Marianna Durova

Mik a normális psa szintek az életkor szerint

Mik a normális psa szintek az életkor szerint?

Frissítve: 2018. április 17

A PSA normál tartománya egyre növekszik, mint az ember kora, kisebb eltérésekkel a versenyek között.

A magas PSA vizsgálati eredmények általában a prosztatarák első jelzését adják, a pozitív digitális rektális vizsga (DRE) mellett – egy másik prosztatarák vizsgálat.

PSA néven Prosztata-specifikus antigén a prosztata mirigyben termelt és a véráramba kibocsátott fehérje enzim.

A vérvizsgálat után az eredményül kapott PSA pontszám mutatja meg, hogy mennyi enzimet termel, és az Önét Prosztatarák diagnosztizálásának valószínűsége.

PSA szintű kockázatelemzés

15% azoknál a férfiaknál, akiknél a PSA szintje kevesebb mint 4 ng / ml folytassák a prosztatarák kialakulását.

31% a PSA szintjei között 4-10 ng / ml kimutatták, hogy prosztatarákot fejlesztenek ki.

50% – 65% a férfiaknak a psa pontszámokkal 10 ng / ml felett prosztatarák kialakulását.

Az eredményeidnek fontos része megtalálni mind a;

1. Teljes a PSA mennyiségét a vérében.

2. A szabad és a kötés aránya PSA.

Pozitív PSA pontszám társulás más feltételekkel

A PSA mennyisége a vérvizsgálatában más prosztata-állapotokkal megnőhet prosztatagyulladás, megnagyobbodott prosztata (BPH) vagy az ejakuláció után két napon belül.

Biztos lehet benne, hogy bár az eredmények nagyok lehetnek, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy prosztatarák van. Csak nagyobb a kockázata a fejlesztésnek.

Magasabb PSA-tartományok – Prosztatarák vizsgálata

Normál PSA szintek: 0-4 ng / ml

Enyhén emelkedett PSA: 4 – 10 ng / ml

Mérsékelten emelkedett PSA: 10-20 ng / ml

Magas fokú PSA: 20 ng / ml

PSA vizsgálati szintek diagramja (szabadon a teljes arányhoz)

A prosztatagyulladás és a megnagyobbodott prosztata PSA-pontszámai közötti fő különbség a prosztatarákkal összehasonlítva az ingyenes és a kötött PSA aránya a vizsgálati mintán belül.

Prosztata rák lesz a magasabb kötött PSA arány.

egy megnagyobbodott prosztata és prosztatagyulladás lesz a nagyobb szabad PSA arány.

Ha a te szabad PSA az eredmények kevesebb, mint 25%, a fejlődési kockázat prosztata rák között van 10% – 20%.

Ha a te szabad PSA az eredmények kevesebb, mint 10%, a fejlődési kockázat prosztata rák ugrik körül 50%.

PSA teszt sebesség (PSA-V)

A gyorsabb a PSA pontszám növekedése az idő múlásával, annál nagyobb az esélyed a prosztatarák kialakítására. Jó ötlet lehet a PSA idővel történő nyomon követése, hogy meghatározza a kockázatot.

Átlagos PSA-teszt duplázási idő (PSA-DT)

Egy másik vörös zászló. Ez a számítás a amíg a PSA értékek megduplázódnak. Ezért bármilyen prosztata-rendellenesség agresszivitását jelentheti, függetlenül attól, hogy ez egy megnagyobbodott prosztata, prosztatagyulladás vagy prosztatarák.

Ha átlagos PSA-értékei három év alatt duplázódnak meg, orvosa valószínűleg biopsziát rendel, majd tovább vizsgálja a problémát és megbeszéli a lehetséges prosztatarák kezelés lehetőségeket.

Jelentkezzen be a hírlevélre

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és maradjon a legfrissebb legjobb gyakorlatokon a férfi hormonális egészségében.

A PSA-val kapcsolatos életkor-specifikus referencia-tartományok a prosztatarák detektálásában

ABSTRAKT: Az életkor és a prosztata-specifikus antigén (PSA) közötti összefüggést dokumentáltuk: A férfiak korában a szérum PSA értéke emelkedik. Jelenleg a normál és a megemelkedett PSA-értékek közötti egyedüli elhatárolást (4,0 ng / ml) a biopszia jeleként használják minden korosztálybeli férfiak körében. Az életkor-specifikus referenciatartományok használata a PSA teszt számos hiányosságát lefedi. Először is, az életkor-specifikus referenciatartományok javíthatják a PSA érzékenységét, ha fiatalabb férfiaknál keményíthető, szervesen zárt tumorokat észlelnek, amikor a 4,0 ng / ml küszöbértéket csökkentik. Másodszor, az életkor-specifikus referencia tartományok javíthatják a PSA-teszt specifitását úgy, hogy a PSA-küszöböt az idősebb férfiaknál normális értékre emelik. Ez befolyásolná a PSA értelmezést, figyelembe véve mind a jóindulatú prosztatarák, mind a véletlen, nem életveszélyes rák növekvő prevalenciáját a férfiak idősebb korosztályai között. Ezen túlmenően sok szükségtelen (hamis pozitív) biopsziát elkerülnének. Azonban a PSA-értékek és az életkor közötti összefüggés nem teljesen világos, és hogy az életkor-specifikus referencia tartományok képviselik-e a PSA legjobb értelmezési indexét, továbbra is problematikus. [ONCOLOGY 11 (4): 475-485, 1997]

Bevezetés

A prosztata-specifikus antigén (PSA) a legjobb “tumor marker”, amelyet még felfedeztek [1,2]. Ezt az enzimet a prosztata és a periurethralis mirigyek oszlopos hámsejtjei termelik. A kallikrein géncsaládban szerin proteázként a PSA feltételezhetően biológiai funkciója van a prosztata vagy a váladékaiban.

A Semenogelint, a főinfluenza egyik fő fehérjét a PSA hasítja, és ez a hasítás nyilvánvalóan fontos része a sperma cseppfolyósításának. [3] A prosztata-specifikus antigén az IGF BP-3 inzulinszerű növekedési faktorának hat kötő fehérjéjét is hasítja. In vitro vizsgálatok kimutatták, hogy bár az IGF-BP-3 gátolja az IGF-II aktivitását, a PSA általi hasadása megfordítja ezt a gátlást, és felszabadítja az IGF-et a proliferáció stimulálására [4,5]. Sajnos sokkal kevésbé ismeretes a PSA egyéb biológiai szubsztrátuma .

Az acinok aljzatmembránja, az acinokat burkoló bazális sejtek és a stromális sejtek gátolják a PSA véráramba kerülésének megakadályozását. Ezért a PSA szérumszintje általában 4 ng / ml alatt van, ami a PSA szintjének körülbelül 10-6-át teszi ki a szeminális folyadékban [6].

A normális prosztata hámsejtek és a jóindulatú hyperplasticis szövetek valójában több PSA-proteint termelnek, mint a rosszindulatú szövetek, és a PSA-hírvivő RNS (mRNS) a jóindulatú szövetekben is magasabb szinteken expresszálódik, mint a rosszindulatú prosztata szöveteiben [7,8]. Ezért a PSA egy igazi tumor marker. A prosztata szerkezetében fellépő rendellenességek vagy trauma vagy betegség következtében az enzim fokozódott “szivárgása” a véráramba a kapillárisok és nyirokcsomók révén [1].

A prosztata-specifikus antigén specifikus a prosztata számára, de nem a prosztatarákra. A prosztatarák roncsolódást okozhat, amely megakadályozza a PSA eljutását az extracelluláris folyadékba, ami a vérben emelkedett PSA-szinteket eredményez. A prosztata-specifikus antigén szintek megközelítőleg a prosztatarák volumenével arányosan nőnek [9]. A PSA emelkedett szérumszintje azonban nem mindig keletkezik prosztatarákból. A jóindulatú állapotok, mint például a bakteriális prosztatitis, a húgyvezeték retenciója és a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), szintén emelhetik a szérum PSA-szinteket. Bár a PSA-koncentrációk a BPH szövet mennyiségével nőnek, az átlagos növekedés kicsi (0,3 ng / ml / g szövet), összehasonlítva a rákkal (közel 3,5 ng / ml / g malignus szövet)

A prosztatarák korai felismerése

A PSA vizsgálat kora előtt a digitális rektális vizsgálat az arany standard volt a prosztatarák kimutatására. Azonban a digitális rektális vizsgálattal az interoperátori varianciát dokumentálták [11]; érzékenysége alacsony; és nagyobb valószínűséggel észlelheti a lokálisan előrehaladott rákot, mint a szerves betegség.

A PSA teszt szintén nem hibátlan módszer a rák kimutatására. A PSA teszt legfőbb hiányossága annak a kevésbé tökéletes érzékenységnek és specificitási aránynak, annak ellenére, hogy ezek az arányok a legmagasabbak a jelenleg alkalmazott rákszűrési vizsgálatok között. A hamis pozitív eredmények viszonylag nagy száma gyakori: a normál, de a negatív biopsziák feletti PSA-szintek. [12] A legtöbb szűrővizsgálatban a 4,0 ng / ml vagy annál magasabb PSA-szint pozitív prediktív értéke körülbelül 33% [13-16]

A pozitív prediktív érték jelentős növekedése miatt a PSA tesztelés és a digitális rektális vizsgálat kombinált alkalmazása általánosan ajánlott. A prosztatarákban szenvedő betegek körülbelül 25-33% -ánál a szérum PSA-koncentrációk a normál tartományban a diagnózis idején, egy digitális rektális vizsgálat alapján vagy 4,0 ng / ml-nél alacsonyabb PSA-küszöbértéknél [15- 17] A gyanús digitális rektális vizsgálatban csak 10 beteg vesz részt a biopsziás prosztatarákban, ha a PSA értéke kevesebb, mint 4,0 ng / ml [17,18] Ha a PSA értéke 10,0 ng / ml vagy magasabb, a betegek legalább 50% -ánál prosztatarák jelentkezik. E két csoport között van a PSA érték diagnosztizált “szürke zónája”, 4,0-10,0 ng / ml, amelyre a rák pozitív biopszia problémás. Ebben a tartományban a férfiak közel 25% -a lesz prosztatarák, és 75% -uk jóindulatú prosztata-megnagyobbodással jár. Valójában a BPH kórszövettani diagnózisának mindegyikének körülbelül 25% -a szérum PSA-szintje magasabb, mint a szokásos 4,0 ng / ml-es cut-off érték. [1]

PSA és indexei

Különféle analitikai módszereket javasoltak a PSA tesztelés érzékenységének és specifikusságának javítására. Magasabb szintű előírások szükségesek, de nem elegendő bizonyíték arra, hogy a PSA-vizsgálat csökkenti a prosztatarákból származó halálozást [19]. Ezek az indexek magukban foglalják a PSA-sűrűség kiszámítását, [20] PSA-sűrűséget az átmeneti zónára, a PSA sebességének [21] elemzésére, [22] a PSA molekuláris formáira [23,24] és az életkor-specifikus PSA referencia tartományok [25]

PSA sűrűség

A PSA-sűrűség – PSA értékek kiszámítása a prosztata mirigy térfogatához viszonyítva – eredetileg Benson és munkatársai [20] javasoltak a BPH és a rák megkülönböztetésére. A PSA-sűrűség kiszámítása szükségszerűen transzverzális ultraszonográfiás vizsgálatot tartalmaz a kötet becslése céljából, és ennek a vizsgálatnak a kezelői függősége befolyásolhatja a prosztata térfogat utólagos számításait.

A PSA-sűrűségről szóló tanulmányok kimutatták a vegyes eredményeket: Egyes kutatók [26,27] azt találták, hogy a PSA-sűrűség kiszámítása javítja a PSA-tesztek érzékenységét és specifitását, míg mások [28] nem számoltak be diagnosztikus javulást ezzel a számítással. Megpróbálták a PSA-sűrűség kiszámításának értelmezését, például az átmeneti zóna térfogatának megfontolását [21]; térfogat-hivatkozási PSA-értékek [29]; és egy nem publikált tanulmány az életkor-specifikus PSA sűrűségről. A PSA-sűrűség és származékai azonban nem követhetők következetes diagnosztikus javulást. A prosztata mirigy kora és térfogatának szignifikáns összefüggését dokumentálták, és ez a jelenség támogatja az életkor-specifikus referenciatartományok vizsgálatát [25,30]

PSA sebesség

A Baltimore longitudinális időskori vizsgálata alapján kimutatható mérföldkő analízis [31] szignifikáns különbséget mutatott a PSA-szintek korrekciós arányában a prosztatarák, a BPH és prosztata betegség között. Carter és munkatársai [31] azt javasolta, hogy a PSA 0,75 ng / ml / év növekedése előrejelzi a rák diagnózisát. Azonban a PSA-teszt eredményeinek intraindividuális változása, a PSA-vizsgálatok szabványosításának hiánya és az a javaslat, hogy a PSA-sebesség kiszámításához legalább három éves vizsgálatot kell alkalmazni egy 2 éves periódus alatt, megakadályozta egy “normál” PSA változás (lejtés vagy sebesség) az idő múlásával. Az életkor-specifikus referenciatartományok és a PSA-sebesség közötti összefüggés intuitíve nyilvánvalónak tűnik, de egy ilyen társulás hosszú távú prospektív tanulmányait még nem közölték.

A PSA különböző molekuláris formái

Jelentős lelkesedés jött létre a jóindulatú és rosszindulatú betegségek differenciálódásának lehetőségével a PSA különböző molekuláris formáinak arányának meghatározásán keresztül: (1) az alfa-1-antikimotripszinhez kötött PSA, (2) az alfa-2 makróhoz kötődő PSA -globulin és (3) nem kötött (szabad) PSA. Azonban a különböző PSA-típusok “helyes” arányának megteremtése, amely megkülönbözteti a prosztatarákot a jóindulatú növekedéstől, valószínűleg vita tárgya lesz, ahogy a PSA-t és indexeit vitatják. Bár ezeknek a különböző molekuláris formáknak és a teljes PSA-nak a mennyisége nyilvánvalóan az életkoruktól függően változik, az arányok nem, és végső soron felszámolhatják az életkorral kapcsolatos szempontokat a diagnosztikai értékelések során [32].

Kor specifikus PSA referencia tartományok

Életkor-specifikus tartományok meghatározása

A prosztatarák kimutatására szolgáló PSA-vizsgálat korai tanulmányai következetes és erős összefüggéseket találtak a PSA-értékek és a mirigy térfogata, a PSA-értékek és az életkor, valamint az életkor és a mirigálmirigy térfogata között [14,30,33] Brawer és munkatársai [14] (P = kevesebb mint 0,0101), de a korrelációs koefficiens (r) – az életkor és a PSA értékek közötti korreláció mértéke – csak 15 volt. (Fontos megjegyezni, hogy ha a korrelációs együttható négyzet [r2], ami egy determinációs együtthatót eredményez, akkor ez a százaléka a két változó közötti lineáris összefüggést magyarázza, Brawer csoportjának [14] eredményei esetében ez azt jelenti, hogy a PSA-szintek variációjának 2,3% -a magyarázható lineáris kapcsolatával az életkorral).

Babaian és kollégái [33] szintén szignifikáns kapcsolatot találtunk a PSA szintek és az életkor között, valamint a prosztata térfogat szignifikáns összefüggése (transzrektális ultrasonográfiával meghatározva), valamint a PSA-szintek és az életkor növekedése (mindegyiknél P kisebb, mint .00005). A jóindulatú prosztata-betegség és a prosztatarák növekvő előfordulása a férfiak korában már régóta jelentkezett, és a PSA tűnik összefüggésben ezzel a jelenséggel. Ez a vizsgálat biopsziát javasolt, amikor a PSA értéke 4,0-10,0 ng / ml volt, és a prosztata térfogata 25 ccor kisebb.

Collins és munkatársai [30] beszámoltak egy klinikai populációról, amelyet a BPH felmérésére használtunk. A vizsgálat célja a prosztata térfogat és a PSA szint közötti kapcsolatok, valamint az életkor és a prostata térfogat közötti összefüggések vizsgálata volt. Korrelációkat hoztak létre, de a tanulmány is független kapcsolatot talált a PSA szintek és az életkor között. A lineáris regressziós analízis független összefüggést mutatott a PSA szintek és az életkor között, amikor a prosztata térfogatának beállítását elvégezték. A kor és a prosztata mennyisége önállóan befolyásolja a PSA-szinteket. A PSA szintek és az életkor összefüggéseinek mérsékelt korrelációját (r = .37, P kisebb, mint .0001) jelentették.

Az Oesterling és a munkatársak életkor-specifikus referencia-tartományának vizsgálatát [25] egy közösségen alapuló populációra (N = 471) jelentették, amely nem bizonyította a prosztatarákot. A prosztata-specifikus antigén szintek korreláltak a korral (r = 43 [r² = 18,5], P kisebb, mint 0,0001); a PSA és a PSA sűrűség magasabb korrelációját találtuk (r = 0,55, P kisebb, mint 0,0001); és a PSA sűrűsége gyengén korrelálódott a korral (r = .25; P = kisebb, mint .001). A medián PSA érték plusz két standard deviációval 10 éves korosztályhoz alakítottuk ki az életkor-specifikus referencia tartományokat. Ezek az életkor-specifikus referencia tartományok a szakirodalomban alapulnak (1. táblázat). A keresztmetszeti adatok regressziós analízise alapján ez a tanulmány becslése szerint a szérum PSA-koncentráció évi 3,2% -kal nő. Egy egészséges, 60 éves férfi esetében ez a következő évben akár 0,4 ng / ml növekedést jelentene.

Az Oesterling élen jár az életkor-specifikus referenciatartományok használatának elősegítésére, hogy a PSA egy diszkriminánsabb tumormarkert tegyen fel az idős férfiak klinikailag jelentős rákainak kimutatására (a normál PSA-szintek küszöbértékének emelésével fokozódó specifitás) és potenciálisan gyógyítható rákok fiatalabb férfiaknál (a szenzitivitás növelése a normál PSA-szintek küszöbértékének csökkentésével) [34,35] Más vizsgálatok [36,37] vizsgálták ezt a kapcsolatot a PSA szint és az életkor között, és hasonló korszak-specifikus referencia tartományokat javasoltak (1. táblázat) .

Az Oesterling csoport [25] életkor-specifikus referencia tartományai viszonylag konzervatívak, mivel minden korcsoportban általában alacsonyabbak. Ez tükrözné a PSA változékonyságát a Olmstead County, Minnesota viszonylag homogén hím populációja között. Az életkori specifikus referenciatartományuk olyan szabványt tükrözhet, amely ellen az “abnormálisan” magas PSA szinteket lehet értékelni. A prosztatarák incidenciája Olmstead megyében is alacsonyabb lehet, mint a lakosság körében végzett kutatások száma. Mivel a férfiak növekvő százalékos aránya PSA-vizsgálaton esik át, és mivel több rákot észlelnek, az Olmstead megye átlagos PSA-értékeinek regressziója az egész országban előfordulhat.

1. Oesterling JE: Prosztata specifikus antigén: A prosztata adenokarcinóma leghasznosabb tumormarkerének kritikus értékelése. J Urol 145: 907-923, 1991.

2. Partin AW, Oesterling JE: A prosztata specifikus antigén klinikai hasznossága: Update 1994. J Urol 152: 1358-1368, 1994.

3. Lilja L: A kallikreinszerű szerinproteáz a prosztata folyadékban hasítja a domináns szeminárium-fehérje fehérjét. J Clin Invest 76: 1899-1903 (1985)].

4. Cohen P, Peehl DM, Lamson G és munkatársai: inzulinszerű növekedési faktorok (IGF-k), IGF-receptorok és IGF-kötő fehérjék prosztata epiteliális sejtek primer tenyészetében. J Clin Endocrinol Metab 73: 401-407, 1991.

5. Cohen P, Graves HCB, Peehl DM és munkatársai: A prosztataspecifikus antigén (PSA) egy inzulinszerű növekedési faktor kötő fehérje-3 proteáz, amely a sertésplazmában található. J Clin Endocrinol Metab 75: 1046-1053, 1992.

6. Christensson A, Laurell C-B, Lilja H: Prosztata-specifikus antigén enzimaktivitása és reakciói extracelluláris szerin-proteináz inhibitorokkal. Eur J Biochem 194: 755-763, 1990.

7. Wang MC, Valenzuela LA, Murphy GP és munkatársai: Humán prosztata-specifikus antigén tisztítása. Invest Urol 17, 159-163 (1979).

8. Qui S-D, Young CY, Bilhartz DL és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén mRNS in situ hibridizációja humán prosztatában. J Urol 144: 1550-1556 (1990)].

9. Schmid H-P, McNeal JE, Stamey TA: Megfigyelések a prosztatarák megduplázódási idejéről. Cancer 71: 2031-2040, 1993.

10. Stamey TA, Yang N, Hay AR és munkatársai: Prosztata specifikus antigén, mint szérum marker a prosztata adenokarcinóma számára. N Engl J Med 317: 909-916, 1987.

11. Smith DS, Catalona WJ: A digitális rektális vizsgálat interexaminer variabilitása a prosztatarák kimutatásában. Urology 45: 70-75, 1995.

12. Littrup PJ, Kane RA, Mettlin CJ és munkatársai: Költséghatékony prosztatarák detektálás: Az alacsony hozamú biopsziák csökkentése: az American Cancer Society Nemzeti Prosztata Rák Detektáló Projekt kutatói. Cancer 74, 3077-3079 (1994)].

13. Catalona WJ, Smith DS, Ratliff TL és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén mérése szérumban prosztatarák szűrővizsgálataként. N Engl J Med 324: 1156-1161, 1991.

14. Brawer MK, Chetner MP, Beatie J és munkatársai: Prosztata karcinóma prosztata specifikus antigénnel történő szűrése. J Urol 147, 841-845 (1992).

15. Labrie F, Dupont A, Suburu R és munkatársai: Szérum prosztata specifikus antigén: Prosztatarák elővizsgálat vizsgálata. J Urol 147: 846-852, 1992.

16. Catalona WJ, Richie JP, Ahmann FR és mtsai: A digitális rektális vizsgálat és a szérum prosztata specifikus antigén összehasonlítása a prosztatarák korai kimutatásában: 6630 férfi multicentrikus klinikai vizsgálat eredményei. J Urol 151, 1283-1290 (1994).

17. Hudson MA, Bahnson RR, Catalona WJ: Prosztata-specifikus antigén klinikai alkalmazása prosztatarákos betegeknél. J Urol 142, 1011-1017 (1989)].

18. Richie JP, Catalona WJ, Ahmann FR és munkatársai: A beteg korának hatása a prosztatarák korai kimutatására szérum prosztata-specifikus antigénnel és digitális rektális vizsgálattal. Urology 42, 365-374 (1993).

19. Begg CB: Módszertani kérdések a prosztatarák kezelésére, diagnózisára és etiológiájára vonatkozóan. Semin Oncol 21, 569-579 (1994).

20. Benson MC, Whang IS, Olsson CA és munkatársai: Prosztata specifikus antigén sűrűség alkalmazása a szérum prosztata specifikus antigén közbenső szintjeinek prediktív értékének növelésére. J Urol 147, 817-821 (1992).

21. Kalish J, Cooner WH, Graham Jr SD: Az átmeneti zóna térfogatára (PSAT) beállított szérum PSA pontosabb, mint a prosztata adenokarcinóma detektálásában beállított PSA a teljes mirigy térfogatához (PSAD). Urology 43: 601-606, 1994.

22. Carter HB, Pearson JD: PSA sebesség a korai prosztatarák diagnosztizálására: új koncepció. Urol Clin North Am. 20, 665-670 (1993).

23. Lilja L: A szérum PSA különböző molekuláris formáinak jelentősége: A PSA szabad, nem komplex formája, szemben az a1-antikimotripszinnel komplexált. Urol Clin North Am. 20: 681-686, 1993.

24. Catalona WJ, Smith DS, Wolfert RL és munkatársai: A szabad szérum prosztata-specifikus antigén százalékarányának értékelése a prosztata rákszűrés specifikusságának javítása céljából. JAMA 274: 1214-1220, 1995.

25. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Chute CG és munkatársai: Szérum prosztata-specifikus antigén egészséges emberek közösségben élő populációjában: életkor-specifikus referencia tartományok létrehozása. JAMA 270, 860-864 (1993).

26. E tengerész, Whang M, Olsson CA és munkatársai: PSA sűrűség (PSAD): A beteg értékelése és kezelése. Urol Clin North Am. 20: 653-663, 1993.

27. Jewett MAS, Jain U, Toi A és munkatársai: Prosztata specifikus antigén sűrűsége (PSAD): Megkülönbözteti-e a jóindulatú hiperplázia és a malignitás (absztrakt) között? J Urol 149: 415A, 1993.

28. Brawer MK, Aramburu FAG, Chen GL és munkatársai: A prosztata specifikus antigén indexének képtelensége a prosztata specifikus antigén prediktív értékének növelésére a prosztata karcinóma diagnózisában. J Urol 150: 369-373 (1993).

29. Babaian RJ, Kojima M, Ramierez EI, et al .: Prosztata specifikus antigén és mutatóinak összehasonlítása a prosztatarák kimutatásában. J Urol 156: 432-437 (1996).

30. Collins GN, Lee RJ, McKelvie GB és munkatársai: A prosztata specifikus antigén, a prosztata térfogata és a jóindulatú prostata kora közötti kapcsolat. Br J Urol 71: 445-450 (1993).

31. Carter HB, Pearson JD, Metter EJ és munkatársai: Prosztata-specifikus antigénszintek longitudinális értékelése prosztata betegségben és anélkül. JAMA 267: 2215-2220, 1992.

32. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Klee GG és munkatársai: Szabad, komplex és szérum prosztata specifikus antigén: A koncentrációk és arányok megfelelő referenciatartományának meghatározása. J Urol 154: 1090-1095, 1995.

33. Babaian RJ, Miyashita H, Evans RB és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén megoszlása ​​férfiaknál a prosztatarák klinikai vagy kórtani bizonyítéka nélkül: összefüggés a mirigy térfogatával és korával. J Urol 147, 837-840 (1992).

34. Oesterling JE: A beteg korának és fajainak fontossága a megfelelő szérum PSA referenciatartomány létrehozásában. A 4. nemzetközi szimpóziumról szóló tanulmány a legújabb fejleményekről az urológiai rák diagnózisában és kezelésében. Párizs, Franciaország, 1994. június 22-24.

35. Oesterling JE: Prosztata-specifikus antigén alkalmazása a felesleges diagnosztikai tesztek kiküszöbölésére: jelentős világméretű gazdasági hatások. Urology 46 (suppl 3A): 26-33, 1995.

36. Dalkin BL, Ahmann FR, Kopp JB: Prosztata specifikus antigén szint 50 évnél idősebb férfiakban, klinikai bizonyíték nélkül prosztata karcinóma. J Urol 150: 1837-1839, 1993.

37. DeAntoni EP, Crawford ED, Oesterling JE és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén kora és faj specifikus referenciatartományai egy nagy közösségi alapú vizsgálatból. Urology 48, 234-239 (1996).

38. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Cooner WH: A szérum prosztata specifikus antigén kor szerinti specifikus referencia tartományainak alkalmazása 60 éves vagy idősebb férfiakban. J Urol 153, 1160-1163 (1995)].

39. Partin AW, Criley SR, ENP et al. Standard és életkor szerinti prosztata specifikus antigén referenciatartomány a klinikailag lokalizált prosztatarákban szenvedő férfiak körében: kóros elemzés. J Urol 155: 1336-1339 (1996).

40. El-Galley RES, Petros JA, Saunders WH és munkatársai: Normál tartományú prosztata-specifikus antigén vs. életkor-specifikus prosztata-specifikus antigén prosztata adenokarcinóma szűrés során. Urology 46: 200-204, 1995.

41. Lankford SP, Peters KL, Elser RC: A szérum prosztata-specifikus antigén életkor specifikus referencia tartományainak potenciális hatásai. Eur Urol 27: 182-186, 1995.

42. Reissigl A, Pointer J, Horninger W és munkatársai: A prosztatarák korai kimutatására szolgáló különböző prosztata-specifikus antigénpontok összehasonlítása: nagy szűrési vizsgálat eredményei. Urology 46: 662-665, 1995.

43. Bangma CH, Kranze R, Blijenberg BG és munkatársai: A prosztatarák kimutatásában alkalmazott szűrővizsgálatok értéke. II. Rész: A szabad / teljes prosztata-specifikus analízis arány, az életkor-specifikus referenciatartományok és a PSA sűrűség retrospektív elemzése. Urology 46: 779-784, 1995.

44. Spears Jr VO, Brawn PN, Foster DM és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén életkor specifikus normál tartományainak vizsgálata. Urology 45, 454-458 (1995).

45. Mettlin C, Littrup PJ, Kane RA és munkatársai: A szérum prosztata specifikus antigén (PSA) szintjének relatív érzékenysége és specifitása a korral hivatkozott PSA, PSA sűrűség és PSA változásokhoz képest. Cancer 74, 1615-1620 (1994)].

46. ​​Weichert-Jacobsen K, Tilmann L: A prosztata specifikus antigén korszak-specifikus referencia tartományainak klinikai jelentősége. J Urol 153: 465A, 1995. Absztrakt.

47. JG Borer, Sherman J, Solomon MC és munkatársai: A prosztata specifikus antigén kor szerinti specifikus referenciatartományai és a digitális rektális vizsgálat nem képes biztonságosan kiküszöbölni további diagnosztikai eljárásokat. J Urol 155: 322A, 1996. Absztrakt.

48. Katalónia WJ, Hudson MA, Scardino PT és munkatársai: Az optimális prosztata specifikus antigén határvonalak kiválasztása a prosztatarák korai kimutatására: vevő működési jellemző görbék. J Urol 152: 2037-2042, 1994.

49. Catalona WJ, Smith DS: Különböző szérum prosztata-specifikus antigén mérések összehasonlítása a korai prosztatarák detektálására (szerkesztői). Cancer 74: 1516-1518, 1994.

50. Catalona WJ: Mit kell tennie, ha a PSA “rendellenes”. Az Amerikai Urológiai Társulási Találkozó, Orlando, Florida, 1996. május 6.

51. Fleming C, Barry MJ, Oesterling JE: Prosztata-specifikus antigén (PSA) életkor-specifikus referenciatartományok egy küszöbértékhez képest: a legjobb választ a PSA megkerülésére és biopszia mindenkinek (elvont)? J Urol 155: 452A, 1996.

52. Petteway J, Brawer MK: Korai specifikus vs. 4,0 ng / ml PSA-küszöbérték a szkrínelő populációban: Hatás a rák kimutatására (absztrakt). J Urol 153: 465A, 1995.

53. Myrtle JF, Klimley PG, Ivor LP és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén (PSA) klinikai hasznosítása a prosztatarák kezelésében, Advances in Cancer Diagnostics. San Diego, Hybritech, Inc., 1986.

54. AW Meshref, Bazinet M, Trudel C és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén sűrűség szerepe az életkor specifikus prosztata-specifikus antigén referenciatartományok alkalmazása után. Urology 45, 972-979 (1995).

55. Pearson JD, Carter HB, Metter EJ és munkatársai: PSA sebességre vonatkozó életkor-specifikus referencia tartományok érzékenysége és specifitása (absztrakt). J Urol 153: 465A, 1995.

56. Anderson JR, Strickland D, Corbin D és munkatársai: A szérum prosztata-specifikus antigén korcsi specifikus referencia tartományai. Urology 46: 54-57, 1995.

57. Nadler RB, Humphrey PA, Smith DS és munkatársai: A gyulladás és a jóindulatú prosztata hiperplázia hatása emelkedett szérum prosztata specifikus antigén szintekre. J Urol 154: 407-413, 1995.

FELHASZNÁLT PSA

Mi a PSA?

  • PSA – Prostate Specific Antigen a prosztata hám és a periurethral mirigy által termelt fehérje. A PSA magas koncentrációban kiválasztódik a szeminfluenzára, és alacsony koncentrációban is megtalálható a vérben.
  • A 4 ng / ml alatti PSA-szinteket általában normálisnak tekintik, míg a 4 ng / ml-nél magasabb szinteket abnormálisnak tekintik.
  • A 4 és 10 ng / ml közötti PSA-szintek azt jelzik, hogy a prosztatarák kockázata magasabb a normálnál. Amikor a PSA szint 10 ng / ml felett van, a prosztatarák kockázata sokkal magasabb.
  • Az emelkedett PSA nem feltétlenül jelenti a rákot, a normál PSA pedig azt jelenti, hogy nincs rákos betegsége (hamis negatív eredmény).
  • A PSA nem tökéletes teszt.
  • A vérvizsgálat nem mondja meg, hogy van-e prosztatarák.
  • Egyes prosztatarákos férfiaknak nincs emelkedett PSA-ja, és sok, emelkedett PSA-val rendelkező férfi nem rendelkezik prosztatarákkal.
  • A PSA-szintek magasak lehetnek prosztatarák esetén, a prosztata mirigye megnagyobbodik (BPH), vagy a prosztata gyulladása (prosztata).
  • A PSA szintje alacsonyabb lehet azoknál a betegeknél, akik Proscarot vagy Avodartot szednek.

A PSA vizsgálatának számos más módja is kifejlesztésre került, hogy elkerüljék a PSA hiányosságait (hamis pozitív és hamis negatív).

A következők tartoznak:

Kor szerinti specifikus referencia tartományok: A PSA fokozódik a korral, elsősorban a prosztataméret növekedése miatt, és a PSA korhatárának beállítása a kor szerinti életkor növelésével számolható el. A PSA életkor korrekciója – összehasonlítva a PSA egyes korosztályok alkalmazásával összehasonlítva – a fiatalabb férfiaknál a rákos megbetegedések felerősödéséhez vezethet, így elkerülve a hamis negatív PSA-t.

40 és 50 év között 0-2,5 ng / ml
50 és 60 év között 0-3,5 ng / ml
60-70 év között 0-4,5 ng / ml
70-80 éves kor között 0-6,5 ng / ml

PSA sebesség:

A PSA növekedési ütemét PSA sebességnek nevezzük

A PSA évente több mint 0,5 ng / ml-es változása a prosztatarák jelenlétét jelzi.

PSA sűrűség:

A magas PSA-val rendelkező férfiak (80%) szérumszintje 4,0 és 10,0 ng / ml között van
Ezekben a férfiakban az emelkedett PSA legvalószínűbb oka a BPH, nem a prosztatarák.

A PSA tp prosztata mirigy térfogatának aránya az ultrahang, amelyet PSA sűrűnek neveznek.

Teljes és százalékos szabad PSA:

A vérben lévő PSA kb. 90% -a fehérjéhez kötődik, és a kisebb mennyiség szabad (nem kötődik a fehérjéhez)

Tanulmányok szerint a prosztatarákban szenvedő betegek alacsonyabb százalékban részesülnek szabad PSA-nál, mint a jóindulatú betegségben szenvedő betegek. Ha a szérum PSA értéke 4-10 ng / ml, az ingyenes PSA-nak legalább a teljes PSA érték 25% -ának kell lennie.

“A PSA a legmagasabb pozitív prediktív érték a rákra”

Ha a prosztata vagy vérvizsgálat (PSA) digitális rektális vizsgálatának eredményei arra utalnak, hogy prosztatarákot szedhet, javasoljuk, hogy vegye fontolóra a Prostate transzrektális ultrahangos és ultrahangos biopsziás vizsgálatát.

Mi a transzverzális ultrahang?

A transzverzális ultrahang a prosztata vizsgálata egy ultrahangos készülék segítségével. A prosztata vizsgálatához egy ujjszerű tapintót helyezzünk a végbélbe. Az ultrahang a prosztata képét nagyfrekvenciás hanghullámok segítségével állítja elő. Ezek a hanghullámok jönnek ki a szondából, és átjutnak a testszövetekbe. A hanghullámok visszahúzódnak a szövetből, és visszatérnek a szondához. Ezeket a visszatérő hanghullámokat visszhangnak nevezik, és lefordítják és rögzítik fényképfelvételekké.
A transzrektális ultrahangvizsgálat a prosztata kiváló megjelenítését és a prosztatában jelen lévő rendellenességeket mutatja. A biopsziás tűt ultrahangos irányítással is könnyedén irányíthatjuk a prosztata gyanúja esetén.

Az irodáink ultrahangos gépek képesek színes doppler vizsgálatokra és háromdimenziós (3D) rekonstrukcióra. Általában a rákos elváltozáson belül vagy a lézióval szomszédosodva nő a véráram, és a színes doppler segít pontos irányításban a biopsziás tűnek a sérülésbe a pontos biopszia érdekében.

A transzdukciós ultrasonográfiát szintén alkalmazzák a prosztata térfogat pontos becsléséhez a PSA sűrűség kiszámításához.

A transzrektális ultrahangvizsgálat olyan képeket is biztosít, amelyek érzékenyek a kapszuláris beavatkozás és a rák terjedésének megakadályozására a szemináriumban (rák kialakulása).

Mi a biopszia és hogyan történik ez?

Miután a prosztatában rendellenes területet találunk ultrahangon, el kell távolítanunk a prosztata apró darabjait a prosztata biopsziás kóros vizsgálathoz.

Míg az ultrahang-szondát a végbélben végzik, egy biopsziás tűt helyeznek a szondán keresztül, és ultrahangos irányítás alatt biopsziákat végzünk. A prosztatából hat-tizenkét darab darab szövetet veszünk. Ezeket a prosztataszöveteket ezután egy laboratóriumba továbbítják, ahol egy prosztatarákkal foglalkozó patológus megvizsgálja ezeket a darabokat a mikroszkóp alatt.

  • Akár a rák jelen van
  • A rák mikroszkopikus tulajdonságainak értékelése (Gleason pontszám)
  • Független gyengeségi sérülések (PIN)
  • Vagy a biopszia negatív a rákban
  • Látható-e gyulladás

Mi történik, ha a biopsziásim negatív eredményt ad?

Csak azért, mert a biopsziák negatívak, nem jelenti azt, hogy nem rendelkeznek a prosztata daganatos megbetegedéseivel. Rendszeresen látni kell a digitális rektális és PSA teszteléshez. Ha jelentős változása van a PSA-nál, ismételt biopsziákat javasolhatunk. A jóindulatú diagnózis után az ismételt biopsziában a rák felfedezésének átlagos kockázata körülbelül 18%.

Mi a prosztata intraepitheliális neopláziája (PIN) vagy atípusos vagy gyanús sejtek a biopszián?

A prosztatamű biopszia jelentések mintegy 10% -ában a patológus azt mondja nekünk, hogy a végső diagnózis nem jóindulatú, sem rosszindulatú. Leírják ezt a feltételt

  • Magas fokú intraepitheliális neoplasia (magas fokozatú PIN)
  • Egy premalignus állapot
  • A biopsziát hamarosan meg kell ismételni
  • A rák kockázatának 25% -a ismétlődő biopsziában
  • Alacsony fokú intraepithelialis neoplasia
  • A biopszia megismétlése nem javasolt, kivéve, ha a PSA emelkedik
  • atypia
  • Ismételjük meg a biopsziát, mivel a rákos megbetegedés kockázata körülbelül 40%

Ezekben a nehéz esetekben a patológus konkrét foltokat fog használni a pontos diagnózis meghatározásához.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!