Kérdések és válaszok a korai prosztatarákról
Mi a prosztata?
A prosztata férfi szexuális mirigy, az ember reproduktív rendszerének egy része. A prosztata körülbelül egy dió méretű. A hólyag alatt és a végbél előtt helyezkedik el.
Mi a prosztatarák?
A bőrrák kivételével a prosztata rák az amerikai férfiak leggyakoribb rosszindulatú daganata. Becslések szerint 1999-ben az Egyesült Államokban közel 179 300 embert diagnosztizálnak prosztatarákkal. A prosztatarákban szenvedő férfiak többségében nagyon lassan növekszik, és sok, de ha nem a legtöbb, ezek a férfiak nem fognak meghalni a prosztatarák miatt, hanem inkább vele élnek, amíg végül más okból nem halnak meg. A korai prosztatarák lokalizálódik (korlátozódik) a mirigybe, és a lokalizált prosztatarákos betegek többségének hosszú fennmaradása van a diagnózis után.
Ki veszélyezteti a prosztatarákot?
Minden ember veszélyben van. A leggyakoribb kockázati tényező az életkor. A prosztatarákkal diagnosztizált férfiak több mint 75 százaléka évente 65 évesnél idősebb. Az afroamerikai férfiaknál nagyobb a prosztatarák kockázata, mint a fehér amerikaiak. A prosztatarák előfordulásának drámai különbségei különböző országokban tapasztalhatók, és van némi bizonyíték arra, hogy az állati zsírban magasabb étrend részben hátrányosan befolyásolja ezeket a kockázati különbségeket. Úgy tűnik, hogy genetikai tényezők is szerepet játszanak, különösen olyan családok esetében, akiknél a 60 évesnél fiatalabb férfiak diagnosztizálják őket. A prosztatarák kockázata emelkedik a közeli hozzátartozók számával, akiknek a betegsége van.
Milyen a prosztatarák tünete?
A prosztatarák sok éven át nem okoz tüneteket. A tünetek előfordulása esetén a betegség terjedhet a prosztata felett.
Tünetek jelentkezése esetén a következők lehetnek:
- Gyakran vizelettetés, különösen éjszaka
- Nem tud vizelni
- A vizelés megindulása vagy visszatartása
- A vizelet gyenge vagy megszakadt áramlása
- Fájdalmas vagy égő vizelés
- Vér a vizeletben vagy a sperma (a folyadék, amely a péniszen keresztül szabadul fel az orgazmus során, és a herékből és a prosztata és más nemi mirigyekből származó spermiumokból áll)
- Fájdalmas ejakuláció (a sperma felszabadítása a péniszen keresztül az orgazmus során)
- Gyakori fájdalom vagy merevség az alsó háton, csípőben vagy a comb felső részén
Ezek lehetnek a rák tünetei, de gyakrabban a prosztata nem rákos megnagyobbodásának tünetei. Fontos, hogy orvoshoz forduljon.
Milyen más prosztatai állapotok okozhatnak ilyen tüneteket?
A fenti tüneteket számos körülmény okozhatja. Ahogy a férfiak idősebbek, a prosztata nőhet, és megakadályozza a vizelet áramlását, vagy zavarja a szexuális működést. Ez a gyakori állapot, az úgynevezett jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH), nem rák, de ugyanazokat a tüneteket okozhatja, mint a prosztatarák. Bár a BPH nem jelent veszélyt az életre, orvosi vagy műtéti kezelést igényelhet a tünetek enyhítésére. Ismét fontos, hogy orvoshoz forduljon.
Lehet-e prosztatarákot találni mielőtt egy embernek tünetei lennének?
Igen. Két tesztet alkalmaznak a prosztatarák kimutatására, bármilyen tünet hiányában. Az egyik a digitális rektális vizsga, amelyben az orvos úgy érzi, hogy a prosztata a végbélen keresztül kemény vagy lombos területeket talál. A másik egy vérvizsgálat, amelyet a prosztata által előállított anyag észlelésére használnak, amelyet prosztata specifikus antigén (PSA) neveznek. Együtt, ezek a tesztek számos csendes prosztatarákot észlelhetnek, amelyek nem okoztak tüneteket.
Jelenleg a Nemzeti Rákkutató Intézet támogatja a kutatást, hogy többet tudjon a prosztatarák rákszűréséről. Ez a kutatás megpróbálja meghatározni, hogy a PSA vérvizsgálata és a digitális rektális vizsgálata segít-e csökkenteni a betegség halálozási arányát. Értékelni fogja a szűrés kockázatát és előnyeit is. Jelenleg nem tisztázott, hogy a nem szokatlanul magas kockázattal járó férfiak rutinszűrése bizonyítja-e az életét és túlsúlyban van-e a terápia extra műtétje, sugárzása és szövődményei miatt nagyszámú beteg esetében, akik közül sokan nincs agresszív vagy életveszélyes -terjedő tumorok.
Mennyire megbízhatóak a két teszt?
A prosztatarák egyik szűrővizsgálata sem tökéletes. A legtöbb enyhe emelkedett PSA-val rendelkező férfiaknak nincs prosztatarákjuk, és sok prosztatarákban szenvedő férfi normális PSA-szinttel rendelkezik. Továbbá a digitális rektális vizsga sok prosztatarákot kihagyhat.
Hogyan diagnosztizálható a prosztatarák?
A prosztatarák diagnózisát csak mikroszkópos vizsgálattal lehet megerősíteni a rákos prosztataszövet azonosítására. Ezt orvosi rendelőben végzett biopszia végzi.
A prosztatarákot mind fokozat, mind fokozat jellemzi. A fokozat olyan kifejezés, amelyet arra használnak, hogy leírja, milyen közel áll a tumor a normális szövethez. A tumor mikroszkopikus megjelenése alapján a patológusok (orvosok, akik mikroszkóp alatt tanulmányozzák a betegségeket a szövetek tanulmányozásával) alacsony, közepes vagy magas minőségű rákként írhatják le. A prosztatarák osztályozásának egyik módja, a Gleason rendszernek nevezik, 2-től 10-ig terjedő pontszámokat használ. Egy másik rendszer G1-G4-et használ. Minél magasabb a pontszám, annál magasabb a daganat minősége. A magas fokú daganatok gyorsabban fejlődnek, és nagyobb valószínűséggel terjednek, mint az alacsony fokú daganatok. A prosztatarák elcsúszása jelenti a betegség helyének és helyének meghatározását. A korai prosztatarák, az 1. és a 2. stádium, a prosztata mentén található. A 3. stádiumú prosztatarák helyileg előrehaladott a mirigyen kívül. A 4. szakaszban a prosztatarák más szervekre vagy szövetekre terjedt ki.
Hogyan kezelik a lokalizált prosztatarákot?
Három általánosan elfogadott lehetőség van lokalizált prosztatarákos betegek kezelésére: radikális prosztatektómia, sugárterápia és megfigyelés (úgynevezett éber várakozás).
A radikális prostatektómia sebészeti eljárás, amely eltávolítja a teljes prosztata mirigyet és a közeli szöveteket. Néha eltávolítják a nyirokcsomókat a medencében (a has alsó részét, a csípőcsontok között). A radikális prostatektómia az idegmegtakarító műtét alkalmazásával végezhető el, amely megakadályozhatja az erekcióhoz szükséges idegek károsodását és megakadályozhatja a hólyag megnyitását.
A sugárterápia magában foglalja a sugárzás energiájának a prosztata eljuttatását. Az energiát rendszerint járóbeteg-környezetben szállítják, külső sugár sugárral. Az energiát úgy is szállíthatja, hogy radioaktív magokat helyez be a prosztatába műtéti eljárás során.
A harmadik lehetőség, a felügyelet, az orvosok ajánlása néhány beteg számára, különösen azok számára, akik idősebbek vagy más olyan egészségügyi állapotban vannak, amelyek valószínűleg veszélyeztetik az egészségüket. Ezeket a betegeket rendszeres vizsgálatok követik. Ha a rák növekedésének bizonyítéka van, aktív kezelés javasolt.
Hogyan állapítja meg a beteg, hogy mi a legjobb kezelési lehetőség a lokalizált prosztatarákra?
A kezelési lehetőség kiválasztása magában foglalja a beteget, családját és orvosát. Megfontolások közé tartozik a rák minősége és stádiuma, a beteg életkora és egészségi állapota, valamint az egyes betegek által az egyes kezelési lehetőségek előnyeinek és kockázatainak egyéni választása. Mivel a legtöbb beteg számára több ésszerű kezelési lehetőség van, a döntés nehéz lehet. A betegek különböző véleményeket és ajánlásokat hallhatnak. Megpróbáljanak minél több információt kapni. Ritkán van szükség arra, hogy idő nélkül döntést hozhasson a különböző megközelítések előnyeiről és hátrányairól.
Forrás: Országos Rákkutató Intézet, Nemzeti Egészségügyi Intézetek
Prosztata rák megelőzésének kísérlete (PCPT): Kérdések és válaszok
A Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT) 30% -kal kevesebb férfi vett részt a prosztatarákban, mint a férfiak, akik nem szedik a gyógyszert (a férfiak 10,5% -a finaszteridben prosztatarákot termelt, szemben azokkal a férfiak 14,9% -ával, akik nem vettek 7 év). Ez a kockázatcsökkentés a finasteridet szedő férfiak közül csak kevés alacsony fokú daganat volt. Bár a prosztataráknak a finasterid szedése alatt kialakuló emberei nagyobb valószínűséggel rendelkeznek magas színvonalú rákos megbetegedésekkel, a növekedés valószínűleg legalább részben a betegség jobb észlelésére, nem pedig a gyógyszer okozta kórisme volt. A finaszterid csoportban és a placebo csoportban az emberek egyenlő aránya 15 év után (78%) él.
Háttér és tanulmányterv
Mi volt a prosztata rákmegelőzési próbája?
A PCPT tanulmánya annak megvizsgálására irányult, hogy a gyógyszer finaszterid (Proscar kereskedelmi név) képes-e megelőzni a prosztatarákot 55 évesnél idősebb férfiakban. A tanulmány 1993 októberében kezdődött 221 helyszínen az Egyesült Államokban. A PCPT várhatóan 2004 májusáig folytatódik, de 2003 júniusában leállt, amikor egy elemzés kimutatta, hogy a finasterid 25% -kal csökkentette a prosztatarák kialakulásának kockázatát. A 2013-ban közzétett kiegészítő elemzések azt mutatták, hogy több nyomon követés mellett a prosztatarák kialakulásának kockázata körülbelül 30% -kal csökkent (a férfiak 10,5% -a finaszterid csoportban, míg a placebo csoportban 14,9% -nak prosztatarákot diagnosztizáltak).
A PCPT-t a Nemzeti Rákkutató Intézet (National Cancer Institute, NCI) finanszírozza, amely 73 millió dolláros támogatást nyújtott a Southwest Oncology Group (SWOG) számára. Az Egyesült Államokban működő orvosi központok rákkutatóinak hálózatát SWOG koordinálta és végezte el a vizsgálatot.
Emellett a Merck és Co., a Whitehouse Station, a N.J., a finaszterid gyártója díjmentesen nyújtották be a finaszteridet és a placebót, és fizették a tabletták terjesztését a vizsgálati helyszínekre.
Ki vett részt a PCPT-ben?
Az 55 éves vagy annál idősebb férfiak, akik jó egészségi állapotban voltak, és akik nem mutattak ki bizonyítékot a prosztatarákról, beiratkozhatnak a kísérletbe. Mintegy 18.882 férfi csatlakozott a tanulmányhoz egy hároméves felvételi időszak alatt.
A résztvevők jellemzői:
- Kor: 31 százalékuk 55-59 éves volt, 31 százalékuk 60-64 éves volt, 38 százaléka 65 éves és annál idősebb volt, amikor csatlakozott a vizsgálathoz.
- Verseny: 92% fehér volt, 4% afroamerikai, 4% más faji és etnikai hátterű volt.
- Családi történelem: 15 százalék volt testvére, apa vagy fia, akinek prosztatarákja volt.
Hogyan tudták a nyomozók, hogy a férfiak nem rendelkeznek prosztatarákkal a vizsgálat elején?
Nem. A vizsgálathoz csatlakozó férfiaknak azonban rendelkezniük kellett egy digitális rektális vizsgával vagy DRE-vel (ahol az orvos úgy érzi, hogy a prosztata a végbélen keresztül kemény vagy rogyott területeket talál), amelyek nem mutattak prosztatarákot és prosztata-specifikus antigént, vagy PSA-t 3,0 ng / ml vagy annál kisebb. A PSA a prosztata által termelt anyag.
1993-ban, amikor a PCPT elkezdődött, a 4,0 ng / ml vagy annál alacsonyabb PSA-szintű férfiakat a prosztatarák nagyon alacsony kockázatának tartották. Annak a lehetőségeinek további csökkentése érdekében, hogy egy férfi bejuthasson a kísérletbe egy korai, nem diagnosztizált prosztatarákkal, 3 ng / ml határértéket választottak ki.
A legjobb módszer annak meghatározására, hogy egy embernek prosztatarákja van-e a sejtek prosztata mikroszkóp alatt történő vizsgálata. Ez történhet prosztata biopsziával, amely magában foglalja a kisméretű prosztata-szövet minták eltávolítását egy tűvel, és a mintákat mikroszkóp alatt vizsgálva rákkutatás céljából.
Mindenki megkapta a finasteridot?
Nem. A PCPT randomizált, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat volt. A PCPT-ben szenvedő férfiakat véletlenszerűen választották (véletlenszerűen kiválasztva), hogy finasteridet vagy placebót kapjanak (egy olyan inaktív tablettát, amely finaszteridnek tűnik). A tanulmányban résztvevők fele finaszteridot vett fel, és a felek placebót vettek fel. Sem a résztvevő, sem a PCPT orvosa nem tudta, hogy a résztvevő milyen pirulát kapott. Egy ilyen tanulmány létrehozása lehetővé teszi a kutatók számára, hogy meghatározzák az intervenció (ebben az esetben a finaszterid) valódi előnyeit és mellékhatásait más tényezők, például a résztvevők vagy kutatók elvárásainak befolyásolása nélkül.
A vizsgálatban részt vevő férfiaknak naponta egy tablettát vettek be hét évig, vagy 5 milligramm adag finasteridet vagy placebót.
Hogyan figyelték meg a férfiak a mellékhatásokat és a prosztatarákot?
A PCPT résztvevői évente kétszer meglátogatták a vizsgálati helyszínt, és évente kétszer telefonon értesítették őket, hogy ellenőrizzék az egészségüket és a mellékhatások előfordulását. A résztvevőket arra is felkérték, hogy hívják fel a vizsgálati helyet bármikor, ha aggodalmaik vagy tüneteik voltak, amelyek szerintük a tanulmányhoz kapcsolódhatnak.
A megfigyelés tartalmazott egy éves fizikai vizsga, beleértve egy DRE és egy PSA vérvizsgálatot. Ha a PSA-szűrés vagy a DRE bármilyen problémát felvetett volna, akkor a rák vizsgálatához prosztata biopsziát ajánlott. Mivel a finaszterid csökkentette a PSA szintjét a vérben, számításokat végeztünk az olvasás kijavítására, és a korrigált számot használtuk.
A vizsgálat végén hét évet követően minden résztvevőt, akinél nem diagnosztizálták a prosztatarákot, megkértük, hogy legyen prosztata biopszia. A biopszia a tű eltávolítására alkalmas, legalább hat kis prosztataszövet eltávolítására. A mintákat mikroszkóp alatt vizsgáltuk, hogy ellenőrizzék a rákot. A PCPT-ben ezeket végző tanulmányi biopsziáknak nevezték. A vizsgálat kezdeti elemzése a prosztatarákkal diagnosztizált férfiakra összpontosított, és a vizsgálat végi biopsziás betegeknél. A vizsgálat végén a biopszia volt a legjobb módszer annak meghatározására, hogy egy résztvevő prosztatarákot tartalmazott-e.
Amikor diagnosztizálják a prosztatarákot, hogyan leírják?
A prosztatarákot mind a stádium, mind a fokozat jellemzi. A színpad arra utal, hogy a rák milyen mértékben terjedt el, és a fokozat leírja, hogy milyen kóros a daganatsejtek.
Színpad: A korai prosztatarák, az I. és a II. Stádium, nem terjedt el a prosztata mentén. A III. Stádiumú prosztatarák, amelyet gyakran helyi előrehaladott betegségnek neveznek, a mirigyen kívül helyezkedik el. A IV. Stádium azt jelenti, hogy a rák terjedt más szövetekre vagy szervekre.
FokozatA tumorszövet mikroszkopikus megjelenése alapján a patológusok alacsony, közepes vagy magas fokú rákként írhatják le. A prosztatarák osztályozásához leggyakrabban alkalmazott módszer a Gleason rendszer, amely 2-től 10-ig terjedő pontszámokat alkalmaz. A patológus a prosztata szöveti mintáit vizsgálja, és a daganatos szövetek megjelenését 1-5 skálán mutatja be, jelezve, hogy milyen különböző normál prosztataszövetből származnak. A két leggyakrabban használt osztályminta vagy a leggyakoribb és a legrosszabb (leginkább abnormális) minőségi minták összeadódnak, hogy Gleason pontszámot érjenek el. Minél magasabb a pontszám, annál magasabb a daganat minősége. A magas fokú daganatok (Gleason score 7-10) nagyobb valószínűséggel nőnek gyorsan és a prosztatán túlmutatnak, mint az alacsonyabb fokú daganatok. A biopsziákból származó Gleason-eredmények az általános minőség előzetes értékelését adják, mivel a biopsziák csak a prosztataszövet mintáját tartalmazzák. A teljes prosztata értékelése a prosztatektómia után a tumor fokozat legjobb értékelése.
A Finasteridról
Mi a finasterid és hogyan működik?
A finasterid olyan gyógyszer, amely csökkenti a dihidrotesztoszteron (DHT) szintjét a vérben és a prosztata mirigyben. A DHT férfi hormon, amely fontos a normál és abnormális prosztatarák növekedésében. A DHT kulcsszerepet játszik a prosztata nem gátló növekedésében (jóindulatú prosztata-megnagyobbodás vagy BPH), és részt vesz a prosztatarák kialakulásában is. A finasteridet szedő férfiak prosztata mirigyek zsugorodnak.
A Finasteride egy enzim, az 5-alfa reduktáz hatásának blokkolásával működik, amely szükséges a hormon tesztoszteron DHT-be történő változtatásához. A finaszteridnek a tesztoszteron szerkezetéhez hasonló kémiai szerkezete van, amely lehetővé teszi az 5-alfa-reduktázhoz való kötődést, így az enzim nem áll rendelkezésre a tesztoszteron megváltoztatására a DHT-hez.
1992-ben az US Food and Drug Administration (FDA) jóváhagyta a szájon át szedett 5 mg finasterid adagolását a jóindulatú prosztata hiperpláziának (BPH), a prosztata nem vírusos megnagyobbodásának kezelésére, amely blokkolja az áramlást a vizeletben. A Finasteride-t Proscar forgalomba hozza erre a felhasználásra. Nagyon alacsonyabb dózisban (1 mg) a finasteridet használják a hímivarú hajhullás megelőzésére és a haj növekedésének elősegítésére, és a Propecia forgalomba hozatalával.
A finasterid okozhat mellékhatásokat?
Igen. A legtöbb gyógyszerhez hasonlóan, akár gyógyszeres gyógyszerek, vényköteles gyógyszerek vagy gyógyszeres gyógyszerek esetében, a finasterid is okozhat mellékhatásokat. A csökkent szexuális vágy, az impotencia (erekciót okozó nehézség) és a csökkent ejakulátum-térfogat a gyógyszer ismert mellékhatásai. Vannak olyan kezelések, amelyek enyhítik ezeket a mellékhatásokat. A PCPT-ben résztvevőket rendszeresen feltették a mellékhatásokról, és arra ösztönözték őket, hogy hívják fel a vizsgálati helyet bármikor, ha aggodalmaik vannak vagy tüneteik vannak a tanulmányhoz kapcsolódóan.
A PCPT-ben a finasteridet szedő férfiak több szexuális mellékhatást jelentettek, mint a férfiak a placebónál. Ugyanakkor a finaszteridben szenvedő férfiak kevésbé valószínűek voltak olyan húgyúti tünetek kialakulására, mint például a sürgősség / vizelési gyakoriság vagy az inkontinencia, és kevésbé valószínű, hogy műtéti beavatkozásra van szükségük a prosztatarák bővítéséhez
Tanulmányi eredmények
Milyen eredménnyel járt a PCPT 2003-ban?
A PCPT volt az első olyan vizsgálat, amely kimutatta, hogy egy gyógyszer csökkentheti az ember esélyét a prosztatarák kialakulására. A 2003-as kezdeti értékelés azt mutatta, hogy a finasterid véletlenszerűen kezelt férfiak 25% -kal kisebb valószínűséggel alakulnak ki a prosztatarák, mint a placebo csoportban. Ez az értékelés olyan férfiakra összpontosított, akik a vizsgálat végeztével végezték el a biopsziát, vagy akiket prosztatarák diagnosztizáltak a vizsgálat során.
A PCPT-ben szenvedő férfiakban szinte mindegyik prosztatarákot korai szakaszban találták. Bár a finasterid-kezelésben részesülő férfiaknál kisebb a prosztatarák (a férfiak 18 százaléka a finaszterid csoportban prosztatarákot mutatott, míg a placebocsoportban a férfiak 24 százaléka), a férfiak körében a finasterid karban magas a betegség (6,4 a férfiak aránya a finasterid csoportban, míg a férfiak 5,1 százaléka a placebo csoportban). Az abszolút növekedés mindössze 1,3 százalék volt, de statisztikailag szignifikáns volt, ami azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy a véletlen következménye. A magas fokú daganatok (Gleason score 7-10) nagyobb valószínűséggel nőnek gyorsan és a prosztatán túlmutatnak, mint az alacsonyabb fokú daganatok.
Mit mutat a PCPT résztvevői hosszú távú túlélési elemzése?
A 2004 júniusában prosztatarákkal diagnosztizált férfiak esetében a 10 éves általános túlélést a diagnózis felállításától számították, és ugyanaz volt a férfiaknál a finaszterid csoportban (79,3%) és a placebo csoportban (79,5%). Abban az esetben, ha a túlélést a diagnózis szerint a rákos megbetegedés alapján értékelték, a rosszindulatú daganatos betegek 10 éves túlélési aránya 83,0 százalék volt (finaszterid) és 80,9 százalék (placebo). A magas rákos megbetegedések esetében a tízéves túlélési arány 73,0 százalék volt (finaszterid) és 73,6 százalék (placebo). Ez biztosítékot nyújt arra, hogy a finasterid karban a férfiaknál a magasabb fokú daganatok feleslegessége nem vezetett a halálozás fokozott kockázatához.
Hasonlóképpen, 15 év elteltével mindkét csoportból (prosztatarákos és prosztatarákos diagnózisú férfiak) mindegyik férfi teljes túlélése egyenértékű volt: a férfiak 78 százaléka a finaszterid csoportban még élt és a férfiak 78,2 százaléka még mindig életben volt. A PCPT-résztvevők medián életkora ebben az időpontban 78,7 év volt.
Mi még többet tudunk 2013-ban a PCPT-ben diagnosztizált prosztatarákról?
A prosztatarák előfordulásának egy további évére támaszkodva a 2013-as PCPT adatok elemzése összhangban van a kezdeti vizsgálati eredményekkel. A PCPT-résztvevők 2013-as elemzéséből kiderült, hogy a finasteridet szedő férfiak körülbelül 30 százalékkal kevesebb prosztatarákot (989 9.423 vagy 10,5 százalék) fejlesztettek ki a placebocsoportban lévő férfiaknál (1412, 9 457 vagy 14,9 százalék).
A prosztatarák diagnózisának különbsége teljes mértékben annak köszönhető, hogy a finasterid karban kevesebb alacsony fokú prosztatarák jelentkezik (Gleason pontszám 2-6). A finasterid karban (333 a 9.423 vagy a 3,5 százalékos) a férfiaknál a magas fokú betegség enyhén emelkedett, szemben a placebo karban (286 9.457 vagy 3 százalék), de ez a különbség már nem statisztikailag szignifikáns, és a véletlen lehet.
A finasterid prosztatarák kockázatának csökkenése a vizsgálatba való belépéskor az életkortól, faji / etnikai hovatartozástól, a prosztatarák családtörténetétől és a PSA szintjétől függetlenül jelent meg. Kutatások folynak annak eldöntésére, hogy a férfiak egy bizonyos csoportja (vagy kevésbé) valószínűleg élvezne-e a finasteridet más biológiai és molekuláris tényezők alapján.
Egyéb aggodalmak
-
Ha a férfiak finasteridet adnak a prosztatarák megelőzésére?
A Finasteride-t az Amerikai Egyesült Államokbeli Élelmiszer- és Gyógyszerészeti Hivatal nem hagyja jóvá a prosztatarák megelőzésére. A BPH tüneteivel rendelkező férfiak beszámolhatnak az egészségügyi szolgáltatójuknak arról, hogy finasteridet alkalmaztak erre a célra.
Más, a BPH-t kezelő gyógyszer ugyanolyan rákmegelőző hatással bír, mint a finaszterid?
A BPH leggyakrabban előforduló gyógyszerei az alfa-blokkolók, beleértve a terazozint (Hytrin-ként értékesítették), a doxazozint (Cardura-ként értékesítették) és a tamsulozint (Flomax). Ezek a gyógyszerek nem ugyanúgy működnek, mint a finaszterid. Az alfa-blokkolók segítik a BPH-t a húgyhólyag prosztata és nyakának izomzatának pihentetésében, hogy jobb vizeletáramlást biztosítsanak. Nem befolyásolják a hormonszintet, ahogy a finaszterid. Nem valószínű, hogy hatással lenne a prosztatarák kockázatára, bár ezeket a gyógyszereket nem tanulmányozták erre a célra.
A dutaszterid (Avodart-ként értékesített) gyógyszer szintén a BPH-re van írva, és hasonlóan működik a finaszteridhez. A gyógyszerész gyártója 2004-ben egy olyan vizsgálatot indított el, amely a gyengélkedő PSA-szintű és negatív biopsziákban szenvedő férfiaknál a REDUCE (Prosztata-rákos megbetegedések által okozott csökkenés) címet viseli, akiknél nagyobb a kockázata a prosztatarák kialakulásának (ClinicalTrials.gov azonosító: NCT00056407). 2010-ben a vizsgálatban résztvevők arról számoltak be, hogy a dutaszterid 23% -kal csökkentette a prosztatarák kockázatát a placebót szedő férfiaknál. A Dutasteridet az Amerikai Egyesült Államok nem engedélyezte a prosztatarák megelőzésére.
Nem tudjuk. A PCPT csak az 5 mg finasterid adagot értékelte, nem pedig a Propecia-val forgalomba hozott 1 mg-os dózist.
A PCPT-ben részt vevő férfiak körülbelül 4% -a afroamerikai volt. A PCPT nyomozói erőfeszítéseket tettek arra, hogy meghívják az afroamerikai férfiakat, hogy részt vegyenek ebben a kísérletben, de a részvétel önkéntes volt, és a nyomozók nem sikerült számos afrikai amerikai beiratkozni. A prosztatarák kritikus fontosságú az afroamerikai férfiak számára, akiknek a legmagasabb aránya a világon. Úgy tűnt, hogy a finasterid ugyanolyan hatékonyan csökkenti a prosztatarák kockázatát az afroamerikai férfiak között, mint a többi fajta férfiaknál.
További kutatás
Mi más a PCPT adataiban a prosztatarákról és a finaszteridről, mióta a vizsgálat véget ért?
- A finasterid javítja a prosztatarák felismerését. A finaszteridnek több hatása van a prosztatára, amely lehetővé teszi a prosztata rákok jobb detektálását. A gyógyszer zsugorítja a prosztatát, csökkenti annak méretét és mennyiségét, és növeli annak esélyét, hogy a biopszia megtalálja a meglévő rákot. Ez igaz a prosztatarák minden fajtájára, beleértve a magas fokú betegséget is. Ezenkívül a DRE által okozott általános rákos megbetegedések felismerése is javult.
- A finasteridet szedő férfiaknak nem valószínű, hogy a magas fokú prosztatarák veszélyt jelentenek. A finaszteridnek a prosztatarák felismerésére gyakorolt ismert hatása miatt a vizsgálók becslése szerint a finasteridet szedő férfiaknál a legmagasabb fokú daganatok (Gleason pontszámok: 7-10) nem voltak nagyobbak, mint a placebót szedő férfiaknál. Azonban, mivel nagyon kevés prosztatarákot észleltek a Gleason 8-10 pontjában, nehéz következtetéseket levonni erről a csoportról.
- A finasterid megakadályozza a rák kezelését. A PCPT-ben végződő biopsziákban részesülő férfiak esetében a vizsgálaton kívül nem diagnosztizálták a prosztatarákot. Egyes szakértők megkérdőjelezték, szükséges-e megakadályozni őket. A PCPT biopsziás mintáinak elemzése azt mutatja, hogy a PCPT összes rákjának többsége (75 százaléka) és a Gleason-pontszám 6 vagy annál kisebb daganatok 60 százaléka (a rákok finasteride ismerten megakadályozzák) klinikailag szignifikáns “, ami azt jelenti, hogy egyes orvosok azt javasolják, hogy a beteg kezelést kapjon.
- A finaszterid csökkenti a prosztatarák előfutárainak kockázatát. A prosztata egyik típusa a magas fokú prosztata intraepitheliális neoplazia (PIN) néven ismert mikroszkopikus változás lehet a prosztatarák előfutára. A Finasteride lényegesen csökkentette a PCPT-ben a magas szintű PIN kód általános kockázatát, körülbelül ugyanakkora mértékben, hogy csökkentette a prosztatarák kockázatát.
- A prosztatarák, beleértve a magas fokú rákot, még akkor is jelen lehet, ha a PSA szintje 4,0 ng / ml vagy annál kevesebb. A placebóval kezelt férfiak körülbelül 15% -ánál, akik 4,0 ng / ml-nél kevesebb PSA-szintet észleltek, prosztatarákot észleltek a vizsgálat végén. A prosztatarákban szenvedő férfiaknál közel 15% -nak volt olyan daganata, amelynek Gleason pontszáma 7 vagy annál magasabb volt (a férfiak 2,3% -a volt a végső tanulmányi biopszia). Ezek az eredmények nem azt jelentik, hogy csökkenteni kellene a PSA szintet, amelynél az orvos biopsziát ajánl, hanem inkább hangsúlyozza, hogy a PSA-szintet igen / nem tesztként kezelik.
További anyagok és források:
A prosztatarák megelőzésére és kezelésére vonatkozó további információkért hívja az NCI Rák Információs Szolgálatát az 1-800-4-CANCER (1-800-422-6237) számon.
PCPT-hez kapcsolódó cikkek:
Thompson IM, Goodman PJ, Tangen CM, et al. A prosztata rákmegelőzési kísérlet résztvevőinek hosszú távú túlélése. N Engl J Med. 369: 603-10. 2013-ban.
Andriole GL, Bostwick DG, Brawley OW és mtsai. A dutaszterid hatása a prosztatarák kockázatára. N Engl J Med. 362: 1192-202. 2010.
Lucia MS, Darke AK, Goodman PJ et al. A prosztata rákmegelőzési vizsgálatában feltárt rákos megbetegedések patológiás jellemzői: Prosztatarák kimutatására és kemoprevenciójára gyakorolt hatások. Cancer Prev Res 1 (1) 174-81. 2008-ra.
Redman MW, Tangen CM, Goodman PJ et al. A finasterid nem növeli a magas színvonalú prosztatarák kockázatát: az előítéletekhez igazított modellezési megközelítés. Cancer Prev Res 1: 174081. 2008-ra.
Pinsky P, Parnes H, Lucia MS, et al. Az Igazán magas fokú betegség becslése a prosztatarák megelõzési próbáján. Cancer Prev Res 1: 182-86. 2008-ra.
Cohen YC, Liu KS, Heyden HL, et al. A finaszterid hatása a prosztata térfogatára gyakorolt hatásról: A prosztatarák megelőzésének vizsgálata során alkalmazott modellezési módszer. J Natl Cancer Inst. 99 (18): 1366-1374. 2007.
Lucia MS, Epstein JI, Goodman PJ et al. Finaszterid és magas fokú prosztatarák a prosztata rákmegelőzési kísérletben. J Natl Cancer Inst. 99 (18): 1375-1383. 2007.
Thompson IM, Lucia MS, Redman MW, et al. A finasterid csökkenti a prosztata intraepitheliális neoplázia kockázatát. J Urol. 178 (1): 107-9; vita 110. 2007.
Thompson IM, Pauler Ankerst D, Chi C és munkatársai. A prosztatarák előrejelzése finaszteridet kapó betegek esetében: A prosztata rákmegelőzési vizsgálat eredményei. J Clin Oncol. 25 (21): 3076-81. 2007.
Thompson IM, Tangen CM, Goodman PJ et al. A finasterid javítja a digitális rektális vizsgálat érzékenységét a prosztatarák kimutatására. J Urol. 177 (5): 1749-1752. 2007.
Goodman PJ, Thompson IM, Tangen CM, et al. A prosztatarák megelőzésének vizsgálata: A tanulmányi eredmények megtervezése, elfogultsága és értelmezése. J Urol. 175 (6): 2234-42. 2006.
Thompson IM, Ankerst DP, Chi C és munkatársai. A prosztatarák kockázatának felmérése: A prosztatarák megelőzésének vizsgálata. J Natl Cancer Inst. 98 (8): 529-34. 2006.
Thompson IM, Chi C, Ankerst DP, et al. A finaszterid hatása a PSA érzékenységére a prosztatarák kimutatására. J Natl Cancer Inst. 98 (16): 1128-1133. 2006.
Thompson IM, Pauler DK, Chi C és munkatársai. A prosztata-specifikus antigén működési jellemzői olyan férfiaknál, akik kezdeti PSA-szintje 3,0 ng / ml vagy ennél alacsonyabb. JAMA. 277, 1456-60. 2005.
Thompson IM, Pauler DK, Goodman PJ és mtsai. A prosztatarák prevalenciája prosztata-specifikus antigén szinttel rendelkező férfiak körében, vagy 4,0 ng / ml. N Engl J Med 350 (22): 2239-46. 2004.
Thompson IM, Goodman PJ, Tangen CM, et al. A finaszterid hatása a prosztatarák kialakulására. N Engl J Med 349 (3): 215-24. 2003.
Mit kell kérdeznie az egészségügyi szakembereiről a prosztatarákról?
Fontos, hogy őszinte, nyílt megbeszéléseket folytasson a rákellátó csapattal. Kérdezzen bármilyen kérdést, függetlenül attól, hogy milyen kicsi lehet. Íme néhány kérdés, amit kérdezhet:
Amikor azt mondják, hogy prosztatarák van
- Milyen esélye van arra, hogy a rák terjedjen a prosztata fölött? Ha igen, még mindig gyógyítható?
- Szükségem van más tesztekre, mielőtt eldöntjük a kezelést?
- Látnék-e más típusú orvosokat, mielőtt elkezdené a kezelést?
- Mi a rákos megbetegedés és Gleason pontszám (fokozat)? Mit jelentenek nekem?
- Ha aggódom a diagnózisomért és kezeléséért felmerült költségekért és biztosítási fedezetért, ki tudna segíteni?
A kezelési terv meghozatalakor
- Mennyire valószínű, hogy a rák okoz problémát, ha nem kezelnek azonnal?
- Figyelembe kell-e venni az aktív megfigyelést? Miért vagy miért nem?
- Javasoljátok egy radikális prosztatektómia vagy sugárkezelést? Miért vagy miért nem?
- Figyelembe kell-e venni a laparoszkópos vagy robot által támogatott prosztatektómitást?
- Milyen típusú sugárterápia működhet nekem legjobban?
- Milyen más kezelés (ek) nekem igaza lehet? Miért?
- Milyen kockázatokat vagy mellékhatásokat várhatok a kezelési lehetőségek közül?
- Milyen esélye van az inkontinencia vagy impotencia problémáira?
- Milyen esélye van más vizelési vagy rektális problémákra?
- Milyen gyorsan kell eldönteni a kezelést?
- Mit kell tennem, hogy készen álljak a kezelésre?
- Meddig fog tartani a kezelés? Milyen lesz ez? Hol fogják megtenni?
- Hogyan befolyásolhatja a kezelés a napi tevékenységemet?
- Milyen esélye van arra, hogy a rák visszatért az általam megvitatott kezelési tervekkel? Mi lenne a következő lépésünk, ha ez megtörténne?
A kezelés alatt
A kezelés megkezdése után tudnia kell, mire számíthat és mit keres. Ezekre a kérdésekre nem feltétlenül vonatkozik Önre, de a válaszok megkönnyítése hasznos lehet.
- Honnan tudhatjuk, ha a kezelés működik?
- Van valami, amit tehetek a mellékhatások kezelésében?
- Milyen tüneteket vagy mellékhatásokat kell közölnöm rögtön?
- Hogyan érhetek el éjszakánként, ünnepnapokon vagy hétvégén?
- Meg kell változtatni, amit a kezelés alatt eszem?
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Tudsz egy mentális egészségügyi szakemberre gondolni, látom-e, hogy túlterheltnek, depressziósnak vagy szorongatottnak érzem magam?
Kezelés után
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Milyen tüneteket kell figyelnem?
- Kell-e gyakorolni vagy követni egy speciális étrendet?
- Milyen nyomon követésre van szükség a kezelés után?
- Milyen gyakran kell nyomonkövetési vizsgákkal és képalkotó tesztekkel foglalkozni?
- Szükségem lesz vérvizsgálatra?
- Hogyan fogjuk tudni, hogy a rák visszatért-e? Mire kell figyelnem?
- Mi lesz a lehetőségem, ha a rák visszatér?
Ezekkel a mintakérdésekkel együtt mindenképpen írj le néhányat a sajátodról. Például érdemes megkérdezni a helyreállítási időt, hogy megtervezhesse munkáját vagy tevékenységét. Ha továbbra is gyermeket szeretne kérdezni, kérdezze meg, van-e lehetőség arra, hogy impotens vagy steril legyen. Azt is szeretné megkérdezni, hogy jogosult-e bármilyen klinikai kísérletre.
Ne felejtse el, hogy az orvosok nem az egyetlenek, akik információt adhatnak nekik. Más egészségügyi szakemberek, például ápolók és szociális munkások válaszolhatnak néhány kérdésére. Ha többet szeretne megtudni az egészségügyi szakembereivel folytatott beszélgetésről, olvassa el a Doktor-beteg kapcsolat című részt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: