Szinte egy bizonyos, hogy a férfiaknál a prosztata megnagyobbodása, és egyre gyakoribb a gyakori vizelés. A húgyhólyag alatt elhelyezkedő dió méretű mirigy, a prosztata fontos a szexuális működésben, és a spermát hordozó szeminális folyadék nagy részét biztosítja. Az életkor előrehaladtával a prosztata sejtek proliferálódnak – ez a jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH), ami a mirigy lassú növekedését eredményezi, és megnyomja a húgyhólyagot és a húgycső egy részét. A megnagyobbított prosztata által okozott elzáródás megakadályozhatja a hólyag teljes kiürülését, így gyorsabban megtelik. Az eredmény: ismétlődő vágy a vizelésre, különösen éjszaka, de nehéz ezt. A férfiak fele 60 éves kor alatt tüneteket mutatott a BPH-nál, és a korosztály 70 éves kor alatt 10-ből 9-re emelkedik. A 80 éves korig a férfiak körülbelül 20-30 százaléka valamilyen gyógykezelést (gyógyszert vagy műtétet) kap a BPH számára.
Az állapot lehet igazi szóváltás, annyira, hogy az idősebb emberek majdnem mindent megpróbálnak. Nem csoda, hogy a vitaminboltok, az egészségügyi élelmiszerboltok és a drogériák polcain vannak “étrendi kiegészítők” a “férfiak egészségéért”, ami gyakran a prosztata gondozását jelenti.
A BPH által okozott húgyúti sürgősségre vonatkozó jogorvoslatok már évezredek óta vannak, egészen azelőtt, hogy az emberek tisztában lennének a prosztata funkciójával. A hagyományos kínai és japán orvoslás számos gyógynövényt használ a forurinary tünetek kezelésére.
Közel három tucat növényi vegyületet használnak a BPH kezelése érdekében, a Kanadai Journal of Urology 2015-ben. Az európai országokban, például Németországban, Franciaországban és Ausztriában a fitoterápiás (vagyis növényalapú) termékeket tekintik az első vonalbeli kezelésnek a BPH enyhe vagy közepes mértékű vizelési tüneteinek kezelésére. Néhány ilyen kiegészítés olyan szabadalmaztatott képlet, amelyre a gyártók szponzorálták a kutatást, így nehéz megítélni objektivitásukat, és nehéz összehasonlítani más termékekkel.
Íme néhány általánosan előállított prosztata gyógynövény.
Ez a növényi kivonat az amerikai pálmakő növény lilás bogyójából származik (Serenoa repens). Segíthet a prosztata csökkentésében és a húgyúti tünetek csökkentésében, részben az 5-alfa-reduktáz enzim aktivitásának csökkentésével, így a finasterid és a dutaszterid hatása alatt.
A természetes gyógyszerek, az étrend-kiegészítőket és más alternatív terápiákat értékelő adatbázisok a palmettát a BPH tekintetében “esetleg hatástalanok” minősítették, mivel a kutatásnak ellentmondásos és ellentmondásos eredményei voltak.
Az egyik legjobb tanulmány a Az Amerikai Orvosi Szövetség folyóirata 2011-ben a középkorú férfiakban egy 72 hetes időszak alatt több dózist teszteltek egy standardizált kivonatról. Még a 320 milligrammos adag háromszorosa is, a fűrészpalmetták nem csökkentették a prosztata tüneteit. A Cochrane Együttműködés 2012-ben 32 kontrollos klinikai vizsgálatot végzett a BPH-val kezelt férfiak körében, és arra a következtetésre jutott, hogy a palmetto nem javította a vizeletáramlást, éjszakai vizelést vagy más tüneteket a placebóhoz képest. Ugyanezen szerzők egy másik felülvizsgálata ebben az évben BJU International, nézett 17 kísérletet saw palmetto termékek és újra találtak semmilyen előnyt. Megjegyezte azonban, hogy nem tisztázott, hogy ez igaz-e szabványosított védett termékekre.
Valójában a palmettó (mint más gyógynövények) értékelésének egyik nehézsége a legtöbb termék szabványosításának hiánya, ami azt jelenti, hogy az aktív vegyületek (különösen a szterinek, zsírsavak és flavonoidok) jelentősen eltérnek egymástól. Ez részben a különböző extrakciós módszereknek köszönhető. A leggyakrabban kivont kivonatok közé tartozik egy Permixon nevű francia szabadalmaztatott termék, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség (az FDA-hoz hasonlóan) arra a következtetésre jutott, hogy hatékony és biztonságos; azonban nem talált elegendő bizonyítékot más kivonatok használatának támogatására.
Légy óvatos, ha a palmettát vérzéses betegségben szenved, vagy vérhígítót szed, bár egy 2014-es felülvizsgálati cikk a különböző gyógynövények warfarinra gyakorolt hatásáról arra a következtetésre jutott, hogy a kölcsönhatás “kétséges”. növelje a vérzést. Nem biztos, hogy a gyógyszert finaszteriddel vagy más BPH-gyógyszerrel együtt is bevenni. Annak ellenére, hogy a palmetto látszólag csökkentette a PSA-vizsgálatok eredményeit (a prosztatarák esetében), a 2013-as tanulmány nem talált ilyen hatást. Ne szedje, ha allergiás a növényekre Arecaceae(pálmafa) családot.
A pálmafák kulcsfontosságú vegyületei közé tartozik a béta-szitoszterin, a fitoszterin (növényi szterin), amelyet önmagában és különböző prosztata-formában forgalmaznak. Sok gyümölcsben, zöldségben, szójababban, magvakban, diófélékben és más növényi termékekben található a fitoszterolok az állati (beleértve az emberi) sejteket tartalmazó koleszterinhez kapcsolódnak, és ha nagy mennyiségben fogyasztják őket, segítik a vér koleszterinszintjét a koleszterin felszívódásának gátlásában a bélben . A növényi szterinek hatással vannak a hormonrendszerre és a prosztatára is.
A természetes gyógyszerek a béta-szitoszterint a “BPH kezelésére” valószínûleg hatékonyak. Az utolsó Cochrane-felülvizsgálat 2000-ben négy nagy, jól megtervezett klinikai vizsgálatot végzett, és arra a következtetésre jutott, hogy a béta-szitoszterin segíthet a BPH által okozott húgyúti tünetek enyhítésében, hosszú távú hatásokra még mindig szükség van. Azóta a kutatások nem mindig tartották tiszteletben ezeket a pozitív eredményeket. 2008-ban a Cleveland Clinic és más urológiai központok kutatói zártak le Urológiai vélemények hogy míg a “nutraceuticals” (beleértve a béta-szitoszterint) bizonyos potenciálot mutatott a BPH és más prosztata rendellenességek kezelésében, sok bizonytalanság van. A gyógynövénykészítmények – figyelmeztetett – “drasztikusan eltérő összetételűek, tartósak, szennyeződtek és még a hatékonyság is”.
A béta-szitoszterint óvatosan kell alkalmazni olyan cukorbetegek vagy vérzéses betegek körében, akik vérhígítót, hormonterápiát vagy vércukorszintet befolyásoló gyógyszereket szednek.
Egy másik gyógynövénykivonat, amely fitoszterolt tartalmaz és a prosztata egészségére forgalmazott afrikai burgonya (Hypoxis rooperi, a liliom család tagja). Németországban és néhány más országban Harzol márkanév alatt értékesítik. Azonban nincs elegendő bizonyíték a hatásosságának felmérésére. A természetes gyógyszerek úgy értékelik, hogy “esetleg hatékonyak” a BPH kezelésére.
Az afrikai örökzöld fa kérge (Pygeum africanum) már régóta használják a hagyományos orvoslás a vizelési problémák kezelésére. A Tadenan nevű francia Pygeum kivonat számos kutatás tanulmányozásának középpontjában áll, amelyet a gyártója szponzorált, ami elsősorban azt sugallja, hogy Tadenan szerény jótékony hatást gyakorol a férfiaknál a BPH-nál. De mivel a tanulmányok rövidek és kicsiek voltak, és módszertani problémákat okoztak, jó bizonyíték hiányzik. Meglepő módon, a természetes gyógyszerek aránya Pygeum mint “valószínűleg hatékony” a BPH kezelésére. A mellékhatások közé tartoznak a hasmenés, a székrekedés vagy a gyomor-bél rendellenességek.
A rozsfűből készült pollen kivonat (Secale cereale) a BPH-hoz is. A leginkább tanulmányozott rozstermelő termék a Cernilton, amelyet Svédországban gyártottak, és gyógynövényként regisztrálták Nyugat-Európában, Japánban, Argentínában és Koreában. 2000. évi felülvizsgálatBJU Internationalazt tapasztalta, hogy szerényen javította a húgyúti tüneteket, de a vizeletműködés méréseiben nem mutatott szignifikáns objektív javulást. Összességében a bizonyítékok ellentmondásosak voltak, a tanulmányok többsége kicsi, rövid és módszertanilag hibás volt. Mindazonáltal, a természetes gyógyszerek a rozsfű kivonatokat “potenciálisan hatásosnak” tartják a BPH kezelésére. A mellékhatások közé tartoznak az allergiás reakciók (légzőszervi és bőrbetegségek), valamint a gyomor-bél rendellenességek.
Ha húgyúti tünetei vannak, beszéljen kezelőorvosával, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az oka a BPH, és nem valami más feltétel. Ha ez a BPH, és segítségre van szüksége, megvitassa a vényköteles gyógyszerek előnyeit és hátrányait. Ezek enyhítik a tüneteket, és a lehetséges káros hatásaik jól ismertek. Javasoljuk, hogy elkerüljék a gyógynövénytermékeket, mivel nem bizonyított értékűek, és nem biztosak abban, hogy mi van a palackokban. Ha még mindig szeretné kipróbálni a gyógynövényeket, ne felejtse el, hogy legjobb esetben valami crapshoot. Jobb klinikai vizsgálatokra van szükség annak meghatározásához, hogy melyik, ha vannak ilyenek, hatásosak és milyen dózisokban, valamint hogy jobban értékeljék a mellékhatásokat és kölcsönhatásokat a gyógyszerekkel és más kiegészítőkkel. Ezen a ponton lehetetlen összehasonlítani a különböző termékeket, különösen a különböző extrakciós módszerek és formulációk, valamint a szabványosítás hiánya miatt. Óvakodj a prosztata-kiegészítők kombinációjától vagy azok kombinálását a BPH-gyógyszerekkel.
A jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH) a férfiak elöregedésének gyakori problémája. Javasolták, hogy a rendellenességnek két fázisa van, amelyik nem tartalmaz klinikai tüneteket, a másik pedig a húgyúti traktus elzáródásával járó vizeletürítéssel járó megnyilvánulásoknak köszönhető (1). Az első fázisban a prosztatán belül mikroszkópos elváltozások fordulnak elő, amelyek az élet negyedik évtizedében előfordulhatnak, és ezek után makroszkópos elváltozások követhetők, nevezetesen a prosztata megnagyobbodása, amely jellemzően az élet ötödik vagy hatodik évtizedében kezdődik. A betegség klinikai tünetei azonban csak akkor fordulnak elő, ha a bıvítés jelentıs, és más rendellenességek, pl. A prosztatagyulladás, vagy ha a mirigy megkeményedik vagy deformálódik, bonyolultabbá válik. A klinikai betegség előrehaladása leggyakrabban a 60. életév után következik be. Továbbá azt javasoljuk, hogy míg csaknem minden ember tapasztalja meg a prosztata mikroszkopikus változásait, ha elég hosszú ideig élnek, csak körülbelül a fele tapasztalja meg a prosztata megnagyobbodását, és ezek közül csak körülbelül fele klinikai tüneteket okoz. Felmerül a kérdés: mi okozza a prosztata-változások viszonylag gyakori előfordulását, ami klinikai betegséghez vezet?
Epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedésekhez társuló ugyanazok a kockázati tényezők a BPH kockázati tényezői. Ezek a kockázati tényezők közé tartozik az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség. A cukorbetegség kapcsolata különösen erős; a kockázat nem inzulinfüggő diabetes mellitus (NIDDM) kockázatával jár, ami gyakran magában foglalja a túlzott inzulintartalmat, ami lehet a közvetlen prosztata növekedés (2, 3). A szív- és érrendszeri betegségekhez hasonlóan mind a testmozgás, mind a mérsékelt alkoholfogyasztás védekezőnek tűnik a BPH számára. A cigarettafogyasztásnak a BPH-ra gyakorolt hatása nem egyértelmű: egyes vizsgálatok védőhatást fejtenek ki (a fekélyes vastagbélgyulladásban a dohányzás védő hatása van, ezért ezt az eredményt nem szabad elutasítani), de más tanulmányok negatív hatást fejtenek ki, legalábbis a nehéz dohányosok esetében (4, 5). A cigarettafogyasztásnak olyan sok káros egészségügyi hatása van, amelyet el kell kerülni, függetlenül az adott betegségben játszott szerepétől.
A hormonok befolyásolják a BPH kialakulását és progresszióját. A májcirrhosisban szenvedő férfiak alacsonyabb BPH előfordulási gyakorisággal rendelkeznek, mint azok, akik normális májfunkcióval rendelkeznek, valószínűleg azért, mert a májkárosodás csökkenti a hormonok anyagcseréjét a BPH-t hátrányosan befolyásoló vegyületekké. A BPH-n nem minden hormonális hatást határoztunk meg, de a nemi hormonok (ösztrogén, tesztoszteron, prolaktin) és az inzulin hatása eddig is hatással volt. Különösen azt gondolják, hogy a tesztoszteron 5-alfa-dihidrotesztoszteronhoz (DHT) való átalakulása jelentõs kockázati tényezõ lehet a BPH-ban (6). A Finasteride gyógyszer elnyomja a DHT-termelést azáltal, hogy gátolja az enzimet (5-alfa reduktáz), amely a tesztoszteront DHT-vé alakítja, és ez a gyógyszer hatásosnak bizonyult a BPH tüneteinek csökkentésében. A faggyúmirigyben termelt DHT szintén hozzájárul a hímnemű kopaszodáshoz.
Nem ismert, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógynövény-, táplálkozási vagy gyógyszerkezelése közvetlen hatást gyakorol-e a BPH-ra. Azonban a hipertónia kezelésére alkalmazott alfa-adrenoceptor agonista hatóanyag (Doxazosin) szintén terápiás értéket mutat a BPH-hoz (7). Természetesen a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőinek csökkentése mindenki számára fontos lenne, beleértve az öregedő férfiakat a BPH-val.
A kínai orvosi szakirodalom viszonylag csendes a BPH problémájával kapcsolatban (8). A vizeletürítési rendellenességek közé tartoznak a vizeletürítési rendellenességek, amelyek “lin” szindrómákként vannak osztályozva. A linszindrómák leírása során a vizeletürítés elzáródásának leggyakrabban olyan tünetek társulnak, amelyek nem jellemzőek a BPH-re, például a vizeletben lévő vér vagy a kövek átadása vagy a felhős vizelet. Ezért, bár a BPH-t tapasztalták és kezelték a linszindrómák egyikeként, nem világos, hogy a terápiák bármelyike specifikus-e a BPH számára.
Japánban a BPH-t orvosok írják le, akik gyógynövény terápiát írnak elő (Kampo gyakorlók). Ezek az orvosok olyan viszonylag kis képletekre támaszkodnak, amelyek közül az egyik vagy kettőt az differenciáldiagnosztika szerinti alkotmányos tényezők alapján választják ki. Dr. Toyohiko Kikutani leírta a prosztata rendellenességek kezelésére vonatkozó ismereteit, és ezt az információt továbbította a Keleti Gyógyító Intézet Hong-yen Hsu. A Kikutani szerint a BPH leggyakrabban használt formula a Rehmannia Eight Formula (Bawei Dihuang Wan, más néven Jingui Shenqi Wan; lásd az 1. függeléket). Ezt a formulát általában az öregedés zavaraiban alkalmazzák, és Japánban is alkalmazzák magas vérnyomás kezelésére.
A Rehmannia Eight-féle fő alternatíva a vérstasis (alacsony vérkeringés, gyakran krónikus gyulladás vagy sérülés), például a Moutan és a Persica Combination (Tonglong Tang) és a rabarbari és a moutáni kombináció (Dahuang Mudan Tang). Ezek a képletek magukban foglalják a fa bazsarózsa, a moutan, amely szintén a Rehmannia Eight Formula összetevője. Az utóbbi két formula alkalmazásának elsődleges leírása jobban illeszkedik az akut prosztatitishez a BPH helyett, de ez az akut prosztatitis előidézheti a BPH pre-klinikai esete tartós klinikai megnyilvánulását. Néha a két megközelítést kombinálják: Dr. Domei Yakazu elmondta, hogy három beteg kapott mind a Rehmannia Eight Formula, mind a Moutan és a Persica Combination. Dr. Hsu (9) egy frissítésében említette, hogy a Rehmannia Eight Formula-t kombinálva egy másik vérrel élénkítő recepttel, a Cinnamon és a Hoelen Formula (Guizhi Fuling Wan) és az Achyranthes és a Plantago Formula (Niu Che Shenqi Wan), amely achyranthes és plantago-ból áll, amelyet a Rehmannia Eight Formula alapjához adtak. Az Achyranthes és a Plantago formulát a Kampo gyógyszerben is használják a cukorbetegség kezelésére, beleértve a betegség nefritikus és neurológiai hatásait.
A kínai orvoslás modern újságjai viszonylag csendesek maradnak a BPH témáján. Például a BPH-kezelésről szóló cikkek nem jelentek meg az angol nyelvű Journal of Traditional Chinese Medicine vagy a kínai Journal of Integrated Traditional and Western Medicine című folyóiratban. Ezzel szemben a nyugati szakirodalom számos beszámolót tartalmaz a gyógynövény-alapú BPH terápiákról.
Kínai klinikai kutatók foglalkoztak a prosztata rendellenességek problémájával, de rendszerint az akut prosztatitis által dominált problémákat – a differenciáldiagnózist alkalmazzák. Jellemző terápiás kategóriák: (10): qi és vérstasis (elzárt keringés), nedves-hő felhalmozódás (duzzanat és folyadék felhalmozódása) és veseelégtelenség (öregedés problémái, gyenge veseműködés). A beadott formulák jelentősen eltérnek, de a qi és a vérstasis kezelésére a legtöbb készítmény a vacarria (wangbuliuxing); gyakorlatilag a nedvesedés és a vizelet elzáródásának kezelésére szolgáló készítmények közé tartozik a plantago mag (cheqianzi). A prosztata rendellenességek körében (a yin és a yang hiányossági kategóriákra osztva) a vesehiányos készítmények általában gyógyszerként tartalmazzák a vérstasis és a nedves hő kezelésére szolgáló másodlagos komponenseket (19).
Lehetséges, hogy a prosztata mikroszkópos változásai a betegség korai kifejlődésében következetesek a mikrocirkulációs változásokkal, amelyeket normális körülmények között vérrel vitalizáló gyógynövényekkel kezelnek. A prosztata megnagyobbodása összhangban van a nedves-hő-szindrómával, mivel ez a szindróma gyakran társul nem-fájdalmas duzzanat kialakulásához az alsó hasban. A vizeletürítési rendellenességek klinikai tüneteinek végső alakulása szorosan illeszkedik a jelentős vérstasis és nedvességi hő megjelenésének kínai ábrázolásához, a gyengülő vesékhez kapcsolva. Így a kínai orvosi szakirodalomban leírt három fő diagnosztikai kategória a BPH szempontjából több évtizedes fejlődése szempontjából releváns, mindhárom szindróma progressziójával. Ilyen forgatókönyv alapján a klinikai BPH és a kínai gyógynövények terápiája a veseelégtelenség szindróma kezelésének kombinációját jelentené, mint az öregedéshez társuló alkotmányos rendellenesség, valamint a vér vitalizáló és a nedves hő hatására eltávolított gyógynövények, mint a duzzadt prosztata.
A hagyományos kínai orvoslás doktrína szerint minden beteget a tényleges szindróma alapján kell kezelni, nem pedig egy meghatározott képlet alapján. Például a yinhiányos tüzet (amelyet a Zhi Bai Dihuang Wan) vagy a lép és a tüdő qi hiányossága (kezelve a Buzhong Yiqi Tang) mindegyike olyan tényezők lehetnek, amelyek hozzájárulnak a húgyúti rendellenességekhez, például a BPH-val kapcsolatban. Mindazonáltal a BPH legtöbb esete lényegében egészséges férfiakban valószínűleg megfelel a fent említett generalizált rendellenességkategóriáknak. Bár a kínai gyógynövény-formulák valószínűleg növelik a tesztoszteron szintjét (lásd a 2. sz. Mellékletet), ez a változás nem elegendő a BPH hátrányos befolyásolásához, különösen akkor, ha a gyógynövények a tesztoszteron DHT-re való átalakulását is elnyomják, amint azt a használt nyugati gyógynövényekre a BPH kezelésében.
A BPH kezelése ugyanakkor orvosi kérdéssé vált, amikor a szív- és érrendszeri betegségek terápiája előtérbe került, elsősorban az 1970-es években. Németországban, ahol a gyógyszeripar továbbra is gyógynövényterápiát (fitoterápiát) folytatott, a gyógynövényeket egyidejűleg vizsgálták, amikor más kutatók sebészeti és gyógyszeres megoldásokat követtek.
Dr. Hildebert Wagner, a fitoterápia egyik legfontosabb támogatója (a müncheni Egyetem Gyógyszerbiológiai Intézetének munkatársa), az aktív komponensek vizsgálatát javasolta Sabal serrulata a BPH esetében 1981-ben (11). Ez a gyógynövény, amelyet most neveznek Serenoa serrulata vagy, gyakrabban, mint Serenoa repens, a 19. században népszerű volt az Egyesült Államokban, mint különböző vizelet-nemi szervrendszeri megbetegedések kezelésére, és már 1899-ben említette a prosztata problémáinak kezelését (12). A növény gyümölcse, egy kis tenyér, melyet palmettának neveznek (palmettó spanyol a kicsi pálma, éles, fűrészes levelek), amely bőséges Floridában, táplálékként használták a gazdaságok és a tenyésztett állatok számára, és gyógyszerként emberekben. Kutatás a Serenoa Németországban és később számos más európai országban, úgy tűnt, megerősítette a BPH pozitív intézkedéseit, így ez lett a gyógynövény fő felhasználása. 1995-re a palmettát a 10 legelterjedtebb nyugati gyógynövény egyikévé vált, ahol szinte minden kereskedelmi termék a BPH termékébe került. A gyümölcsben gazdag a szterinek, amelyek úgy tűnik, hogy az elsődleges aktív összetevők. Bár számos javaslatot tettek arról, hogy a szterinek hogyan befolyásolhatják a BPH-t, az akció mechanizmusa még mindig nem egyértelmű. Úgy gondolják, hogy a szterinek – mint egy hatásmechanizmus – a DHT-termelés gátlása (15) lehetnek.
Ugyanakkor a többi nyugati gyógynövényt is vizsgálták, a legtöbb figyelem a tökmagokra (Cucurbita pepo), csalángyök (Urtica dioica vagy Urtica urens), a méhek pollen (különösen a rozs növény), az afrikai burgonya (tuberkulóz Hypoxis rooperi) és a nagy, nagy magasságú afrikai fa Pygeum africanum, más néven Prunus africanum (13, 14). A legtöbb esetben, de különösen a tökmag és az afrikai burgonya esetében, a fő aktív komponensek a szterinek, mint például a béta-szitoszterin, amelyeket a BPH terápiás szerként használnak önmagában (18). A pygeumban levő triterpenoidokat szintén javasolják, hogy aktív komponensek legyenek, amelyek potenciálisan a prosztata duzzadását csökkenthetik (17).
A BPH-hoz ajánlott kínai gyógynövények közül az iridoid glikozidok lehetnek aktív összetevők: ezek közé tartoznak a plantago magból származó aucubin, a rehmannia katalpol és a morbus-morronisid (a rehmannia formula összetevője). Iridoidokat nem találták a nyugati herbális terápiáknak a BPH számára, és potenciális új területet jelentenek a jövőbeli vizsgálathoz. Az iridoidok a nyugati gyomnövény barázda, a Vitex agnus costus elismert aktív összetevői, amelyek kimutatták, hogy csökkentik a prolaktinszintet a nőknél (20); a megnövekedett prolaktin kockázati tényező lehet a prosztatarákban a férfiaknál. A vakcinában és aliszmában található triterpenoidok (a rehmannia formula összetevői) hozzájárulhatnak a terápiás hatásokhoz, hasonlóan a pygeumra javasoltakhoz.
Ma a BPH-termékek továbbra is a gyógynövény-gyógyszerek elsődleges kereskedelmi sikerei. A gyógynövényeket egyedileg vagy kombinált készítményekkel adják el, amelyek összetevőinek 2 vagy 3 összetevőjét tartalmazzák. A két leggyakrabban használt anyag, akár egyetlen gyógynövényként, akár kombinált termékként, fűrészes palmettát és pygeumot tartalmaz. Az Országos Egészségügyi Intézmények (NIH) tudomásul vették ezt, és a fűrészes palmettára és pygeumra vonatkozó nagy tanulmányt finanszíroztak (lásd a 3. sz. Mellékletet). A szokásos mennyiségű fűrészes palmettát a klinikai vizsgálatok során 320-480 mg napi kivonat két részletben osztva (16). A klinikai vizsgálatok során alkalmazott szokásos mennyiségű pirogén-kivonat 100-200 mg / nap (17). A kezelés időtartama 45-90 nap, hogy szignifikáns javulást érjünk el a tünetekben; a 6 hónapos kezelés időtartama legalább 18 hónapos időtartamú (18). A gyógynövény terápiáknak a BPH-ra gyakorolt káros hatásait nem jelentették.
A Rehmannia Eight Formula néhány változata a kínai szövegek között található. A következő egy reprezentatív készítmény, amely kiindulási pontként szolgálhat az összetevők és azok hatásainak megvitatásához:
Az American Cancer Society a prosztatarákot a rák leggyakoribb formájaként osztályozza az amerikai férfiak körében. Ha 40 évesnél idősebb ember vagy, és a családban a prosztatarák is előfordul, javasolt a Prostate Specific Antigen (PSA) szintjének ellenőrzése. A PSA vérvizsgálata megméri a prosztata sejtek által felszabadított fehérje szintjét, amely felfedheti a prosztata növekedését és néha a rákot. A megnagyobbodott prosztata fő tünetei a gyenge vizeletáramlás, vizeletürítés és a hiányos hólyagürítés érzése.
A kínai gyógynövény terápia és az akupunktúra segíthet a PSA szintjének normalizálásában. Sokszor két hagyományos kínai gyógynövény-készítményt írnak fel módosításokkal: Ba Zheng San a nedves-hőmintákra és Ji Sheng Shen Qi Wan a vesehiányos mintákra. A vese esszenciája megújítja a prosztatát, hogy képes legyen önszabályozásra a normális működés irányába.
A prosztata táplálásának elősegítésére a kínai orvoslás arra ösztönzi az embereket, hogy több diót, magot, sütőtöket, gombát és bogyót enni. A stressz kezelése, a testmozgás és a prosztata masszírozása szintén elengedhetetlen a prosztata egészségének fenntartásához. A kínai és a nyugati gyógynövények mellett, például a fűrészes palmettánál, sok finom étel segít fenntartani az egészséges prosztatát, mert likopint tartalmaz, amely prosztata védő antioxidáns. Ezek az ételek tartalmazzák a görögdinnye, a rózsaszín grapefruit, a guava, a papaya, a kajszi és a főtt paradicsom.