Marianna Durova

Hyperthermia a rák kezelésére

Hyperthermia a rák kezelésére

A hipertermia általában normálisnál magasabb testhőmérsékletet jelent. A magas testhőmérsékleteket gyakran olyan betegségek okozzák, mint a láz vagy a hőhullám. De a hipertermia utalhat a hőkezelésre is – a gondosan ellenőrzött hőfogyasztás orvosi célokra. Itt fogunk összpontosítani arra, hogy milyen hőforrás használható a rák kezelésére.

Ha a testben lévő sejtek a szokásosnál magasabb hőmérsékletnek vannak kitéve, a sejtek belsejében változások következnek be. Ezek a változások valószínűleg többféle kezeléssel, például sugárkezeléssel vagy kemoterápiával érinthetik a sejteket. Nagyon magas hőmérsékletek képesek megölni a rákos sejteket (termikus abláció), de ők is károsíthatják vagy megölik a normál sejteket és szöveteket. Ezért kell gondosan ellenőrizni a hyperthermiát, és azt az orvosoknak kell elvégezniük, akik tapasztalták ezt.

A jelenlegi műszerek pontosan képesek hőenergiát szolgáltatni, és a hipertermiát sokféle rák ellen alkalmazzák (vagy tanulmányozzák).

Hogyan alkalmazzák a hyperthermia a rák kezelésére?

A kezelés lehet helyi, regionális vagy egész test hipertermia, a kezelt terület nagyságától függően.

Helyi hipertermia

A helyi hipertermia egy kis terület, például egy daganat melegítésére szolgál. Nagyon magas hőmérsékleteket használnak a rákos sejtek elpusztítására és a közeli vérerek elpusztítására. Valójában ez a hő hatásának kitett területet főzik. És mint a főzésnél, annál nagyobb az expozíció hőmérséklete és időtartama, annál nagyobb a szövetekben észlelt hatás. A termikus abláció olyan kezeléseket foglal magában, ahol a nagyon magas hőmérsékletek visszafordíthatatlan károsodást okoznak a sejtekben, míg a kisebb hőmérséklet-emelkedés enyhe hipertermia. Rádióhullámok, mikrohullámok, ultrahanghullámok és más energiaforrások felhasználhatók a terület felmelegítésére. Amikor ultrahangot használnak, a technikának nevezik nagy intenzitású ultrahang, vagy a HIFU-t, amit néha szintén igazságosnak neveznek fókuszált ultrahang.

A hő különbözőképpen alkalmazható:

  • A nagy energiájú hullámok a test felszínéhez közeli daganatot célozzák meg a testen kívüli gépen.
  • Egy vékony tű vagy szonda közvetlenül a daganatba kerül. A szonda csúcsa felszabadítja az energiát, ami körülveszi a szövetet.

Ráfrekvencia-abláció (RFA): Ez talán a leggyakrabban alkalmazott hőelvonás. Az RFA nagy energiájú rádióhullámokat használ a kezeléshez. Egy vékony, tűszerű szondát rövid időre behelyezünk a daganatba, általában 10-30 percig. A szondát az ultrahang, az MRI vagy a CT vizsgálat segítségével helyeztük a helyére. A szonda csúcsa magas frekvenciájú áramot hoz létre, amely nagyon magas hőt hoz létre, és elpusztítja a sejteket egy adott területen belül. Az elpusztult sejteket nem távolítják el, hanem hegesedéssé válnak és idővel összezsugorodnak.

Az RFA leggyakrabban olyan daganatok kezelésére alkalmazható, amelyeket műtéttel nem lehet eltávolítani, vagy azoknál a betegeknél, akik nem képesek átterelni a műtétet. Általában járóbeteg-szakemberként végezhető el. Az RFA megismételhető olyan daganatok esetében, amelyek visszatérnek vagy növekedni kezdenek. Hozzáadható egyéb kezelésekhez, például műtéthez, sugárterápiához, kemoterápiához, máj artériás infúziós terápiához, alkoholablációhoz vagy kemoembolizációhoz.

Az RFA-t tumorok kezelésére használhatjuk, körülbelül 5 cm-ig. Leggyakrabban a májban, a vesékben és a tüdőben jelentkező daganatok kezelésére alkalmazzák, és a test más területein történő felhasználásra is tanulmányozható. A RFA kezelés után hosszú távú eredmények még nem ismertek, de a korai eredmények biztatóak.

Regionális hipertermia

A regionális hipertermia során a test egy részét, például szervet, végtagot vagy testüregt (üreges helyet a testben) felmelegítik. Nem elég meleg ahhoz, hogy teljesen elpusztítsa a rákos sejteket. Általában kemoterápiával vagy sugárterápiával kombinálva.

Egy megközelítésben, az úgynevezett regionális perfúzió vagy izolációs perfúzió, a test egy részének vérellátása el van választva a keringés többi részétől. A testnek a testben lévő vérét egy fűtőberendezésbe szivattyúzzák, majd visszahúzzák a területre, hogy felmelegítsék. A kemoterápiát egyszerre lehet pumpálni. Ezt a technikát a karok és a lábak bizonyos rákos megbetegedéseinek kezelésére tanulmányozzák, mint például a szarkóma és a melanómák.

Egy másik hyperthermia technikát alkalmazhatunk a peritoneumban (a testben lévő térben, amely tartalmazza a beleket és egyéb emésztőszerveket) a rákos megbetegedések kezelésére. A sebészi beavatkozás során a hevített kemoterápiás gyógyszerek a peritoneális üregen keresztül kerülnek forgalomba. Ezt nevezik folyamatos hipertermikus peritoneális perfúzió (CHPP), más néven hipertermikus intraperitoneális kemoterápia (HIPEC). A vizsgálatokban ez hasznosnak bizonyult bizonyos típusú rák kezelésében, de még nem tisztázott, hogy jobb-e, mint más típusú kezelések.

A regionális hipertermia másik megközelítése belső szövet hipertermia. Ez a kezelés olyan eszközöket használ, amelyek a szerv- vagy testüreg felszínén helyezkednek el, és nagy energiájú hullámokat hoznak létre egy adott területen. Ezek az eszközök rádiófrekvenciás vagy mikrohullámú energiát adnak a kezelendő terület felmelegítésére.

Egész testű hipertermia

Egész testmelegzést tanulmányoztunk annak érdekében, hogy a kemoterápia jobban működjön a rákos megbetegedések (metasztatikus rák) kezelésében. A testhőmérsékletet fűtési takarók, meleg vízbe merítéssel (a beteg meleg vízben történő elhelyezésével) vagy termikus kamrákkal lehet felemelni (hasonlóan a nagy inkubátorokhoz). Az egész test-hipertermiát kapó embereket néha szedálják (gyógyszert, hogy nyugodtnak és álmosnak érezzék magukat), vagy akár könnyű anesztéziát is.

Az ember testhőmérséklete felemelkedhet, mintha lázas lenne, amit néha neveznek láz-tartományban az egész test hipertermia. A vizsgálatok azt sugallják, hogy ez bizonyos immunsejtek aktiválódását eredményezheti a következő néhány órában, és emelheti a vérben lévő sejt-leölő vegyületek szintjét. Egyes kutatók rövid ideig tartják a testhőmérsékletet, körülbelül 107 ° F körüli értéket. Más vizsgálatok a hyperthermiát és a kemoterápiát tesztelik más olyan kezelésekkel együtt, amelyek célja a személy immunrendszerének felkeltése a rák elleni küzdelem érdekében.

A hipertermia előnyei és hátrányai

A hipertermia lehetséges mellékhatásai a használt technikától és a kezelendő testrésztől függenek. A legtöbb mellékhatás nem tart sokáig, de egyesek súlyosak lehetnek.

Helyi hipertermia

A helyi hipertermia, például az RFA, tönkreteszi a tumorokat műtét nélkül. A tudósok egyetértenek abban, hogy a legmegfelelőbb, ha a kezelendő terület pontos időtartamon belül pontos hőmérsékleti tartományon belül marad. De ez nem mindig könnyű. Jelenleg nehéz pontosan mérni a tumor belsejében a hőmérsékletet. És a környező terület állandó hőmérsékleten tartása anélkül, hogy befolyásolná a közeli szöveteket, bonyolult lehet. Ehhez nem minden testszövet reagál ugyanolyan módon a hőre – egyesek érzékenyebbek, mint mások. Például az agy nagyon érzékeny a hőre, még az alacsony testhőmérsékleten is.

Az orvosok jobban megtalálják a megfigyelt terület hőmérsékletének megfigyelését. A próbák végein kis hőmérők helyezhetők el a kezelési területeken, hogy a hőmérséklet a kívánt tartományon belül maradjon. A mágneses rezonancia képalkotás (MRI) egy újabb módja annak, hogy megfigyeljük a hőmérsékletet próbák nélkül.

A helyi hipertermia mellékhatásai

A helyi hipertermia fájdalmat okozhat a helyszínen, fertőzést, vérzést, vérrögöket, duzzanatot, égést, hólyagosodást és a bőr, az izmok és az idegek károsodását a kezelt területen.

Regionális és egész test hipertermia

A regionális és az egész testre jellemző hipertermia fő előnye az, hogy úgy tűnik, hogy a rákkezelés más formái jobban működnek. A rákos sejtek felmelegedése a normálérték feletti hőmérsékletekhez könnyebbé teszi a sugárzás és egyes kemoterápiás gyógyszerek felhasználásával történő elpusztítását De az óvatos hőmérsékletszabályozás minden típusú hipertermia számára kötelező.

A regionális és az egész test hipertermia mellékhatásai

A mellékhatások attól függnek, hogy a test melyik részét kezelik és milyen magas a hőmérséklet. Az egész test és a regionális hipertermia hányingert, hányást és hasmenést okozhat. A súlyosabb, bár ritka mellékhatások közé tartozhatnak a szív, az erek és más fontos szervek problémái.

Mivel a regionális és az egész testre kiterjedő hipertermia gyakran más rákkezelésekkel, például kemoterápiával és sugárkezeléssel is szedhető, ezekből a kezelésekből származó mellékhatások láthatók majd, vagy később.

A tapasztalat, a fejlettebb technológia és a jobb hipertermikus kezelést szolgáló készségek kevesebb mellékhatást eredményeztek. A legtöbb esetben az emberek hipertermikus problémái nem komolyak.

A hipertermia jövője

A hipertermia ígéretes módja a rákos megbetegedések javításának, de ez nagyrészt kísérleti technika. Külön felszerelésre van szüksége, és orvoshoz és kezelőorvoshoz, akik használják ezt. Ezért nem ajánlott minden rákkezelő központban.

A hipertermia számos klinikai vizsgálatát végezzük, hogy jobban megértsük és javítsuk ezt a technikát. A kutatók továbbra is azt vizsgálják, hogy a hipertermiát leginkább az egyéb rákkezelésekkel együtt alkalmazzák az eredmények javítása érdekében.

A tanulmányok azt is megvizsgálják, hogyan érhetünk el mélyebb szerveket és más olyan területeket, amelyek jelenleg nem kezelhetők hyperthermiával. A jelenlegi tanulmányok azt vizsgálják, hogyan működhet a rákos megbetegedések kezelésében, beleértve a következőket:

Az oldalsó navigáció átkapcsolása Nyelőcsőrák

Oesophageal rák menüt

A nyelőcsőrák az élelmiszercsőben kezdődik, más néven nyelőcső vagy nyelőcső. A nyelőcső a cső, amely a szájából táplálékot visz a gyomrába.

A diagnosztizálás

Tudjon meg többet az esophageális rák diagnosztizálásáról, szűrésről és szakorvoslásról.

A nyelőcsőrák diagnosztizálására szolgáló tesztek

Az orvosok használhatják ezeket a vizsgálatokat a nyelőcsőrák diagnosztizálására.

Vizsgálatokat a színpadra

Lehet, hogy ezek a tesztek, miután diagnosztizáltak nyelőcsőrák.

A nyelőcső rák kezelési lehetőségei, az orvosok döntései és az elvárások.

Fejlett rák

Tudja meg, hol terjedhet a nyelőcsőrák és hogyan kezelheti a kezelést a tünetei.

kemoterápiás kezelés

Tudja meg, hogyan, hol és mikor van kemoterápia a nyelőcső rák és a kábítószer-információ.

Ez a leggyakoribb kezelés a nyelőcső korai rákos megbetegedése esetén. Az orvosok eltávolítják a nyelőcső egészét vagy egy részét.

Sugárkezelés

A radioterápia a röntgensugárzáshoz hasonlóan nagy energiájú hullámokat használ, hogy megölje a nyelőcsőrák sejtjeit.

A fejlett rák kezelésére

Ismerje meg, hogyan kezelik a kezeléseket a nyelőcsőrák előrehaladtával járó tünetek kezelésére.

Egyéb kezelések

Kezelőorvosa lézeres, rádióhullámokkal vagy könnyű szenzibilizáló gyógyszerekkel kezelheti a nagyon korai rákos megbetegedést.

Gyakorlati és érzelmi támogatás

Támogassa a rákos megbetegedések kezelésének ideje alatt és után, beleértve a táplálkozási tippeket, amelyek segítenek enni.

Hőkezelés

Tudjon meg róla, hogyan rendelkezik hőkezeléssel a fejlett nyelőcsőrák és hogyan érzi majd utána.

Az étkezési csatorna (nyelőcső) rákja részben vagy teljesen megakadályozhatja, és megnehezíti a lenyelést. A hőkezelés elégeti a rákos sejteket. Ez lehetővé teszi, hogy könnyebben lenyelje az ételeket és italokat.

Ez a kezelés a fejlett rák és az úgynevezett argon plazma koaguláció (APC) vagy gasztroszkópia és az APC.

Az endoszkópiás osztályon vagy röntgen-osztályon kórházban kezelheti. Általában körülbelül 30 percet vesz igénybe.

Kezelés előtt

Az orvos vagy a szakápoló elmagyarázza, hogy mi történik és hogyan kezelik a kezelést. Azt kérik tőled, hogy írjon alá egy olyan űrlapot, amely szerint Ön elfogadja az eljárást. Kérdezheti őket bármilyen kérdést. Mondja el nekik minden gyógyszerről, amit szed.

Nem szabad enni és inni semmit, kivéve a víz előtti 4-6 órát. Az ivóvizet 2 órával korábban hagyja abba.

A nővér egy kis csövet, amelyet kanülnek nevezhet a vállába, a kezed hátsó részén. Az endoszkópiához vagy a röntgenkép osztályhoz mennek.

Az ápolónő helyi érzéstelenítőt permetez a torka hátuljára. Általában van olyan gyógyszer is, amellyel álmosságot adhat a kezében lévő csőbe. A gyógyszer nyugtató.

Kezelés

Kemény kabinra vagy kocsira fekszel. Lehet, hogy nem emlékszik semmilyen eljárásra, ha nyugtató volt.

Orvosa óvatosan egy hosszú flexibilis csövet helyez el, amelyet endoszkópnak neveznek a szájába és az élelmiszercsőbe. A csőnek van egy fénye és egy kis kamerája a végén, hogy láthassák a rákot.

A cső végét a tumorhoz közel helyezik. A cső vége felszabadít argon gáz és elektromos szikra. A szikra a gázot nagyon magas hőmérsékletre melegíti, hogy elpusztítsa a rákos sejteket.

Ez néhány percet vesz igénybe.

Az elzáródás megszüntetése után kezelőorvosa elveszi az endoszkópos csövet.

Kezelés után

Ha csak torkú spray volt akkor hamarosan haza lehet menni. Nem szabad enni vagy inni fél órát, mert a torok spray zavarja a torkát, és elakadhat.

Ha nyugtató volt az endoszkópiás osztályon vagy a röntgenkép osztályon marad, amíg el nem fogy. Ez pár órát igényelhet. Akkor menjen haza, de szüksége van valakire, aki veled megy, és veled marad, egészen másnap.

Az első 4-6 órát nem lehet enni vagy inni. A nővéred megmondja, mikor kezdheti az ivást. Ezután felépülhet a lágy ételek vagy a normál ételek elfogyasztására. A dietetikus vagy a nővér tanácsolhatja, hogy mit enni.

Mellékhatások

Hányinger és fájdalom

Lehet, hogy torokfájás van. Néhány nappal a fájdalomcsillapítók használata segít.

Mondja el a nővérének vagy orvosának, ha még mindig fájdalma van.

A hasfájás (has)

Néhány órára érzed magad. A borsmentesítõ szopás segíthet.

Lehet, hogy enyhe vérzés van az élelmiszercsőben. Lehet, hogy fémes ízt ad a szájába. Ez általában néhány nap alatt jobb lesz.

A nővéred szájvizet ad. Mondja meg nekik, hogy vérzik-e vér.

Egy lyuk az élelmiszercsőben

Az élelmiszercső sérülése megszakíthatja vagy lyukakat (perforáció) tehet. Ez nagyon ritka. Lehet, hogy műtétre van szükség a lyuk megjavításához, ha ez megtörténik.

A kezelést követő első 3 napban azonnal értesítse kezelőorvosát vagy nővérét

  • nehezen lélegzik
  • súlyos mellkasi fájdalmat okoz
  • hányni vér
  • nem tud tartani az ételeket vagy italokat

Ha a daganat visszajön

Ha a daganat visszaáll, újra hőkezelésre lehet szükség. Vagy az orvosa más kezeléseket is javasolhat.

BPH hőkezelések

Lézeres kezelések a jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH), megnagyobbodott prosztata

Intersticiális lézeres koaguláció

Az intersticiális lézeres koagulációt gyakran helyi ambulancián végzik járóbeteg-alapon. Az Indigo LaserOptic Treatment System olyan cisztoszkópot használ, amelyen keresztül száloptikás szondát vezet be közvetlenül a prosztatába. A hőenergiát a szondán keresztül 3 percen át vezetjük le, és gyorsan koaguláljuk az akadályozó prosztataszövetet. Az eljárás megismételhető a prostata más területeinek kezelésére az orvos által meghatározott módon. Az eljárás körülbelül 30-60 percig tart. A tünetek több mint 6 és 12 hét között oldódnak fel, mivel a szövetek felszívódnak.

Miután eltávolították a készüléket, egy Foley katétert helyeztünk be a vizelet több napig, amíg a húgyhólyag funkció visszatér. A vizeletben a vér az eljárás egyik gyakori mellékhatása, és egy hét múlva megoldódik. A merevedési zavar (impotencia), a retrográd ejakuláció és az inkontinencia ritka szövődmények.

A prosztata fotoelektív párolgása (PVP)

A prosztata fotorepozitív párolgása (PVP) egy minimálisan invazív eljárás, amely speciális, nagy energiájú lézert (például GreenLight PVP lézert) használ fel a felesleges prosztataszövet elpárologtatására és a kezelt terület lezárására. Az eljárást kórházban vagy sebészeti központban járóbeteg-alapon végzik, és helyi, spinális vagy általános érzéstelenítéssel hajthatók végre. A PVP a prosztata méretétől függően 10 és 30 percet vesz igénybe, és a betegek általában néhány órán belül lemerülnek.

A PVP-ben használt lézer típusát a prosztata végzi az endoszkóppal (eszköz, amely egy csőből és egy optikai rendszerből áll), amely be van helyezve a húgycsőbe. Az eljárás megakadályozza a környező szövetek károsodását, és minimálisra csökkenti a mellékhatásokat, például a fájdalmat, a vizelet vérét (hematuria) és a duzzanatot.

Sok beteg nem igényel katétert a PVP után, és azok, akik tipikusan 24 óránál rövidebb ideig vannak katéterezve. A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy elkerüljék az erőteljes edzést az eljárás után 2 hétig, és másnap rendszeresen folytatják a rendszeres tevékenységeket. A PVP azonnali és hosszú távú eredményeket biztosít a többi minimálisan invazív eljárással.

Holium lézer abláció a prosztata (HoLAP)

A HoLAP (a prosztata holmium lézeres ablációja) magában foglalja a lézer használatát az obstruktív prosztataszövet elpárologtatására. A HoLAP vagy a HoLEP (a prosztata holmium-enukciója) használatának döntése elsősorban a prosztata méretén alapul. Az abláció általában akkor történik, ha a prosztata 60 cm3-nél kisebb (köbcentiméter).

A HoLAP ugyanolyan előnyökkel jár, mint a HoLEP, összehasonlítva a hagyományos műtétekkel (pl. TURP). Ezek a lehetséges előnyök közé tartozik a rövidebb kórházi tartózkodás, kevesebb vérzés, rövidebb katéterezés és helyreállítási idő.

Azok a betegek, akik a HoLAP-ban szenvednek, általában nem igényelnek nappali kórházi kezelést, és a legtöbb esetben a katétert ugyanazon a napon vagy reggelen távolítják el az eljárást követően.

Mikrohullámú kezelések a BPH számára

Hűtött ThermoTherapy / TUMT

Hűtött ThermoTherapy / TUMT csökkenti a BPH tüneteit, megóvja a szexuális funkciót, és tartós eredményeket biztosít a Targis rendszer vagy a Prostatron rendszer segítségével. A kezelés 30 percen belül elvégezhető, általában nem igényel anesztézist, és orvosi rendelőben vagy járóbeteg-beállítást végez.

Ebben a kezelésben a katéteren belül egy speciálisan tervezett antennát helyeznek a prosztatába a húgycsövön keresztül. Ezt az antennát arra használják, hogy a mikrohullámú energiát a prosztatára irányítsa a megnagyobbított szövet felmelegítésére és megsemmisítésére. Az eljárás során hideg vizet keringenek a katéteren, hogy minimalizálják a beteg kényelmetlenségét, védik a szomszédos húgyhólyag szöveteket a túlzott hőmérsékletektől, és csökkentik a súlyos mellékhatások kockázatát.

A gyógyszereket gyakran alkalmazzák a kényelmetlenség csökkentésére és a betegek relaxálására az eljárás során. Számos beteg képes olvasni, nézni a televíziót, vagy zenét hallgatni a kezelés alatt, és néhányan a következőket tapasztalhatják:

  • Hólyaggörcsök
  • Nyomás a végbélben
  • Érzés, hogy ki kell üríteni a húgyhólyagot vagy bélmozgást kell végezni
  • Meleg vagy égő érzés a hasban vagy a péniszben

A kezelést követően gyulladásgátló gyógyszerek és antibiotikumok írhatók elő. A legtöbb beteg a kezelés után azonnal folytathatja a normál aktivitást. A megsemmisített prosztata szövetet a szervezet újra felszívja, vagy a vizeletben 6-12 hét alatt üríti ki, és a BPH tünetei fokozatosan javulnak ebben az időben.

Mellékhatások általában a beavatkozás nélkül néhány héten belül kezelik, és a következőket tartalmazzák:

  • Gyakori vizeletürítés
  • Rózsaszín ürítés a vizeletben vagy a katéter körül
  • Hányinger az alsó hasban
  • Uretrális gyulladás és duzzanat (a legtöbb beteg katéterezést igényel 2-5 napig)
  • Sürgősség (még a katéter eltávolítása után is)

Ambuláns, mikrohullámmal generált hőkezelés, amely elpusztítja a felesleges prosztataszövetet. A CoreTherm mikrohullámú antennát és intraprosztatikus szondát tartalmazó, három hőmérséklet-érzékelővel rendelkező transzuretrális katétert alkalmaz. Ez a rendszer figyelembe veszi azt a tényt, hogy a különböző betegek különböző méretű prosztata és különböző intraprosztatikus véráramlások vannak.

Az intraprosztatikus hőmérsékletek, az intraprosztatikus véráramlás, a célszövet progresszív pusztulása és az állítható mikrohullámú teljesítmény folyamatosan nyomon követheti az orvos számára az egyénnek történő kezelést. Ezeket az adatokat a számítógép egész képernyőjén valós időben számítják ki és jelennek meg, amely segít az orvosnak meghatározni, mikor kell leállítani a kezelést.

Az eljárás előtt a hólyag és a bél kiürül, és a beteg szedatív, helyi érzéstelenítést és antibiotikumokat kap. A vizelet visszatartás közös átmeneti mellékhatás. A vizelet katétert a kezelés után helyezzük el, és néhány héten belül eltávolítjuk.

A TherMatrx minimálisan invazív eljárás egy urológus irodájában, amely a mikrohullámú antennán keresztül szállított hőt használja. Ez az ambuláns eljárás helyi érzéstelenítést igényel. Enyhe szedatív vagy fájdalomcsillapítót lehet adni, hogy segítsen a betegnek lazulni, és kényelmesebbé tegye őt az eljárás során.

A mikrohullámú antennát tartalmazó húgycső katétert a húgycső és a prosztata mirigyen átvezetik, és a katéter csúcsán lévő léggömb biztosítja, amely áthalad az uréteres zárórészen. A lokalizált mikrohullámú energiát olyan magas hőmérsékleten kell leadni, hogy enyhítse a BPH tüneteit, beleértve a nehéz, gyakori vagy sürgető vizelést. Az eljárás kb. 1 óra.

Az eljárást követõen katétert vezetünk be a vizeletet a hólyagból néhány napig. A katéter eltávolítása után a beteg folytathatja a normál aktivitást. A tünetek javulnak 4-6 héten belül. A gyógyulás 6 hét és 3 hónap között tart.

Lehetséges szövődmények közé tartozik az inkontinencia, a vizelés során fellépő fájdalom és a vizeletvisszatartás. A legtöbb komplikáció a beavatkozás ideje alatt feloldódik a gyógyulási időszak alatt.

A Prolieve Thermodilation System egy transzuretrális mikrohullámú termoterápiás készülék (TUMT), amely speciális léggömb katétert használ a húgycső kinyitásához (dilatálásához), valamint a mikrohullámú energiához a megnagyobbodott prosztata szövetek melegítésére és megsemmisítésére. Ebben az eljárásban a ballon katétert meleg vízzel töltötték. Miután a szövet hőmérséklete normális értékre tér vissza, a húgycső nyitva marad. A Prolieve-t, amely kb. 45 percet vesz igénybe, helyi érzéstelenítés mellett orvos irodájában végez. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a betegek körülbelül 5% -ának katéterezést igényelt az eljárást követően.

Egyéb minimálisan invazív kezelések

Az AquaTherm rendszer vízzel kiváltott hőterápiát (WIT) használ fel az obstruktív prosztataszövet elpusztítására és a húgycső újbóli megnyitására. A WIT ambuláns műtéten, ambuláns műtéten vagy orvosi rendelőn végezhető. Csak 45 percig tart, és nem igényel általános érzéstelenítést.

A vizeletelvezetési lumen, a helymeghatározó léggömb, a léggömb és a szigetelt tengely 4 négy egymással határos szakaszból álló katéter egy számítógépes konzolhoz van csatlakoztatva, amely a vizet 60 ° C-ra melegíti. Az eljárás során a számítógép konzol pontosan fenntartja a vízhőmérsékletet 60 ° C-on, és a vizelet a vizeletürítési lumen segítségével engedhető meg.

Az urológus a katétert a húgycsőbe és a húgyhólyagba helyezi. Miután a vizeletelvezető lumen és a pozícionáló ballon eléri a hólyagot, a pozícionáló léggömb felfújja és rögzíti a katétert. A prosztata húgyhólyagon (közvetlenül a húgyhólyag alatt elhelyezkedő) ballon, felfújódik és vízzel tölti fel. Hőmérséklet-szabályozott víz kering a szigetelt tengelyen keresztül a kezelő léggömbbe. A katéter a szigetelt tengelyen keresztül a prosztata mirigybe hő vezet, növeli a mirigy hőmérsékletét és elpusztítja az obstruktív szövetet. A megsemmisített szövetet vagy a szervezet elszívja vagy felszívja az idő múlásával. 45 perces kezelés után a katétert eltávolítjuk.

Az eljárást követõen egy húgycsõ katéter marad körülbelül 4-17 napig, vagy amíg a normális vizeletáramlás vissza nem áll. Ideiglenes hematuria vagy vér a vizeletben általában jelen van az eljárás után, és kezelhető húgyúti fertőzés vagy húgysérülés is előfordulhat.

Prostiva RF terápia

A Prostiva RF terápiát, amelyet korábban TUNA néven ismertek, használhatják a BPH tüneteinek kezelésére 50 év feletti betegeknél. Az RF terápia alacsony szintű rádiófrekvenciás (RF) energiát használ fel a felesleges prosztataszövet elpusztítására, a húgycső károsodása vagy egészséges szövet. Ebben az eljárásban egy kis szondát helyeznek be a prosztatába a húgycsövön keresztül, és két elektródot alkalmaznak alacsony szintű RF energia alkalmazására, amely a prosztata specifikus területeire irányul az elzáródás enyhítésére.

Az RF-terápiát egy irodai vagy kórházi járóbeteg-központban végzik, és általában nem igényel általános érzéstelenítést. Az eljárás általában kevesebb, mint 1 órát igényel, és 2-6 hét alatt gyakran csökkenti a BPH tüneteit.

A legtöbb beteg képes 24 óra 48 órán belül folytatni a rendszeres aktivitást. A kezelés után szükség lehet katéterezésre (rendszerint nem több, mint 3 nap). Mellékhatások, amelyek rendszerint kicsiek és beavatkozás nélkül oldódnak fel a gyógyulási időszak alatt, beleértve a vizelet vérét (hematuria), az elzáródást, a kellemetlen érzést vagy a fájdalmat (felszabadulhatnak túlzottan ellenálló fájdalomcsillapítókkal) és húgyúti fertőzések (UTI); hosszú távú gyógyszeres kezelés).

Hosszútávú szövődmények (például húgyúti visszatartás, szexuális diszfunkció) szokatlanok és ritkábban fordulnak elő, mint a hagyományos eljárások, például a TURP követése.

A prosztata transzurethralis párolgása (TUVP)

A prosztata transzurethralis párolgása (TUVP), más néven vaportrode, magában foglalja a hőt (100 ° F alatt) közvetlenül a prosztata szöveteire egy barázdált rúddal, amely elpárolja a szövetet. A közvetlen szövetvesztés a tünetek gyors javulásához vezet. Az eljárás 20-65 perc. A katétert általában 24 órán belül eltávolítják, és a legtöbb beteg 2 napon belül hazamegy.

Nagy intenzitású fókuszált ultrahang (HIFU)

A nagy intenzitású ultrahangos ultrahang (HIFU) jelenleg klinikai vizsgálatok alatt áll az Egyesült Államokban. A HIFU egy nem invazív kezelés, amely precíziós fókuszú ultrahanghullámokat használ fel a célzott prosztata szöveteinek hőkezelése és elpusztítása érdekében (anélkül, hogy befolyásolná az egészséges környező szöveteket). Kimutatták, hogy hatékonyan kezelik a BPH-t, valamint a lokalizált prosztatarákot. Az Élelmiszerek és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) még nem engedélyezte ezt a kezelést az Egyesült Államokban.

A klinikai vizsgálatok során a HIFU járóbeteg alapon, anesztézia alatt történik. A HIFU szükség esetén megismételhető, és minden kezelés 1 – 3 órát vesz igénybe. A kezelést követően körülbelül 1 hétig katéter szükséges, és a legtöbb beteg naponta képes újrakezdeni a rendszeres tevékenységeket. Impotencia a betegek 7% -ában fordul elő.

Publikációs áttekintés: Stanley J. Swierzewski, III, M.D.

Közzétett: 1998. június 09

Utoljára módosítva: 2015. augusztus 31.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!