Marianna Durova

Interstitialis ödéma

Meghatározás

Leírás

Okok és tünetek

  • Mozdulatlanság. A lábizmok általában összehúzódnak és tömörítik az ereket, hogy elősegítsék a véráramlást gyaloglás vagy futás közben. Ha ezek az izmok nem használódnak, a vér összegyűlhet az erekben, ami megnehezíti a folyadéknak a szövetekből való visszatérését az edénybe.
  • Heat. A melegebb hőmérsékletek miatt az erek kibontakoznak, ezáltal könnyebbé válik a folyadék átjutni a környező szövetekbe. Magas páratartalom is súlyosbítja ezt a helyzetet.
  • Gyógyszereket. Bizonyos gyógyszerek, például szteroidok, hormonpótlók, nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) és néhány vérnyomáscsökkentő gyógyszer befolyásolhatják, hogy a folyadék milyen gyorsan hagyja el az ereket.
  • Sós ételek felvétele. A szervezetnek állandó koncentrációjú sót kell szednie a szövetekben. Ha a felesleges sót veszik fel, a test hígítja meg a folyadék visszatartásával.
  • Menstruáció és terhesség. A hormonok változó szintje befolyásolja a folyadék bejutását és a szövetek elhagyását.
  • Szív elégtelenség. Ha a szív nem képes megfelelő véráramlást fenntartani az egész keringési rendszerben, akkor a felesleges folyadéknyomás a véredényekben átválthat a közbeiktatott helyekre. A baloldali szívelégtelenség tüdőödémát okozhat, mivel a folyadék a tüdőbe kerül. A beteg gyors, sekély légzést, légszomjat és köhögést okozhat. A jobboldali szívelégtelenség okozhat ödéma ödéma, duzzanat a szövetben az alsó lábak és lábak bőrén. A szövet ujjával történő nyomása észrevehető pillanatnyi bemélyedést eredményez.
  • Vesebetegség. A nátrium- és vízkiválasztás csökkenése folyadékvisszatartást és túlterhelést okozhat.
  • Pajzsmirigy vagy májbetegség. Ezek a körülmények megváltoztathatják a fehérje koncentrációját a vérben, befolyásolva a folyadék mozgását a szövetekbe és azokból. A fejlett májbetegségben a máj megnagyobbodott, és folyadék képződhet a hasban.
  • Alultápláltság. A fehérje szintje csökken a vérben, és a koncentráció egyensúlyának fenntartása érdekében a folyadék eltávozik az edényektől, és a szövetekbe ödéma alakul ki.
  • Vérrögök. A rögök a folyadék összegyűjtését okozhatják, és elszíneződés és fájdalom társulhat. Egyes esetekben a vérrögök nem okozhatnak fájdalmat.
  • Gyengébb erek. Vérsebészet vagy vénák, amelyeknek a falak vagy szelepek gyengék, lehetővé tehetik, hogy a vér a lábakba illeszkedjen. Ez egy általános feltétel.
  • Fertőzés és gyulladás. A lábszövetekben fellépő fertőzés gyulladást okozhat és fokozhatja a véráramlást a területre. Gyulladásos megbetegedések, például köszvény vagy ízületi gyulladás, szintén duzzanatot eredményezhetnek.
  • Lymphedema. A blokkolt nyirokcsatornákat fertőzés, hegszövet vagy örökletes körülmények okozhatják. A nyirok, amely nem tud megfelelően elvezetni, ödéma. Lymphedema is előfordulhat rákkezelések után, amikor a nyirokrendszer sebészi beavatkozás, sugárzás vagy kemoterápia csökken.
  • Tumor. A rendellenes masszák összenyomják a lábszárat és a nyirokcsatornákat, befolyásolva a folyadékmozgás sebességét.
  • A nátrium bevitelének csökkentése. A magas nátriumszint fokozza vagy súlyosbítja a folyadék visszatartását.
  • Megfelelő súly fenntartása. A túlsúly lassítja a testfolyadék-keringést és extra nyomást gyakorol az erekre.
  • Gyakorlat. A rendszeres testmozgás ösztönzi a keringést.
  • A lábak emelkedése. Ha a lábak legalább 30 cm-re (30,5 cm-re) helyezkednek el a szív szintje felett 10-15 percig, naponta 3-4 alkalommal, a felesleges folyadék újraindulását a keringési rendszerbe serkenti.
  • A támogatási állomány használata. A rugalmas harisnyák, amelyek legfeljebb az orvosi ellátásban vagy a kábítószer-tárolókban kaphatók, összenyomják a lábszárat, elősegítik a keringést, és csökkenti a folyadék tömeggyűjtését a gravitáció következtében.
  • Masszázs. A testrész masszírozása segíthet a felesleges folyadékok felszabadulásának elősegítésében, de el kell kerülni, ha a páciens vérrögök vannak az erekben.
  • Utazási szünetek. Hosszú ideig ülve növeli a lábfej és a boka duzzanatot. Állandó és / vagy séta legalább óránként vagy kétszer segít a vér áramlását.

Alternatív kezelés

szervezetek

tüdőödéma folyadék diffúz extravascularis felhalmozódása a tüdő szöveteiben és légterében, a kapillárisokban lévő hidrosztatikus erők változása vagy a kapilláris áteresztőképesség növelése miatt. Leggyakrabban tünetei a bal kamrai szívelégtelenségnek, de a mitralis stenosis, az aorta stenosis, a magassági betegség, az akut magas vérnyomás, az intravénás terápiás kezelés során fellépő túlterhelés vagy a szérum onkotikus nyomás csökkentése is komplikáció lehet, mint azoknál a betegeknél, akiknél nephrosis, cirrhosis , vagy a hypoalbuminémia.

A pulmonalis oedema kezdeti szakaszában a betegek panaszkodhatnak a nyugtalanságról és a szorongásról, és az érzésről, hogy közös hideghez jutnak. Egyéb tünetek közé tartozik a tartós köhögés, enyhe dyspnoe és az edzéssel szembeni intolerancia. Aszultáláskor a tüdõ függõ része fölött hallható a rales. Mivel a folyadék továbbra is kitölti a pulmonalis interstitialis tereket, a dyspnea akutabbá válik, a légzés fokozódik, és hallható zihálás tapasztalható. A köhögés a véres, habzó köpetből származik, rózsaszín árnyalatúvá teszi. Végül, ha fennáll a betegség, a beteg kevésbé reagál az ingerekre, mivel a tudatszintek csökken. Kamrai aritmiák alakulnak ki és lélegzetet hall csökken. Néhány beteg esetében ezek a fázisok teleszkóposak, mivel a tüdőödéma gyorsan fejlődik, és a légzési elégtelenség utolsó szakaszai nagyon rövid idő alatt nyilvánvalóak.

A kezelés célja a gázcsere fokozása, a folyadék túlterhelésének csökkentése és a szívverés erősítése és lassítása. E célok elérése érdekében a pácienst gyakran maszkkal oxigénnel vagy mechanikusan segített szellőztetéssel látják el. A gyógyszeres terápia magában foglalja a diuretikumokat a felesleges alveoláris folyadék és a morfium eltávolítására a szorongás enyhítése és a légzési erőfeszítés csökkentése érdekében. Az egyéb gyógyszerek beadása függ az oedema okaitól, valamint a páciens egyéb problémáitól.

Az ödéma a kapilláris falak megnövekedett permeabilitásának következménye lehet; fokozott kapillárisnyomás a vénás elzáródás vagy szívelégtelenség következtében; nyirokcsomók elzáródása; a vesefunkció zavara; a plazmafehérjék csökkentése; gyulladásos állapotok; folyadék- és elektrolit zavarok, pl. azok, amelyek nátriumtartalmat okoznak; alultápláltság; éhezés; vagy vegyi anyagok, például bakteriális toxinok, vénák, caustics és hisztamin. Diagnosztikai vizsgálatok (alapos történelem, fizikális vizsgálat, vizeletvizsgálat, szérumkémia és májfunkciók, pajzsmirigyfunkció és mellkasi röntgensugárzás) segítenek meghatározni az ok és a vezető kezelést.

Az ágybetét segít az alsó végtagi ödéma enyhítésében. Az emelkedett lábak és lábak ülése csökkentheti az ödéma alakulását az alsó végtagokban is. Az étkezési sót kevesebb mint 2 g / napra kell korlátozni. A folyadékbevitel körülbelül 1500 ml-re korlátozható 24 óra alatt. Ez az elváltozás lelassulhat, ha szabad diuresist eredményez. A diuretikumok enyhítik a duzzadást, ha a vesefunkció jó, és amikor a szívműködés, a kapillárisnyomás vagy a só retenciójának alapjául szolgáló rendellenes rendellenességet egyidejűleg kijavítják. Bármilyen hatékony vizelethajtó alkalmazható. A diuretikumok ellenjavalltok a preeclampsiában és a szérum káliumszintje nagyon alacsony (

edema (edē’mə),

Páciens vita az ödéma miatt

Kérdés: a szúnyogcsípés ödéma egy tétet egy barátjával, kérem, segítsen megoldani a problémát, segítsen nekem egy új i kockát nyerni 🙂

Kérdés: mi a “tüdőödéma” és mi a kockázata? Dr. elmondta, hogy a tüdőödéma kockázati csoportja vagyok, megpróbálta elmagyarázni, mi az, de nem értettem teljesen. ha valaki röviden magyarázatot adna nekem – nagyra értékelem!

Szeretnéd megköszönni a TFD-nek a létezését? Mondja el nekünk egy ismerősének, adjon hozzá egy linket ehhez az oldalhoz, vagy látogasson el a webmester oldalára ingyenes szórakoztató tartalmakért.

a szervezetben a folyadék túlzott felhalmozódása és a test intercelluláris szöveti területei.

Az edemákat különböző körülmények között osztályozzák, amelyek károsíthatják a folyadékok lefolyását és visszatartását. Nagy nyomás a kapillárisokban a legfontosabb tényező a hidraulikus edemákban. A hipoproteinémiás edemeket elsősorban a fehérjék, különösen az albuminok mennyiségének csökkenése okozza a vérben, valamint a plazma kolloid ozmotikus vagy onkotikus nyomásának csökkenésével, melyet a kapilláris ágyból a folyadék felszabadulása okoz. szövetekben. A membránhoz kapcsolódó oedemek a kapillárisok áteresztőképességének köszönhetően a toxikus és gyulladásos folyamatok, valamint a kapilláris vérerek idegrendszeri zavarainak hatására következnek.

Az ödéma a test vagy a szerv vagy a táplálkozás egy bizonyos része számára helyi módon korlátozható. A kifogásolt általános ödéma vizsgálatát és tapintását határozza meg, amely után egy konkáv az embrionális területen marad. Az állapotot általában elősegíti a szervezetben lévő folyadék (kb. 4-9 liter) jelentős felhalmozódása. A szívbetegségben szenvedőknél (a hidraulikus edema leggyakoribb oka) az ödéma a szívbetegség legfontosabb tünete. Először a lábaknál és lábaknál keletkezik, amikor a beteg áll, és a sacrum és az ágyéki régióban, amikor a beteg fekszik. Ezek a körülmények ezután a bőr alatti szövet teljes oedema, vagy anasarca alakulnak ki. Számos feltétel merülhet fel, ha a folyadék a test természetes üregében felhalmozódik: a hidrothorax a pleura üregében felhalmozódik; ascites, a hasüregben; és a hydropericardium, a perikardiális üregben.

Az ödéma – elsősorban a hipoproteinémiás – a májcirrhosis késői szakaszában rendszerint aszkézzel kombinálódik, és elsősorban a lábakon, az ágyéki régióban és az elülső hasfalon található. Vesebetegségekben, beleértve a nephritist is, az ödéma egész testén és arcán megjelenik, ahol különösen szemmel látható. Az edematous területek puha tapintásúak és sápadt bőr borítják. A só és a víz megtartása a vesékben, a fehérjék koncentrációjának csökkenése a vérben és az érfalok megnövekedett permeabilitása fő tényezők az ilyen típusú ödéma kialakulásának mechanizmusában.

Az aldoszteron elősegíti a folyadék retencióját, mivel a nátriumionok visszatartását okozza a szövetekben. Így az endokrin változások, amelyek az aldoszteron megnövekedett termelését eredményezik, fontos szerepet játszanak az ödéma kialakulásában a szív, a vesék és a máj betegségeiben. Ezekben a betegségekben az antidiuretikus hormon vazopresszin termelése is növekszik, ami a vese és a sók reabszorpcióját eredményezi a vese tubulusokban. A hormonális zavarok bizonyos endokrin rendellenességek, például az Itsenko-Cushing-szindróma ödéma kialakulásának meghatározó tényezői. Az elhúzódó éhezés után megfigyelt ödéma elsősorban hipoproteinémiás.

A thrombophlebitis lokális ödémáját a vénás vér kiáramlása okozza a trombus helyén. Ilyen esetekben az ödéma erős, lila, fájdalmas az érintésre, és gyulladt bőrrel borítja. Amikor a nyirokrendszeren keresztül távozó nyirokcsomó elbomlik, a végtagok felületén kialakuló ödéma szilárd, a bőr sápadt. Gyulladásos edemák olyan állapotokban, mint az égések, a furuncles és az erysipelas, a fokozott kapillárisáteresztő képesség és a megnövekedett véráramlás következtében jönnek létre. A bőr vöröses és fájdalmas az érintésre.

Az edema kezelése a kórokozó betegségre irányul. Diuretikumokat és speciális diétákat írnak fel.

Mellkasi röntgen – szívhiba

Simone Cremers, Jennifer Bradshaw és Freek Herfkens

A Dordrecht Albert Schweitzer Kórház radiológiai osztályának és az Alkmaar Orvosi Központnak (Hollandia, Hollandia)

Ebben a cikkben foglalkozunk a pangásos szívelégtelenség radiográfiai jeleivel a mellkas röntgensugárján.

Simone Cremers, Jennifer Bradshaw és Freek Herfkens

Bevezetés

A pangásos szívelégtelenség (CHF) a szívkárosodás, a magas vérnyomás-ellenállás vagy a folyadék túlterhelése miatt nem elegendő.
A bal kamra (LV) meghibásodása a leggyakoribb, és a szív kimenetének csökkenését és a tüdővénás nyomás emelkedését eredményezi.
A tüdőben az LV-meghibásodás a tüdőtágulatok dilatációját eredményezi, a folyadék szivárgását az interstitiumba és a pleurális térbe, végül az alveolusokba, amelyek tüdőödémát okoznak.

A jobb kamrai (RV) kudarc általában a hosszú távú LV-meghibásodás vagy tüdőbetegség következménye, és fokozott szisztémás vénás nyomást idéz elő, ami a függő szövetekben és a hasi viszkózus ödémájában okoz.

A bal oldali illusztráción néhány olyan tulajdonság, amely a CHF-ban szenvedő beteg mellkasi filmjén látható.

A fokozott tüdővénás nyomás összefügg a tüdő kapilláris éknyomásával (PCWP), és fokozatosan fokozatosan osztályozható, mindegyiknek saját röntgenfunkciói vannak a mellkasi fólián (táblázat).
Ez a besorolási rendszer a pangásos szívelégtelenség jeleinek logikus sorrendjét biztosítja.
A mindennapi klinikai gyakorlatban azonban ezeknek a funkcióknak egy része nem jelenik meg ebben a sorrendben, és néha egyáltalán nem jelen lehet.
Ez látható krónikus szívelégtelenségben, mitralis betegségben és krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedő betegeknél.

Pangásos szívelégtelenség

A páciens felső lebenyének kilátásait jó állapotban (balra) és CHF alatt (jobbra). Figyeljük meg a vascularis pedicle megnövekedett szélességét (piros nyilak).

I. szakasz – Újraelosztás

Egy normál mellkasi fóliával a fekvő erejű páciensnél a tüdőtestek, amelyek a felső tüdőmezőt táplálják, kisebbek és kevesebbek, mint a tüdőalapok.
A pulmonalis érrendszernek jelentős tartalékkapacitása van, és a toborzás korábban nem perfundált hajókat nyit meg, és a már perfúziós hajók kitágulását okozhatja.
Ez azt eredményezi újraelosztó a pulmonalis véráramlás.
Először kiegyenlítjük a véráramlást, majd az alsó és felső lebenyek áramlásának újraelosztását.

Az újraelosztás a mellkas röntgensugarakra vonatkozik, amelyeket merev állásban teljes inspirációban alkalmaznak.
A napi klinikai gyakorlatban sok mellkasi fóliát fekszenek lefelé vagy félig álló helyzetben, és a gravitációs különbség a csúcs és a tüdőalap között kisebb lesz.
A fekvő helyzetben a véráramlás kiegyenlítődik, ami az újraelosztás hamis benyomását kelti.
Ezekben az esetekben a régi befogásokkal való összehasonlítás hasznos lehet.

Az arteria-bronchus arány növekedése CHF-ban

Artery-to-bronchus arány
Általában a felső lebenyben lévő hajók kisebbek, mint a kísérő hörgő 0,85 (3) arányban.
A hilum szintjén egyenlőek és az alsó lebenyeken az artériák nagyobbak, arányuk 1,35.
A pulmonalis véráramlás újraelosztása esetén a felső és a középső lebenyek között emelkedett az arteria-bronchus arány.
Ez a legjobban látható a perihilar régióban.

A bal oldalon egy betegnek cardiomegaly és újraelosztás.
A felső lebenyek átmérője> 3 mm (normál 1-2 mm).
Figyeljük meg a fokozott arteria-bronchus arány hilar szinten (nyilak).

BALRA: normál. JOBB: CHF II. Fokozat Kerley B-vonalakkal interstitialis oedema miatt

II. Szakasz – Interstitialis ödéma

A CHF II. Szakaszát a folyadék átszivárgása az interlobuláris és peribronchiális interstitiumba, a kapillárisok fokozott nyomásának eredményeképpen.
Amikor a folyadék szivárog a perifériás interlobuláris szeptumba, Kerley B vagy septális vonalaknak látszik.
A Kerley-B vonalak a perifériás rövid 1-2 cm-es vízszintes vonalaknak tekinthetők a costophrenic angle közelében.
Ezek a vonalak merőlegesek a mellhártyára.

Perihilar köd a CHF interstitialis szakaszában

Amikor a folyadék szivárog a peribronchovascularis interstitiumba, úgy látszik, hogy a bronchiális falak megvastagodása (peribronchial cuffing) és az ilyen hajók definíciójának elvesztése (perihilar homály).

A bal oldalon a beteg pangásos szívelégtelenséggel.
A pulmonalis hajók kaliberében nő a szám, és elvesztették a fogalommeghatározásukat, mert ödéma veszi körül őket.

Előző normál mellkasi röntgensugár (balra) és CHF II. Fokozat perihilaris homályossággal (jobbra)

A bal oldalon egy másik, pangásos szívelégtelenségben szenvedő beteg.
Az oldalsó nézet jól mutatja a tüdõerek és a ködös kontúrok megemelkedett átmérõjét.
Figyeljük meg a szeptális vonalakat és az emelkedett interstitiumot is.
Továbbá a fissura major jelentősen megvastagodott.

Becsült szeptális vonalak CHF interstitialis oedema miatt

A CT a pangásos szívelégtelenség jeleit is mutatja.

A bal oldali képen a következőket láthatja:

  • Vastag szeptikus vonalak az interstitialis ödéma miatt
  • A tüdő függő részében lévő keskeny, csiszolt üveg opacitás (HU a 100-150 közötti különbség a tüdő függő és nem függő része között).
  • Kétoldalú pleurális folyadék.

Egy ismert rosszindulatú daganatos betegségben a limfangitikus karcinómás betegek magasak lesznek a differenciál diagnosztikai listán.
A földi üveg opacitás az alveoláris ödéma első bemutatása és a konszolidáció előfutára.

III. Szakasz – Alveoláris ödéma

Ezt a szakaszt az interstitium folyamatos folyadék szivárgása jellemzi, amelyet a nyirokelvezetés nem kompenzál.
Ez végül folyékony szivárgást okoz az alveolákban (alveoláris ödéma) és a pleurális térbe (pleurális folyadékgyülem) való szivárgás.

Az alveoláris ödéma eloszlását befolyásolhatja:

  • Gravitáció: fekvő vagy fekvő helyzet és jobb vagy bal dekubitus pozíció
  • Obstruktív tüdőbetegség, azaz folyadék szivárgás a kevésbé súlyos beteg tüdőterületekbe

A bal oldalon egy olyan beteg kapott súlyos dyspnoe-ot, akut szívelégtelenség következtében.
A következő jelek a szívelégtelenséget jelzik: alveoláris ödéma perihilaris konszolidációval és léghörgőhullámmal (sárga nyíllal); pleurális folyadék (kék nyíl); a kiemelkedő azygos vénák és a vascularis pedicle (piros nyíl) nagyobb kiterjedése és a kibővített szívsziluett (nyílfej).
A kezelés után még mindig látható a szív alakú sziluettje, a pleurális folyadék és a pulmonáris véráram redisztribúciója, de az ödéma megoldódott.

A bal oldalon egy másik alveoláris oedema beteg beléptetéskor, ami a kezelés után megoldódott.
Amikor végiggörgetik a képeket, és előre-hátra megy, észre fogod venni a tüdő áramlásának szélességének és eloszlásának különbségét.

Mind a mellkasröntgen, mind a CT esetében az ödéma gravitációfüggő és a sűrűségbeli különbség mérhető.

Vegyük észre, hogy még az egyes lebeneteken belül is van egy gravitációs függőségi különbség a sűrűségben.
Ez csak akkor látható, ha a konszolidációk a transzudat eredményei, mint a CHF.
Ezt nem láthatjuk, ha a konszolidáció a fertőzés, a vérzés vagy a kapszula-szivárgás okozta vérzés eredménye.

A bal oldalon egy beteg, aki először mellkasfilm volt, fekvő helyzetben.
Vegye figyelembe a tüdőödémát, amely szinte kizárólag a jobb tüdőben fordul elő.
Ennek a jelenségnek egy lehetséges magyarázata lehet az, hogy a páciens régen feküdt a jobb oldalán a röntgen felvétele előtt.

Cardiothoracic arány

Régi film összehasonlításhoz (balra) CHF újraelosztással, interstitialis ödémával és néhány pleurális folyadékkal

A cardiothoracic ratio (CTR) a szív keresztirányú átmérőjének és a mellkas belső átmérőjének aránya annak a legszélesebb pontján, amely közvetlenül a membrán kupola fölött van, amint azt a PA mellkasfilmén mérik.
A megnövekedett szívsziluettés szinte mindig a cardiomegaly következménye, de néha a perikardiális folyadékgyülem, vagy akár a zsírlerakódás következménye.
A szívméret akkor tekinthető túl nagynak, ha a CTR> 50% a PA mellkas röntgensugárán.
A> 50% -os CTR 50% -os érzékenységgel rendelkezik CHF és 75-80% -os specifitással.
A bal kamrai térfogat növekedése legalább 66% szükséges, mielőtt a mellkasröntgenre észlelhető.

A bal oldalon egy CHF beteg.
A régi filmhez képest nő a szívméret.
A CHF egyéb jelei is láthatók, például a tüdőáram újraelosztása, interstitialis oedema és néhány pleurális folyadék.

A hátulsó filmben a szív alakja nagyobb lesz a nagyítás és a hemidiafragmák magas pozíciója miatt.
Pontos mérések nem olyan hasznosak, de a régi fekvőfilmekkel való összehasonlítás értékes lehet.

A pericardialis folyadékgyülem miatt fokozott CTR

A bal oldalon egy beteg, aki nemrég szelepcsere történt.
Van egy nagy szív alakú sziluett, ami a cardiomegaly következménye lehet.
A közelmúltban végzett szívsebészeti beavatkozás miatt figyelembe vették a perikardiális effúzió lehetőségét, ami jól látható a CT képen.

A bal oldalon egy másik, nagy szívsziluettet mutató páciens a mellkasi röntgensugáron a perikardiális folyadékgyülem miatt.
A perikardiális effúziót a koronális CT-rekonstrukcióban mutatják ki.

Mellkasi folyadékgyülem

A pleura effúzió nyilvánvalóbb az oldalnézetben

A pleurális folyadékgyülem a bilaterális betegek 70% -ában bilaterális.
Ha egyoldalú, akkor kissé gyakrabban a jobb oldalon, mint a bal oldalon.
Legalább 175 ml pleurális folyadéknak kell lennie, mielőtt a PA képen látható lesz, mint meniszkusz a costophrenic angle-ben.
Oldalsó képen látható> 75 ml látható folyadék.
Ha a pleurális folyadékgyülemlést egy fekvő mellkasfilmen látják, azt jelenti, hogy legalább 500 ml jelen van.

Kétoldali pleurális effúzióval rendelkező beteg bal oldalán.
Vegyük észre, hogy ez inkább az oldalsó nézetben nyilvánvaló.

Subpulmoniás pleurális folyadékgyülem, amely a gyomor légbuboréknak a tüdőbázishoz való nagyobb távolságával (nyíllal)

A pleurális folyadékgyülem nem mindig látható, mint egy meniszkusz a costophrenic szögben.
Alulduláns folyadékgyülem követheti a membrán kontúrját, ami megnehezíti a felismerést.
Ezekben az esetekben az egyetlen módja annak, hogy észleljük a pleurális folyadékgyülemlést, amikor észleli, hogy a gyomor buborék és a tüdő közötti távolság nagyobb.
A gyomor normális esetben közvetlenül a membrán alatt helyezkedik el, így egy erõs PA röntgenfelvételen a gyomor buboréknak mindig a membrán és a tüdõ közelében kell lennie.

A páciens bal oldalán a CHF jelek.
Első pillantásra az a benyomás, hogy a membrán magas pozíciója van.
Ha azonban észleli a gyomor légbuboréknak a tüdőbázishoz való megnövekedett távolságát, rájössz, hogy mindkét oldalon nagy mennyiségű pleurális folyadék van (nyíl).

Vascularis pedicle

Az érgyulladást jobb oldali vena cava és a bal oldali szubklavia arteria eredete (6) határolja jobbra.
Az érgyulladás az intravaszkuláris térfogat mutatója.
A mellkas mellkas röntgenfelvételénél 60 mm-nél kisebb mellkascsík szélességét a normál mellkasi röntgensugarak 90% -a mutatja.
A 85 mm-nél nagyobb erõsebesség szélessége az esetek 80% -ában patológiás.
Az átmérő 5 mm-es növekedése megfelel az intravaszkuláris folyadék 1 literes növekedésének.
Az érgyulladás szélességének növekedését az azygos vénának nagyobb szélessége kísérte.

A vascularis pedicle (balra) és a normalizálás (jobbra)

Három fő tüdőödéma van: szív, túlhidratáció és fokozott kapilláris permeabilitás (ARDS).

A vascularis pedicle width (VPW) segíthet megkülönböztetni a tüdőödéma különböző formáit (6):

  • Normál VPW: leggyakoribb a kapilláris permeabilitás vagy akut szívbetegség esetén.
  • Széles körű VPW: a leggyakoribb a túlhidráció / veseelégtelenség és a krónikus szívelégtelenség között.
  • Szűk VPW: a kapilláris áteresztőképesség leggyakoribb.

Normál VPW egy ARDS-ben szenvedő betegnél

A bal oldalon egy beteg ARDS-vel.
Mindkét tüdőben alveoláris ödéma van.
Vegye figyelembe, hogy a VPW normális.
A felső lebenyek edényei nem tágulnak fel, és a szívsziluett nem bővül.

A VPW-t a leghatékonyabban használhatjuk ugyanazon beteg sorozatos mellkasi röntgenfelvételeinek összehasonlítására, mivel a VPW széles értéktartományt tartalmaz.
A VPW növelheti a jobbra forgás miatt.
AP-nézetben a VPW 20% -kal nő a PA-nézethez képest.

A bal oldalon egy olyan páciens, aki a mellkasi röntgenfelvételen finom jelei voltak a pangásos szívelégtelenségnek (kép 1/2).
Van egy enyhén megnagyobbított érrendszeri csont, ami nyilvánvalóbbá válik, ha összehasonlítja a mellkasi filmeket a vízhajtó kezelés után (2/2 kép).

Azygos vénák dilatációja

Az azygos vénák dilatációja a megnövekedett jobb pitvari nyomás jele, és általában akkor tapasztalható, ha az emlőcsont szélessége is nő.
Az azygos vénának átmérője a helymeghatározás szerint változik.
Állandó helyzetben legfeljebb 7 mm átmérőjű lehet a legvalószínűbb rendellenes, és a> 10 mm átmérő rendesen abnormális.
Abban az esetben, ha a pihentető beteg> 15 mm abnormális.
A korábbi filmekhez képest 3 mm-es növekedés a folyadék túlterhelésére utal.
Az azygos átmérő különbsége egy inspirációs filmnél egy lejárati filmhez képest csak 1 mm.
Ez azt jelenti, hogy az azygos átmérője értékes eszköz, függetlenül attól, hogy van-e jó inspiráció.

Jobb kamrai meghibásodás

Az IVC és a májvénák dilatációja az amerikai képeken RV-károsodás esetén

Az RV-meghibásodást leggyakrabban a hosszú távú LV-meghibásodás okozza, ami növeli a pulmonalis vénás nyomást, és tüdő-artériás magas vérnyomáshoz vezet, ezáltal túlterheli az RV-t.

Az RV meghibásodásának egyéb kevésbé gyakori okai a következők:

  • Súlyos tüdőbetegség (cor pulmonale)
  • Többszörös tüdőembólia
  • RV infarktus
  • Elsődleges pulmonális hipertónia
  • Tricuspid regurgitáció vagy stenosis, mitralis stenosis és pulmonalis szűkület.

Az RV meghibásodásának radiológiai jelei:

  • Megnövelt VPW a felső vena cava dilatációjának köszönhetően
  • Azygos vénák dilatációja
  • A jobb pitvar dilatációja
  • Sok esetben az RV és az LV meghibásodás mindkét jele lesz

A károsodást okozó kiesés hangjelzései:

  • Az inferior vena cava (IVC) és a máj vénák dilatációja
  • hepatomegalia
  • ascites

Az ultrahangvizsgálatra utaló jelek közül sok ilyen beteg abnormális májfunkciós teszt.
Ezért fontos, hogy mérlegeljük a RV-károsodás lehetőségét, ha a páciens májenzim-rendellenességekkel jár.

Normál körülmények között a dinamikus ultrahang az IVC kaliberében változásokat mutat.
Ezek a változások a kalibrációban a IVC véráram változásainak tulajdoníthatók a légzőszervi és a szívműködési ciklusoknak megfelelően.

a Merck kézikönyvben

Carle Ravin
A mellkasi radiológiai konferencia részeként 1982-ben került bemutatásra

előterjesztette: J H Woodring
1991. április Radiology, 179, 115-122.

Eric Milne et al
American Journal of Roentgenology, Vol. 144, 5. szám, 879-894

előterjesztette: M Pistolesi, E Milne, M Miniati és C Giuntini
Július 1984 Radiology, 152, 9-17.

Au VW, Jones DN, Slavotinek JP.
British Journal of Radiology. 2001 Jan; 74 (877) 86-88.

Simon úr által
Circulation 1961; 24: 185-190

McHugh, T.J., Forrester, J. S., Adler, L., et al.
Ann. Gyakornok. Med., 1972; 76: 29-33

Harrison M.O., Conte P.J., Heitzman E.R.
Br J Radiol. 1971; 44: 265-272

Gamsu G, Kaufman K, Swann S, Brito A.
Invest Radiol 1979; 14: 261-269

Bonomo L., et al.
Észak-amerikai Radiológiai Klinikák, vol. 46, nr 4, 2008. július: 685-702

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!