Kismedencei fájdalom a férfiakban
AMIT TUDNOD KELL:
Mit kell tudnom a kismedencei fájdalommal kapcsolatban?
Lehet, hogy fájdalma van a medence egyik vagy mindkét oldalán. A kismedencei fájdalom egyes testpozíciókban vagy tevékenységekben előfordulhat, például szexuális vagy bélmozgás esetén. Ez súlyosbodhat, miután ül vagy állni sokáig. A krónikus kismedencei fájdalom a fájdalom, amely 6 hónapnál tovább tart.
Mi okozza a kismedencei fájdalmat a férfiakban?
- A belek és a húgyhólyagok körülményei , mint például irritábilis bél szindróma, hólyaggyulladás, daganatok vagy prosztata problémái
- Izom- és idegállapotok , például a kismedencei izmok duzzanata vagy gyengesége, vagy a kismedencei idegek károsodása (neuropátia)
- Pszichológiai kérdések a fizikai vagy szexuális bántalmazás vagy kábítószerrel való visszaélés miatt
Hogyan kezelik a medencei fájdalmat?
- Fájdalom gyógyszer tablettákkal, injekciókkal vagy krémekkel adható a fájdalom enyhítésére.
- antibiotikumok ha a fájdalmat fertőzés okozza.
- Sebészet szükség lehet, ha más kezelések nem enyhítik a fájdalmat.
Hogyan kezelhetem a medence fájdalmát?
- Tartson fájdalmas naplót. Írja le, mikor jelentkezik a fájdalom, milyen súlyos és minden más tünet a fájdalommal. A napló segítségével nyomon követheti a fájdalom ciklusait. Az is segítheti az egészségügyi szolgáltatót, hogy megtudja, mi okozza a fájdalmat.
- Ismerje meg a kikapcsolódást. A mély lélegzés, a meditáció és a relaxációs technikák segítenek csökkenteni a fájdalmat. Ha feszült vagy, fájdalmad növekedhet.
- Ha ingerlő bél szindrómával rendelkezik, cserélje meg az ételt. Kérje meg egészségügyi szolgáltatóját a legjobb ételekről.
Mikor kell kapcsolatba lépnem az egészségügyi szolgáltatóval?
- Új tünetek jelentkeznek, vagy a tünetek rosszabbak, mint korábban.
- Kérdései vannak vagy aggodalmaid vannak az Ön állapotával vagy gondozásával kapcsolatban.
Mikor kell azonnal gondoskodnom vagy hívni a 911-et?
- Önnek kismedencei fájdalma van, ami nem megy el, miután fájdalmat szed.
- Súlyos mellkasi fájdalmak és hirtelen légzési nehézségek jelentkeznek.
Gondozási megállapodás
További információ
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
Tudjon meg többet a kismedencei fájdalomról a férfiakban
Micromedex® Care megjegyzések
Tudjon meg többet a kismedencei fájdalomról a férfiakban
Drugs.com mobilalkalmazások
A legegyszerűbb módja a kábítószer-információ keresésének, a tabletták azonosításának, a kölcsönhatások ellenőrzésének és a személyes gyógyszeres feljegyzések létrehozásának. Android és iOS eszközök számára elérhető.
feltételek Magánélet
Iratkozzon fel e-mail értesítések fogadására, amikor új cikkeket tesz közzé.
Drugs.com pontos és független információkat szolgáltat több mint 24 000 vényköteles gyógyszerkészítményről, over-the-counter gyógyszerekről és természetes termékekről. Ez az anyag csak oktatási célokat szolgál, és nem orvosi tanácsadásra, diagnózisra vagy kezelésre szolgál. Az adatforrások közé tartozik a Micromedex® (2018. június 1.), a Cerner Multum ™ (2018. június 5.), a Wolters Kluwer ™ (2018. június 4.) és mások. A tartalomforrások és attribútumok megtekintéséhez olvassa el a szerkesztési irányelveinket.
Megfelelünk a HONcode szabványnak a megbízható egészségügyi információkról – itt ellenőrizzük
Hólyag Kismedencei fájdalom
London Urológia a Szent János Kórházban A St. Elizabeth átfogó és gyors hozzáférést biztosít a magánbetegek számára, akik szakértői kezelést igényelnek a hólyag számára Kismedencei fájdalom.
Foglaljon egy időpontot:
Fájdalmas hólyag-szindróma (PBS) és Interstitial Cystitis (IC)
Fájdalmas húgyhólyag-szindróma (más néven krónikus kismedencei fájdalom-szindróma) a fájdalom szindrómák széles skáláját foglalja magában, amelyek hatással vannak a medence szerveire, beleértve a hólyagot, a húgycsövet, a vaginát, az ágyékot és a prosztatát a férfiakban és az alsó háton.
A fájdalom intersticiális cystitis és a gyengeségre gyakorolt hatása rosszul megértett, gyakran alábecsült és a diagnózis gyakran késik. Szerencsére jó és hatékony kezelések mind PBS-re, mind IC-re. A korai diagnózis és a kezelés segíthet a tünetek felszámolásában és a krónikus szenvedés enyhítésében, melyet sok beteg sok éven át elvisel.
PBS egy tünetegyüttes, amely FREQUENCY, URGENCY és BLADDER PAIN-t tartalmaz. Ennek a spektrumnak egyik végén Interstitialis Cystitis (IC). Ez nagyon különbözik a normál cystitistől, amelyet bakteriális húgyúti fertőzés okoz, és reagál az antibiotikumokra.
IC a krónikus gyulladásos állapot a hólyag falában (ugyanúgy, ahogy a reumás ízületi gyulladás az ízületek gyulladásos állapota), nem okoz baktériumokat, és nem reagál az antibiotikumokra. A férfiaknál gyakrabban érinti a nőket, a nık kilenc közül pedig nık. A megjelenés jellemzően 40 év feletti, bár bármely korban előfordulhat.
- A PBS / IC klasszikus tünetei: FREQUENCY, URGENCY és BLADDER (PELVIC) PAIN
- Korai vagy enyhe esetekben az egyetlen tünet lehet, hogy nagyon gyakran kell a WC-hez menni. Súlyosabb esetekben az embereknek 24 órás időtartamra 60-szorosra kell menniük a mosdóba
- Sürgősen vizelni kell nappal és éjjel. Ez gyakran csökken a húgyhólyag kapacitásával
- Fájdalom, nyomás és gyengédség a has körül, hólyag, húgycső, hüvely (férfiak prosztata), medence és perineum
- A PBS / IC szignifikáns jellemzője a vizelés alatt jelentkező fájdalom
- A fájdalmat gyakran súlyosbítja a nemi közösülés (ejakuláció férfiakban)
- A tünetek súlyosbodhatnak a nőknél a menstruáció során
- A stressz gyakran rontja a tüneteket
Bár a tünetek enyhén fellépnek, általában idővel és gyakran ciklikus mintázattal gyorsabban romlanak. A fájdalom ciklusa enyhe vagy súlyos lehet, súlyos esetben pedig gyengül. Néhány páciensnél van egy “nászútszakasz”, amikor a tünetek az akut megjelenést követő időszakra (általában hetekben) javulnak, mielőtt az előzőhöz hasonló mintára térnének vissza.
A tünetek napról napra változhatnak. Ha nem kezelik, az IC csökkent hólyag kapacitást, vérzést a húgyhólyag béléséből és ritkábban hólyagfekélyekből ered. Régóta fennálló esetekben a hólyag hegesedése és merevsége miatt a hólyag nyomás alatt áll, és inkontinencia és vesekárosodáshoz vezethet.
Okoz
Nem világos, hogy pontosan mi okozza az interstitialis cystitis. Az egyik elmélet az, hogy az IC autoimmun válasz a húgyhólyag fertőzés után. A fertőzés és a test védelme károsítja a húgyhólyag bélését, lehetővé téve a húgyhólyagok bejutását a hólyag falába, és gyulladásos reakciót állíthat fel. A gyulladásos reakció károsítja az idegvégződéseket, amelyek érzékennyé válnak, és a fájdalom rosszabbodik, függetlenül a húgyhólyagtól vagy más kismedencei szervektől.
A kutatás egyik területe a réteg, amely bevonja a hólyag bélését a glikocalxnak. Ez főleg a mucinok és a glikozaminoglikánok (GAG) nevű anyagokból áll. Ez a réteg általában védi a húgyhólyag falát a vizeletben lévő toxinoktól. A kutatók azt találták, hogy a húgyhólyag védő rétege “szivárgó” az IC-betegek mintegy 70% -ánál. Van egy elmélet, amely lehetővé teheti, hogy a vizeletben lévő anyagok átjuthassanak a hólyag falába, ahol intersticiális cystitist okozhatnak.
Diagnózis
A PBS a betegek által leírt tünetkomplexen alapuló diagnózis. Fontos, hogy kizárjuk a húgyutak egyéb rendellenességeit, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak a PBS / IC-nek. Szigorú kritériumok vannak, amelyek a laboratóriumi (vizelet), a húgyhólyag és a medence, az urodinamika, a húgyhólyag működésének felmérését, a húgyhólyag cisztoszkópos vizualizációját és a hólyag falának biopsziáját meghatározó PBS-et és különösen IC-t határozzák meg. A tesztek a következők:
- Vizeletelemzés és kultúra
- A húgyhólyag képalkotása, amely magában foglalhatja az ultrahangot és esetleg az MRI-t a urethral diverticulum kizárására
- Urodinamikai értékelés a hólyag működésének felmérésére
- A hólyagfal cisztoszkópiája és biopszia
- A férfiaknál a prosztata sejtek laboratóriumi vizsgálata
Kezelés
Szerencsére nagyon hatékony kezelésekre van szükség a legtöbb PBS-ben és IC-ben szenvedő beteg számára. A betegek gyakran reagálnak a különböző kezelési módokra és kombinációkra, és a kezelés a beteg sajátos tüneteihez igazodik.
Diéta
Jó bizonyíték van arra, hogy az étrendi kiváltó tényezők súlyosbítják a PBS tüneteit, bár ezek nem előre jelezhetők az egyes betegek között. A közös indíttatók az alkohol, a paradicsom, a fűszerek, a csokoládé, a koffein és a citrus italok. A savas ételek hozzájárulhatnak a hólyag irritációjához és a gyulladáshoz. Egyesek azt is megjegyzik, hogy tüneteik rosszabbodnak a mesterséges édesítőszereket tartalmazó fogyasztás vagy ivóvíz után. A különböző tételek eltávolítása a táplálkozásból, és egyenként újbóli bevezetése meghatározhatja, hogy melyik hatással van az egyén tüneteire. A változatos, kiegyensúlyozott étrend fenntartása azonban fontos.
Viselkedési terápia és akupunktúra
Sok beteget a hólyagképzés és a kismedencei edzésprogramok segítenek. A Biofeedback segíthet a betegek monitorozásában. Egyes betegeknél a medencefenék-trigger pontok súlyosbíthatják a fájdalmat. A fizikai manipuláció, az akupunktúra és az elektromos stimuláció segíthet enyhíteni ezeket a triggereket. A nővér szakembere képzett ezen betegek kezelésére és oktatására.
Gyógyszer
A PBS és az IC-betegek többségét kezelhetjük, és tüneteiket orális gyógyszerrel szabályozhatjuk. A gyógyszerek közé tartoznak a gyulladáscsökkentők és az antihisztaminok. Súlyosabb tünetek esetén az antidepresszánsok és epilepszia elleni szerek alkalmazhatók az idegi válaszok enyhítésére. Ezeket a gyógyszereket gyakran kombináltan alkalmazzák, és nagyon hatásos kezelések lehetnek. Ezeket a gyógyszereket csak szakvéleményben lehet felhasználni.
Hólyagvastagság
A húgyhólyag megnyúlását vagy nyújtását az interstitialis cystitis diagnózisára és terápiájára alkalmazzák. Általános érzéstelenítés alatt a sebészek folyadékkal töltik fel a hólyagot, és 2 percig nyújtják. A csökkent húgyhólyag-kapacitás, a bőrpír, a gyulladás és a vérzés utal az IC-re. A biopsziát gyakran veszi fel hósejtek keresése a hólyag falában. Ezek a sejtek hisztamint termelnek, és a megnövekedett szám is utal az IC-diagnózisra.
A húgyhólyag feszültsége gyakran terápiás. Sokan úgy találják, hogy az eljárás után javulás tapasztalható. A kutatók nem tudják, hogy miért segít a duzzanat, de egyesek úgy vélik, hogy növelhetik a kapacitást és zavarhatják a húgyhólyag idegei által közvetített fájdalomjeleket. A tünetek átmenetileg romlódhatnak 24-48 órával a feszülés után, de vissza kell térniük normál szintre vagy javítaniuk kell 2-4 héten belül. A betegek mintegy 30 százaléka javulást jelent.
Hólyaggyújtás
A húgyhólyag-beillesztés során a hólyagot olyan oldattal tölti meg, amelyet különböző ideig, néhány másodperctől 15 percig tartanak, mielőtt egy katéteres katéteres szondán át vezetik le. Az instillációkat rendszerint 6 hetes cikluson keresztül ismételjük meg, és a tünetek függvényében szükség szerint megismételjük.
A húgyhólyag-szerekhez használt gyógyszerek közé tartoznak a dimetil-szulfoxid (DMSO), a nátrium-hidrogén-karbonát, a hidrokortizon és a helyi érzéstelenítők. A DMSO-val reagáló PBS és IC betegek többsége a tünetek javulását jelzi a kezelés első 6-8 hetes ciklusa után 3 vagy 4 héttel.
Elektromos idegi stimuláció
Enyhe elektromos impulzusok alkalmazhatók arra, hogy az idegeket a húgyhólyagra stimulálják. Ezt akár a bőrön keresztül, akár egy beültetett eszközzel lehet elérni.
Az impulzusok bőrön keresztüli eljuttatását transzkután elektromos ideg stimulációnak (TENS) nevezzük. A TENS-sel az elektromos stimulációt az alsó, hátsó, közbetéten, perineumon (a lábak között) használják, vagy speciális eszközökkel a női hüvelybe vagy a férfiak végbélébe. A szexuális kezelés általában hetente történik. Az elektromos impulzusok segítenek megerősíteni a kismedencei izmokat, amelyek segítik a húgyhólyag szabályozását, és kiváltják a fájdalmat gátló anyagok kibocsátását.
A második elektromos stimulációs módszert perkután tibia elektromos ideg stimulációnak (pTENS) nevezzük. Ebben az esetben az elektromos ingereket a bokába helyezett akupunktúrás tűk segítségével alkalmazzák. A tűk stimulálják a tibia idegét, amely szintén a hólyagot biztosítja. A pTENS-t 30 perces ülésekben, 6 héten keresztül hetente végezzük.
Az elektromos stimuláció legfrissebb fejlődése a szentális idegstimulátor (SNS) beültetése. Ebben a technikában a húgyhólyag idegeit közvetlenül stimulálják az alsó hátsó zsinórban. Egy külső vizsgálati implantátumot 3 hétig viselnek. Azok a betegek, akik korai kísérletekben jól reagáltak, állandó implantátumot kapnak a zsírokba beültetett “húgyhólyag pacemaker” felett a felső fenéken.
Sebészet
A műtétet csak akkor kell figyelembe venni, ha minden rendelkezésre álló kezelés sikertelen és a fájdalom letiltja. A BPS és IC műtéti beavatkozása bonyolult, és csak szakemberek végezhetik, akiknek széles körű tapasztalata van ennek a munkának.
A fekélyek fulladása és reszekciója
A fulguráció során a húgyhólyag (Hunner’s) fekélyeit villamossal vagy lézerrel égetik. Amikor a terület meggyógyul, az elhalt szövet és a fekély leesik, így mögött új, egészséges szövet marad. Az újrahasznosítás magában foglalja a fekélyek eltávolítását és eltávolítását. Mindkét kezelés anesztézia alatt történik, és speciális eszközöket használ a hólyagba a cisztoszkóppal.
Hólyagnövekedés / helyettesítés
Ez egy sebészeti kezelés, melynek célja, hogy a húgyhólyag nagyobb legyen. A páciens húgyhólyagjának gyulladt szakaszait eltávolítják, így csak a hólyag és az egészséges szövet bázisa marad. A páciens vastagbélének darabját eltávolítják, átformálják és összekapcsolják a hólyag maradékával. Az augmentált húgyhólyag nagyobb kapacitással rendelkezik, és az összehangolt húgyhólyag összehúzódások (görcsök) megakadályozhatók. A legtöbb betegnek katéteresnek kell lennie ahhoz, hogy ürítse ki az augmentált húgyhólyagot. A fájdalomra gyakorolt hatás nagymértékben változik; A PBS néha megismétlődik a vastagbél szegmensében, amely a húgyhólyag felnagyítására szolgál.
Hólyag eltávolítása vagy cisztektomia
Ez ritkábban használt sebészeti beavatkozás, amely csak a legsúlyosabb és legyengítő esetekre alkalmas. Miután a húgyhólyag eltávolításra került, különböző módszerek alkalmazhatók a vizelet átirányítására.
A neobladder kialakul a bélből átalakítva egy tasakba. Ezután a húgycsőhöz kötődik, hogy a beteg akár hasnyálmirigy-nyomással, akár a legtöbb esetben a katéterezéssel üríthető. Olyan betegeknél, akik nem tudnak catheterizálni fájdalmas húgycsőn keresztül, a csövet a mellkasból vagy a bélből lehet kialakítani, hogy a köldökzsinórt vagy a hasfalat ürítse ki. Ezek komplex rekonstrukciós műtétek motivált betegek számára. Csak néhány orvos rendelkezik az ezen eljárások elvégzéséhez szükséges speciális képzéssel és szakértelemmel.
A vizelet egyszerűbb elterelése az, hogy a húgyhólyagokat egy vastagbélbe helyezzük, amely a hasrész bőrére nyílik. Ezt az eljárást urostomiának hívják, és a nyílást sztómának nevezik. A vizelet a sztómán keresztül ürül a hasfal alatt lévő hasfalhoz rögzített zsákba. Az ilyen eljárások súlyos lehetséges szövődményei közé tartoznak a vesefertőzés, a kis bélelzáródás és az anyagcsere (só) zavarai.
Tudjon meg többet a mi Interstitialis cystitis GYIK.
Mi okozza a kismedencei fájdalmát?
Mi a kismedencei fájdalom?
A kismedencei fájdalom (az elülső alsó has, a nemi szerveket tartalmazó hasi gomb alatt jelentkező fájdalom) számos betegségből és állapotból kialakulhat. Például a kismedencei fájdalom a normál menstruációból, mellkasi ízületi gyulladásból, hólyag problémákból eredhet; és mind a jóindulatú, mind a sürgősségi betegségekhez társulhat. A legtöbb ember számára a kismedencei fájdalmat orvosnak kell megvizsgálnia. A következő diák bemutatják a kismedencei fájdalom egyes okait.
Vakbélgyulladás
A gyulladás vagy a mellékhatás (gyomorfalvadás) gyakran alacsonyabb, jobb oldali kismedencei vagy hasi fájdalmat okoz, amelyek együtt járhatnak émelygéssel, hányással és lázzal együtt. A fertőzött függeléket orvosnak kell eltávolítania, mert perforálhat (megtörik) és megfertőzi a peritoneumot, és életveszélyes peritonitist okoz.
Irritatív bél szindróma (IBS)
A kismedencei és a hasi terület fájdalmas görcsös tüneteit, gyakran az ingerlékenységet okozó bél szindróma (IBS) okozza. Az IBS egy visszatérő tünetekkel járó krónikus funkcionális betegség. Az étrend, a stresszkezelés és a gyógyszerek változásait az IBS tüneteinek kezelésére használják.
Fájdalmas ovuláció (Mittelschmerz)
Az ovuláció során (a petefészke tojása felszabadulása) rövid távú (óra) kismedencei fájdalmat nevezik mittelschmerz, egy német szó, ami “középső fájdalmat” jelent. Ez a fájdalom előfordulása előtt és az ovuláció során a tojás felszabadulása érdekében a petefészket lefedi. Az ovuláció során felszabaduló vér és folyadék kellemetlenséget vagy fájdalmat is okozhat. A fájdalom nő és nő között változik, és órákig tarthat. A fájdalom végül orvosi kezelés nélkül megoldódik, és általában nem igényel sürgősségi orvosi beavatkozást.
Premenstruális szindróma (PMS)
A korábban ismertetett fájdalmas ovulációval ellentétben a premenstruációs szindróma (PMS) általában hosszabb távú (menstruáció előtti napok), kismedencei fájdalom és kellemetlen érzés a kismedencei területeken kívül, mint például az alacsony hátfájás, a fejfájás és a csomó mell. A gyógyszerek, valamint az életmódbeli változások (étkezés, testmozgás, stresszkezelés) gyakran csökkenthetik a PMS tüneteit. A dia egy diagramot mutat be, amely bemutatja a különböző hormonokat, amelyek nőnek és csökkennek a nõ szokásos havi menstruációs ciklusa alatt.
Menstruációs görcsök
Az elsődleges menstruációs görcsök kismedencei fájdalom, amely akkor következik be, amikor a méh megköti a vért és az endometriális bélést, amely havi szinten halmozódik fel, amikor egy embriót nem a méhbe ültetnek be. A fájdalom 1-7 napig tarthat a női menstruációs ciklus során. A gyógyszeres kezelés, az otthoni gyógyszerek (OTC gyógyszerek, fűtőbetétek stb.), Az életmódbeli változások (például rendszeres testmozgás, elégséges alvás) csökkenthetik ezeket a tüneteket. Másodlagos menstruációs görcsöket (másodlagos dysmenorrhoea) más állapotok vagy betegségek okoznak, nem rendszeres menstruáció (például endometriosis, fibroids, petefészek ciszták, kismedencei gyulladásos betegség).
Ektopiás terhesség
Az ektópiás terhesség az embrió növekedése a méhen kívül; az éles kismedencei fájdalmat okozhat, általában a test egyik oldalán, és hüvelyi vérzéssel, émelygéssel és szédüléssel járhat. Az ektopiás terhesség korai felismerése orvosi kezelést igényelhet, de ha a vérzés vagy a fallopian cső szakad, akkor orvosi műtétet igényel.
Medencei gyulladásos betegség (PID)
A medencei gyulladásos betegség (PID) egy gyulladásos és fertőző betegség, amely szövődmény lehet egy szexuális úton terjedő betegség (STD), mint például a gonorrhoea. A PID a fallopian csövek, a petefészkek és a méh károsodását okozhatja. A hasi fájdalom, az abnormális hüvelyi kibocsátás és a közösülés vagy a vizelés során fellépő fájdalom gyakori tünetek. Bár az antibiotikumok gyógyíthatják a PID-t, egyes nőknél műtétre van szükség. Ha a PID kezeletlen, meddőséget, ectopiás terhességet és krónikus kismedencei fájdalmat okozhat.
Petefészek ciszták
A petefészek-ciszták olyan folyadékkal töltött területek, amelyek a petefészekből olyan folyadékot tartalmaznak, amely felhalmozódik, ha egy tüsző el nem enged fel egy tojást, vagy amikor a tüsző a tojás felszabadulását követően visszazár. Többféle típusú petefészek-ciszták léteznek. A gyakori tünetek közé tartozik az éles kismedencei fájdalom, szabálytalan menstruáció, kismedencei nyomás vagy közösülés után fellépő fájdalom. Kismedencei fájdalom és fájdalmas vizelés fordulhat elő különösen nagy ciszták esetén; bár a legtöbb ciszták önmagukban oldódnak meg, egyeseknél vényköteles gyógyszerekre vagy műtétre van szükség a ciszták eltávolítására.
Méh fibroidok
A fibroidok tumorok, amelyek a méh falában nőnek, és amelyek szinte soha nem rákosak (jóindulatú daganatok vagy növekedések). Egyes méhnyálkahártyák kismedencei fájdalmat (enyhe, közepes vagy súlyos), fájdalmat okoznak a közösülés során, a kismedencei nyomásfájdalom, és zavarhatják a nők képességeit. A méh mióma a leggyakoribb a nőknél a 30-as és 40-es években. A tünetekkel küzdő nőknek konzultálniuk kell az OB / GYN orvosával. A kezelés magában foglalhatja a tünetek kezelésére vagy a sebészeti eltávolításra szánt gyógyszereket.
Az endometriózis
Az endometriózis az endometriális szövet (méhszövet) növekedése a méhen kívüli területeken. Ez a szövet sok más szervhez, például petefészkekhez, húgyhólyaghoz vagy belekben kapcsolódhat. Ez a szövet havi gyakorisággal lebomlik, hasonlóan a normál méhnyálkahártyához, de a szöveti maradványok és néhány vér megmarad a medencében vagy a hasban, és időszakos kismedencei és hasi fájdalmat okozhat. A kezelés a gyógyszeres kezeléssel történik a tünetek csökkentése érdekében; néha műtétre van szükség. Az endometriózis csökkentheti a nők fogamzóképességét is.
Húgyúti fertőzés
A húgyúti fertőzés (UTI) kismedencei fájdalmat okozhat, de általában fájdalmas vizelési zavart (dysuria), gyakori vágy a vizelésre és a kismedencei nyomás csökkentésére. A vese által okozott UTI-k a láz és az émelygés mellett fájdalmat is okozhatnak. Majdnem minden UTI-t hatékonyan kezelhetünk antibiotikumokkal, de a késedelmes kezelés vesekárosodást okozhat.
Vesekövek
A vesék kövek olyan kristályokból állnak, amelyek általában a vesékben vagy uréterekben képződnek (a csövek, amelyek a vizeletből vesznek a vesékből a hólyagba); a legtöbb nagyon kicsi, de néhány lehet olyan nagy, mint a golflabda. A legtöbb kicsi kövek erős bordázatot és kismedencei fájdalmat okoznak, mivel irritálják az uretert, ahogy áthaladnak rajta. A vizelet a vese által okozott vért tartalmazhatja, amely irritálja a vese- vagy húgyvezeték szövetét. Bár a legfeljebb 6 mm-nél kisebb kövek kisebbek spontán módon, nagy fájdalmat okoznak. Néhány kövek, különösen, ha akadályoznak, szükségessé tehetik egy urológusnak a beteg értékelését, mert a kövek felszívódhatnak vagy eltávolíthatók műtéttel.
Intersticiális Cystitis (IC)
A krónikus középső medence ismétlődő kismedencei fájdalmai az interstitialis cystitis (IC) jelei. Előfordulhat nyomás és fájdalom a medence területén, a vizelési kényszer, fájdalmas vizelés és fájdalom. Bár az IC okozója ismeretlen, vannak olyan gyógyszerek, amelyek csökkentik a tüneteket. A korábban ismertetett méhnyálkahártyákhoz hasonlóan az IC általában 30-40 év közötti nőknél fordul elő, és az ok ismeretlen.
Szexuális úton terjedő betegségek (STD)
Bár a szexuális úton terjedő betegségek (STD-k) nem mindig okoznak kismedencei fájdalmat, ha egy személy kismedencei fájdalommal és STD-vel rendelkezik, a fájdalom azt sugallja, hogy olyan szövődmények jelentkezhetnek, mint a korábban ismertetett kismedencei gyulladásos megbetegedések. A leggyakoribb STD-k a chlamydia és a gonorrhoea. A közelmúltban a gonorrhoeát okozó baktériumtörzsek többszörös gyógyszerrezisztenciát mutattak ki, és nagyon nehezen kezelhetők antibiotikumokkal.
Medencei prosztata
A kismedencei prolapsus olyan állapot, ahol a kismedencei szervek, például a húgyhólyag vagy a méh alacsonyabbak a normál helyzetben, és egyes esetekben a hüvelyi csatornába nyúlnak. Ez az állapot olyan kismedencei fájdalmat eredményez, amely nyomásérzékeny, és hüvelyi és hátsó nyomást is jelenthet. Általában fáj a szex. Ez a helyzet az idősebb nőknél fordulhat elő; A kezelések a kismedencei izomzat és a műtét megerősítésére szolgáló technikákat jelentik.
Pelvic Congestion Syndrome
A medencei torlódás szindróma akkor fordul elő, amikor a medencei vénák dagadnak és fájdalmasak az alacsony véráramlás miatt, hasonlóan a lábfejekben kialakuló hasnyálmirigy-vénákhoz. Az ilyen vénák által okozott kismedencei fájdalom általában ülő vagy álló helyzetben növekszik, és lapos fekvéssel csökkenthető. A kezelés magában foglalhatja a gyógyszeres kezelést vagy embolizációt (a véráramlás megszakadása az érintett vénába).
Scar Tissue (Abdominal Adhesions)
A hasi sebészeti beavatkozás utáni hegesedés (más néven hasi adhézió) is kialakulhat, és szoros kapcsolatot teremthet a szervek és a hasi test szövetei között. A hasi szövet bármilyen típusú hasi műtét (pl. Hysterectomia, C-szakasz, appendectomia) után alakulhat ki. Ez kismedencei és hasi fájdalmat okozhat, és veszélyeztetheti a véráramlást is. Néhány embernek szüksége van műtétre ezen adhéziók eltávolítására.
Vulvodinia (vaginális fájdalom)
A vulvodinia (hüvelyi fájdalom) krónikus vulváris fájdalom, amely lüktetést, fájdalmat vagy égő fájdalmat okoz a vulva és a hüvelyi nyílás körül. A nők hüvelyi viszketést is tapasztalhatnak. A fájdalom lehet állandó vagy szakaszos, és gyakran romlik a szex közben, vagy ha a nyomás a hüvelyen van elhelyezve (kerékpározás például). A diagnózis más kismedencei fájdalmak kizárásával történik, mert a vulvodinia oka ismeretlen. A kezelés a tünetek csökkentése; a módszerek az otthoni jogorvoslatoktól, az orvosi rendelvényektől, a biofeedbackektől, a gyakorlatoktól és az idegblokkoktól függnek.
Fájdalom a szex alatt
A kismedencei fájdalom a szexuális viszonyt (dyspareunia) a fent leírt állapotok többségében tünetként tárgyalják. A fájdalmas közösülés más okai, amelyekről korábban nem tárgyalták, a hüvelyi szárazság vagy atrophia, amely a menopauzában vagy a szexuális magatartás változásai során jelentkezik. A kóros állapot diagnosztizálása és kezelése általában csökkenti vagy abbahagyja a nemi úton kialakuló kismedencei fájdalmat (például hüvelyi ösztrogén krémek vagy gyűrűk a hüvelyi kenés növeléséhez a menopauza idején). Azonban egyes személyeknek nincs diagnosztizált egészségügyi állapota, mivel a fájdalmas közösülés oka a minősített szexuális terapeutaval folytatott konzultáció előnyeit élvezheti.
Krónikus kismedencei fájdalom
A krónikus kismedencei fájdalmat gyakran kismedencei fájdalomnak nevezik, amely a hasi gomb alatt 6 vagy több hónapig fordul elő. Általában zavarja az alvást, naponta növekedhet vagy csökkenhet, vagy változhat bizonyos specifikus inger vagy pozíció miatt, és zavarhatja a szexuális kapcsolatokat. A diagnózis megszerzéséhez és a megfelelő kezelésekhez szükséges orvosi segítség kulcsfontosságú az ok diagnosztizálásához és a krónikus kismedencei fájdalom megszüntetéséhez.
A FELHASZNÁLÓ KÉPEK:
- Roger Harris / fotókutatók, 3D klinika, 3D4 Medical.com
- Roger Harris / fotókutatók, 3D klinika, Bodell Communications / Phototake
- MedImage / Photo Researchers, Inc. és az ISM / Phototake
- David Mack / Photo Kutatók Inc.
- Orvosi RF.com
- BSIP / Phototake
- Roger Harris, Brian Evans / fotókutatók
- Molly Borman / Photo Researchers Inc
- Bodell Communictions / Phototake
- Jane Hurd / Phototake
- Bodell Communications, Inc. / Phototake
- Roger Harris / Photo Researchers Inc.
- Roger Harris, John Bavosi / Photo Researchers Inc
- Craig Zuckerman / Phototake
- SPL / Photo Kutatók Inc.
- Roger Harris, BSIP / fotókutatók
- BSIP / Photo Kutatók Inc.
- Dr. Najeeb Layyous / Fotókutatók, Inc.
- Stock4B
- Jose Luis Pelaez / Blend képek
- iStock
- eMedicineHealth: “fájdalom az intercourse alatt”
- eMedicineHealth: “Fájdalmas ovuláció (Mittelschmerz)”
- Medscape: “Krónikus kismedencei fájdalom a nőkben”
- Medscape: “Interstitialis Cystitis”
- Medscape: “Nephrolithiasis”
- Medscape: “Kismedencei gyulladásos betegség”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: