12 dolog, amit a férfiaknak tudniuk kell a PSA tesztekről
Mi a PSA teszt?
A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata által termelt és a vérben található fehérje.
A PSA vérvizsgálat korán kimutathatja a prosztatarákot, de nem mentheti meg életét. Zavaros a hang? Ez. Sok prosztatarák növekszik lassan, így a PSA teszt megmentheti néhány ember életét, miközben másoknak szükségtelen műtéteket vagy sugárkezeléseket okoz, amelyek egész életen át tartó problémákat okozhatnak, mint például a merevedési zavar vagy inkontinencia.
Itt van, mit kell tudnia a PSA tesztekről mielőtt elkezdené.
Az alacsony PSA jó
Alacsony PSA? Általában körülbelül 4 nanogramm / ml vér vagy kevesebb? Azt sugallja, hogy egy embernek nincs prosztatarákja. De a magasabb korúak, figyelembe véve az életkorot és a fajokat (a PSA természetesen korral nő), jelezheti a rák jelenlétét.
De annyi tényező befolyásolja a PSA-t, hogy egyetlen teszt nem elegendő a prosztatarák diagnosztizálására. Ha magas PSA-szintje van, az orvos javasolhat egy prosztata biopsziát vagy egy másik tesztet annak megállapítására, hogy van-e rákos megbetegedése.
Hamis pozitív lehet
A prosztata mirigy duzzanata, a fertőzés és a legutóbbi ejakuláció többek között növelheti a PSA-szinteket. Ezek a tényezők azonban semmi köze a prosztatarákhoz. A jóindulatú prosztata hiperplázia vagy a megnagyobbodott prosztata, amely az egyik leggyakoribb körülmény, amely a férfiak életkorát érinti, szintén növelheti a PSA-t.
Ha a PSA emelkedik, az orvos először kezelheti a fertőzés kezelésével kapcsolatos egyéb kérdéseket, majd újra tesztelheti, hogy a szintek csökkenjenek.
Más kockázati tényezők fontosak
Ha a PSA magas, orvosa más kockázati tényezőket is megvizsgál, hogy eldönthesse, szükséges-e további tesztelésre. Ezek a kockázati tényezők közé tartoznak a fajok (a fekete férfiak hajlamosabbak a prosztatarákra, mint a fehér vagy a spanyol férfiak), az életkor (a prosztatarák kockázata növekszik az életkorral) és a családi kórtörténet (a prosztatarákkal közvetlen családtagja kockázat).
Ha azonban a prosztata-rák kockázata alacsony ?, ha például nincs kockázati tényező és a digitális rektális vizsga nem mutat ki abnormális érzést a prosztata területén? Orvosa eldöntheti, hogy lemond egy biopsziáról, egy másik PSA teszt néhány hónap múlva az úton.
A legtöbb biopszia nem mutat rákot
Ha biopszia szükséges, ez az irodai alapú eljárás a prosztata szövetének mintáinak összegyűjtésére szolgál egy üreges tű segítségével. (Az ultrahang-szondát az anusban használják az eljárás irányításához.)
Körülbelül négy, a pozitív PSA-teszt után biopsziás betegek közül három rákmentes, egy nagy tanulmány szerint.
“A biopszia megszerzésének hátránya, hogy körülbelül 3% -os eséllyel lehet rossz fertőzést okozni, és ez a szorongás.” – mondja Tracey Krupski, a Virginia Egyetemen urológiai onkológus és asszisztens tanár, Charlottesville-ben .
A szakértők nem értenek egyet a kezdési időpontban
A férfiaknak 40-et kell tesztelniük a National Comprehensive Cancer Network és az American Urology Association szerint. Az American Cancer Society azt mondja, hogy a férfiaknak 50-es (vagy 40-es, fekete vagy családi történettel) beszélniük kell a doktorral.
Az Egyesült Államok Preventive Services munkacsoportja által készített irányelvtervezet szerint a férfiaknak nem kell PSA-tesztet kapniuk, hacsak nem rendelkeznek prosztatarákos tünetekkel.
Ez túl késő lenne, mondja James Mohler, az onkológia professzora a Roswell Park Cancer Intézetben, Buffalo, N.Y.
“Szeretnénk jobb tesztet végezni, mint a PSA,” mondja Dr. Krupski. “Mi dolgozunk rajta.”
A tesztelésnek pszichológiai hatása van
Még akkor is, ha a biopsziás eredmények azt mutatják, hogy Ön rák-mentes, pszichológiai utóhatásokat tapasztalhat. Egy tanulmány, amely a negatív biopsziát követő három hónapig követte a férfiakat, azt találta, hogy a férfiak továbbra is aggódnak a rák miatt, és sokan depresszió tünetei voltak.
“Határozottan negatív pszichológiai hatásról van szó” – mondta Richard Hoffman, az Albuquerque-i New Mexico Orvosi Egyetem orvostudományi professzora.
A PSA tesztek nem menthetik meg életüket
A PSA tesztek életmentő előnyei kicsiek lehetnek, ha van egyáltalán. 2009-ben egy nagy tanulmány Európában 50-74 éves férfiakat találtak, akik PSA-vizsgálatokat kaptak négyévenként 20% -kal kisebb valószínűséggel meghaltak a prosztatarákban, mint azok, akiket nem vetettek át.
A tanulmány szerint egy életet megtakarítottak minden 1400 ember számára, akiket kilencéves időszak alatt teszteltek. Egy másik, a férfiak egy másik tanulmánya az Egyesült Államokban azonban megállapította, hogy az éves PSA-tesztek nem csökkentik a prosztatarákból való halálozás kockázatát.
De a tesztek mindenképpen érdemesek lehetnek. “Mivel Amerikában PSA-tesztet végeztünk, a legnagyobb prosztatarákos megbetegedésünk volt bármely országban” – mondja Dr. Krupski.
A 75 éves egészséges férfiak kihagyhatják a tesztet
65 éves korában érdemes megfontolni, hogy rendszeres PSA-teszteket végezzen még néhány éven át – ha jó egészségben van – mondja Dr. Mohler, aki a Prostate Cancer NCCN Irányelvek Testületének elnöke.
“Mindenki, aki normális vizsga és normál PSA 75 éves korában eléri a 75 éves korosztályt, feltétlenül meg kell állnia” – tette hozzá. Az idősebb férfiak valószínűleg meghaladják az esetleges prosztatarák azonosságát, amit Dr. Mohler mondott. Az ACS irányelvek csak olyan férfiaknál javasolják a PSA tesztelést, akik legalább tíz évig élnek.
Az emelkedő PSA aránya fontos
Az orvosok használhatják azt az arányt, amellyel az ember PSA-szintje idővel változik annak megállapítása érdekében, hogy további vizsgálatoknak kell-e alávetni.
Például azoknak a férfiaknak, akik “az éber várakozáson” járnak az alacsony rizikójú prosztata tumorok megfigyelésében, mielőtt a kezelést igénylik, jelöltek lehetnek kezelésre, ha PSA-juk évente több mint 0,75 ng / ml-rel emelkedik.
Van döntéshozatali segítség
Nem titok, hogy az orvosokat időben nyomják. Rendszeres irodai látogatás során csak a legegyszerűbb információkat tudják adni a PSA tesztről.
De ez egy bonyolult kérdés. További útmutatásért tekintse meg az American Cancer Society listáját a szabad döntési segédanyagokról a prosztatarák szűrésére. Ezek lépésenkénti útmutatók, amelyek segítenek kitalálni, hogy a saját és az Ön értékei és aggályai alapján kell-e tesztelni és kezelni a prosztatarákot.
Teszt vagy sem? Ez a te döntésed
A döntés meghozása a tiéd, mondja Dr. Hoffman.
Ha nem szeretsz a prosztatarákról, de aggódsz a tesztelés és a kezelés mellékhatásai miatt, akkor lehet, hogy értelme van a szűrés kihagyásához. Másrészt, ha ismeri ezeket a mellékhatásokat, és aggodalmát fejezi ki a prosztatarák kockázata miatt, akkor át kell szűrni.
Elkerülheti a felesleges kezelést
Az orvosok egyre jobban észlelik az alacsony kockázatú prosztatarákot, Dr. Krupski szerint. Az “éber várakozás” (úgynevezett “aktív megfigyelés”) mellett választhat, amely az azonnali kezelés helyett a daganatok szoros nyomon követése. Mégis, ez egy ítélő hívás.
“Ez az egyszerű vérvizsgálat beleveti őket a későbbi eseményekhez, amelyek sok bizonytalanságot és kompromisszumot eredményeznek az előnyök és ártalmak között” – mondja Dr. Hoffman. “Nem csak a biopsziát, hanem a diagnózist és a kezelést is, mert ha nem tartja úgy, hogy kellemetlenül meglepte az utat.”
Az emelkedett PSA okai: a tünetek és a magas PSA-szintek kezelése
A PSA vagy a prosztata specifikus antigén olyan aminosavláncra utal, amelyet a prosztata mirigyben található sejtek termelnek. A PSA felszabadul a vérben, és gyakran használják biológiai markerként a prosztata mirigy betegségének kimutatására. Normális körülmények között a vérben a PSA szintje alacsony, és a magas PSA szint a vérben bizonyos típusú prosztata-betegségre utalhat.
A PSA szintjének emelkedése a vérben gyakran társul a prosztata mirigy rosszindulatú és jóindulatú daganataival. Az idősebb férfiakban gyakran megfigyelhető a PSA emelkedett szintje, bár a fiatalabb felnőtteknél a visszatérő fertőzések és a prosztata mirigyek gyulladása is társulhat a PSA magas vérszintjében.
Mi az emelkedett PSA oka?
A prosztata specifikus antigént gyakran használják biológiai markerként vagy tumor markerként a prosztatarák detektálására. Azonban az emelkedett PSA szintek nem jelzik a prosztatarákot, és további vizsgálatokra van szükség a további diagnózis érdekében.
Számos olyan tényezőre lehet számítani, amelyek felelősek lehetnek a PSA emelkedett szintjéért a vérben,
-
A prosztata vagy a BPH jóindulatú megnagyobbodása olyan állapot, amely az idősebb férfiakat érinti.
A magas PSA-szintek tünetei
Bár a legtöbb esetben a PSA emelkedett szintje a végbélvizsgálat után járó mellékhatás, a PSA-teszteket gyakran ajánlják olyan egyénekben, akik panaszkodnak a következő tünetekre,
- A vizelet áramlása csekély mennyiségű vizeletürítéssel.
- Fokozott sürgősség a gyakori vizelés vágyával.
- A vizelés közben megfeszült.
- Vérben lévő vér.
- Visszatérő húgyúti fertőzések fájdalmas vizeléssel; és vizelés közben égett.
- A székrekedés, amely gyakran megfigyelhető, amikor a megnagyobbodott prosztata kivörösödik a végbélen.
A fenti tünetek nagy része a prosztata vagy a prosztatagyulladás kiterjedésével jár együtt, amelyek a PSA vérben emelkedett szintjeihez társuló gyakori okok. A prosztata mirigyben jelentkező trauma a PSA szintjének emelkedését is eredményezheti.
Kezelés az emelkedett PSA-szintekhez
Az emelkedett PSA kezelése az alapul szolgáló októl függ. A szokásos kezelési eljárás magában foglalja az antibiotikumok alkalmazását a fertőzés kezelésére és a kemoterápiás gyógyszerek alkalmazására a prosztata-nagyítás kezelésére.
Bizonyos hatékony homeopátiás gyógyszerkészítmények találhatók hasznosnak a prosztata mirigyek kezelésében.
A Calcarea Carb egy homeopátiás gyógyhatású készítmény, amely előnyös a nagynyomású mirigyek kezelésében. A kalkuláris gyógynövényeket, amelyek naponta kétszer alacsony hatásfokban vannak, kedvezőek az állapot kezelésében.
Egyéb fontos homeopátiás gyógyszerek közé tartozik a Baryta Carb és a Bryonia, amelyek ugyanolyan hatékonyak a megnagyobbodott prosztata kezelésében.
A tünetmentes emelkedő PSA kezelése prosztatactómia vagy sugárkezelés után
ABSTRAKT: A klinikailag lokalizált prosztata-adenokarcinóma végleges terápiáját követő, tünetmentesen emelkedő prosztata-specifikus antigén (PSA) betegek optimális kezelését vitatják. A poszt-prostatactomiás betegek, akiknek a maradandó betegsége a prosztata ágyhoz közvetlenül szomszédos területre korlátozódik, külső sugárterápiás kezelésben részesülhetnek. A szisztémás megismétlődést akár éber várakozással, akár hormonhiány kezeléssel lehet kezelni. A poszt-sugárterápiás betegek, akiknek a helyi betegség progressziója érezhető, átmeneti radikális prostatectomia (ha a betegség klinikailag csak a prosztata mirigyére korlátozódik) vagy krioterápia alá esik (bár ez még mindig “kísérleti”). Azok a betegek, akik nem jelöltek a mentőterápiára, éber várakozással vagy hormonhiánysal kezelhetők. Azoknál a betegeknél, akiknél a végleges terápia sikertelenné vált, a kezelést a patológiás stádium (prosztata utáni állapot), a PSA progresszió aránya, sebészi jelöltségi állapot (ha poszt-sugárterápiás kezelés) és az orvos és a beteg attitűdjei és elvárásai szerint kell individualizálni. [ONCOLOGY 11 (4): 457-465, 1997]
Bevezetés
A prosztata denokarcinoma a leggyakoribb rosszindulatú daganat a férfiaknál és a második leggyakoribb ok a rákos halálozásokban észak-amerikai férfiakban [1,2]. A prosztata klinikailag lokalizált adenokarcinóma definíciója (T1 és T2 szakasz) vagy radikális prostatectomia vagy sugárkezelés. A prosztata-specifikus antigént (PSA) először Wang és munkatársai 1979-ben írják le. [3] A prosztata-specifikus antigén enzimatikus aktivitást mutat, és a prosztata és a periuretrális mirigyek termelik a férfiakban. [4] A radikális prosztatektomizmust követően a szérum PSA-nak egy nem kimutatható szintre kell csökkennie, ha minden prosztata szövet eltávolodott. Számos kutató ismertette a posztoperatív PSA és a későbbi betegség-kiújulás kockázatát [5,6]
Fokozott PSA utáni prostatactomia
A prostatactomia után a PSA a betegség érzékeny mutatója, és annak emelkedése gyakran megelőzi a klinikailag visszatérő betegségeket hónapok óta. [7] A patológiai stádium mutatott összefüggést a reziduális betegség, a progresszió és a túlélés kockázatával [8-10] Egyes csoportokban a radikális prostatectomiában szenvedő betegek több mint 50% -ánál kimutatták, hogy extracapsuláris kiterjedés van a végső patológiás stagingben.
Nem minden tumor, amely a T3 patológiás szakaszban ugyanolyan kockázattal jár a helyi kiújulás és / vagy progresszió szempontjából. Azok a betegek között, akik patológiai stádiumban marginálisan pozitívnak bizonyultak, Coetzee és munkatársai különbséget mutattak a helyi betegség-kiújulásban azoknál a betegeknél, akiknek a PSA a műtét után nem kimutatható szintre esik, és akiknek a PSA nem válik kimutathatatlanná [11] Úgy érzik, hogy azok a páciensek, akik marginálisan pozitívak (C2), de akik nem észlelhető PSA-t kapnak műtét után, majd a PSA késleltetett növekedése következik be, valószínűleg csak helyi előfordulást mutatnak a prosztata fossa-ban, míg azok a betegek, akiknek a PSA nem esik le nem észrevehető szintre műtét után valószínűleg mikroszkopikus metasztázisok.
A PSA és a digitális rektális vizsgálat mellett a transzrektális ultrahang hasznos a radikális prosztatektómia utáni lokális kiújulás kimutatásában [12]. A prosztata-specifikus antigén-meghibásodási arányok a radikális prosztatektómia következtében a patológiásan szerves betegségekben 9% és 14% között vannak [5,13,14] Ezeknek az eredményeknek a vizsgálata során több kutató talált olyan nem fertőzött betegség jelenlétét, amelyet a hisztopatológiai vizsgálat. [14-16]
Adjuváns sugárterápia
A legfontosabb kérdés az, hogy a radikális prosztatektómia után bekövetkező PSA-károsodás helyi kiújulást jelent-e, és így alkalmas-e az adjuváns sugárkezeléssel történő kezelésre. Klein arra a következtetésre jutott, hogy a PSA-hiányban szenvedő betegek post-prostatektómia, akik alacsony Gleason-fokozattal, alacsony kezdeti PSA-val és alacsony PSA-sebességgel rendelkeznek a műtét után, nagyobb valószínűséggel élvezik az adjuváns sugárzás előnyeit. Azt is megállapította, hogy azok a betegek, akiknek negatív margina van, valószínűleg metasztatikus betegségben vannak. [17]
Számos tanulmány kimutatta, hogy az adjuváns sugárzással szembeni rossz hosszú távú reakció olyan betegeknél, akik soha nem érik el a nem kimutatható PSA szinteket a radikális prosztatektómia után [9,18] Az adjuváns sugárterápia alkalmazását támogató vizsgálatok a PSA-elégtelenségre utalnak, a kimutatható PSA-szint eléréséhez 53% -os sikerhez; ez azonban nem jelenti a távoli metasztázis vagy az általános túlélés incidenciájának javulását [19-21]
A PSA kudarcot követő mentési sugárzás időzítését szintén megvizsgálták. A potenciális gyógyulási ráta a PSA szint emelkedésének várakozásai után a mentési sugárzás elindítása előtt 33% -os. [22] A szérum PSA-koncentrációk a kimutatható tartományba eső 30-80% -ra csökkennek a kimutatható tartományban. A sugárkezelésre reagáló férfiak 30-60% -ánál azonban a szérum PSA-koncentráció 2 év alatt újra emelkedni fog [23].
A lokális vs távoli ismétlődés meghatározására szolgáló új módszerek közé tartoznak a reverz transzkriptáz polimeráz láncreakció (PCR) és a Prosta-scint (monoklonális antitest a sejtmembrán PSA-hoz). [24]
Androgén Deprivation Therapy
Az adatok arra utalnak, hogy azok a betegek, akiknek a PSA kezdeti normalizálódása a radikális prostatektómia után nem valószínű, távoli metasztázisok vannak, míg azok, akiknél a PSA késleltetett (több mint 18 hónapos) emelkedése valószínűleg helyi kiújulást mutat. A vigyázó várakozás egy olyan lehetőség, amely a gyökeres prosztatektómia után PSA-károsodásban szenvedő betegek kezelésére irányul, akiknek nem úgy tűnik, hogy helyi károsodásuk van.
Az a döntés, hogy az ilyen beteg milyen előnyökkel jár az androgén-deprivációs terápiában, továbbra is ellentmondásos. A fejlett metasztatikus prosztatarák kezelésének fő háttere kétoldali orr-orchiectomia, ösztrogénterápia vagy androgén blokád. Az elmúlt 5 évben azonban a “fejlett prosztatarák” fogalommeghatározása és kezelése metamorfózison ment keresztül. A prosztata fejlett adenokarcinóma most már nem csak a D2 stádiumot (M1 betegséget), hanem a radikális prosztatektómia vagy más végleges helyi terápia után is növekvő PSA szintet eredményez.
Megállapították, hogy a túlélés előnyeit a minimális metasztatikus betegségben szenvedők kapják, akiket kombinált androgén blokáddal kezelnek [26. referencia, 1. ábra és 2. ábra] Az androgén deprivációs terápia kezdetben szinte minden emberben csökkenti a PSA szinteket. A D2-es stádiumú betegek körében mindössze 9% -uk még mindig nem mutatható ki szérum PSA-szintet 2 év után. Emellett az első 6 hónapos kezdeti tapasztalattal rendelkező férfiak 72% -a tapasztalható a szérum PSA-ban a terápia utáni második 6 hónapban. [27]
Új terápiás megközelítések
Egyes betegek, akiknek a PSA a végleges lokális terápia után emelkedik (radikális prosztatektómia, sugárterápia vagy krioterápia) és orvosaik aggódnak a standard androgén-deprivációs terápia alkalmazásával. Ezekben a betegekben új terápiás módszereket vizsgáltunk. Számos tanulmányban a Fleshner és a Trachtenberg a finaszterid (Proscar) és flutamid (Eulexin) kombinációjával a PSA szintjeinek tartós csökkenését mutatta a fejlett prosztatarákban szenvedő betegeknél [28]. Nem ismert, hogy ez a kombináció hatással lesz-e a betegek progressziójára vagy teljes kimenetelére.
Összefoglalva, az a PSA, amely a radikális prostatektómia következtében nem észlelhetetlen szintre esik, összefüggésben áll az áttétes betegséggel, míg a PSA szint, amely kezdetben egy nem kimutatható szintre esik, és amely később kezdődik, valószínűleg társul a lokális kiújuláshoz. Azok a betegek, akiknek a PSA nem mutatható ki kimutathatatlan szinten a radikális prosztatektómia után, valószínűleg nem javulnak az adjuváns sugárkezeléssel. Azok a betegek, akiknél a PSA nadir nem észlelhető a radikális prosztatektómia után, majd később kimutathatóvá válik, átcsapásnak kell alávetni. Ha a restaging után, ezek a betegek úgy érzik, hogy helyi kiújulást tapasztalnak, az adjuváns sugárterápiában részesülhetnek.
A korai és késleltetett hormonális terápia hatékonyságát illetően ellentmondás áll fenn a radikális prosztatektómia utáni tünetmentes emelkedő PSA hatására. A kombinált androgénterápia mind a kétoldali orchiectomia, mind a luteinizáló hormon-felszabadító hormon (LHRH) agonista összehasonlításával mind a progresszióra, mind a túlélésre fokozott idő.
Végül, új terápiákat javasoltak a PSA csökkentésére, miközben csökkentették az androgén deprivációs terápiához általában társuló mellékhatásokat. Az ilyen terápiák túlélési előnye azonban még nem bizonyított.
Irodalom
1. Dhom G: A látens és klinikailag nyilvánvaló prosztata karcinóma epidemiológiai vonatkozásai: J Cancer Res Clin Oncol 106: 210-218, 1983.
2. American Cancer Society: A rák tényei Ábrák – 1994. Atlanta, American Cancer Society, 1994.
3. Wang MC, Valenzuela LA, Murphy GP és munkatársai: Humán prosztata specifikus antigén tisztítása. Invest Urol 17, 159-163 (1979).
4. Tepper SL, Jagirdar J, Heath D és munkatársai: A női paraurethral (Skene’s) mirigyek és a prosztata közötti homológia: Immunhisztokémiai demonstráció. Arch Pathol Lab Med 1089: 423-425, 1984.
5. Lange PH, Ercole CJ, Lightner DJ és munkatársai: A szérum prosztata specifikus antigén meghatározások értéke a radikális prostatektómia előtt és után. J Urol 141: 873-879 (1989)].
6. Takayama TK, Vessella RL, Brawer MK és munkatársai: A perzisztens betegség fokozott detektálása a prostatektómia után egy új prosztata specifikus antigén immunvizsgálattal. J Urol 150: 374-378, 1993.
7. Prostate specifikus antigén preoperatív és posztoperatív értékelésekor a prostatactomyával kezelt lokális prosztatarák preoperatív és posztoperatív értékelésekor 7. Oesterling JE, Chan DW, Epstein JI és mtsai: Prostate specifikus antigén. J Urol 139: 766-772 (1988)].
8. McCarthy JF, Catalona WJ, Hudson MA: Sugárterápia hatása kimutatható szérum PSA szintekre radikális prosztatektómia után: Korai és késleltetett kezelés. J Urol 151, 1575-1578 (1994).
9. Catalona WJ, Stein AJ: A klinikailag lokalizált prosztatarákban bekövetkező átmeneti hibák. J Urol 127: 452-456 (1982).
10. Gibbons RP, Cole BS, Richardson RG és munkatársai: radikális prosztatektómia után adjuváns radioterápia: Eredmények és szövődmények. J Urol 135: 65-68, 1986.
11. Coetzee LJ, Hars V, Paulson DF: Posztoperatív prosztata-specifikus antigén prognosztikai indikátorként a margin-pozitív prosztatarákban szenvedő betegeknél, radikális prostatektómia után adjuváns radioterápiában. Urology 47 (2): 232-235, 1996.
12. Connolly JA, Shinohara K, Presti JC Jr és munkatársai: Helyi recidíva a radikális prosztatektómia után: A méret, a hely és a prosztata-specifikus antigén és sebészeti behatások összefüggései. Urology 47 (2): 225-231, 1996.
13. Stein A, deKernion JB, Smith RB és munkatársai: Prosztata specifikus antigén szintje radikális prosztatektómia után szerves és lokális kiterjedésű prosztatarákban szenvedő betegeknél. J Urol 147 (2): 942-946, 1992.
14. Frazier HA, Robertson JE, Humphrey PA és munkatársai: Prosztata specifikus antigén klinikai jelentőségű a radikális prosztatektómia utáni eredmény értékelésében? J Urol 149, 516-518 (1993).
15. Lightner DJ, Lange PH, Reddy PK és munkatársai: Prosztata specifikus antigén és lokális recidívás radikális prostatektómia után. J Urol 144, 921-926 (1990)].
16. Ravery V., de la Taille A, Toublanc M és munkatársai: Prosztata minta átértékelése szerves prosztata rákban szenvedő betegeknél és posztoperatív biológiai kiújulás. J Urol 155: 1981-1982, 1996.
17. Klein EA: Radikális prosztatektómia után emelkedett PSA-val kezelt betegek kezelése (absztrakt 364). Proc Am Urol Assoc 155: 401A, 1996.
18. Stamey TA, Yang N, Hay AR és munkatársai: Prosztat-specifikus antigén szérum marker a prosztata adenocarcinoma számára. N Engl J Med 317: 909-916, 1987.
19. Carter GE, Lieskovsky G, Skinner DG és munkatársai: Helyi és / vagy szisztémás adjuváns terápia eredményei a C- vagy D1-es patológiás stádiumú prosztatarák kezelésében a radikális prosztatektómia után. J Urol 142, 1266-1270 (1989)].
20. Hudson MA, Catalona WJ: Adjuváns sugárterápia hatása a prosztata specifikus antigénre radikális prostatektómia után. J Urol 143: 1174-1177, 1990.
21. Lange PH, Lightner DJ, Medini E és munkatársai: Radikális prosztatektómia utáni sugárterápia hatása emelkedett prosztata-specifikus antigén szinttel rendelkező betegeknél. J Urol 144: 927-932, 1990.
22. Zietman AL, Shipley WU, Willett CG: maradandó megbetegedés a radikális műtét vagy sugárkezelés után prosztatarák esetén (klinikai jelentőség és terápiás hatások). Cancer 71, 959-969 (1993).
23. Catalona WJ: A prosztata rák kezelése. N Engl J Med 331: 996-1004, 1994.
24. Ollson C, DeVries G, Raffo A és munkatársai: A preoperatív reverz transzkriptáz polimeráz láncreakció a prosztata specifikus antigénre a radikális prosztatektómia utáni meghibásodásra utal. J Urol 155: 1557-1561 (1996).
25. Ellis WJ, Brawer MK: Magasabb PSA-val rendelkező betegek kezelési döntései. AUA Update Series 12:34, 1993.
26. Crawford ED: Fogalmak megváltoztatása a fejlett prosztatarák kezelésében. Urology 44: 67-70, 1994.
27. Partin AW, Oesterling JE: Prosztata-specifikus antigén a klinikai urológiai gyakorlatban. AUA Update Series 14: 1, 1995.
28. Fleshner NE, Trachtenberg J: Finaszterid és flutamid kombinációja a prosztata fejlett karcinómájában: hatékony terápia minimális mellékhatással. J Urol 154: 1642-1646 (1995).
29. Goad JR, Chang SJ, Ohori M és munkatársai: PSA a klinikailag lokalizált prosztatarákra vonatkozó végleges radioterápia után. Urol Clin North Am 20 (4): 727-736, 1993.
30. Scardino PT, Wheeler TM: A prosztatarák helyi irányítása radioterápiával: a sugárterápiás prosztata biopszia pozitív eredményeinek gyakorisága és prognosztikai jelentősége. NCI Monogr 7: 95-102, 1988.
31. Pontes JE: A műtét szerepe a helyi recidívás kezelésében a külső sugárterápiát követően. Urol Clin North Am 21 (4): 701-706, 1994.
32. Pollack A, Zagars GK, Kavadi VS: Prosztatarák specifikus antigén megduplázódási ideje és a betegség relapszusát sugárkezelés után a prosztatarákra. Cancer 74, 670-678 (1994)].
33. Geist RW: Prosztata specifikus antigénszintek referenciatartománya a prosztata adenocarcinoma külső sugárterápiás terápiája után. Urology 45 (6): 1016-1021, 1995.
34. D’Amico AV, Whittington R, Malkowicz SB és munkatársai: A prosztata specifikus antigén kúrájának meghatározására szolgáló módszer a klinikailag lokalizált prosztatarákra végzett sugárterápia után. Int J Radiat Oncol Biol Phys 32 (2): 473-477, 1995.
35. Kaplan ID, Cox RS, Bagshaw MA: Prosztata specifikus antigén külső sugárterápiás sugárkezelés után a prosztatarákra vonatkozóan: Követés. J Urol 149, 519-522 (1993).
36. Blasko JC, Wallner K, Grimm PD és munkatársai: Prosztata specifikus antigén alapú betegségellenőrzés ultrahangvezérelt 125 jód implantáció után a T1 / T2 stádiumú prosztata karcinóma számára. J Urol 154: 1096-1099, 1995.
37. Hancock SL, Cox RS, Bagshaw MA: Prosztata-specifikus antigén prosztatarák sugárterápiája után: A hosszú távú biokémiai kontroll és a recidívás kinetikájának átértékelése a Stanford Egyetemen kezelt betegeknél. J Urol 154: 1412-1417 (1995)].
38. Schneider SB, Schweitzer VG, Parker RG és munkatársai: A prosztata karcinómában szenvedő betegek sugárterápiájában a PSA szint prognosztikai értéke: Az UCLA tapasztalat 1988-1992. Am J Clin Oncol 19 (1): 65-72, 1996.
39. Hanks GE, Lee WR, Schultheiss TE: A prosztatarák klinikai és biokémiai bizonyítéka a külső sugárzást követő öt év alatt. J Urol 154: 456-459, 1995.
40. Schellhammer PF, El-Mahdi AM, Wright GL és munkatársai: Prosztata specifikus antigén a progressziómentes túlélésre a lokalizált prosztata karcinóma után. Urology 42 (1): 13-20, 1993.
41. Rogers E, Ohori M, Kassabian VS és munkatársai: Radikális prosztatektómia kimutatása: A szérum prosztata specifikus antigénszintjein mért eredmény. J Urol 153: 104-110, 1995.
42. Lerner SE, Blute ML, Zincke H: A radio recidiváló / rezisztens prosztatarák kimetszetének kritikus értékelése. J Urol 154: 1103-1109 (1995)].
43 Brenner PC, Russo P, Wood DP és munkatársai: Salvage radical prostatectomy a helyileg visszatérő prosztatarák kezelésében 125 I implantáció után. Br J Urol 75: 44-47, 1994.
44.Pontes JE, Montie J, Klein E és Huben R: Prosztatarák sugárterhelésének megmentése. Cancer 71, 976-980 (1993).
45. Cohen JK, Miller RJ Jr, Rooker GM és munkatársai: A prosztata krónikus ablációja: kétéves prosztata specifikus antigén és biopsziás eredmények. Urology 47 (3): 395-400, 1996.
46. Miller RJ, Cohen JK, Shuman B és munkatársai: A prosztata perkután, transzperinális kriokirkológiája, mint az adenokarcinoma utáni sugárterhelés megmentési terápiája. Cancer 77, 1510-1514 (1996).
47. Bales GT, Williams MJ, Sinner M és munkatársai: A prosztata cryosurgical ablációját követő rövid távú eredmények férfiaknál, akiknél a sugárkezelés után ismétlődő prosztata karcinóma alakult ki. Urology 46 (5): 676-680, 1995.
48. Lee WR, Hanlon AL, Hanks GE: Prosztata specifikus antigén nadir a külső sugárterápiát követően a klinikailag lokalizált prosztatarák esetében: A nadir szint és a betegségmentes túlélés közötti összefüggés. J Urol 156: 450-453, 1995.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: