idegi betegek kezelésében a topikális lidokainra.
- Helyi rubefacienseket kell figyelembe venni a fájdalom kezelésére olyan betegeknél, akiknek izomrendszeri állapotuk van, ha más farmakológiai terápiák hatástalanok.
Opioidok [1]
- A krónikus alacsony hátfájású vagy osteoarthritisben szenvedő betegek fájdalomcsillapításának lehetőségét kell tekinteni az erős opioidok, de csak akkor folytatódnak, ha folyamatos fájdalomcsillapítás áll fenn.
- Az erős opioidokon szenvedő betegeket rendszeresen értékelni kell a fájdalomcsillapítás, a mellékhatások és az életminőség változásai tekintetében, figyelembe véve a legalacsonyabb hatásos dózis fokozatos csökkentését.
- Szükség lehet egynél több opioid vizsgálatára egymás után, mivel mind a hatékonyság, mind a mellékhatások az opioidok között változhatnak.
- Az erős opioidokat alkalmazó betegek újbóli értékeléséhez a visszaélések és a függőség jelét kell keresni.
- A minimális hatásos dózist a nagyobb dózisoknál előforduló törések és túladagolások elkerülése érdekében kell alkalmazni.
- Szakszerű utalást vagy tanácsot kell fontolóra venni, ha aggodalomra ad okot a gyors dózisú fokozódás és a folytatólagos elfogadhatatlan fájdalomcsillapítás, vagy ha több mint 180 mg / nap morfin egyenértékű dózis szükséges.
Epilepszia elleni szerek [1]
- A gabapentint figyelembe kell venni neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek kezelésében.
- A pregabalin neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek kezelésére ajánlott, ha más első és második vonalbeli farmakológiai kezelések nem sikerülnek.
- A pregabalin ajánlott fibromialgiai betegek kezelésére.
- Ha a megfelelő adag után több hétig nem válaszol, akkor más gyógyszert kell kivizsgálni.
- A karbamazepint figyelembe kell venni neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek kezelésében.
Antidepresszánsok [1]
- Rendszeresen ellenőrizni kell az antidepresszánsokat alkalmazó krónikus fájdalomban szenvedő betegeket.
- A triciklikus antidepresszánsokat nem szabad fájdalom kezelésére használni krónikus alacsony hátfájással járó betegeknél.
- A fibromialgiában és neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek (kivéve a HIV-vel összefüggő neuropátiás fájdalmat) kezelésében figyelembe kell venni az amitriptilin (25-125 mg / nap).
- A duloxetint diabéteszes neuropátiás fájdalomban szenvedő betegek kezelésére kell fontolóra venni, ha más első vagy második vonalbeli farmakológiai terápiák sikertelenek. A duloxetint figyelembe kell venni a fibromyalgiában vagy osteoarthritisben szenvedő betegek kezelésében.
- A fluoxetint figyelembe kell venni a fibromialgiában szenvedő betegek kezelésében.
- A depresszió gyakori komorbiditás a krónikus fájdalommal. A betegeket nyomon kell követni, és szükség esetén depresszióval kell kezelni.
Pszichológiai beavatkozások [1]
- A krónikus fájdalomban szenvedő betegeknél figyelembe kell venni egy fájdalomkezelési programot.
- A krónikus fájdalomban szenvedő betegek számára rövid tájékoztatást kell nyújtani annak érdekében, hogy a betegek tovább tudjanak dolgozni.
- Relaxációs módszerek, betegoktatás. [6]
- Pszichoterápia: viselkedési és kognitív pszichoterápiák. [8]
- A stressz aktív kezelése: a stressz nem bizonyult ok-okozati tényezőnek, de úgy tűnik, hogy súlyosbító tényezőként hat a betegség aktivitására és hatással van az életminőségre. [9]
- Az egészségügyi szakembereknek tisztában kell lenni azzal a lehetőséggel, hogy a saját magatartásuk és a klinikai környezet befolyásolhatja a nem megfelelő válaszok megerősítését.
Viselkedési terápiák [1]
- Progresszív relaxációt vagy elektromiográfiai (EMG) biofeedback-ot kell figyelembe venni a krónikus fájdalomban szenvedő betegek kezelésében.
- A klinikának tisztában kell lennie azzal a lehetőséggel, hogy a saját viselkedésük és a klinikai környezet erősítheti a kezelésekre adott nem megfelelő válaszokat.
Kognitív viselkedésterápia [1]
- A kognitív viselkedési terápiát figyelembe kell venni a krónikus fájdalomban szenvedő betegek kezelésében.
- Az elfogadás és az elkötelezettség terápia hatékonynak bizonyult. [10]
- Az interneten alapuló oktatási és terápiás programok jelentős fájdalomcsillapítással, fájdalomérzékenységgel és érzelmi terhekkel, észlelt fogyatékossággal, katasztrófálással és fájdalom okozta félelemkel jártak. [11]
Fizikai terápiák [1]
- A krónikus fájdalomban szenvedő betegek kezelésében ajánlott a testmozgás és a terápiák gyakorlása, formájuktól függetlenül.
- A krónikus alacsony hátfájással járó betegek terápiás terápiája mellett hosszú távon javítani kell a fogyatékosság javítására irányuló tanácsot, hogy aktív maradjon. A tanácsadás önmagában nem elegendő.
- A fizioterápia és a foglalkozási terápia fontos szerepet tölt be a betegek funkcionális helyreállításában. A rekreációs terápia segíthet a krónikus fájdalomban szenvedő betegnek olyan kellemes tevékenységekben való részvételében, amelyek segítenek csökkenteni a fájdalmat.
Kézi terápia
- Kézi terápiát kell fontolóra venni a krónikus alacsony hátfájású betegek rövid távú fájdalomcsillapítására.
- A manuális terápiát, a testmozgással együtt, figyelembe kell venni a krónikus nyaki fájdalom kezelésében.
Gyakorlat
- A krónikus fájdalommal járó betegek kezelésében gyakori és gyakorlott terápiák ajánlottak.
- A krónikus alacsony hátfájással járó betegek terápiás terápiája mellett hosszú távon javítani kell a fogyatékosság javítására irányuló tanácsot, hogy aktív maradjon. A tanácsadás önmagában nem elegendő.
- A következő megközelítések alkalmazandók a gyakorláshoz:
- Felügyelt edzések.
- Egyéni gyakorlatok csoportos beállításokban.
- Kiegészítő anyagok hozzáadása.
- Kombinált csoportos és otthoni edzőprogramok biztosítása.
Elektroterápia [1]
- A krónikus fájdalom enyhítésére figyelembe kell venni a transzkután elektromos ideg stimulációt (TENS).
- Az alacsony szintű lézeres terápiát krónikus alacsony hátfájású betegek kezelési lehetőségének kell tekinteni.
Kiegészítő terápiák [1]
- Az akupunktúrát a krónikus alacsony hátfájással vagy osteoarthritisben szenvedő betegek rövid távú fájdalomcsillapítására kell fontolóra venni.
Egyéb beavatkozások
- Idegi blokkok és egyéb spinalis beavatkozások – pl. Epidurális injekciók a krónikus hátfájásra. [12]
szövődmények
- Tartós fizikai szenvedés.
- Depresszió.
- Alvászavar.
- Családi vagy családi problémák.
- Negatív hatások a munkára és a foglalkoztatás elvesztésére. [13]
- Fogyatékosság.
- Hosszú távú terápiát okozó káros reakciók.
A krónikus fájdalom hatása a mindennapi életre
A krónikus fájdalom káros hatással van a fizikai egészségre, a napi tevékenységre, a pszichológiai egészségre, a foglalkoztatásra és a gazdasági jólétre; Az Egyesült Királyságban 45 millió munkanap / év elveszett a hátfájás miatt. Krónikus fájdalom társul:
- Csökkentik a munkaképességet; a jövőbeli bizonytalanságot illetően több törzs érzékelhető, többszörösen egyensúlyba hozva a betegséget, mint a munkahelyen. Például a gyulladásos ízületi gyulladás, a gyakoribb súlyos fájdalom, a nagyobb munkahelyi aktivitási korlátok, a kevesebb munkaidő és a kevesebb munkatársak támogatása jelentette a legtöbb törzset. [14]
- Családi és családi problémák.
- Nehéz a mindennapi feladatok elvégzésében.
- Testi fogyatékosság.
- Depresszió.
- A krónikus fájdalomban szenvedő serdülők fokozzák az öngyilkossági gondolatok és az öngyilkossági kísérlet kockázatát. [15]
- Alvászavar.
- Tehetetlenség.
- A gyógyszerekkel kapcsolatos problémák: mellékhatások, kölcsönhatások, függőség.
- A prognózis változó, de gyakran rossz.
- Ugyanakkor jelentős javulás lehetséges a megfelelő támogatással és irányítással.
Hasznosnak találta ezeket az információkat? igen nem
krónikus fájdalom
Fájdalom Receptorok és Stimulák. A fájdalom ingerekre vonatkozó valamennyi receptor a mieloszinázott vagy nem malignus neurális szálak csoportjainak szabad idegvégződése, amelyek a bőr felszíni rétegeiben és bizonyos mélyebb szövetekben, mint például a periosteum, az ízületek, az artériás falak és a falx és a tórium a koponya ürege. A fájdalomreceptorok eloszlása a gasztrointesztinális nyálkahártásban nyilvánvalóan hasonló a bőrben; így a nyálkahártya érzékeny az irritációra és egyéb fájdalmas ingerekre. Bár a máj parenchyma és a tüdő alveolusa szinte teljesen érzéketlen a fájdalomra, a máj és az epevezetékek rendkívül érzékenyek, csakúgy, mint a hörgők és a parietális mellhártya.
Egyes fájdalomreceptorok szelektívek az ingerekre adott válaszukban, de a legtöbb érzékeny a következő típusú gerjesztés egyikének: (1) a trauma mechanikai stressz; (2) szélsőséges hőség és hideg; és (3) vegyi anyagok, például hisztamin, káliumionok, savak, prosztaglandinok, bradikinin és acetilkolin. A fájdalom receptorok, ellentétben más érzékszervi receptorokkal a testben, nem alkalmazkodnak, vagy kevésbé érzékenyek az ismételt stimulációra. Bizonyos körülmények között a receptorok idővel érzékenyebbé válnak. Ez azt a tényt tükrözi, hogy mindaddig, amíg egy traumatikus inger megmarad, az ember továbbra is tudatában van annak, hogy a szövetek károsodása előfordul.
A szervezet képes felismerni a szövetkárosodást, mert amikor elpusztítják a sejteket, felszabadítják az előzőekben említett vegyi anyagokat. Ezek az anyagok serkenthetik a fájdalomreceptorokat, vagy közvetlenül károsíthatják az idegvégződéseket. A szövetek oxigénhiányának hiánya is okozhat fájdalmat okozva vegyi anyagok felszabadulását iszkémiás szövetből. Az izomgörcs egy másik oka a fájdalomnak, valószínűleg azért, mert közvetett hatása az iszkémia kialakulásának és a kemoterápiás fájdalomreceptorok stimulálásának.
A fájdalom átvitele és felismerése. Ha a felületes fájdalomreceptorok izgatottak, az impulzusok átvitelre kerülnek a felületi receptoroktól a szürke-szinapszisokig (substantia gelatinosa) a gerincvelő háti szarvainak. Ezután felfelé haladnak a szenzoros utak mentén a thalamusig, amely az agy fő érzékelő relé állomása. A thalamus dorsomediális magja az agy prefrontális kéregjéhez kapcsolódik. A fájdalom tudatos felfogása valószínűleg a thalamusban és alsóbb központokban történik; a fájdalom minőségének értelmezése valószínűleg az agykéreg szerepe.
A fájdalom érzékelése egyénenként rendkívül bonyolult és személyre szabott, és számos külső és belső befolyás alatt áll. Az agykéreg a fájdalom felismerésére és minőségére, helyére, típusára és intenzitására vonatkozik; így egy érintetlen szenzoros kéreg nélkülözhetetlen a fájdalom észleléséhez. A szenzoros beadást továbbító és moduláló idegi hatások mellett a fájdalomérzetet befolyásoló pszichológiai és kulturális válaszok befolyásolják a fájdalomérzést. Egy személy nem tudhat fájdalomról egy akut sérülés vagy más nagyon stresszes helyzet idején, amikor depressziós állapotban vagy érzelmi válságban szenved. A kulturális hatások előfeltétele a fájdalmas ingerek érzékelése és reagálása. A hasonló körülményekre való reakció a teljes sztoicizmustól kezdve a histrionos viselkedésig terjedhet.
Fájdalomszabályozás. Számos elmélet kapcsolódik a fájdalom fiziológiás kontrolljához, de egyik sem teljesen igazolt. Az egyik legismertebb a Mellzak és a Wall, a kapu vezérlés elmélet, hogy a fájdalom impulzusokat a gerincvelő szubsztancia zselatinájában közvetítették, a “kapuként” működő hátsó szarvakat, amelyek a fájdalomérzéseket a központi fájdalomútvonalakba irányították. Emellett a fájdalomjelek a tapintható jelekkel versenyeznének, és a kettő állandóan kiegyensúlyozottan egymás ellen.
Mivel ezt az elméletet először javasolták, a kutatók kimutatták, hogy az általa feltételezett neuronális áramkör nem pontosan helyes. Mindazonáltal léteznek olyan belső rendszerek, amelyekről ismert, hogy természetesen előfordulnak a testben a fájdalom szabályozására és közvetítésére. Az egyik ilyen rendszer, az opioid rendszer, olyan morfinszerű anyagok előállítását foglalja magában, amelyeket enkefalinok és endorfinok neveznek. Mindkettő a természetben előforduló fájdalomcsillapítók, amelyek az agy és a gerincvelő különböző részein találhatók, amelyek fájdalomérzéssel és fájdalomjelek továbbításával kapcsolatosak. Az agytörzs szürkeállományában lévő idegsejtek stimulálásából származó jelek lefelé haladnak a gerincvelő háti szarváihoz, ahol a perifériából bejövő fájdalom impulzusok megszűnnek. A csökkenő jelek blokkolják vagy jelentősen csökkentik a fájdalom jelének felfelé történő továbbítását a gerincvelő mentén az agyba, ahol a fájdalmat ezen anyagok felszabadításával észlelik.
Az agy opioid rendszerén túlmenően a gerincvelői fájdalomimpulzusok átvitelének szabályozására egy másik mechanizmus van a fájdalom szabályozására. A szenzoros szálak stimulálása a bőr tapintó receptorától függően elháríthatja a vékonyabb idegrostokból származó fájdalomjelek átadását. Olyan, mintha az agy idegvonala egyszerre csak egyfajta jelet tud befogadni, és ha kétféle impulzus érkezik egyszerre a hátsó szarvakra, akkor a tapintható érzés elsőbbséget élvez a fájdalom érzésével szemben.
Az endorfinok felfedezése és a fájdalom átvitelének gátlása tapintó jelekkel tudományos magyarázatot adott az olyan technikák hatékonyságára, mint a relaxáció, a masszázs, a linimentumok alkalmazása és az akupunktúra a fájdalom és kellemetlen érzés kezelésében.
A fájdalom értékelése. A fájdalom szubjektív jelenség, ami akkor jelen van, amikor az a személy, aki tapasztalja, azt mondja. A személyes kényelmetlenséget vagy fájdalmat jelentő személy a legmegbízhatóbb információforrás a helyzetéről, minőségéről, intenzitásáról, kezdetéről, kicsapódásáról vagy súlyosbító tényezőiről, valamint a megkönnyebbülésről.
A fájdalom objektív jelei segítenek annak igazolásában, hogy a páciens mit mond a fájdalomról, de ezeket az adatokat nem arra használják fel, hogy bizonyítsák vagy gyanakodjanak arról, hogy jelen van-e. A mérsékelt és felszínes fájdalom fiziológiai tünetei a szimpatikus idegrendszer válaszai. Ezek közé tartoznak a gyors, sekély vagy őrzött légúti mozgások, elhomályosodás, diaphoresis, emelkedett pulzusszám, emelkedett vérnyomás, táguló pupillák és a vázizmok szorongása. A súlyos, vagy a testüregekben mélyen elhelyezkedő fájdalom stimuláló szerepet játszik a paraszimpatikus idegsejtekben, és a vérnyomás csökkenése, a pulzus lassítása, a gyengeség, az émelygés és a hányás, a gyengeség és néha a tudatvesztés is bizonyítja.
A fájdalom viselkedési jelei közé tartozik a sírás, a nyögés, az ágyban dobogás, a padló ingerlése, csendben, de szorosan fekvő helyzetben, a térd felfelé húzása a has felé, dörzsölés a fájdalmas részre, és csípős arckifejezés vagy grimaszolás. A fájdalmas személynek is nehézségei lehetnek a koncentrálódás és a megemlékezés során, és teljesen önközpontúak lehetnek, és a fájdalommal foglalkozhatnak.
A fájdalom-tolerancia pszichoszociális aspektusai és reakciói kevésbé azonosíthatók és összetettebbek, mint a fiziológiai válaszok. Az egyén fájdalommal kapcsolatos reakciója számos pszichológiai és kulturális hatásnak van kitéve. Ezek közé tartoznak a fájdalomra vonatkozó korábbi tapasztalatok, a fájdalomra és kényelmetlenségre, az egészségi állapotra, a fáradtságra vagy a fizikai gyengeségre adott válaszokkal kapcsolatos képzés. A fájdalmas ingerek figyelem és figyelmen kívül hagyása egyaránt befolyásolhatja a fájdalom intenzitásának érzékelését. A fájdalom alapos vizsgálata figyelembe veszi mindezen pszichoszociális tényezőket.
A fájdalom kezelése. A fájdalomcsillapítás érdekében alkalmazott intézkedések közül az analgetikus gyógyszerek alkalmazása valószínűleg a leggyakrabban félreértett és visszaélésszerű. Ha fájdalomcsillapító gyógyszert rendelünk “szükség szerint”, akkor a betegnek tudnia kell, hogy a gyógyszer valóban rendelkezésre áll, ha szükséges, és azonnal megkapja a kérést. Ha a beteg kénytelen megvárni, amíg valaki más dönt, ha fájdalomcsillapítóra van szükség, akkor a beteg dühös, dühös és feszültté válhat, ezáltal csökkentve vagy teljesen megszüntetve a gyógyszer kívánt hatását. Tanulmányok kimutatták, hogy amikor fájdalomcsillapítók maradnak a végstádiumú, rosszindulatú daganatos betegek melletti fekvőhelyén, kevesebb dózist kell bevenni, mint amikor valaki másra kell támaszkodnia ahhoz, hogy a hatóanyag elérhető legyen. A fájdalomcsillapítás és a fájdalomcsillapító függőség valószínűleg annyit jelent, hogy nem használnak más intézkedéseket a fájdalomcsillapító fájdalomcsillapítókkal együtt, mivel az előírt fájdalomcsillapítókat rendelésekor adják. A betegek által szabályozott fájdalomcsillapítást biztonságosan és hatékonyan alkalmazták.
Ha a fájdalomcsillapítók nem megfelelőek vagy elégségesek, vagy ha valóban fennáll a függőség veszélye, vannak olyan nem invazív technikák, amelyek alternatívaként vagy analgetikus terápiához járulhatnak hozzá. A fájdalom kezelésére szolgáló speciális technika kiválasztása a fájdalomtól, intenzitásától és időtartamától függ, akut vagy krónikus, és hogy a páciens hatékonynak tekinti-e a technikát.
A figyelemelterelési technikák olyanfajta szenzoros árnyékolást biztosítanak, hogy a személy kevésbé érzékelje a kényelmetlenséget. A distrakció hatásos lehet az akut fájdalom rövid idejében, például a helyi érzéstelenítés, a sebdéregáció és a vénapunkció kisebb mértékű sebészi beavatkozásával.
A masszázs és a szelíd nyomás a vastagszálas impulzusokat aktiválja, és a tapintó jelek túlsúlyát előidézi a fájdalomjelekkel való versenyben. Érdekes, hogy a bőrben lévő felületes érzékelő receptoroktól vezető nagy szenzoros szálak stimulálása fájdalmat lehet felszabadítani a duzzasztott vagy más módon stimulált területtől távoli helyen. Mivel az iszkémia és az izomgörcs kellemetlenséget okozhat, a testmozgás javítása és a test és a végtagok gyakori áthelyezése a keringési stádium elkerülése és az izomlazítás elősegítése érdekében hatékony lehet a fájdalom megelőzésében és kezelésében. A transzkután elektromos ideg-stimuláló (TENS) egységek fokozzák az endorfinok és enkefalinok termelését, és enyhítik a fájdalmat is.
A specifikus relaxációs technikák segítenek a fizikai és szellemi feszültség és stressz enyhítésében és a fájdalom csökkentésében. Különösen hatékonyak voltak a kényelmetlenségek mérséklésében a munka és a szállítás során, de különböző helyzetekben alkalmazhatók. A megfelelő relaxációs technikák megtanulása nem könnyű néhány ember számára, de miután ezeket a technikákat elsajátították, nagy hasznukra lehetnek a krónikus folyamatos fájdalom kezelésében. A fájdalom intenzitása is csökkenthető, ha a bőrt a hő vagy a hideg, a mentol kenőcsök és a linimentumok alkalmazásával stimulálja. A kontralaterális ingerlés a fájdalmas térséggel szemben lévő oldalon lévő területen stimulálja a bőrt. A stimuláció dörzsöléssel, masszírozással vagy hő vagy hideg alkalmazásával történhet.
Mivel a fájdalom tünet, és ezért a diagnózis értéke, fontos, hogy pontos nyilvántartást vezessenek a fájdalmas beteg észrevételeiről. Ezeknek a megfigyeléseknek a következőkre kell kiterjedniük: a fájdalom jellege, azaz hogy a páciens élesnek, homályosnak, égőnek, fájdalmasnak, stb. Leírja; a fájdalom helye, ha a beteg ezt tudja meghatározni; a betegség kezdetének időpontja és időtartama, valamint hogy bizonyos ápolási intézkedések és gyógyszerek sikeresek-e enyhülni; és más körülményekhez való viszony, például a páciens helyzete, az étkezés előtti vagy utáni előfordulás, valamint a környezetben fellépő olyan ingerek, mint a hő vagy a hideg, amelyek a fájdalom kialakulását okozhatják.
A krónikus fájdalomról
A krónikus fájdalom tartós fájdalom, amely hátrányosan befolyásolja jólétét, funkciószintjét és életminőségét. Lehet, hogy sérülés vagy fertőzés következik be, vagy fennáll a fájdalom folyamatos oka.
Meghatározás
A krónikus fájdalom folyamatban van, vagy olyan visszatérő fájdalom, amely hosszabb ideig tart, mint a normális gyógyulás ideje betegség vagy sérülés esetén, vagy több mint 3-6 hónap. 1
A krónikus fájdalom sérülést okozhat; sebészeti beavatkozás, amely idegi károkat okozhat; gerinc állapotok, például degeneratív diszt betegség; vagy más okok miatt.
A krónikus fájdalom tünetei enyhén kényelmetlenek lehetnek, hogy teljesen letiltják. Érezhetsz éles vagy szúró fájdalmat, égő érzést vagy izmos izomfájást. Az érintett területek érzékenyek lehetnek, vagy érintkezhetnek a fájdalomtól, és a fájdalom mozoghat. Gyakran a krónikus fájdalom nem statikus. Ez megváltoztathatja és fokozhatja, ahogy a nap folyamán mozog.
Krónikus fájdalmai lehetnek, ha a fájdalom több mint 6 hónapig tartott. Beszéljen orvosával további információért.
A fájdalomkutatás, gondozás és oktatás előmozdításával foglalkozó bizottság, az Orvostudományi Intézet, az Egészségtudományi Politika politikája. A fájdalom enyhítése Amerikában: a megelőzés, a gondozás, az oktatás és a kutatás átalakításának tervét. Washington, DC: The National Academies Press; 2011-ben; 33. oldal. http://books.nap.edu/openbook.php?record_id=13172. 2017. március 5-én érkezett.
Az ezen a webhelyen található információkat nem szabad helyettesíteni az orvosával folytatott megbeszélések során. Mindig beszéljen orvosával a diagnózisról és a kezelési információkról.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: