A hematuria a vörösvérsejtek jelenléte a vizeletben. Ha elegendő vörösvértest van, akkor a vizelet vörös, rózsaszín vagy kóla színű lehet. Gyakran azonban a vizelet teljesen normálisnak tűnik, mert nincs elegendő vér ahhoz, hogy színváltozást okozzon. Ebben az esetben az állapot “mikroszkopikus” hematuria.
A hematuria sok lehetséges oka van, többek között:
Húgyúti fertőzés – A hematuria a húgyutak bármely részében, leggyakrabban a húgyhólyag (cystitis) vagy a vese (pyelonephritis) bármely részén jelentkezhet.
Daganatok a vesében vagy a húgyhólyagban
Gyakorlat – A hematuria gyakorlása olyan ártalmatlan állapot, amely a vizeletben a véres testmozgás után véreket termel. Gyakrabban férfiaknál, mint nőknél.
Sérülés – A húgyúti traktus károsodása – a veséktől a húgycső nyitásáig (a húgyhólyag és a külső világ közötti kapcsolat) – hematuria okozhat.
Kábítószer – A hematuria okozhat gyógyszereket, például vérhígítót, beleértve heparint, warfarint (Coumadin) vagy aspirin-típusú gyógyszereket, penicillint, szulfátot tartalmazó szereket és ciklofoszfamidot (Cytoxan).
glomerulonephritis – A glomerulonephritis betegségcsalád, amelyet a glomerulusok, a vesék szűrőegységei gyulladása jellemez. A glomerulonephritis ritka szövődménye bizonyos vírusos és bakteriális fertőzéseknek (köztük a strep toroknak). Ez bizonyos személyi autoimmun betegségekben, szisztémás lupus erythematosusban (lupus vagy SLE) és vasculitisben szenvedő embereknél is előfordulhat. Néha nincs azonosítható ok.
Vérzési rendellenességek – Ez magában foglalja a hemofília és a von Willebrand-kór állapotát.
A hematuria önmagában ritkán okoz tüneteket. Az egyik kivétel, ha a húgyhólyagnak olyan sok vére van benne, hogy vérrög alakul ki, és a vizelet áramlása megakadályozódik. Ez fájdalmat okozhat az alsó medence elzáródásának helyén. A tünetek általában a hematuria okai, és a feltételektől függően változnak:
glomerulonephritis – Ha a glomerulonephritis nem súlyos, nem okozhat tünetet. Ha tünetek jelentkeznek, belélegezhetjük a duzzanatot, különösen az alsó végtagoknál, a csökkent vizeletürítésnél és a magas vérnyomásnál.
Vese- vagy húgyhólyag-fertőzés – A tünetek a fertőzés helyétől függenek, de magukban foglalhatnak intenzív fájdalmat a hátsó középső oldal egyik oldalán, láz, hidegrázás, hányinger és hányás, fájdalom a pubicus vagy húgyhólyag felett, kellemetlen szagú vizelet, gyakran a szokásosnál, és a fájdalom vagy kellemetlen érzés a vizelés során.
Prosztata fertőzés – A hát alsó részén vagy a koponya és az anus között fájdalom, fájdalom az ejakuláció során, vér a spermában, néha láz és hidegrázás.
Tumor a vesében vagy a húgyhólyagban – A vese- és húgyhólyagok növekedése anélkül nő, hogy bármilyen fájdalmat vagy kényelmetlenséget okozna. A tünetek kialakulásakor a leggyakoribb a hasi fájdalom, gyakoribb vizelés és fájdalom a vizelés végén.
Vesekövek – Ha a vese kõje csapdába esik az egyik húgyvezetékben (az egyes vese hólyagot összekötõ keskeny csövek), súlyos fájdalmat okozhat a háton, az oldalán vagy az ágyékán, émelygés és hányás, vagy fájdalmas és gyakori vizelés.
Vérzési rendellenességek – A vérzéses rendellenességek általában a testben jelentkező abnormális vérzést okozzák, nem csak a vizeletben. A specifikus vérzéses problémától függően a tünetek közé tartozhatnak az abnormális zúzódások, a vágásokból származó hosszan tartó vérzés, a vérzés a bőrben, az ízületekbe vagy a gyomor-bélrendszerbe történő vérzés (fekete, rostos széklet vagy vörös vér a székletben) finom fogselyem vagy fogmosás.
Sérülés – Gyakran vannak olyan jelek, amelyek a test felszínének traumás sérülését okozzák, például zúzódások, duzzanat, lyukak és nyílt sebek.
Egészségügyi szakembere megkívánja a vizeletből egy mintát, hogy megerősítse, hogy van hematuria. A nőknél a vér a menstruáció ideje alatt a vizeletbe juthat. Orvosa meg kívánja ismételni a vizeletvizsgálatot az időszakok között.
Miután orvosa megerősítette, hogy hematuria van, ő fog kérdezni a kórtörténetét és a családja kórtörténetét, különösen a vesebetegség, a húgyhólyag-problémák vagy a vérzési rendellenességek történetét. Kezelőorvosa megkérdezi az esetleges legutóbbi traumát vagy megerőltető gyakorlatokat, a legújabb vírusos vagy bakteriális fertőzésekről, az alkalmazott gyógyszerekről és a tüneteiről, beleértve a gyakoribb vizelést, vizelést és fájdalmat az oldalán.
Orvosa is megvizsgálja Önt. Ő viszi a hőmérsékletet és a vérnyomást, és meglátja, ha fájdalmai vagy kellemetlen érzelmei vannak az Ön oldalán vagy a húgyhólyag felett. Az orvos javasolhatja, hogy a nők kismedencei vizsgálatot végezzenek, és a férfiak prosztata vizsgálatot végeznek.
Orvosa új vizeletmintát fog kérni egy vizeletvizsgálathoz. A vizelet laboratóriumi vizsgálata során fehérjét, fehérvérsejteket és vörösvértesteket keresnek vese- vagy húgyhólyag-fertőzés vagy veseelégtelenség (glomerulonephritis) azonosítására.
Ezután a hematuria gyanús okától függően további vizsgálatok lehetnek:
Vizeletkultúra – Ebben a vizsgálatban egy vizeletmintát figyelünk, hogy megnézzük a baktériumok növekedését. Ezt a vizsgálatot vese- vagy húgyhólyag-fertőzés megerősítésére használják.
A vese, a húgyhólyag és a húgyhólyag CT-vizsgálata– A számítógépes tomográfiai (CT) vizsgálatot leggyakrabban intravénás kontraszt nélkül végezzük. Ha további információra van szükség, akkor a radiológusnak szüksége lehet egy festék beadására (más néven kontrasztanyag) a karvénába. A festék a vesékben összegyűlik és a vizelettel ürül ki, amely a teljes húgyúti rendszert körvonalazza. Mondja el a radiológusnak az allergiáit, különösen a korábbi kontrasztanyagokkal kapcsolatos korábbi reakciókat.
Ultrahang – Ez a teszt hanghullámokat használ annak megállapítására, hogy a vese tömeg nem vírusos (jóindulatú), folyadékkal töltött ciszta vagy szilárd anyag, például rákos daganat. Az ultrahang a veseköveket is felismerheti.
cisztoszkópia – Ebben a vizsgálatban az orvos rugalmas teleszkópot helyez be a húgycsőbe, és átjut a hólyagba, hogy megvizsgálja a hólyag bélését tumorok vagy más problémák esetén. Ezt a vizsgálatot általában helyi érzéstelenítéssel és szedációval végzik.
Vérvétel – Ezek ellenőrizhetik a húgyúti fertőzés jeleit, veseelégtelenséget, vérszegénységet (amely gyakran veseproblémákat okoz), vérzési zavarokat vagy rendellenesen magas vérmintákat, amelyek elősegíthetik a vesekövek képződését.
A rutin vér- és vizeletvizsgálatok eredményeitől függően a vesefunkciót okozó állapotok (pl. Lupus) további vizsgálatára lehet szükség.
A hematuria mennyi ideig tart az alapjául szolgáló októl. Például a stresszes mozgáshoz kapcsolódó hematuria jellemzően 24-48 órán belül elhagyja önmagát. A húgyúti fertőzésből eredő hematuria a fertőzés meggyógyulása után fejeződik be. A vesekőhöz kapcsolódó hematuria a kő elmozdítása vagy eltávolítása után tisztázódik.
Annak megakadályozására, hogy a hematuria szoros testmozgással járjon, váltson át egy kevésbé intenzív edzésprogramra. Általában segíthet megakadályozni a hematuria más formáit azáltal, hogy olyan egészséges életmódot követ, amely egészséges húgyúti keretet biztosít:
Maradjon jól hidratált. Igyál naponta nyolc pohár folyadékot (többet meleg időben).
Kerülje a dohányzást, amely a húgyúti daganatokhoz kapcsolódik.
A hematuria kezelése az okától függ. Általánosságban elmondható, hogy a testmozgással kapcsolatos hematuria nem igényel semmilyen más kezelést, mint a testmozgás programjainak módosítását. A kábítószerrel összefüggő hematuria betegek javulni fognak, ha abbahagyják a problémát okozó gyógyszer szedését. Az antibiotikumok általában gyógyítja a fertőzéssel kapcsolatos hematuria. A hematuria egyéb okai miatt a kezelés bonyolultabb lehet:
Vesekövek – A kisméretű kőzeteket időnként sok folyadék bevitelével átöblíthetik a húgyutakból. A nagyobb kövek művet vagy műtétet igényelhetnek, egy eljárást, amely feltöri a kőt.
Sérülés – A kezelés a sérülések típusától és súlyosságától függ. Súlyos esetekben műtétre lehet szükség.
Tumor húgyhólyagban vagy vesében – A kezelést a rák típusa és mennyisége határozza meg (a stádium), valamint a beteg életkorát, általános egészségi állapotát és személyes preferenciáit. Az elsődleges kezelési módok a műtét, a kemoterápia, a sugárterápia és az immunterápia, amely a rák elleni küzdelemre irányuló immunrendszert serkenti.
glomerulonephritis – A kezelés magában foglalhatja az antibiotikumokat bármely fertőzés kezelésére, a diuretikumokat tartalmazó gyógyszerek, amelyek segítik a testből kiürülő vizelet mennyiségének növelését, a magas vérnyomás szabályozására szolgáló gyógyszereket és az étrendi változásokat a vesék munkájának csökkentése érdekében. Azonban a gyermekek, akik a streptococcus fertőzéssel kapcsolatos glomerulonephritist fejlesztenek, gyakran pótolják az antibiotikumokat anélkül, hogy további kezelésre lenne szükségük. Ha az autoimmun rendellenesség, például a lupus okozza, az immunrendszert elnyomó gyógyszereket általában fel kell tüntetni.
Vérzési rendellenességek – A kezelés a vérzési rendellenesség típusától függ. A hemofíliában szenvedő betegeket véralvadási faktorok infúziójával vagy frissen fagyasztott plazmával kezelhetjük, amely transzfúziótípus hiányzó faktorokat eredményez.
Hívja azonnal kezelőorvosát, ha vérét a vizeletében észleli, vagy vizeletében a cola színe fordul elő. Hívja orvosát is, ha lázas vagy fájdalmas az alsó hasban vagy az oldalán.
A legtöbb olyan embernek, akiknek a hematuria kapcsolódik a testmozgáshoz, a gyógyszeres kezeléshez, a vesekőhöz, a húgyúti fertőzéshez vagy a prosztatagyulathoz, kitűnő kilátások vannak a teljes gyógyuláshoz.
A glomerulonephritisből eredő hematuria gyermekek általában teljesen felépülnek, ha betegsége enyhe, vagy strep fertőzés után alakul ki. A glomerulonephritisben szenvedő felnőttek kevésbé valószínűleg önmagukhoz térnek vissza, bár a kilátások a glomerulonephritis fajta típusától függenek. A betegség súlyosabb formái végül krónikus veseelégtelenséghez vezethetnek.
Vese- vagy hólyagrákos betegek esetében a kilátások a daganat színétől és típusától függenek. Általánosságban, ha korai vese- vagy húgyhólyag-tumort diagnosztizálnak, a rák gyakran gyógyítható.
Bár a hemofíliában szenvedő emberek ismétlődő vérzéses epizódokkal rendelkezhetnek (beleértve az ízületek, a belső szervek és a test más részeinek vérzését), a legutóbbi kezeléses eredmények sok beteg számára közel normális élettartamot értek el.
Országos Cukorbeteg-Intézet és emésztõ- és vesebetegségek
Kommunikációs és nyilvános összekötő hivatal
31. épület, 9A04-es szoba
Center Drive, MSC 2560
Bethesda, MD 20892-2560
Telefon: (301) 496-3583
Fax: (301) 496-7422
http://www.niddk.nih.gov/
Nemzeti Vese Alapítvány
30 Keleti 33. Szent.
New York, NY 10016
Telefon: (212) 889-2210
Ingyenes: (800) 622-9010
Fax: (212) 689-9261
http://www.kidney.org/
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
A hematuria a vér jelenléte az ember vizeletében. A hematuria két típusa van
A húgyúti rendszer a szervezet vízelvezető rendszere a hulladékok és extra folyadék eltávolítására. A húgyutak tartalmazzák
A vesék két bab alakú szervek, mindegyikük az öklõ méretére vonatkoztatva. Ezek közvetlenül a borda alatt helyezkednek el, az egyik a gerinc mindkét oldalán. A vesék minden nap 120-150 kvarcot szűrnek, és körülbelül 1-2 kv-vizet hoznak létre, amely hulladékból és extra folyadékból áll. A gyermekek kevesebb vizeletet termelnek, mint a felnőttek. A vizelet a vesékből a húgyhólyagba virrasztott csövekön keresztül áramlik. A húgyhólyag tárolja a vizeletet, amíg fel nem szabadul a vizelettel. Amikor a hólyag kiürül, a vizelet a húgyhólyag alján lévő húgycsövön keresztül a testből áramlik ki.
Az emberek oka lehet vért a vizeletben
Komolyabb oka lehet az embernek a hematuria is
Azok a betegek, akiknél nagyobb valószínűséggel alakul ki a hematuria
A brutális hematuriában szenvedő emberek rózsaszín, vörös vagy barna vizelettel rendelkeznek. Még egy kis mennyiségű vér a vizeletben a vizelet megváltoztatásához vezethet. A legtöbb esetben a brutális hematuriás betegeknél nincs más tünet és jel. Azok a betegek, akiknél a véralvadást a vizeletben vérrögök okozzák, a hólyag fájdalma vagy hátfájás lehet.
Egy egészségügyi szakember diagnosztizálja a hematuria vagy a hematuria okait
A kórelőzmény megszerzése segítheti az egészségügyi szakembert, hogy diagnosztizálja a hematuria okát. Ő kéri a betegtől, hogy nyújtson orvosi előzményeket, a tünetek áttekintését, valamint a vényköteles és over-the-counter gyógyszerek listáját. Az egészségügyi szakember a jelenlegi és a múltbeli egészségügyi állapotokról is kérdez.
A fizikális vizsgálat során az egészségügyi szakember leggyakrabban tapint a hasra és a hátra, ellenőrizve fájdalmat vagy gyengédséget a húgyhólyagban és a vesékben. Az egészségügyi szakember végezhet egy digitális rektális vizsga egy embert, hogy megkeresse a prosztata problémáit. Az egészségügyi szakember végezhet kismedencei vizsga egy nő, hogy keresse meg a forrás a lehetséges vörösvértestek a vizeletben.
Digitális rektális vizsga. A digitális rektális vizsga a férfi prosztata és a végbél fizikai vizsgálata. A vizsga elvégzéséhez az egészségügyi szakembernek az embernek egy asztal fölé kell hajlani, vagy feküdnie kell az oldalán, miközben a térdét mellkasához tartja. Az egészségügyi szakember egy kesztyűs, kenõs ujjal csúsztat a páciens végbélébe, és úgy érzi, a prosztata része, amely a végbél elõtt helyezkedik el. A digitális rektális vizsga a prosztata gyulladás, a megnagyobbodott prosztata vagy a prosztatarák vizsgálatára szolgál.
Medencevizsgálat. A kismedencei vizsga vizuális és fizikai vizsga egy nő kismedencei szervének. Az egészségügyi szakembernek van egy asszonya, aki a vizsgaasztalon fekszik a hátán, és a lábát az asztal sarkaira vagy a tartókra helyezi. Az egészségügyi szakember megvizsgálja a kismedencei szerveket, és egy kesztyűs, kenõs ujját a hüvelybe csúsztatja, hogy ellenõrizze a vizelet vérét okozó problémákat.
Az egészségügyi szakember a vizeletet vizs- gálja az irodában egy mérőpálcával, vagy elküldi azt laboratóriumba elemzés céljából. A vizeletvizsgálat néha pozitív lehet, bár a betegnek nincs vére a vizeletben, ami “hamis pozitív” tesztet eredményez. Az egészségügyi szakember vörösvérsejteket kereshet a vizelet vizsgálatával mikroszkóp alatt, mielőtt további vizsgálatokat rendelne.
A vizeletminták megszerzése előtt az egészségügyi szakember kérheti a nőt, amikor utoljára menstruál. Néha a nő menstruációs periódusából származó vér behatol vizeletmintájába, és hamis pozitív tesztet eredményezhet a hematuria esetében. A vizsgálatot meg kell ismételni, miután a nő leállítja a menstruációt.
Néha az egészségügyi szakember ismét teszteli a beteg vizeletét. Ha a vizeletminták túl sok vörösvértestet észlelnek, az egészségügyi szakember további teszteket rendelhet:
További információ a NIDDK egészségügyi témában, a húgyúti képalkotásról.
Az egészségügyi szakemberek a hematuria kezelésével kezelik annak alapját. Ha súlyos állapot nem okoz a páciens hematuria, akkor általában nincs szüksége kezelésre.
A kutatók nem tapasztalták, hogy a táplálkozás, a táplálkozás és a táplálkozás szerepet játszanak a hematuria kialakulásában vagy megelőzésében.
A National Institute of Diabetes, Emésztési és Vesebetegségek (NIDDK) és az Országos Egészségtudományi Intézetek (NIH) más elemei számos betegség és állapotfelmérés támogatását és támogatását támogatják.
A klinikai vizsgálatok a klinikai kutatás részét képezik, és az összes orvosi előrelépés középpontjában állnak. A klinikai vizsgálatok új utakat tárnak fel a betegség megelőzésére, felderítésére vagy kezelésére. A kutatók klinikai vizsgálatokat is alkalmaznak az ellátás egyéb szempontjaira, például a krónikus betegek életminőségének javítására. Tudja meg, hogy a klinikai vizsgálatok megfelelőek-e az Ön számára.
A jelenleg nyitott és felvett klinikai vizsgálatok a www.ClinicalTrials.gov címen tekinthetők meg.
Ez a tartalom az Országos Egészségügyi Intézetek egy részét szolgálja a Nemzeti Diabétesz, Emésztési és Vesebetegek Intézete (NIDDK). A NIDDK a kutatási eredményeket a klíringházak és oktatási programok révén fordítja és terjeszti a betegek, az egészségügyi szakemberek és a nyilvánosság egészségének és betegségének megismerésére és megértésére. A NIDDK által készített tartalmat alaposan áttekinti a NIDDK tudósai és más szakértők.
A NIDDK köszönetet mond:
Jeanne Charleston, R. N., Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskola
Az Országos Diabétesz és Emésztési és Vesebetegségek Intézete
Egészségügyi Információs Központ
Az akut hátfájás, pontosabban az alsó hátfájás az egyik legfontosabb ok, amiért az emberek hiányoznak a munkából. Ez a fájdalom néhány naptól több hétig tarthat, és a tompa és fájdalmas, éles és szúró hatású lehet.
A több mint három hónapig tartó fájdalom krónikusnak tekinthető. Ez a fájdalom általában progresszív. A krónikus hátfájás oka nehezebb diagnosztizálni.
A gyakori vizelés az, amikor gyakrabban vizelnie kell, mint a szokásosnál. Lehet, hogy a vizelés szükségessé válik a szokásos tevékenységek útján, például a teljes éjszakai alvás elérésében.
Orvosa valószínűleg fel fog kérdezni néhány kérdést, hogy megpróbálja meghatározni a hátfájás és a húgyúti gyakoriságát. Ezt számos tényező okozhatja, beleértve a vese- és prosztata-állapotokat, a súlygyarapodást és ritka esetekben a rákot.
A hátfájás és a gyakori vizelés, akkor is tapasztalja:
Beszéljen orvosával, ha tapasztalt bármelyik ilyen tünetet. Minél többet tud az orvos, annál valószínűbb, hogy képesek lesznek diagnosztizálni a hátfájás okait és a gyakori vizelést.
A vesék bab alakú szervek, amelyek a hát alsó részén helyezkednek el. Szűrik a vérét, és a vizelettel jutnak el a hulladéktermékek. A vese problémák mind hátfájást, mind gyakori vizelést okozhatnak.
Az Ön közelében lévő hátfájás vagy a hátsó kicsi fájdalom a veseiddel kapcsolatos. Néha a fájdalom a hasüreg középpontjába kerül. Vese kövek vagy kövek az ureterben (a tubus, amely összeköti a vesét a hólyaggal) fájdalmat okozhat a hát alsó részén. Ez a fájdalom az ágyékba is sugározhat, és gyakran fájdalmas vagy gyakori vizelés társul. A vesefertőzés hátfájást és gyakori vizelést okozhat.
A prosztatagyulladás vagy a prosztata mirigy gyulladása abban az esetben jelentkezik, ha a fertőzés a prosztata fájdalmas és irritált lesz. A fertőzés hátfájás vagy rektális fájdalom, gyakori vizelés, valamint:
A hátfájás és a gyakori vizelés más okai lehetnek:
Forduljon azonnali orvosi ellátáshoz, ha a hátfájás és a gyakori vizelés együtt jár:
A lehető leghamarabb értesítse kezelőorvosát, ha:
Kezelőorvosa képes lesz arra, hogy felírja a kezelést, hogy segítsen neked jobbá válni.
A hátfájás és a gyakori vizelés okának megállapításához az orvos:
Orvosa vérvizsgálatot vagy vizeletvizsgálatot végezhet a vér vagy a vizelet rendellenességeinek azonosítására. Például a vérvizsgálatok gyulladást vagy fertőzést mutatnak. A vizeletben lévő fehérvérsejtek azt is jelezhetik, hogy fertőzött. A képalkotó vizsgálatok képesek azonosítani azokat a szerkezeti rendellenességeket, amelyek a tüneteit okozhatják.
Kezelőorvosa megkérdezi a tüneteit is, hogy segítsen szűkíteni a hátfájás okát és a gyakori vizelést.
A hátfájás és a gyakori vizelés kezelésétől függ az oka és mennyi ideig tart a tünetek.
Orvosa orvosi rendelvényeket vagy antibiotikumokat írhat fel azoknak a fertőzéseknek, amelyek hátfájást és gyakori vizelést okoznak. Javasolhatják az over-the-counter fájdalomcsillapítókat és gyakorlatokat is, amelyek a hátat nyújtják és erősítik. Szükség lehet műtétre, ha kövek, tumorok vagy tályogok vannak.
A hátfájás és gyakori vizelés néhány oka nem akadályozható meg. De minimálisra csökkentheti bizonyos körülmények és egészségügyi problémák kockázatát. Például csökkentheti a húgyúti fertőzések kockázatát azáltal, hogy a fürdőszobát használva elölről hátra töröl. Az ivás sok vízzel segítheti a baktériumokat a testeden keresztül. Továbbá, ha a húgyutakban előfordult kövek, orvosa segíthet azonosítani az ételeket és italokat az Ön étrendjében, valamint bizonyos gyógyszereket, amelyek hozzájárulhatnak a kőzetképződéshez.