Marianna Durova

PSA-szintek és a prosztatarák felépítése

PSA-szintek és a prosztatarák felépítése

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb rákbetegsége. A prosztata, amely csak a férfiakban létezik, részt vesz a sperma termelésében. A prosztata rákja nagyon lassan növekszik, és a mirigyben marad.

Bizonyos esetekben agresszívebb lehet, ami azt jelenti, hogy gyorsan növekszik és terjedhet a prosztata felett. Számos tényező határozza meg a legjobb kezelési tervet, beleértve a rák, a PSA szint, a tumor fokát (azaz a Gleason pontszámot), a beteg korát és a beteg egyéb egészségügyi problémáit.

A prosztata a prosztata-specifikus antigént vagy PSA-t nevezi meg. Egy egészséges prosztatarák nélküli embernek kis mennyiségű PSA-nak kell lennie a vérében.

A prosztata bizonyos körülményei miatt a mirigy nagyobb PSA-t produkálhat, mint a normál. Ezek közé tartoznak a prosztatagyulladás, a jóindulatú prosztata hyperplasia (megnagyobbított prosztata) és a prosztatarák.

A PSA teszt egy olyan teszt, amely a fehérje vérszintjét méri. Az eredményeket jellemzően PSA nanogrammban adják meg a vér milliliterenként (ng / ml). A 4 ng / ml-es mérés normálisnak tekinthető, de ez a kiindulási érték az életkorral változik. A férfi korában a PSA szintje természetesen emelkedik. A Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szerint sok szervezet óvatoskodik a rutin PSA vizsgálatok ellen a prosztatarák rákos megbetegedésére, átlagos kockázati férfiaknál. Azonban a PSA tesztelés segíthet a prosztatarák diagnosztizálásában, a prosztata rákos megbetegedéseinek prognózisa és a rák előrehaladásának nyomon követése vagy a kezelésre adott válasz.

A prosztatarák kialakulásának módja a betegség előrehaladtával történő kommunikációja és a kezelés tervezése. A szakaszok 1-4, a betegség a 4. szakaszban a legfejlettebb. Számos tényező van a címkén.

A prosztatarákot, mint sok más rákot, az amerikai Rákellenes Vegyesbizottság (AJCC) TMN stádiumrendszerén alapul. Ez a beavatkozási rendszer a tumor méretére vagy kiterjedésére, az érintett nyirokcsomók számára, valamint arra, hogy a rák terjedt vagy metasztatizált-e távoli helyekre vagy szervekre. A prognosztikai csoportokat további két tényező alapján határozzák meg: a PSA szint és a Gleason pontszám.

A PSA szerepe az állomáson

A PSA szintek csak egy tényezőt jelentenek a prosztatarák stádiumának és prognosztikus csoportjának meghatározásához.

Egyes prosztatarákos férfiaknál nincs magas PSA-szint, és egyes nem vírusos állapotok, például prosztatafertőzés vagy jóindulatú nagyítás, magas PSA-szintet okozhatnak.

Az 1. fázisban a prosztatarákra jellemző, hogy a Gleason pontszám kevesebb, mint 6: a rák a prosztata felére korlátozódik, a környező szövetekre nem terjed, és a PSA szintje 10 alatt van. A Gleason pontszám összehasonlítja a rákos sejteket a normál sejtekkel. Minél több a sejt különbözik a normál sejtektől, annál nagyobb a pontszám és annál agresszívebb a rák. Mint a PSA szintje, ez csak egy darab a puzzle.

A 2A. Stádiumú prosztatarákban a tumor még mindig a prosztata egyik oldalára korlátozódik, de a Gleason pontszám maximum 7 lehet, és a PSA szintje nagyobb, mint 10, de kevesebb, mint 20 ng / ml.

A 2B. Stádiumban a daganat terjedhet a prosztata mirigy ellenkező oldalára, de az egyik oldalán is lehet. Ha a daganat még mindig a prosztata felére korlátozódik, 8 vagy magasabb Gleason pontszám vagy 20 vagy nagyobb PSA-szint a IIB. Ha a daganat a prosztata mindkét oldalára terjed, akkor a IIB fokozat a Gleason pontszámtól és a PSA szinttől függetlenül.

3. és 4. szakasz

Mire a prosztatarák elérte a 3. vagy a 4. stádiumot, a rák nagyon fejlett. Ezen a ponton a színpadot a rák terjedésének mértéke határozza meg, és a PSA szint és a Gleason pontszám nem befolyásolja a bejárást. A III. Stádiumban a daganat a prosztata kapszulán keresztül növekedett, és a közeli szövetben behatolhatott. A 4. stádiumban a daganat rögzített vagy mozgatható, és behatol a közeli struktúrákba a szemináriumon túl. Lehet, hogy elterjedt távoli helyszínekre, például nyirokcsomókra vagy csontokra.

A prosztata daganat méretének és mértékének meghatározásához az orvosok képalkotó technikákat, például CT-vizsgálatokat, MRI-kat, PET-vizsgálatokat és prosztata és egyéb szövetek biopsziáit használják.

A PSA tesztek egyike a prosztatarák kialakulásának, de szűrőeszközként ez ellentmondásos, és nem mindig ajánlott. A kutatások bebizonyították, hogy a PSA rákszűrésre való alkalmazása nem ment életet. Másrészt, ez károsíthatja azáltal, hogy több invazív eljárást – mint a biopsziák és a műtét -, amelyek nem feltétlenül szükségesek és komplikációk és mellékhatások lehetnek. Ezért az NCI figyelmeztet a PSA szűrés rutinszerű használatára a férfiak esetében, akiknél a prosztatarák kialakulásának átlagos kockázata áll fenn.

Ez hasznos eszköz lehet a nagy kockázatú férfiaknak, különösen az afroamerikaiaknak vagy a prosztatarákos családban. Ha fontolóra veszi a PSA szűrést, akkor érdemes megértené a teszt kockázatát és előnyeit. A PSA teszt azonban továbbra is fontos eszköz a prosztatarák megtervezésében és monitorozásában, miután diagnosztizáltak és segítenek a kezelésre adott válasz felmérésében.

A prosztata biopszia elkerülhető bizonyos idős férfiaknál magas PSA-val

A prosztata biopsziákat elkerülhetjük a 75 évesnél idősebb férfiaknál, akik PSA szintje 20 ng / ml fölött van, mert nagyon valószínű, hogy prosztatarákot (PCa) észlelnek és konzervatív kezelést javasolnak.

Michael Nomikos, a kollégák a nyugati Általános Kórházban, Edinburgh, U.K., 293 75 év feletti férfiat vizsgáltak, akik prosztata biopsziákban szenvedtek. Ezeknek a férfiaknak átlagos életkora 82,6 év, átlagos PSA szintje 30,37.

A teljes PCa-incidencia 73,7% volt. A PCA-t kimutatták a 75 évesnél idősebb férfiak 91% -ában, 20-nál magasabb PSA-szint mellett Urolia Internationalis (2010, nyomtatott verzió előtt online). Továbbá ezeknek a férfiaknak 92,7% -a hormonális deprivációs terápiát kapott. A PCA kimutatására szolgáló kóros digitális rektális vizsgálat (DRE) érzékenysége és specifitása a PSA érték 20 év alattiaknál a 69,2% és a 60,3% között volt.

Ezenkívül a 75 évesnél idősebb férfiaknál, de a 80 évesnél fiatalabbnál, akiknél a PSA értéke 20 és 40 év között volt, és a normál DRE esetében a prosztata biopszia azt mutatta, hogy a 23% -nak jóindulatú betegsége van.

A szerzők megjegyezték, hogy a prosztata biopsziák még mindig hasznosak a 75 évesnél idősebb férfiaknál, de a 80 évnél fiatalabbaknál, akiknél a PSA szint 20 alatt van, akik még potenciális jelöltek lehetnek gyógyító szándékkal.

A 76-79 éves férfiaknál a pozitív biopszia aránya 55,6%, 63,8% és 85,2% volt azoknál, akiknek a PSA szintje 0,1-10, 10,1-20 volt, és 20-nál nagyobb volt. A 80-84 éves férfiak aránya 72,7%, 70,6% és 94,9% volt. A 85 éves és idősebbek közül 66,7%, 85,7% és 100% volt.

A 75 évesnél idősebb férfiak 20 évesnél idősebb PSA-szinttel, és egy abnormális DRE “biztonságosan elkerülheti a biopsziákat, mivel ezek nem befolyásolják a kezelést” – írta a szerzők. “A diagnosztika ésszerű pontossággal végezhető el a PSA és a DRE kombinációjával.”

Az idősebb férfiaknál a prosztata biopszia csak a 76-79 éves korosztályban indokolt, 20 éves alatti PSA-szint és kisebb mértékű társbetegség esetén, mivel ez az a csoport, ahol a radikális kezelés előnyös lehet.

A szerzők megjegyezték, hogy a 10 évnél rövidebb élettartamú férfiak ritkán jelennek meg a gyógyító szándékkal. “A radikális kezelés ritkán ajánlott olyan férfiak számára, akiknek a várható élettartamuk korlátozott, mivel a prosztatarák halálának kockázata nem csökken lényegesen, a kezeléssel összefüggő megbetegedések pedig magasabbak az idősebb férfiaknál”.

A prosztata változások megértése: Egészségügyi útmutató a férfiak számára

“Ez az információ segített nekem, hogy beszéljek orvosommal a prosztata megváltozásáról és körülményeiről.”

Előfordulhat, hogy prosztataproblémái vannak, és többet szeretne megtudni a prosztatarák tüneteiről és kockázati tényezőiről, a PSA szűrővizsgálatról és olyan állapotokról, amelyek nem rákosak, például a megnagyobbodott prosztata (BPH) és a prosztatagyulladás.

Lehet, hogy ki szeretné nyomtatni ezt a füzetet. A PDF-ben gyakorlati jegyzékek, tippek és orvosi képek találhatók, amelyek segítenek többet megtudni és megbeszélni orvosával.

A Prostátusról

A prosztata egy kis mirigy a férfiakban. Ez része a férfi reproduktív rendszernek. A prosztata a dió méretére és alakjára vonatkozik. A medence alacsonyan fekszik, a hólyag alatt és közvetlenül a végbél előtt. A prosztata segít a spermának, a tejszerű folyadéknak, amely spermát hordoz a herékből a péniszen keresztül, amikor az ember ejakulál. A prosztata körülveszi a húgycső egy részét, egy csövet, amely a vizeletből húzza ki a hólyagot és a péniszen keresztül.

Hogyan változik a prosztata az életkorodban?

Mivel a prosztata mirigy hajlamos nagyobb életkorra nőni, az a húgycsövet szorítja be, és problémákat okoz a vizeletben. Néha a 30-as és 40-es évek férfiak elkezdhetik ezeket a húgyúti tüneteket, és orvosi segítségre van szükségük. Mások számára a tüneteket csak az élet későbbi szakaszában észlelik. A fertőzés vagy a daganat a prosztata nagyobb is lehet. Feltétlenül közölje orvosával, ha az alább felsorolt ​​húgyúti tünetek bármelyike ​​fennáll.

Tájékoztassa kezelőorvosát, ha ilyen húgyúti tünetei vannak:

  • A nap folyamán többet vizelnek a vizelettel
  • Sürgősen szükség van a vizelet átadására
  • Kevesebb a vizelet áramlása
  • Érezd égő, ha vizeletben hagyod
  • Sokszor kell felkelnie az éjszaka folyamán a vizelet átadásához

Az idősebb korosztály növeli a prosztata problémáinak kockázatát. A három leggyakoribb prosztata-probléma a gyulladás (prosztata), a megnagyobbodott prosztata (BPH vagy jóindulatú prosztata hiperplázia) és a prosztatarák.

Az egyik változás nem vezet máshoz. Például prosztata gyulladás vagy megnagyobbodott prosztata nem növeli a prosztatarák kockázatát. Az is lehetséges, hogy egyszerre több feltétel is legyen.

Prosztata változások, amelyek nem rák

A prosztatagyulladás

A prostatitis a prosztata gyulladása, amely bakteriális fertőzésből eredhet. Legalább a férfiak legalább felét érinti az életük során. Ez a feltétel nem növeli más prosztata betegség kockázatát.

A prosztatagyulladás tünetei

  • Hiba a vizeletben
  • Égő vagy csikorgó érzés vagy fájdalom a vizelet átadásakor
  • Erős, gyakori vágy a vizelet átadására, még akkor is, ha csak kis mennyiségű vizelet van
  • A hidegrázás és a magas láz
  • Alacsony hátfájás vagy a test fájdalmai
  • A fájdalom alacsony a hasban, az ágyékban, vagy a herezacskó mögött
  • Rektális nyomás vagy fájdalom
  • Húgyúti elváltozás bélmozgással
  • Genitális és rektális lüktetés
  • Szexuális problémák és a nemi hovatartozás elvesztése
  • Fájdalmas ejakuláció (szexuális csúcspont)

Számos tesztet, például DRE-t és vizeletvizsgálatot lehet elvégezni annak megállapítására, hogy prosztata van-e. Pontos diagnózisa a pontos típusú prosztatagyulladás kulcsfontosságú a legjobb kezeléshez. Még akkor is, ha nincsenek tünetei, kövesse orvosának tanácsát a kezelés befejezéséhez.

Prosztata és kezelések típusai

Akut bakteriális prostatitis: Ezt a típust bakteriális fertőzés okozza, és hirtelen (akut). A tünetek közé tartozik a súlyos hidegrázás és a láz. Gyakran vér van a vizeletben. A PSA szintje (lásd a PSA tesztet) magasabb lehet, mint a normál érték. El kell mennie az orvosi rendelőhöz vagy a sürgősségi orvosi rendelőhöz. Ez a legkevésbé gyakori a négy típus közül, de ez a legkönnyebb diagnosztizálni és kezelni.

A legtöbb esetet nagy mennyiségű antibiotikummal lehet gyógyítani, 7-14 napig, majd néhány hétig alacsonyabb dózisokkal. Szükség lehet gyógyszerekre is, amelyek segítenek a fájdalomban vagy kellemetlen érzésben. Ha a PSA szintje magas volt, akkor valószínűleg visszatér a normális állapotba, miután a fertőzés megszűnt.

Krónikus bakteriális prostatitis: Baktériumok is okozzák, az ilyen típusú prosztatagyulák hirtelen nem jelentkeznek, de zavaró lehet. Az egyetlen tünet lehet, hogy a húgyhólyagfertőzések visszatérnek. Az ok lehet a prosztata hibája, ami baktériumok összegyűjtését eredményezi a húgyutakban.

Az antibiotikum-kezelés hosszabb időtartamon belül a legjobb. A kezelés 4-12 hétig tart. Az ilyen típusú kezelés az esetek mintegy 60% -át kitisztítja. A hosszú távú, alacsony dózisú antibiotikumok segíthetnek a tünetek enyhítésében azokban az esetekben, amelyek nem tisztázódnak.

Krónikus prosztatagyulladás vagy krónikus kismedencei fájdalom szindróma: Ez a rendellenesség a leggyakoribb, de legkevésbé ismert típusú prosztatagyulladás. A korai tizenéves korosztálytól az idősekig minden korosztályban megtalálható, tünetei figyelmen kívül hagyhatók és megyek. Fájdalom vagy kényelmetlenség lehet az ágyékban vagy a húgyhólyagban. A fertőzést gátló sejtek gyakran jelen vannak, még akkor is, ha nincs baktérium.

Számos különböző kezelési módja van ennek a problémának, a tünetei alapján. Ezek közé tartoznak a gyulladásgátló gyógyszerek és egyéb fájdalomcsillapító kezelések, mint például a meleg fürdő. Egyéb gyógyszerek, például alfa-blokkolók is adhatók. Az alfa-blokkolók ellazítják az izomszövetet a prosztatában, hogy megkönnyítsék a vizeletet. Egyes férfiakat antibiotikumokkal kezelnek, ha a tüneteket nem észlelt fertőzés okozza.

Tünetmentes gyulladásos prosztatagyulladás: Nincsenek tünetei ennek a feltételnek. Gyakran előfordul, ha más körülmények között vizsgálatokat végez, például meghatározza a meddőség okait, vagy prosztatarákot keres. Ha van ilyen prosztatagyulladási formája, akkor a PSA tesztje magasabb számot jeleníthet meg a normálnál.

Az ilyen állapotú férfiakat általában nem kezelik, de egy PSA teszt ismételt elvégzésére általában akkor kerül sor, ha a PSA száma magas.

Nagyobb prosztata (BPH)

A BPH jóindulatú prosztata hiperplázia. A jóindulatú nem rákot jelent, és a hiperplázia abnormális sejtnövekedést jelent. Az eredmény az, hogy a prosztata kibővül. A BPH nem kötődik a rákhoz, és nem növeli a prosztatarák kialakulásának kockázatát, bár a BPH és a prosztatarák tünetei hasonlóak lehetnek.

A vizelet áramlása normál (balra) és nagyított (jobb) prosztata. A bal oldali diagramban a vizelet szabadon áramlik. A jobb oldalon a vizelet áramlását befolyásolja, mert a megnagyobbodott prosztata a húgyhólyagra és a húgycsőre nyomja.

A BPH tünetei

  • A vizelet áramlását okozó hiba, vagy több, mint egy csöpögés
  • A vizelet gyakran, különösen éjszaka
  • Úgy érezte, hogy a hólyag nem teljesen üres
  • Erős vagy hirtelen késztetés a vizelet átadására
  • Gyenge vagy lassú vizeletáram
  • A vizelet elpusztítása közben többször megáll és újra elindul
  • Nyomás vagy feszültség a vizelet elkezdéséhez

Legrosszabb esetben a BPH vezethet: gyenge hólyag, a húgyhólyag vagy vesebetegség okozta vizeletürítés, teljes mértékben blokkolja a vizelet és a veseelégtelenséget.

A prosztata mirigy mérete körülbelül egy dió, ha egy férfi a 20-as években. Mire 40 éves, kissé nagyobb lesz, mint egy kajszibarack. A 60 éves kortól lehet egy citrom nagysága. A megnagyobbodott prosztata a hólyag és a húgycső ellen hat. Ez lassítja vagy blokkolja a vizelet áramlását. Egyes férfiak nehezen tudják elkezdeni a vizelet áramlását, bár úgy érzik, hogy szükségük van rá. Miután a vizelet áramlása elkezdődött, nehéz lehet megállítani. Más férfiak úgy érzik, hogy folyamatosan kell vizelgetniük a vizeletet, vagy alvás közben felébrednek a hirtelen vizeletürítéssel. A korai BPH tünetei sok évet vesz igénybe, hogy zavaró problémákké váljanak. Ezek a korai tünetek sürgetik az orvosát.

Kezelések a BPH számára

Néhány ember, aki a BPH-val végül úgy találja, hogy a tünetei eléggé kellemetlenek ahhoz, hogy kezelésre van szükségük. A BPH nem gyógyítható, de a gyógyszerek vagy a műtét gyakran enyhítheti a tüneteit. Beszéljen orvosával arról, hogy a legjobb választás az Ön számára. A tünetek idővel változhatnak, ezért tájékoztassa kezelőorvosát az esetleges új változásokról.

Figyelmes várakozás

A BPH enyhe tünetei, akik nem találják őket kellemetlennek, gyakran választják ezt a megközelítést. A várakozás várakozás az éves ellenőrzések beszerzését jelenti. A kezelés csak akkor indítható el, ha a tünetek túlságosan problémát jelentenek.

Ha éber várakozást választ, ezek az egyszerű lépések segítenek csökkenteni a tüneteket:

  • Határozza meg az ivást az esti órákban, főleg alkohollal vagy koffeinnel.
  • Ürítse ki a hólyagot egészen a vizelet után.
  • Gyakran használja a mosdót. Ne várjon hosszabb ideig vizeletmentesítés nélkül.

Egyes gyógyszerek a BPH tüneteit rosszabbá tehetik, ezért beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével az Ön által szedett gyógyszerekről, például:

Drog terápia

Az enyhe vagy mérsékelt BPH tünetekkel küzdő amerikai férfi az 1990-es évek eleje óta vényköteles gyógyszereket választott a műtét felett. A kábítószer két fő típusát használják. Az egyik típus ellazítja az izmokat a prosztata közelében, a másik pedig a prosztata mentén összezsugorodik. Bizonyos bizonyítékok azt mutatják, hogy mindkét gyógyszer együttes alkalmazása a legjobb lehet a BPH tüneteinek rosszabbodása érdekében.

  • Alfa-blokkolók olyan gyógyszerek, amelyek segítik a prosztata közelében lévő izmokat a nyomás enyhítésére és a vizelet szabadon áramlására, de nem csökkentik a prosztata méretét. Számos ember számára ezek a gyógyszerek napokig javíthatják a vizeletáramlást és csökkenthetik a BPH tüneteit. Lehetséges mellékhatások a szédülés, a fejfájás és a fáradtság.
  • 5 alfa-reduktáz inhibitorok olyan gyógyszerek, amelyek segítik a prosztata zsugorítását. A tüneteket enyhítik azáltal, hogy blokkolják az 5-alfa-reduktáz enzim aktivitását. Ez az enzim megváltoztatja a férfi hormon tesztoszteront dihidrotesztoszteron (DHT), amely serkenti a prosztata növekedését. Ha az 5-alfa-reduktáz hatása blokkolódik, a DHT-termelés csökken, és a prosztata növekedése lelassul. Ez segíti a prosztata zsugorítását, csökkenti az elzáródásokat és korlátozza a műtét szükségességét.

Ezek a gyógyszerek segíthetnek a vizelet áramlásának növelésében és a tünetek csökkentésében. Folytatnia kell ezeket a gyógyszereket, hogy megakadályozza a tünetek visszatérését. Az 5-alfa-reduktáz inhibitorok a következő mellékhatásokat okozhatják a férfiak egy kis százalékában, beleértve: a szexuális érdeklődést, az erekciót és az ejakulációval járó kisebb mennyiségű spermát.

Fontos megjegyezni, hogy ezeknek a gyógyszereknek a szedése csökkentheti a PSA tesztszámát. Azt is bizonyítják, hogy ezek a gyógyszerek csökkentik a prosztatarák kialakulásának kockázatát, de vajon segítenek-e csökkenteni a prosztatarákból való halálozás kockázatát, még mindig nem tisztázott.

A prosztata műtétek száma az évek során csökkent. Azonban a BPH-ban végzett műveletek továbbra is az amerikai férfiak leggyakoribb műtétei közé tartoznak. A műtétet akkor alkalmazzák, ha a tünetek súlyosak, vagy a gyógyszerterápia nem működik megfelelően. Feltétlenül beszéljen orvosával a lehetőségekről, és kérdezze meg az esetleges rövid és hosszú távú előnyöket és kockázatokat minden egyes eljárással kapcsolatban.

A BPH műtéti típusai a következők:

  • TURP (a prosztata transzurethralis resekciója). A BPH leggyakoribb sebészete, a TURP az összes BPH-műtét 90% -át teszi ki. Az orvos átveszi a műszert a húgycsövön keresztül, és eltávolítja az extra prosztata szöveteket. A gerincoszlop (érzéstelenítés) a terület zsibbadására szolgál. A szövetet elküldi a laboratóriumba, hogy ellenőrizze a prosztatarákot. A TURP általában elkerüli a két nyílt prosztatektíva (a prosztata kivágása az alsó hasban történő kivágás révén) két fő veszélyét: beleértve az inkontinenciát és / vagy az impotenciát. A TURP azonban súlyos mellékhatásokat, például vérzést okozhat. Ezenkívül a férfiaknak esetleg kórházban kell maradniuk, és katéterre van szükségük néhány nappal a műtét után.
  • TUIP (a prosztata transzurethralis metszése). Ez a műtét, amely hasonló a TURP-hez, enyhén megnagyobbított prosztata mirigyeken alkalmazzák. A sebész egy vagy két apró darabot helyez el a prosztatában. Ez enyhíti a nyomást a szövetek levágása nélkül. Kevés a mellékhatások kockázata. Mint a TURP, ez a kezelés a húgycső szélesítésével segít a vizelet áramlásában.
  • TUNA (transzurethralis tű eltávolítás). A rádióhullámokat a felesleges prosztata-szövetek égetésére használják. A TUNA segít a vizelet áramlásában, enyhíti a tüneteket, és kevesebb mellékhatása lehet, mint a TURP. A legtöbb férfinak katéterre van szüksége, hogy az eljárást követően egy ideig a vizeletet lehessen üríteni.
  • TUMT (transzurethral mikrohullámú termoterápia). A katéteren keresztül küldött mikrohullámokat a felesleges prosztataszövet elpusztítására használják. Ez lehet egy lehetőség olyan férfiak számára, akiknek nem szabad nagyobb műtéttel rendelkezniük, mert más egészségügyi problémáik vannak.
  • TUVP (a prosztata transzurethralis elektro-párolgása). Elektromos áramot használnak a prosztata szövet elpárologtatására.
  • Lézeres műtét. Az orvos lézeres szálat ad át a húgycsövön keresztül a prosztatába, cisztoszkóppal, majd több lézer energiával bomlik. A lézer energia elpusztítja a prosztata szöveteit, és elősegíti a vizelet áramlását. Mint a TURP, a lézeres műtéthez érzéstelenítésre van szükség. A TURP feletti lézeres műtét egyik előnye, hogy a lézeres műtét kis vérveszteséget okoz. A lézeres műtét helyreállítási ideje is rövidebb lehet. Azonban a lézeres műtét nem biztos, hogy hatékonyabb a nagyobb prosztata esetén.
  • Nyitott prostatektómia. Ez ritka esetekben lehet az egyetlen lehetőség, például amikor az elzáródás súlyos, a prosztata nagyon nagy, vagy más eljárások nem hajthatók végre. Általános érzéstelenítést vagy gerincblokkot használnak, és katéter marad a műtét után 3-7 nappal. Ez a műtét a legkomolyabb szövődmények kockázatát hordozza. A szövetet elküldi a laboratóriumba, hogy ellenőrizze a prosztatarákot.

Prosztata rák

A prosztatarák azt jelenti, hogy a prosztata szövetében ráksejtek alakulnak ki. A prosztatarák általában lassan növekszik a legtöbb egyéb rákhoz képest. A sejtváltozások 10, 20 vagy akár 30 évvel kezdődhetnek, mielőtt a tumor elég nagy ahhoz, hogy tüneteket okozzon. Végül a rákos sejtek terjedhetnek (metasztatizálás). Mire a tünetek megjelennek, a rák már előrehaladott.

50 éves korban nagyon kevés embernek van prosztatarák tünete, de előfordulhat néhány prekancerózisos vagy ráksejt. Az amerikai férfiak több mint fele 80 éves korában van rákos megbetegedésben a prostate mirigyekben. A legtöbb ilyen rák nem jelent problémát. Soha nem okozhatnak tüneteket, vagy komoly veszélyt jelenthetnek az egészségre.

Prosztatarák tünetei

  • Hiba a vizeletben
  • Gyakran sürgetik a vizeletet, különösen éjszaka
  • Gyenge vagy megszakított vizeletáram
  • Fájdalom vagy égő vizeletben
  • Vér a vizeletben vagy a spermában
  • Fájdalmas ejakuláció
  • Hólyagos fájdalom a háton, a csípőben vagy a medencében

A prosztatarák terjedhet a medence nyirokcsomóira. Vagy terjedhet az egész testben. A csontokra terjed. Tehát a csontfájdalom, különösen hátul, lehet a fejlett prosztatarák tünete.

Prosztatarák kockázati tényezõi

Néhány kockázati tényező kapcsolódik a prosztatarákhoz. A kockázati tényező valami, ami növelheti a betegség kialakulásának esélyét. Ha egy vagy több kockázati tényező van, nem jelenti azt, hogy prosztatarákot kap. Ez csak azt jelenti, hogy a betegség kockázata nagyobb.

  • Kor. Az 50-es vagy annál idősebb férfiaknál nagyobb a prosztatarák kockázata.
  • Verseny. Az afroamerikai férfiaknak a legnagyobb kockázata van a prosztataráknak – a betegség általában fiatalabb korban kezdődik és gyorsabban nő, mint más fajta férfiaknál. Afrikai-amerikai férfiak után a prosztatarák a leggyakoribb a fehér férfiak körében, ezt követi a spanyol és az indián férfi. Az ázsiai-amerikai férfiaknak a legalacsonyabb aránya van a prosztataráknak.
  • Családi történelem. Azok a férfiak, akiknek az apjuk vagy testvéreik prosztatarákban szenvednek, 2-3-szor nagyobb a prosztatarák kockázata, mint azoknál a férfiaknál, akiknek nincs családi kórtörténete a betegségben. Az a férfi, aki 3 közvetlen családtagja van a prosztatarákban, körülbelül 10-szerese annak a veszélynek, aki nem rendelkezik családtagja a prosztatarákkal. Minél fiatalabbak az ember rokonai, ha prosztatarák van, annál nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának. A prosztatarák kockázata kissé magasabbnak tűnik azoknál a férfiaknál is, akiknek emlősök rákja van.
  • Diéta. A prosztatarák kockázata magasabb lehet a magas zsírtartalmú étrendet fogyasztó férfiaknál.

Prosztata rák szűrése

A szűrés a rák megelőzését jelenti, mielõtt bármilyen tünetet észlelne. A szűrővizsgálat elősegítheti a rák felfedezését korai stádiumban, amikor kevésbé valószínű, hogy elterjedt és könnyebben kezelhető. A tünetek megjelenésekor a rák elkezdett terjedni.

A leghasznosabb szűrővizsgálatok azok, amelyek bizonyítottan csökkentik a személy rákos megbetegedésének kockázatát. Az orvosok még nem tudják, hogy a prosztatarák szűrése csökkenti-e a prosztatarákból való halálozás kockázatát. Ezért nagy kutatási tanulmányok, több ezer emberrel, jelenleg tanulmányozzák a prosztatarák szűrését. A Nemzeti Rákkutató Intézet a PSA tesztelés és a DRE kombinációját vizsgálja, hogy pontosabb eredményeket érjen el.

Bár egyesek úgy érzik, hogy a legmegfelelőbb a rákos megbetegedések kezelésére, beleértve a rákos megbetegedéseket is, a prosztatarák kezelés súlyos és néha tartós mellékhatásokat okozhat. Egyes orvosok aggódnak amiatt, hogy sok olyan férfi, akinek a rákát szűréssel észlelték, szükségtelenül kezelik – és mellékhatásokat tapasztalnak. Beszéljen orvosával a prosztatarák kockázatáról és a szűrővizsgálatok szükségességéről.

Nagy kutatási tanulmányok vizsgálják, hogyan lehet megelőzni a prosztatarákot. Tanulmányok kimutatták, hogy az 5-alfa reduktáz inhibitorok a finaszterid és a dutaszterid csökkenthetik a prosztatarák kialakulásának kockázatát, de vajon képesek-e csökkenteni a prosztatarák elhalálozásának kockázatát, még mindig nem tisztázott.

Beszéljen orvosával a prosztatarák kockázatáról és a szűrővizsgálatok szükségességéről.

A Prosztatát vizsgáló tesztek

Ez az első lépés lehetővé teszi orvosának, hogy hallja és megértse a prosztata problémáinak “történetét”. Meg fogják kérdezni, hogy vannak-e tünetei, mennyi ideig tartottál őket, és mennyire befolyásolják életmódját. Az Ön személyes kórtörténete magában foglalja a kockázati tényezőket, a fájdalmat, a lázot vagy a vizeletet is. Felkérheti, hogy vizeletmintát adjon a teszteléshez.

Digitális rektális vizsga (DRE)

A DRE a szokásos módszer a prosztata ellenőrzésére. Kesztyűs és kenős ujjával az orvos úgy érzi, hogy a prosztata a végbélből származik. A teszt kb. 10-15 másodpercig tart.

Ez a vizsga ellenőrzi a következőket:

  • A prosztata mérete, szilárdsága és szerkezete
  • Bármilyen kemény terület, csomó vagy növekedés a prosztatán túl, és
  • A prosztata megérintésével vagy megnyomásával járó fájdalom

A DRE lehetővé teszi az orvos számára, hogy csak a prosztata egyik oldalát érezze. A PSA teszt egy másik módja annak, hogy segítsen orvosának ellenőrizni a prosztata egészségét.

PSA (prosztata-specifikus antigén) teszt

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatala (FDA) jóváhagyta a PSA teszt használatát egy DRE-vel együtt, hogy segítsen kimutatni a prosztatarákot 50 évesnél idősebb férfiaknál. A PSA a prosztata sejtek által termelt fehérje. Normális esetben a prosztata csatornáiba szekretálódik, ahol elősegíti a spermát, de néha a vérbe szivárog. Ha a PSA a vérben van, azt PSA teszttel végzett vérvizsgálattal lehet mérni. A prosztatarákban több PSA jut be a vérbe, mint normális. Azonban a magas PSA vérszint nem bizonyítja a rákot, és sok más dolog hamis pozitív eredményt eredményezhet. Például a vér PSA-szintje gyakran nő a prosztatagyulladásban vagy a BPH-ben szenvedő férfiaknál. Még a prosztata betegségét is zavaró dolgok – például kerékpár vagy motorkerékpár vezetése, DRE, orgazmus az elmúlt 24 órában, prosztata biopszia vagy prosztata műtét – növelhetik a PSA-szinteket.

Egyes prosztata mirigyek természetesen több PSA-t termelnek, mint mások. A PSA szintje korral nő. Az afroamerikai férfiak általában magasabb PSA-szinteket élveznek, mint a többi fajta férfiaké. Egyes gyógyszerek, például a finaszterid és a dutaszterid, az ember PSA szintjének csökkenéséhez vezethetnek. A PSA-teszteket gyakran használják a férfiak követésére a prosztatarák kezelés után, hogy ellenőrizzék a rákkiütés jeleit. Még nem ismert bizonyos, hogy a prosztatarák szűrésére szolgáló PSA-teszt csökkentheti-e az embernek a betegségtől való halálát.

A kutatók arra törekszenek, hogy többet tudjanak a PSA teszt azon képességéről, hogy segítsenek az orvosoknak megmondani a különbséget a prosztatarák és a jóindulatú prosztata problémák között, és a legjobb dolog, ha az ember magas PSA szinttel rendelkezik. Jelenleg a férfiak és orvosuk idővel PSA-értékeket használnak útmutatóként, hogy megnézzék, szükség van-e további nyomon követésre.

PSA teszt eredményei

A PSA-szinteket a vizsgált folyadék mennyiségére vonatkoztatva a PSA mennyisége alapján mérjük. Az orvosok gyakran használnak 4 nanogramm (ng) vagy annál nagyobb értéket a milliliterben, ami azt jelzi, hogy további vizsgálatok szükségesek, például egy prosztata biopszia. Kezelőorvosa figyelemmel kísérheti a PSA sebességét, ami azt jelenti, hogy a PSA szintjének változása az idő múlásával történik. A PSA-vizsgálatok gyors növekedése rákot sugallhat. Ha enyhén emelkedett PSA-szint van, akkor Ön és orvosa dönthet úgy, hogy a PSA-teszteket ütemezetten végzi, és figyeljenek a PSA sebességének bármilyen változására.

Ingyenes PSA teszt

Ezt a tesztet olyan férfiaknál alkalmazzák, akik magasabb PSA szinttel rendelkeznek. A standard PSA teszt a teljes PSA-t méri, amely magában foglalja mind a PSA-t, amely kapcsolódik vagy kötve van más fehérjékhez és PSA-hoz, amely szabad vagy nem kötődik. Az ingyenes PSA teszt csak a szabad PSA-t méri. Az ingyenes PSA jóindulatú prosztata-állapotokhoz kötődik, mint például a BPH, míg a kötött PSA a rákhoz kötődik. A szabad PSA százalékos aránya segít megmondani, hogy milyen prosztata probléma van.

  • Ha mind a teljes PSA, mind a szabad PSA a normálnál magasabb (a szabad PSA magas aránya), ez inkább BPH-t, mint rákot sugall.
  • Ha a teljes PSA magas, de a szabad PSA nem (a szabad PSA alacsony százalékos aránya), a rák valószínűbb. További vizsgálatokat kell végezni, például egy biopsziát.

Önnek és orvosának beszélnie kell személyes kockázatáról és szabad PSA-eredményeiről. Ezután eldöntheti, hogy van-e nyomon követési biopszia, és ha igen, milyen gyakran.

Nincs olyan mágikus PSA szint, amely alatt az ember megbizonyosodott arról, hogy nem áll fenn a prosztatarák veszélye, és amely fölött a biopsziát automatikusan kell végrehajtani. Az ember döntése, hogy prosztata biopsziát igényel, átgondolt megbeszélést igényel orvosával, nemcsak a PSA szintjét, hanem más kockázati tényezőket, általános egészségi állapotát és a korai felismerés kockázatainak és előnyeinek érzékelését.

Dr. Howard Parnes, a Prosztata és az Urológiai Rákkutató Csoport vezetője, a Rákmegelőzési Osztály, a Nemzeti Rákkutató Intézet

Prosztata biopszia

Ha a tünetei vagy a vizsgálati eredményei a prosztatarákot sugallják, az orvosa egy szakorvoshoz (urológus) mutat be egy prosztata biopsziára. Biopszia esetében a kisméretű szövetmintákat közvetlenül a prosztatából veszi. Kezelőorvosa a prosztata betegség számos területéről mintát vesz. Ez segíthet csökkenteni az esélyét, hogy hiányzik a mirigy olyan területei, amelyek rákos sejtjei lehetnek. Mint más rákos megbetegedéseknél, a prosztatarákot csak mikroszkóp alatt kutatják. A legtöbb férfi, akinél a biopsziák a prosztatarák szűrővizsgálatok után nem rendelkeznek rákkal.

A biopszia után pozitív vizsgálati eredményt jelent a prosztatarák. A patológus megvizsgálja a biopsziás mintáját a rákos sejtekhez, és megadja neki egy Gleason pontszámot. A Gleason pontszám 2-től 10-ig terjed, és leírja, milyen valószínűséggel terjed a tumor. Minél kisebb a szám, annál kevésbé agresszív a daganat és annál kevésbé valószínű, hogy elterjed. A kezelési lehetőségek függenek a rák színétől (vagy mértéke) (szakaszok 1-4-től), Gleason-pontszámot, PSA-szintet, életkorát és általános egészségi állapotát. Ez az információ az orvosától érhető el, és szerepel a patológiai jelentésben.

A prosztatarák kezelésére vonatkozó döntés elérése összetett folyamat. Sok ember hasznosnak tartja, hogy beszéljen orvosával, családjával, barátaival és más olyan emberekkel, akik hasonló döntéseket hoztak.

Beszélgetés a doktorával

A különböző típusú orvosok és más egészségügyi szakemberek kezelik a prosztata egészségét. Segíthetnek abban, hogy megtalálják a legjobb gondosságot, válaszoljanak a kérdéseire, és foglalkozzanak aggodalmaival. Ezek az egészségügyi szakemberek a következők:

  • Családi orvosok és belgyógyászok
  • Orvosasszisztensek és ápolói szakemberek (NP)
  • Urológusok, akik szakértelemmel rendelkeznek a húgyúti rendszer betegségeiről és a férfi reproduktív rendszerről
  • Urológiai onkológusok, akik a húgyutak rákos megbetegedéseinek és a férfi szaporodási rendszernek a kezelésében szakértők
  • Radiációs onkológusok, akik sugárterápiát alkalmaznak a rák kezelésére
  • Orvosi onkológusok, akik rákot kezelnek olyan gyógyszerekkel, mint a hormonkezelés és a kemoterápia
  • Patológusok, akik mikroszkóp alatt azonosítják a betegségeket sejtek és szövetek tanulmányozásával

Tekintse meg ezeket a szakembereket partnerként – szakértői tanácsadók és segítők az egészségügyben. Az orvosokkal való nyílt beszélgetés segíthet megtudni a prosztata változásairól és a várható elvárásokról.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!