Marianna Durova

Gyakorlati kezelések az L4 és L5 hernagyártáshoz

Gyakorlati kezelések az L4 és L5 hernagyártáshoz

A gerinc vagy a gerincoszlop négy részből áll. A nyaki csigolyák természetesen befelé görbülnek, és felépítik a nyakat és a felső hátat. A mellkasi gerinc a felső és a középső hát és természetesen egy kicsit kifelé görbül. Következő az ágyéki vagy hátsó terület, amely természetesen görbül be. Az alján a sacral, a coccyx vagy a farokcsont. Az L4 és L5 az alsó két csigolya az ágyéki vagy hátsó területeken, és ez egy gyakori hely a lemez herniációk számára. Miközben gyógyszeres kezelésre lehet szüksége a tünetek kezeléséhez, olyan gyakorlatok, amelyek segítenek az alacsony hátteret támogató izmok nyújtásában és megerősítésében, fontos szerepet játszanak a kezelési programjában. Segítenek abban, hogy mind a herniációban, mind a jövőbeli sérülések megakadályozásában segítsenek.

A nap videója

Hasierősítő gyakorlatok

Ha a hasi izmok gyengék, a háti izmok extra munkát végeznek. Ez izomtöréshez és lemezhibákhoz vezethet. Az Amerikai Neurológiai Sebészek Szövetsége kijelenti, hogy fontos “A dagadások és más hasi-izomerősítő gyakorlatok, hogy több gerinc stabilitást biztosítsanak”. A kismedencei döntési gyakorlat segít megtanulni az alsó hátsó és a hasi terület elkülönítését, ami viszont erősebbé teszi az izmokat. Ahogy egyre jobban megnyomja a hátát a földre, majd felszabadítja azt, tudni fogja, hogyan kell használni ezt a mozgást, hogy enyhítse a hátfájás más tevékenységek során.

Hasi crunches

Az egyszerű alapvető crunch gyakorlatok segítenek megerősíteni a hasi izmokat. Ez lehet például a padlón, a székben vagy a pad használatán. Vannak jó hasi testmozgás is, amit nagy fizikai labdán ülhetsz. Amint a hasizmok erősödnek, jobban képesek lesznek támogatni a hátadat, ahogy hajlítsa, emelje, csavarja és megkeresse a mindennapi tevékenységeket. Használjon helyet a trénerrel, és dolgozzon vele, hogy megtanulhassa a dörzsölést anélkül, hogy megsérti a nyakát.

Alsó hasi halott hiba

A halott hiba gyakorlat egy másik egyszerű mozgás, amely erősíti a magizmjaidat. Azt fogja megtanítani, hogyan tartsd meg a középső szakaszodat, miközben a lábadat mozogsz. A cél az, hogy az alsó visszacsatolódjon a padlóhoz, miközben lenyomja a lábakat egyenként. Tekintse meg az Arthritis Today weboldalát videó bemutatóra (lásd: “Erőforrások”).

Alacsony háttámogatás

A hát alsó része megnyújtja a feszes izmokat a herniált lemez körül. Amikor az izmok az alacsony háton és a csípőin szorosak, akkor hátra húzódhatnak, és növelhetik a tüneteiket. Gyakorlatok, mint például egy vagy mindkét térd átkarolása a mellkasodra vagy a gerincvelőkre, mindkettő jó választás. (lásd “Források”).

McKenzie hátfájás gyakorlatok

Egy tanulmány a “Boszniai Journal of Basic Medical Sciences”, “McKenzie gyakorlása az alacsony hátfájás előnyös kezelést növelése rugalmasságát a gerinc és a fájdalom javítása jobb eredmények fájdalomcsillapítás. … A McKenzie gyakorlatok sikeres módszer a fájdalom csökkentésére és központosítására és az alacsony hátfájással járó betegek gerincmozgásának fokozására. “A Mayo Clinic azt is állítja, hogy először fizikai terapeutanak kell értékelnie. A McKenzie gyakorlásai azon alapulnak, hogy milyen mozgások súlyosbítják a tüneteidet, és melyek azok, amelyek jobbá teszik. Ezek a gyakorlatok célja, hogy enyhítsék a nyomást a pajzsmirigyre, és erősítsék meg a sérülést körülvevő izmokat.

Jóga kezelés lumbális csigolyáknak, vagy alsó hátfájásnak

Probléma van az ágyéki görbület kiegyenesítésével, az L5 és az S1 csigolyatömeg közötti lemezterület csökkenésével. Hogyan észlelhetem a problémámat? Vannak-e olyan aszánok vagy gyógyszerek?

A gerinc anatómiája

A a gerinc anatómiája négy részre tagolódik, amelyet rendszerint határoz meg, hogy hány csigolyát találnak az egyes szakaszokban. Néha a csigolyák nevezik csigolya testek. A nyaki gerincen (nyakon) hét nyakcsigolya található. C1-gyel kezdődik, amely a gerinc tetején helyezkedik el, és c7-gyel végződik, amely a gerinc nyaki része alján található. A nyak problémái nyakfájást vagy sugárzó fájdalmat okozhatnak a karoknál az ujjak és a kezek között. A felső háta torka gerincében 12 mellkaseje van, amelyeket t1-től t12-ig jelöltek. Ezek a 12 mellkasi csigolyák csatlakoznak a szegycsonthoz és a bordacsontokhoz. Mivel a gerincnek ez a része meglehetősen szorosan csatlakozik a szegycsonthoz és a bordákhoz, stabilabb és nem sok probléma tapasztalható ezen a területen.

Jelenleg öt csigolya jelen van az ágyéki gerincben vagy az alsó háton, melyeket elneveztek l1 – l5 és nagyon rugalmasak. Mivel a gerinc ezen része támogatja a test súlyát, és nagyobb mozgást tesz lehetővé, sok hátprobléma tapasztalható. Alsó hátproblémák, mint a 14 és 15 csigolyák hátfájást okozhat, amely a lábakhoz és lábakhoz vezethet. A gerincnek a szakrális területként ismert utolsó része éppen az ágyéki gerinc alatt található. Öt boney szakaszból álló fúzióból áll, amelyeket s1-től s5-ig neveznek el; háromszög alakú, és a gerinc alapja. Az a terület, ahol a szakrális régió és az ágyéki gerinc találkozik, sebezhető a hátproblémákkal szemben. Az ágyéki gerinc ül a zsákmányon, és a hely, ahol találkoznak ismert, mint a lumbosacral ízület vagy a l5 s1 csigolyák.

A hátsó csonttal együtt gerinclemezek vannak jelen a csigolya testei között, és lehetnek gerinclemezek, gerinclemezek vagy csak lemezek. Az egyes lemezek elnevezése azon alapul, hogy két csigolya-test között helyezkedik el. A lumbális csigolyák a hely közvetlenül a szakrális térség felett van, és a fájdalom ezen a területen egyike a tapasztalt tüneteknek, ha csavart vagy törött, és egyes esetekben műtétre lehet szükség. Törések, amelyek a 14 és 15 csigolyák a gerinctől eltérőek azok, amelyek a thoracolumbar csomópontban fordulnak elő. A különbségek főleg a besorolás, a kezelés lehetőségei, a biomechanika és az anatómia. A törések kezelését ezen a területen egyénre kell szabni, és a thoracolumbar trauma kezelését nem feltétlenül kell kezelni erre a területre.

Spinal Fusion – L4 és L5 sebészet

Spinális fúzió más néven spondylosyndesis vagy spondylodesis olyan műtéti technika, amelyben két vagy több csigolya össze van kötve. Ebben a technikában a csontszövetet vagy a donor vagy a beteg együtt használja a test természetes csontképződésével, hogy összekapcsolja a csigolyákat. A gerincfúzió leggyakrabban a gerinc lumbalis régiójában történik. A mellrák és a nyaki problémák kezelésére is használják. A mellkasi területen jelentkező problémák meglehetősen ritkák, mivel a mellkasi gerincben a mozgás minimális. A gerincfúzióra vonatkozó követelmények vagy olyan intenzív fájdalom miatt, amelyet konzervatív kezelések vagy neurológiai kezelések nem gyógyítottak meg. Néhány olyan körülmény, amelynél a gerincfúzió ajánlása lehet l4 és l5 degeneratív lemezek gerincvelő-herniáció, diszogén fájdalom, gerincvelő, csigolyatörés, scoliosis, kyphosis, spondylolisthesis, spondylosis, posterior Rami-szindróma és minden olyan állapot, amely gerinc instabilitást okoz. egy l4 és l5 fúziós sebészet eljárást lehet megtenni annak érdekében, hogy megszabaduljon a csigolya mozgás által okozott fájdalomtól, amely abnormális, így a két csigolya immobilizálódik.

L4 és L5 csigolyák

A l4 és l5 degeneratív ágyéki tárcsa A gerinc olyan betegség, amely bizsergést, inkontinenciát és fájdalmat okozhat a lábakban és a fenékben. Ez a körülmény a lemezek lemorzsolódása miatt következik be. Mindegyik lemez vízből áll, ami szivacsos, és ahogy öregszik, a benne lévő víz elveszik, csökkenti annak párnázó hatását. Amikor l4 és l5 lemezes herniáció van, zsibbadtság és fájdalom érezhető a lábakon és a fenéken, ha az idegeket nyomják. Amikor az idegek a l4 és l5 lemezek nyomva vannak, radiculopathia is okozható. A lemezdiageneráció diagnózisát röntgen vagy MRI segítségével végezzük. A röntgensugarak nem mutatják fel a lemezeket, mivel a szövet puha, de a lemezeket elválasztó távolság látható, különösen a 14 és 15 csigolya. A lemezek degenerációjára vonatkozó kezelési terv a betegek életkorától, a súlyosság súlyosságától és a degenerációs hatásoktól függ. Egyes betegek néha fizikai terápiát kell vállalniuk, hogy erősebbé tegyék a hátat. Egy másik kezelési terv fájdalomkezelés, amely epidurális szteroid injekciókat vagy fájdalomcsillapítókat tartalmazhat. A szteroidot befecskendezik a térbe, amely körülveszi l4 és l5 lemezek hogy a fájdalmat legyőzze.

Néhányat is gyakorolhat lumbális l4 és l5 csigolya gyakorlatok amely hatásos lesz az ágyéki gerinc egyenesítésénél. A jóga pózok rendszeres gyakorlása A Tadasana (Mountain Pose) előnyökkel jár a hát merevségének csökkentésében és a gerinc rugalmasságának növelésében. Ennek a póznak a végrehajtásához a lábad szélén kell állva állni. A kezednek a testének oldalán kell lógni, és a tenyereinek a testével kell szembenéznie. A medence hátsó részét el kell távolítani a hát alsó részéből. Ezt úgy teheti meg, hogy a bordáidat kissé a has felé irányítja. Majd lélegezzen be egy kicsit a levegőbe, és engedje át a teljes koncentrációt. Tartsa a vállát annyira nyugodt állapotban, tekintse meg előtted, és mozdulatlanul maradjon. Minden alkalommal, amikor elvégzi ezt a testtartást, próbálja növelni koncentrációját és pihenését. Az is fontos, hogy rendszeresen végezze el és fenntartsa a yogic étrendet.

Beküldte: C D, 2011. február 10., 04:42

A te alsó háta (ágyéki gerinc) 6 mobil gerincszint van. Ezeket mozgási szegmenseknek is nevezik. Körülveszik és hazudnak, és az 5 lumbális csigolya között. Például a mozgás szegmens vagy lemezterület az L4 és a L5 csigolyák az L4-5 lemez vagy az L4-5 szint. A legalacsonyabb gerincszegmensét, a medence és a L5 csigolya közötti keresztcsont között az L5-S1 szintnek nevezik. A csigolyatestek között a mozgást a lemez minden gerincszintjén szabályozza. A párosított jobb és bal oldali faciális csuklók a gerinc hátsó részén lehetővé teszik a hosszabbítás és hajlítás mozgását az ágyékcsont gerincében és a blokk forgási mozgását.

Tüneteit tipikusan lumbosakrális radiculopathiaként jellemezhetjük. Ez azt jelenti, hogy úgy tűnik, hogy az ideg gyökere vagy irritációja sérül, mivel kilép a gerincvelődből a gerinc csontos szerkezetén. Természetesen a fájdalom a lábadtól fogva sugárzik vissza, néha egészen a lábadig vagy a bokáig. A tipikus mintázat függ attól, hogy melyik ideggyökerét érinti (L4, L5, S1, stb.). A fájdalmas tünetek jönnek és mennek, hiszen az ideggyökér körüli rés ingadozik a testtartás változásainak függvényében, mint a kiterjesztés, hajlás vagy torzió, mivel ez nem csupán egy csigolya (csont) lyuk, hanem összetett, a csigolyák hornyai fel és le.

Jóga terápia

A gyulladáscsökkentő gyógyszerek körültekintő alkalmazása és a jóga terápia egy kis segítségével növelheti az ideg gyökere számára engedélyezett helyet, és ezután jelentősen csökkentheti a duzzanat és egyéb tünetek. Éppen ezért sokan tapasztalják, lassan, de biztosak, hogy megkönnyebbülnek a tüneteik.

Javasoljuk a Yogasanas (fizikai testtartás), a Pranayamas (légzési gyakorlatok), a Kriyas (tisztítási technikák) és a jóga étrend rendjét. Figyelembe véve az Ön állapotát, meg kell tennie ezeket a jóga pózokat a következő sorrendben:

Asanák (pózok)

Álló

  • Tadasana (pálmafa póz)
  • Parvatasana (hegyi póz)
  • Trikonasana (Triangle Pose)
  • Ardha Chakrasana (Half Moon pose)
  • Padangusthasana (a lábujj kézhez)

Ülés

  • Ushtrasana (Camel pose)
  • Gomukhasana (Tehén arc póz)
  • Simhasana (Oroszlán póz)

Hanyatt fekvő

  • Egyetlen láb emel
  • Matsyasana (Hal pose)
  • Yastikasana (Stick pose)

Elterült

  • Bhujangasana (Cobra póz)
  • Dhanurasana (Bow pose)
  • Shalabhasana (Locust pose)

átfordított

1. Viparita Karani (lábak a falhoz képest)
2. Sarvangasana (váll állvány)

Kiegyensúlyozó

Vrikshasana (fa póz)

Az elülső kanyarok közül a legelfogadottabbak találják a beültetetteket. Javasoljuk, hogy ne hajtson végre előretekercset; inkább visszaforduljon. Ezek a legnagyobb előnyöket nyújtják Önnek. Mindenekelőtt gyakoroljon rengeteg Shavasana-t (Corpse póz) naponta 2-3 alkalommal egy szakaszon legalább 15 percig, lehetőleg hosszabb ideig. Sok pihenést és pihenést igényel, és a Shavasana (Corpse pose) célja, hogy mély mentális és érzelmi pihenést biztosítson a fizikai relaxáció mellett, amely gyorsítja a gyógyulást.

Pranayamák (légzés)

  • Kapalabhatti (koponyatisztítás)
  • Anuloma-Viloma (alternatív nosztril légzés)
  • Ujjayi (óceáni lélegzet)

Kriyas (tisztító technikák)

  • Jala Neti (Az orrjáratok tisztítása vízzel)
  • Sutra Neti (Tisztító orrjáratok gumi katéterrel)
  • Vaman Dhauti (A gyomor tisztítása hánytató vízzel, üres gyomorban)

Beküldte: A, 2009. február 24., 03:34

Lumbális gerinc stenosis: okok, tünetek, jelek, kezelés-fájdalomterápia, PT, műtét

A gerinc gerincoszlopként is ismert. A csigolya oszlop a koponya alapjától a koccikig terjed. A csigolya oszlop 33 csigolyából áll. A csigolyák két csoportra oszthatók, amelyek 24 csuklós és 9 csomópontból állnak. Huszonnégy csuklós csigolya nyaki (7- C1-C7), mellkasi (12-T1-T12) és ágyéki csigolya (5- L1-L5). A kilenc fúziós csigolya szakrális (5) (S1-S5) és coccygealis (4) csigolya. A csigolyákat csuklóval elválasztják a cervicalis, mellkasi és ágyéki szegmensben. A vertebrál elülső szilárd csontból áll, mely csigolya testként és hátsó csontos gyűrűként ismert. A csontváz vagy a csontos gyűrű a csülök, a csontsüllyesztés és a lamina (1. ábra) alakja. A felső és az alsó csontos gyűrű közötti kerületi rést szalagok borítják. A csigolya-csatorna hengeres alakú, és a koponya fenekétől a keresztcsontig terjed. A gerincvelőt, a cerebrospinális folyadékot (CSF) és a három gerincvelő menyt (Pia, Arachnoid és Dura) a gerincvelőben zárják le. A cerebrospinalis folyadék a pia és az arachnoid spinális meninges között helyezkedik el (2. ábra), amely szubarachnoid térnek ismert. A csontos gyűrű, a meninges és a CSF védi a gerincvelőt.

A spinális csatorna növekedése vagy abnormális szerkezete a spinális csatorna szűkületét okozza. A spinalis stenosis a gerincvelő szűkületének leírására használt kifejezés (3. és 4. ábra).

A gerincvelő több idegre osztódik az L2 ágyéki csigolyák szintje alatt. A Lumbális és a Sacral Spinal Idegek az L3, L4, L5, S1, S2 és S3 idegek, mint a lovak farkája, az L2 ágyékcsigolya szintje alatt. Az idegek csomagja Cauda Equina néven ismert.

Az ágyéki gerinc stenosis okai

Lumbalis Disc Bulge – Nagy lumbalis lemez, amikor a gerincvelőben duzzad, jelentős helyet foglal el, ami gerinc stenózist eredményez. A tárcsa duzzanatához képest másodlagos gerinc stenosis az L2 lumbális csigolyák és a cauda equina lombuszcsigolya feletti gerincvelő összenyomódását eredményezi.

Lumbális tüske herniáció – A gerincvelőben a deréktáji herniáció nyomást gyakorol a gerincvelőre és a cauda equina-ra, amint azt a tárcsa duzzanata ismerteti. A fájdalom idővel súlyos, éles és folyamatos, ha a lemez herniációját a gerincvelőben elhelyezett lemezrészlet társítja, ami folyamatosan irritálja az idegeket.

Lumbális spondylolistézis vagy szublukció – Súlyos gerinc stenosis előfordul az ágyéki csigolyák 3. vagy 4. fokozatú subluxációjával. A spondylolistézis az ágyékcsigolyák elülső vagy hátsó csúszása vagy subluxációja a szomszédos lemezen. A spondylolisztézis 1., 2., 3. vagy 4. spondyloliszteres állapotként szerepel. Az 1. fokozatú sublukció vagy csúszda kevesebb, mint 25%, a 2. fokozat 25 és 50% között van, a 3. fokozat pedig a gerincfelület 50% -a fölé csúszik. Az ágyéki spondylolistézis az ágyéki gerincvelő és az intervertebrális foramin szűkületét okozza. A gerincvelő szorongása spinalis stenosisot eredményez.

A csigolyák elsődleges és metasztatikus rákja – A csigolyák elsődleges vagy metasztatikus rákja gyakran a gerincvelő csatornájába nyúlik, és jelentős helyet foglal el, ami spinális stenózist eredményez.

Lumbális vertebrális testtörés – A lumbális csigolyatörés fragmentumai az ágyéki gerinccsatornában nyúlnak ki. A törési szegmensek posterior vetülete a spinális csatornába gerinc stenosisot okoz. A lumbális csigolyatörés okai a következők:

  1. Gépjármű baleset
  2. Munkavégzés
  3. Esik

A lumbális Ligamentum Flavum – Ligamentum flavum hipertrófia az egyik erős szalag, amely az ágyékcsont, az arcon és a lamina előtt helyezkedik el. A ligamentum flavum hipertrófia vagy megvastagodása a szalagok kiugrását a gerincvelőben gerinc stenosisban okozza.

Lumbar Facet Joint Disease – A foltcsukló a csülök és a lamina között hátul fekszik. A szemhéj vagy a Zygapophysialis ízület hipertrófiája a kötőhártyát vetíti ki, és a gerincvelőben lévő gerincvelők gerincoszlopot eredményeznek.

A facet-ízületi betegség okai a következők:

  1. Gyakori hypersetrófia.
  2. Arthritis-osteoarthritis, reumatoid arthritis és psoriaticus arthritis.
  3. Töréselmaradékok.

Bony Spurs of Vertebrae – Nagy csontpótló ritka. Néha nagy spurs dobálódik a gerincvelőben és spinális stenosisot okoz.

Lumbalis Epidural Abscess – A deréktáji epidurális tályog kiterjed a gerincvelőre, ami spinális stenosis kialakulását eredményezi.

A lumbális gerinc stenosis klinikai tünetei és jelei

Az ágyéki gerinc stenosis tünetei

Krónikus fájdalom által okozott ágyéki gerinc stenosis

A gerinc stenosis 94% -os esetekben okoz kényelmetlenséget.

  • Radicularus fájdalom – Radicularus fájdalom dermatoma fájdalom, melyet az érzéki idegrostok csípése vagy irritációja okoz. A fájdalom az ideg dermatomiában oszlik meg, és a dermatomális fájdalom radikuláris fájdalomnak nevezik.
  • Radikulopátia – A radikulopathiát akkor lehet diagnosztizálni, amikor a radikuláris fájdalom az alsó végtagok bizsergését, zsibbadását vagy gyengeségét okozza. Spinal stenosis, ha nem kezelik agresszíven, akkor az zsibbadás és a gyengeség állandó károsodást okoz. A szenzoros és motívum károsodása rokkantsághoz vezethet.
  • Időszakos claudication – A szakaszos claudication tünetek a gerinc stenosis jellegzetességei. A claudication tünetei a következők.
    1. Radicularus fájdalom
    2. Alsó gyengeség
    3. Bilaterális zsibbadás és paresztézia
    4. A hosszan tartó vagy gyaloglás gyengeséget és nehézséget okoz a fenékben és az alsó végtagokban.
    5. A tünetek túlságosan eltúlozottak a gerinc kiterjesztésével és a gerinc rugalmasságával.
    6. A tünetek enyhítésére ülő vagy fekvő helyzetben vannak a gerinc stenosis korai fázisában.
  • Hólyag és bél inkontinencia – Az S1, S2 és S3 szentsor idegei cauda equina-ban vannak kötve. A gerincvelő szűkület által okozott irritációs vagy csipetnyi sacralis idegek húgyhólyag és bél inkontinenciát eredményeznek.
  • Cauda Equina szindróma – A cauda equinában összekapcsolt szenzoros, motoros és autonóm idegek nyomása, csípése vagy irritációja szenzoros, motoros és autonóm tüneteket okoz. A cauda equina szindróma tünetei a következők:
    1. Radicularus fájdalom az alsó végtagban.
    2. Az alsó végtag fájdalma, perineum és a fenek.
    3. Az alsó szélesség gyengesége.
    4. Hólyag és bél diszfunkció – inkontinencia.
  • Láz – Legtöbbször látni, ha a gerinc stenosis epidurális tályog vagy fertőzött daganat tömege következik be.

A lumbális gerinc stenosis jelei

  • Gait Disturbance– A spinalis stenosis gyakran okoz gyengeséget és zsibbadást az alsó végtagban, ami járási változásokat eredményez. A járásváltozások társulhatnak a csökkenés tendenciájával, ha az izomgyengeség az izom atrófiához társul. A betegnek szüksége lehet séta segítségre, mint a bot vagy a gyalogló.
  • A posztális deformitás- A normális testtartás a paravertebrális és a gluteális izom hangjától és erejétől függ. A motor idegség irritációja és csípése (idegek az izmokhoz) a paravertebrális és a gluteális izmok gyengeségét és torzulását okozza, ami a testhelyzet alakváltozását eredményezi.
  • Fogyás A súlyvesztést az epidurális tályog vagy rosszindulatú daganat okozta gerinc stenosisban figyelték meg.
  • Izomsorvadás A motoros idegkárosodást okozó gerinc stenosis izomsorvadáshoz vezet. A lábizmok vizsgálata kimutatja az izmok csoportjának elpusztítását. Az izom atrófia követi a rendellenes járást és a nehézségeket.
  • reflexek A gerinc stenosis kóros térd és boka közös reflexeket okoz. A térdízületi reflex hiányzik vagy csökken a károsodás vagy az L2 és L3 ideg megcsípése következtében.
  • A boka reflex (tendo-achillis reflex) csökken vagy hiányzik, ha az L4, L5 és S1 ideg sérült vagy csikorgatott.

A lumbális gerinc stenosis diagnosztizálásának vizsgálata

  • MRI vizsgálat – az MRI hasznos az epidurális tályog, a tumor növekedése, a ligamentum flavum hipertrófia, az arc-ízületi hypertrophia, a tárcsa duzzanat és a diszperziós herniáció okozta gerinc stenosis diagnózisában. Az MRI képek a gerincvelő és a környező struktúra részleteit mutatják.
  • CAT Scan – A CAT Scan alternatív tanulmány az MRI-re. A CT-vizsgálatot gyakran a myelogram után végezzük, hogy megnézzük a gerincvelői csatornák szerkezetének részleteit.
  • Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) – Abnormális ESR-t figyeltek meg epidurális tályogban vagy fertőzött rákszövetben, ami megfertőzött idegfájást okoz.
  • C-reaktív fehérje – A szinovium és az arctoni ízület hypertrophia reumatoid vagy pikkelysömöres arthritisben enyhe-közepes tünetekkel járó gerinc stenosisot okoz. A C-reaktív fehérje pozitív a reumás vagy pszoriázisos ízületi gyulladásban.
  • Fehérvérsejtszámlálás – Az epidurális tályog vagy az osteomyelitis fertőzés fokozott fehérvérsejtszámot eredményez.
  • X-Ray – A röntgenfelvételek nem mutatják a lemezt és a lágyrészeket. A csontos rendellenességek megfigyelhetők a röntgenfelvételeken. A degeneratív lemezbetegség és a spondylolistézis gyakran diagnosztizálható röntgen- és MRI-kkel vagy CAT-vizsgálati vizsgálatokat végeznek a további részletek értékeléséhez.
  • Myelogram – Myelogram vizsgálat a gerincvelő részleteit mutatja. A festéket a gerincvelőbe injektálják, és röntgensugaras vagy CAT scan képeket készítenek a festék injektálását követően a gerincvelőben. A myelogram vizsgálat specifikus a gerinc stenosis terjedelmének és terjedésének értékelésére.
  • EMG – Elektromiográfia – A gerinc stenosis szenzoros, motoros és autonóm idegkárosodást okoz. Elektromiográfiás vizsgálatokat végeznek az érzékszervi és motívum károsodásának értékelésére.
  • Bone Scan – A csontvizsgálat nem feltétlenül segít. A csontvizsgálat hasznosnak bizonyul a csontritkulás diagnosztizálásához, ha gerincvelő szűkület társul.
  • Csontsűrűség – A csontdenzitométeres vizsgálat csontritkulás, osteomyelitis és osteoarthritis jelenlétét mutatja spinális stenosisban.
  • Hólyagmegtartó vizsgálat és cisztoszkópia – A gerinc stenosis a sacrális autonóm idegek csípését vagy irritációját okozza, ami a vizelet és a bonyodásos inkontinencia kialakulásához vezet. Számos egyéb betegség húgyhólyag inkontinenciát okoz. A húgyhólyag retenció különböző okainak értékelésére cisztoszkópiát és hólyag retenciós vizsgálatot végeznek.

Lumbális gerinc stenosis kezelésére

Lumbalis gerinc stenosis gyógyszerek

Nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok) – Előírt fájdalom és gyulladás. A legelterjedtebb nem szteroid gyulladáscsökkentők az aszpirin, az Ibuprofen (Motrin, Advil) és a Naproxen (Aleve).

Tramadol (Ultram vagy Ultravcet) – Előírt krónikus fájdalom, amely nem reagál az NSAID-re

Opioidok analgetikumként

  • Rövid működő fájdalomcsillapítók
    1. Előírt áttörési fájdalom.
    2. Hidrokodon, Vicodin, Norco és Loratab
    3. Oxycodone-OxyIR (Oxycodone Immediate Release)
    4. Morfin-MS IR (morfin-szulfát azonnali kibocsátása)
    5. Dilaudidot
  • Hosszú hatású opioidok
    1. Rendelkezik a hosszú távú fájdalomcsillapítókról
    2. Metadon
    3. Oxycodone-Oxycontin
    4. Morphin-MS Contin
  • Ciklobenzaprin (Flexeril)
  • Soma
  • Skelaxin®
  • Robaxin

A neuropátiás fájdalmat antidepresszánsokkal kezelik.

  • Antidepresszáns analgetikumok
    1. A neuropátiás fájdalomhoz társuló krónikus neuropátiás fájdalom és depresszió.
    2. A leggyakrabban használt antidepresszáns fájdalomcsillapítóként a következők: Duloxetin,
    3. Milnacipran és triciklikus antidepresszánsok (Elavil)

A neuropátiás fájdalmat antiepileptikumokkal vagy antikonvulzív gyógyszerekkel kezelik.

  • Antidepresszáns analgetikumok
    1. Előírt krónikus neuropátiás fájdalom
    2. A neuropátiás fájdalomhoz társuló depresszió előírásai. A neuropátiás fájdalom kezelésére fájdalomcsillapítóként használt leggyakoribb antiepileptikumok a következők:
      • Gabapentin-Neurontin.
      • Pregabalin-Lyrica.

Anti-szorongás – A szorongás és az izomfájdalom szorongás elleni gyógyszerekkel kezelt. A leggyakrabban használt szorongásos gyógyszerek a következők:

Intervencionális fájdalomterápia az ágyékcsigolya gerinc stenosisához

A kortikoszteroid injekció hatásos a radiculáris fájdalom és a radikulopátia kezelésére. A húgyhólyag és a bélműködés vagy a cauda equina szindróma gyakran nem reagál az epidurális szteroid injekcióra. A kortikoszteroidot epidurális térben injektálják az alábbi 3 módszer valamelyikével. Mindhárom technikát képjavító és aszeptikus technikával végezzük.

  • Trans-lamináris epidurális kortikoszteroid injekció
  • Caudális kortikoszteroid injekció
  • Transzplantációs epidurációk

Fizikai terápia (PT) az ágyékcsigolya gerinc stenosisához

A fizikai terápia-

  • Passzív fizikai terápia
    1. Hő alkalmazás.
    2. Jégcsomagok.
    3. Elektromos stimuláció – Tens egység.
  • Aktív fizikai terápia – Aktív gyakorlatok – Specifikus gyakorlatok és masszázs a Stretching. A legtöbb alacsony hátfájás kezelésére az aktív testmozgás a fizikai terápia programjának középpontjában áll.

Lumbalis gerinc stenosis műtétje

  • Felfedező diszektómia – Nagyméretezett lemez vagy pajzsmirigy-lemezt nehéz eltávolítani perkután vagy endoszkópos műtét alkalmazásával. A kutató discectomiát a bőr metszése és a lemez expozíciója követi. A felderítő discectomiára vonatkozó jelzés a következő:
    1. Lumbális lemezcsúcs
    2. Lumbális lemezhúzás
  • Laminectomia – A lamina a vertebrális oszlop hátsó része. A gerinc stenosis a gerincvelő szűkülete. A gerincvelőn belüli nyomást eltávolítják (dekompressziós műtét) teljes laminectomiás műtét elvégzésével.

A műtétet a következő betegségek esetén végzik el –

  1. Ligamentum Flavum Hypertrophia
  2. Szembeteg-hypertrophia
  3. Epidurális tályog
  • Spinal fúziós sebészet – A sebészetet a gerincvelő szélesítésére használják. A műtét magában foglalja a laminectomia (lamina csont eltávolítása) és a hátsó műszerek stabilizálását az ágyékcsigolyákon. A műtétet a következő betegségek esetén végzik el –
    1. Spondylolistézis vagy csigolyák szublukciója.
    2. Ligamentum flavum hipertrófia.
    3. Szembetegség hypertrophia.
  • Discectomia, laminectomia és spinális fúziós sebészet – A sebészetet a gerincvelő szélesítésére és a dudor vagy a herniális lemez eltávolítására végzik. A műtét magában foglalja a discectomia, laminectomy (lamina csont eltávolítása) és a posterior műszerek stabilizálása az ágyéki csigolyák. A műtétet a következő betegségek esetén végzik el –
    1. Lumbális lemez herniáció
    2. Lumbális lemezdúzás
  • Kommentek


    Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

    | Regisztráció


    Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!