Marianna Durova

Prosztatarák vizsgálata

Prosztatarák vizsgálata

A legtöbb prosztatarákot először prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálattal vagy digitális végbélvizsgálattal (DRE) vizsgálják. (Lásd Prosztata-rák megelőzése és korai felismerés.) A korai prosztatarákok általában nem okoznak tüneteket, de előrehaladottabb rákokat először a tünetek okoznak.

Ha a rák gyanúja áll fenn a szűrővizsgálatok vagy tünetek eredményei alapján, a diagnózis megerősítéséhez tesztekre lesz szükség. A prosztatarák tényleges diagnózisa csak prosztata biopsziával végezhető el.

Orvostörténet és fizikai vizsga

Ha az orvos gyanítja, hogy prosztatarákot okozhat, kérni fogja Önt bármely olyan tünetről, mint amilyen a vizelet vagy a szexuális probléma, és mennyi ideig tartott nekik. Megkérdezheted a lehetséges kockázati tényezőket is, beleértve a családtörténetet is.

Orvosa is megvizsgálja Önt. Ez magában foglalhatja a digitális rektális vizsga (DRE), amelynek során az orvos kesztyűs, kenhető ujját behelyezi a végbélbe, és érezni fogja a prosztata esetleges rákosodásait vagy kemény területeit. Ha van rákod, a DRE néha segít megmondani, hogy csak a prosztata egyik oldalán van-e, ha mindkét oldalon van, vagy valószínűleg átterjed a prosztata felett a közeli szövetekre.

Orvosa megvizsgálhatja testének más területeit is. Lehet, hogy megrendelheti a teszteket.

PSA vérvizsgálat

A prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálatot elsősorban prosztatarák kimutatására használják férfiaknál a tünetek nélkül (lásd Prosztata rákmegelőzés és korai felismerés). Ez egyike azon első teszteknek is, akik olyan tünetekkel küzdenek, melyeket a prosztatarák okozhat.

A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.

Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.

A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.

Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.

A PSA teszt hasznos lehet akkor is, ha már diagnosztizálták a prosztatarákot.

  • A prosztatarákkal diagnosztizált férfiaknál a PSA-teszt a fizikális vizsgaeredményekkel és a tumor fokozattal együtt alkalmazható (a biopsziában meghatározottak szerint, melyeket továbbiakban ismertetnek), hogy eldönthessék, hogy szükség van-e más vizsgálatokra (például CT-vizsgálatokra vagy csontvizsgálatokra).
  • A PSA teszt része a beavatkozásnak (meghatározza a rákos stádiumot), és segít megmondani, hogy a rákot valószínűleg továbbra is a prosztata mirigyére korlátozzák. Ha a PSA szintje nagyon magas, akkor a rákos betegség valószínűleg túlterjedt a prosztata felett. Ez befolyásolhatja a kezelés lehetőségeit, mivel a terápia egyes formái (például a műtét és a sugárzás) valószínűleg nem segítenek, ha a rák a nyirokcsomókra, csontokra vagy más szervekre terjed.
  • A PSA-tesztek szintén fontos szerepet játszanak a prosztatarák megfigyelésében a kezelés alatt és után (lásd PSA-szintek a kezelés alatt és után).

Transzverzális ultrahang (TRUS)

Ehhez a teszthez egy kis szondát kell megkenni az ujja szélén, és be kell helyezni a végbélbe. A szonda hangos hullámokat ad, amelyek belépnek a prosztatába, és visszhangokat hoznak létre. A szonda felveszi a visszhangokat, és egy számítógép fekete-fehér képet ad a prosztatának.

Az eljárás gyakran kevesebb, mint 10 percet vesz igénybe, és orvosi rendelőben vagy járóbeteg-klinikán történik. Bizonyos nyomást fog érezni, amikor a tapintó be van helyezve, de általában nem fájdalmas. A terület az eljárás előtt elakadhat.

A TRUS-t gyakran arra használják, hogy a prosztatát nézze, ha az ember magas PSA-szinttel rendelkezik, vagy rendellenes DRE eredményt mutat. A prosztata biopszia során is alkalmazzák a tűket a prosztata megfelelő területére.

A TRUS más helyzetekben is hasznos. Használható a prosztata mirigy méretének mérésére, amely segíthet meghatározni a PSA-sűrűséget (a prosztata rákmegelőzés és korai detektálás), és befolyásolhatja azt is, hogy melyik kezelési lehetőség van az embernek. A TRUS-t a kezelés egyes formái, például a brachyterápia (belső sugárkezelés) vagy a krioterápia során is használják.

Prosztata biopszia

Ha bizonyos tünetek vagy az olyan vizsgálatok eredményei, mint például a PSA-vérvizsgálat vagy a DRE azt sugallja, hogy prosztatarák lehet, akkor orvosa elvégzi a prosztata biopsziáját.

A biopszia olyan eljárás, amelyben a prosztata kis mintáit eltávolítják, majd mikroszkóp alatt vizsgálják. A mag tűs biopszia a prosztatarák diagnosztizálásához használt fő módszer. Ezt rendszerint egy urológ, egy sebész végzi, aki a nemi szervek és a húgyutak rákos megbetegedését kezeli, amely magában foglalja a prosztata betegséget.

A TRUS használatával a prosztata “látja”, az orvos gyorsan behelyez egy vékony, üreges tűt a végbél falán keresztül és a prosztata felé. Amikor a tűt kihúzzák, eltávolítja a prosztataszövet egy kis hengerét (magját). Ez többször megismétlődik. A legtöbb urológus körülbelül 12 magmintát vesz át a prosztata különböző részeitől.

Bár az eljárás fájdalmasnak tűnik, minden egyes biopszia általában csak egy rövid kényelmetlenséget okoz, mivel egy speciális, rugós beteget tartalmazó biopsziás eszközzel történik. A készülék egy másodperc törtrészével behelyezi és eltávolítja a tűt. A legtöbb orvos, aki a biopsziát végzi, a területet először a helyi prosztata mellé helyező érzéstelenítéssel fogja be. Lehet, hogy megkérdezheti orvosát, ha tervezi ezt.

A biopszia körülbelül 10 percet vesz igénybe, és általában az orvosi rendelőben történik. Valószínűleg antibiotikumokat kapnak a biopszia előtt, esetleg egy vagy két nappal a fertőzés kockázatának csökkentése érdekében.

Néhány nappal az eljárás után néhány kellemetlenség érzed magad a területen, és feltehetőleg vér jelenik meg a vizelettel. Előfordulhat, hogy valamilyen könnyű vérzést észlel a végbélből, különösen ha aranyér is van. Sok ember észreveszi a vérét a spermájukban, vagy rozsdás színű spermával rendelkezik, amely több hétig is eltarthat a biopsziát követően, attól függően, hogy milyen gyakran szed.

A biopsziás mintáidat egy laborba küldik, ahol mikroszkópra nézik, hogy rákos sejteket tartalmaznak-e. Ha rákot észlelnek, azt is hozzárendelik fokozat (lásd a következő részt). Az eredmények (patológiás jelentés formájában) általában legalább 1-3 napig tartanak, de néha hosszabb ideig is eltarthat.

Még akkor is, ha sok mintát vesz, a biopsziák még mindig hiányoznak a rákban, ha egyik biopsziás tű sem halad át rajta. Ezt nevezik a álnegatív eredmény. Ha orvosa továbbra is erős gyanúja van a prosztataráknak (pl. A PSA szintje nagyon magas), szükség lehet egy ismétlődő biopszia biztosítására.

Grade prosztatarák (Gleason score vagy Grade Group)

A rák minősége azon alapul, hogy a rák milyen kóros a mikroszkóp alatt. A magasabb fokú rákok abnormálisabbnak tűnnek, és nagyobb valószínűséggel nőnek és terjednek gyorsan. Két fő módja van a prosztata-rák minőségének mérésére.

Gleason pontszám

A Gleason rendszer értékeket oszt meg, attól függően, hogy a rák mennyire hasonlít a normál prosztataszövetre.

  • Ha a rák nagyon hasonlít a normál prosztataszövetre, 1-es fokozat van rendelve.
  • Ha a rák nagyon rendellenesnek tűnik, 5-ös fokozatú.
  • A 2-4. Osztályok jellemzői a szélsőségek között.

Majdnem minden rák a 3. vagy annál magasabb fokozatú; az 1. és a 2. osztályt gyakran nem használják.

Mivel a prosztatarákok gyakran különböző fokozatú területekkel rendelkeznek, a rák legnagyobb részét alkotó 2 területre van besorolva. Ezeket a 2 fokozatot adjuk hozzá Gleason pontszám (más néven Gleason összeg).

Az első szám a leggyakoribb a tumorban. Például, ha a Gleason pontszám 3 + 4 = 7, akkor azt jelenti, hogy a legtöbb daganat a 3. fokozat, a kisebb pedig a 4. fokozat, és a Gleason-pontszám 7-re kerül.

Bár a leggyakrabban a Gleason pontszám a rák legnagyobb részét képező két területen alapul, vannak kivételek, ha a biopsziás minta rengeteg magas rákot vagy 3 fokozatot tartalmaz, beleértve a magas rákot is. Ezekben az esetekben a Gleason pontszám meghatározásának módja módosult, hogy tükrözze a rák agresszív (gyorsan növekvő) jellegét.

Elméletileg a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet, de a 6 alatti pontszámok ritkán használatosak.

A prosztatarákokat gyakran 3 csoportra osztják, a Gleason pontszám alapján:

  • Rákos a Gleason pontszám 6 vagy kevesebb lehet hívni jól differenciált vagy alacsony minőségű.
  • Rákos a Gleason pontszám 7 lehet hívni mérsékelten differenciált vagy közepes fokozatú.
  • Rákos megbetegedések Gleason pontszámok 8-10 lehet hívni rosszul differenciált vagy magas fok.

Grade csoportok

Az elmúlt évek során az orvosok rájöttek arra, hogy a prosztatarák nem csak e három csoportra osztható. Például a Gleason pontszám 3 + 4 = 7 rákos férfiak általában jobban járnak, mint a 4 + 3 = 7 rákos betegek. Hasonlóképpen, a Gleason pontszám 8 rákos férfiak általában jobban járnak, mint a Gleason 9 vagy 10-es pontszámai.

Emiatt az orvosok fokozatosan fejlődtek (1-től 1-ig terjedő) (fokozatosan növekvő és lassan terjedő) csoportokat (valószínűleg gyorsan nőnek és terjednek).

  • Grade 1. csoport = Gleason 6 (vagy kevesebb)
  • Grade 2 csoport = Gleason 3 + 4 = 7
  • Grade 3 csoport = Gleason 4 + 3 = 7
  • 4. osztály: Gleason 8
  • Osztály 5-ös csoport = Gleason 9-10

A Grade-csoportok valószínűleg idővel helyettesítik a Gleason-pontszámot, de jelenleg egy biopszia-kórtani jelentésben láthatja az egyiket (vagy mindkettőt).

Egyéb információk egy patológiai jelentésben

A rák minősége (ha jelen van) a patológiai jelentés gyakran más információkat tartalmaz a rákról, mint például:

  • A rákot tartalmazó biopszia magminták száma (például “12-ből 12”)
  • A rák százalékos aránya az egyes magokban
  • Függetlenül attól, hogy a rák az egyik oldalon (bal vagy jobb) a prosztata vagy mindkét oldalon (bilaterális)

Gyanús eredmények

Néha, amikor a prosztata sejteket látják, nem tűnnek ráknak, de ezek sem teljesen normálisak.

Prosztata intraepitheliális neoplazia (PIN): A PIN kódban változások vannak a prosztata sejtek megjelenésében, de az abnormális sejtek nem úgy néznek ki, mint a prosztata más részei (például a rákos sejtek). A PIN-kód gyakran két csoportra tagolódik:

  • Alacsony minőségű PIN: a prosztata sejtek mintázata majdnem normális
  • Kiváló minőségű PIN kód: a sejtek mintázata abnormálisabbnak tűnik

Sok ember kezd dolgozni alacsony minőségű PIN korai életkorban, de nem szükségszerűen prosztatarákot fejlesztenek ki. Az alacsony minőségű PIN kód fontossága a prosztatarákkal kapcsolatban még mindig nem tisztázott. Ha prosztata biopszia esetében alacsony szintű PIN-t jelentenek, akkor a betegek követése általában ugyanaz, mintha semmi abnormális nem volna látható.

Ha kiváló minőségű PIN-kódot egy biopsziában találnak, körülbelül egy ötödik esély van arra, hogy a rák már jelen van máshol a prosztatában. Ezért az orvosok gyakran figyelik a magas minőségű PIN-kóddal rendelkező férfiakat, és tanácsot adhatnak egy ismételt prosztata biopsziára, különösen akkor, ha az eredeti biopszia nem vett fel mintákat a prosztata minden részéből.

Atipikus kis acinárius proliferáció (ASAP): Ezt is meg lehet hívni glandularis atypia vagy atípusos mirigy proliferáció. Lehet, hogy csak “rákosnak gyanúsnak” számítanak. Mindezek a kifejezések azt jelentik, hogy a sejtek úgy tűnnek, mintha rákosak lennének mikor a mikroszkóp alatt láthatók, de túl kevés ahhoz, hogy biztosak legyünk. Ha az egyik ilyen kifejezést használják, nagy a valószínűsége annak, hogy a prosztatában is van rák, ezért sok orvos javasolja néhány hónapon belül ismételt biopsziát.

Proliferatív gyulladásos atrófia (PIA): A PIA-ban a prosztata sejtek kisebbek a normálisnál, és gyulladás jelei vannak a területen. A PIA nem rák, de a kutatók úgy vélik, hogy a PIA néha magas színvonalú PIN-kódot vagy prosztatarákot eredményezhet.

Ha többet szeretne tudni arról, hogyan jelentik a prosztata biopsziás eredményeit, olvassa el a Prostate Pathology oldalát.

Képalkotó vizsgálatok a prosztatarák elterjedésére

A képalkotó tesztek röntgensugarakat, mágneses mezőket, hanghullámokat vagy radioaktív anyagokat használnak a test belsejének képalkotásához.

Ha úgy találják, hogy prosztatarák van, orvosa fogja használni a digitális végbélvizsgát (DRE), a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét és a Gleason pontszámot a biopsziás eredményekből, hogy kiderüljön, milyen valószínű, hogy a rák terjedt a prosztata előtt. Ez az információ arra szolgál, hogy eldöntsék, szükséges-e bármilyen képalkotó vizsgálat a rákos megbetegedések felkutatására. A normál DRE eredményekkel rendelkező férfiaknak, alacsony PSA-nak és alacsony Gleason pontszámnak esetleg nincs szükségük más tesztekre, mert a rák terjedésének esélye annyira alacsony.

A leggyakrabban felhasznált képalkotó vizsgálatok a prosztatarák terjedésére vonatkoznak:

Ha a prosztatarák elterjedt a távolabbi helyekre, gyakran először a csontokba kerül. A csontvizsgálat segít megmutatni, hogy a rák elérte-e a csontokat.

Ehhez a teszthez kis mennyiségű alacsony radioaktivitású anyagot adunk be, amely a szervezetben a csont sérült területein települ. Egy speciális kamera észleli a radioaktivitást és létrehoz egy képet a vázáról.

A csontvizsgálat rákos megbetegedést javasolhat a csontban, de a pontos diagnózis érdekében más vizsgálatokra is szükség lehet, mint például sima röntgenfelvétel, CT vagy MRI vizsgálat, vagy akár csontbiopszia is.

Számítógépes tomográfia (CT) vizsgálat

A CT-vizsgálat x-sugarakat használ a részletes, keresztmetszeti képek megjelenítéséhez. Ez a teszt nem gyakran szükséges az újonnan diagnosztizált prosztatarák esetén, ha a rák valószínűleg a prosztatára korlátozódik más eredmények (DRE eredmény, PSA szint és Gleason pontszám alapján). Mégis néha megmondja, hogy a prosztatarák elterjedt-e a közeli nyirokcsomókban. Ha a prosztatarák visszatér a kezelés után, akkor a CT gyakran megmondja, hogy más szervekben vagy struktúrákban növekszik a medence.

A CT-vizsgálatok nem olyan hasznosak, mint a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) a prosztata mirigy vizsgálatára.

Mágneses rezonancia képalkotás (MRI)

A CT-vizsgálatokhoz hasonlóan az MRI-vizsgálatok a lágyrészek részletes ábrázolását mutatják be a szervezetben. Az MRI-vizsgálatok azonban röntgensugarak helyett rádiós hullámokat és erős mágneseket használnak. A kontrasztanyag neve gadolínium bejuthat a vénába a vizsgálat előtt, hogy jobban megnézhesse a részleteket.

Az MRI-vizsgálatok nagyon egyértelmű képet adhatnak a prosztatáról, és megmutatják, hogy a rák a prosztatán kívülre kerül-e a szeminjektív hólyagokba vagy más közeli struktúrákba. Ez nagyon fontos lehet a kezelési lehetőségek meghatározásához. De mint a CT vizsgálatok, az MRI vizsgálatok általában nem szükségesek az újonnan diagnosztizált prosztata-daganatok esetében, amelyek valószínűleg a prosztatára korlátozódnak más tényezők alapján.

Az MRI pontosságának javítása érdekében lehet, hogy van egy szonda, az úgynevezett endorectális tekercs, a végbélen belül helyezkednek el a beolvasáshoz. Ez kényelmetlen lehet. Szükség esetén a szkennelés előtt az álmosságot (szedációt) előállítani.

Nyirokcsomó biopszia

A nyirokcsomó biopsziában, más néven nyirokcsomó-disszekció vagy nyirokcsomó, egy vagy több nyirokcsomót eltávolítanak annak megállapítására, hogy vannak-e rákos sejtjei. Ez nem nagyon történik a prosztatarák esetében, de fel lehet használni annak megállapítására, hogy a rák terjedt-e a prosztatától a közeli nyirokcsomókig.

A biopszia a prosztatarák kezelésére szolgáló műtét során

A sebész ugyanabban a műveletben eltávolíthatja a nyirokcsomókat a medencében, mint a prosztata eltávolítása. radikális prosztatektómia (lásd Prosztata-rák műtét).

Ha a daganatos megbetegedések (például a magas PSA-szint vagy magas Gleason-pontszám) alapján a sebész elszaporodhat, előfordulhat, hogy a sebész eltávolít néhány nyirokcsomót a prosztata mirigy eltávolítása előtt.

Néha a csomópontokat azonnal megnézzük, miközben még érzéstelenítés alatt vagyunk, hogy segítsünk a sebésznek eldönteni, folytatják-e a radikális prostatectomiát. Ezt nevezik a fagyasztott rész mert a szövetminta megfagyott, mielőtt a vékony szeleteket mikroszkóp alatt ellenőrizni lehetne. Ha a csomópontok rákos sejteket tartalmaznak, a művelet leállítható (a prosztata helyén marad). Ez akkor történhet, ha a sebész úgy érzi, hogy a prosztata eltávolítása nem valószínű, hogy gyógyítja a rákot, de valószínűleg komoly szövődményekhez vagy mellékhatásokhoz vezetne.

Gyakrabban (főként ha a rákos megbetegedések esélye alacsony), egy fagyasztott részvizsgát nem végeznek el. Ehelyett a nyirokcsomókat és a prosztatát eltávolítják, majd elküldik a laborba, hogy megvizsgálják. A labor eredményei általában több nappal a műtét után érhetők el.

A nyirokcsomó biopszia külön eljárásként

A nyirokcsomó-biopsziát ritkán végezik el külön eljárásként. Néha alkalmazzák, ha nem tervezik a radikális prosztatektómitást (például olyan férfiak számára, akik sugárterápiás kezelést választanak), de amikor még mindig fontos tudni, hogy a nyirokcsomók rákot tartalmaznak.

Laparoszkópos biopszia: A laparoszkóp hosszú, karcsú cső, egy kis videokamerával a végén, amelyet apró vágáson keresztül a hasba helyeznek. Ez lehetővé teszi a sebésznek a has és a medence belsejében való megjelenését anélkül, hogy nagy vágást (bemetszést) kellene tennie. További apró bemetszéseket teszünk a hosszú távú műszerek beillesztésére, amelyek eltávolítják a nyirokcsomókat a prosztata köré, majd elküldjük a laborba.

Mivel nincsenek nagy bemetszések, a legtöbb ember csak 1 vagy 2 nap alatt teljesen felépül, és a műtét nagyon kis hegeket hagy maga után.

Finom tűszívás (FNA): Ha a nyirokcsomók képalkotási teszten (pl. CT vagy MRI vizsgálat) megnagyobbodnak, akkor az orvos egy kinagyított csomópontból egy sejtmintát vehet fel egy finom tűs aspiráció (FNA).

Ehhez az orvos CT szkennelési képet használ, amely egy hosszú, üreges tűt irányít az alsó hasban levő bőrön és a kibővített csomóponton. A bőrt helyi érzéstelenítéssel idegesítik a tű behelyezése előtt. A tűhöz rögzített fecskendő lehetővé teszi az orvos számára, hogy a csomópontból kis szövetmintát vegyen be, amelyet a laborba küld el, hogy rákos sejteket keressen.

Néhány órával az eljárás után visszatérhet haza.

Prosztata biopszia

Prosztata biopszia áttekintése

Ezt a prosztata biopsziás eljárást akkor végezzük, amikor ultrahangos sérülést észlelünk, vagy a prosztata szabálytalanságát a vizsgáló ujjával tapogatjuk. Az eljárás előtt az érzéstelenítő zselét a végbélbe helyezzük. Antibiotikus injekciót vagy orális antibiotikumot adnak be a fertőzés megelőzésére szolgáló eljárás előtt. Minden eszköz steril, ezért elővigyázatosságként alkalmazzák. Az ultrahang szondát a végbélbe helyezzük, és ultrahangos irányítással 10-12 tűs biopsziát kapunk. A tűk átjutnak a végbélfalon és a prosztatán egy másodperc alatt, hogy megkapják ezeket a kisméretű szövetmintákat. Nagyon kevés enyhe kellemetlen érzés társul ehhez az eljáráshoz. Nagyon jól tolerálható, és a legtöbb embernek csak 24-48 órával az eljárás után van egy tompa fájdalma. Az orális antibiotikumokat három napig folytatjuk.

Javasoljuk, hogy 72 órán keresztül ne szexuális kapcsolatot vagy maszturbációt észleljenek, hogy a friss tűszalag gyógyuljon. Gyakran előfordul, hogy a vizeletben és a székletben lévő vér egy hétig tart, ami idővel csökken. Egyes betegek a kezelés után több hónapon át megfigyelik a spermájukat (élénkpiros, sötétbarna, idővel). Nagyon sok időt vesz igénybe a vér prosztata. A vér nem okoz semmilyen kárt a szexuális partnerednek. Azt kérjük, hogy az eljárás előtt 7 nappal semmilyen aszpirint vagy vérhígítót ne használjon.

Általános biopsziás eljárás

A prosztata biopszia egy olyan eljárás, amelyet azért hajtanak végre, mert a prosztata mirigyében emelkedett PSA vagy rendellenes terület található. Lehetetlen meghatározni az ilyen szabálytalanságok jellegét, anélkül, hogy mikroszkóp alatt mikroszkóp alatt vizsgálnák a szövetek kis mennyiségét. Célunk annak meghatározása, hogy ezek a rendellenességek egy korai vagy késői stádiumú prosztatarák jelei. Minimálisan 10 biopsziát és esetleg többet kap ezen eljárás során. Lehet, hogy meg kell ismételni 3 hónapos, ha negatív, mivel van egy 20-40% -a jelentett második pozitív biopszia arány, ha az első negatív a rák.

Prebiopsziás utasítások:

A biopsziát megelőző 10 nappal állítsa le az aspirin, a motrin vagy a vérhígító gyógyszereket.

Ha Coumadin nevű gyógyszert szed (warfarin), hagyja abba a gyógyszer szedését 5 nappal a biopszia előtt.

Ha bármilyen típusú külföldi implantátum van a szervezetben a korábbi műtéti beavatkozásokból, kérjük, tájékoztassa erről az orvost / nővért, további antibiotikumokra van szüksége az eljárás napján, amely befecskendezést igényel.

Kérjük, győződjön meg róla, hogy van kísérője veled, hogy hazavigye Önt biopsziás megbeszéléséből. Annak ellenére, hogy a legtöbb beteg jól tolerálja az eljárást, bizonyos kényelmetlenséget okozhat, amely megakadályozhatja, hogy egyedül hazaérjen.

Nappal a prosztata biopszia előtt

Önnek receptet kell kapnia egy antibiotikumra, amely a megelőző nap és a biopszia reggelének kell lennie. Elég antibiotikumot adtak neked, hogy folytassák őket a biopsziát követő két napig. Önnek is meg kell vásárolnia két (2) flotta beöntést a helyi gyógyszertárban. Kövesse a dobozban feltüntetett utasításokat, és vegye be az előtte este és egy-két órával a biopszia előtt. A biopsziát megelőző éjszaka sem vacsorázni sem szabad szilárd ételeket. Bármilyen folyadékot is fogyaszthat, amelyet a biopszia pontjáig választasz. Segíti a folyadékot a hólyagban a biopszia során.

A prosztata biopszia napja

A kinevezésének napján jelentse be azt a hivatalt, ahol a biopszia a találkozó előtt 15 perccel fog megtörténni. Meg kell adnunk elegendő vizeletet ahhoz, hogy vizeletvizsgálatot végezhessünk, hogy kizárjuk a lehetséges fertőzések bármely típusát. Ne ürítse ki a teljes húgyhólyag tartalmát, mert a biopszia alatt szükségünk van a húgyhólyagra. Meg kell kérni, hogy távolítsa el az összes ruháját a deréktól lefelé, kivéve cipőit és zokniit. A bal oldalra helyezzük a térdét a mellkasához. A transzverzális ultrahang szondát a végbélbe helyezzük, és a prosztatát fel fogják képzelni és méretezni. Ez az érzés zavaró, de a betegek általában jól tolerálják. Az urológus ezután megkapja a többszörös apró prosztata mintákat (10 vagy több). A biopsziás készülék hangos zajt kelt, és megrázza a betegeket; mielőtt elkezdenénk, meghallgatjuk. Az urológus tájékoztatja Önt, amikor a tűt a prosztatába helyezi, és újra, amikor a készüléket ki akarja tiltani. A szövetet egy patológiai laborba továbbítják értékelésre, amely 5-10 munkanapot vesz igénybe.

A prosztata biopszia után

A biopszia után sok folyadékot kell inni, hogy két különböző üregből két külön vizeletmintát adhasson el nekünk. A leggyakoribb szövődmény a vér a vizeletben a biopszia után. Szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy a vizelete folyamatban van az elszámolás előtt, mielőtt hazaküldtünk a napra. Normális, hogy a vizelet és a bélmozgás vérét az eljárás után 1-2 héten át látja. Ez az időtartam alatt fokozatosan csökken. Ha úgy találja, hogy nem tud vizelni, vagy ha nagyszámú vérrögöket ad át, akkor jelentse be az irodába vagy a legközelebbi sürgősségi helyiségbe az értékelést. Az orvosnak esetleg néhány napig be kell illesztenie a katétert a hólyagba, hogy vizeletet lehessen engedni. Továbbra is inni kell, mint a szokásos folyadékbevitelt, hogy a vizeletet hígítsa, és megakadályozza a húgyhólyag vérrögképződését.

A biopsziát követő napok során a perineumban egy tompa fájdalmat tapasztalhat. Javasoljuk, hogy a biopszia után 3-5 napig állítsa le a szexuális kapcsolatot, hogy lehetővé tegye a kezdeti gyógyulást. Ne lepődj meg, ha vért látsz a spermádban (piros vagy sötétbarna színű elszíneződés) az ejakuláció után. Ez normális, és nem okoz fertőző aggodalmat a szexuális partnered számára. Ez hónapokig eltarthat. Ezenkívül nem tudod átadni a rákot a partnerednek a spermádon keresztül.

Ha lázas vagy hidegrázott, kérjük, vegye be a hőmérsékletet egy szájhőmérővel, és hívja orvosát, ha 100,8 F fölött van.

Nyomon követés: Az eredmények általában 5-10 munkanapot vesz igénybe. Ha 14 nap után nem hallott orvosától, hívja az irodába 407.897.3499.

Mi okozza a vérzést a prosztata biopsziája után?

KÉRDÉS: Apám pénteken elment a prosztata biopsziájához, és vér van a péniszével. Ez a biopsziás eljárás miatt? Mi okozza ezt a vérzést?

Először is, meg kell értened, hogy amikor a prosztata biopszia meg van tartva, az orvos “megszakítja” a prosztata szövetének darabját, hogy tovább vizsgálja. Ezért a kis erek sérülnek, ami kevés vérzéshez vezet.

Ha a vérzés megmarad, akkor bizonyos hematológiai rendellenességek lesznek az okai, mivel a véralvadási lánc megszakad.

Valójában ezek a rendellenességek nem teszik lehetővé a thrombocitáknak a sérült véredény falán való ragasztását. Ez túlzott vérzéshez vezet, és ezt a biopsziát becslõ orvos észreveheti.

A túlzott vérzés másik leggyakoribb oka a gyógyszerek bevitele, amelyek antikoagulánsokként viselkednek. Ezek a gyógyszerek megzavarhatják ezt a lánc-koagulációt, gátolva a vérsejtek azon képességét, hogy a véredény lyukába dugót állítsanak elő.

Ezekben az esetekben az orvos látni fogja annak szükségességét, hogy más gyógyszereket is használjon, hogy ösztönözze a “stopperképződést”, és megóvja testét a trombózistól, vagy csak vérhígítóként jár el a szív- és érrendszeri betegségek hátterében.

Néha, ha egy beteg prosztatarákban szenved, prosztata biopszia a rák borítójának elpusztításához vezethet.

Mint ismeretes, a rák az agresszív daganattól függ, ami sok vérzést okoz a növekedés miatt. Azonban ezek a vérzések a fedél alatt maradnak mindaddig, amíg a fedőlap károsodása meg nem szűnik.

Ezután az összegyűjtött vér a fedő alatt elkezdi a kijutást, és túlzott vérzést okoz.

Kérlek, beszélj apád orvosaival, hogy jobban megismerjék a normál vérzés időtartamát és mennyiségét a prosztata biopszia után, hogy felismerjék a “rendellenes” vérzést, és korán keressék az orvosi ellátást.

Súlyos vér és szövet a vizeletben

Prosztata biopszia volt 6-8-12-én, amely 8-as Gleason pontszámot mutatott. Az eljárás után kevés volt vagy vérzés.

7-16-12-kor három markert helyeztek be a prosztataimba a sugárterápia megkönnyítése érdekében.

6-21-12-kor hormonfelvételeket kaptam a prosztata méretének csökkentésére. Mégis, nincs vérzés.

A 8-20-12-es napon minden nagy vizeletürítés után nagy mennyiségű szövetet vizeltettem. Aznap éjjel 7-8 alkalommal vizeltem vizeletet, és a rágcsálók mérete nagyjából kicsire változott.

Az elkövetkező néhány napban a vérzés változott, mint a vérrögök. A rádiológiai onkológusomnak vizeletvizsgálatot kellett végeznie, amely egy lehetséges fertőzésre utal.

Vérem színe akkoriban piros volt. A ciprón 24 órán át a kezdeti idõ alatt a vizelete normálisan kezdõdött. Egy órával ezelőtt a vizeletem rózsaszínűvé vált.

Mi okozza ezt az aggasztó problémát? Szükségem van egyfajta irányra, mielőtt felhívom az urológusomat egy találkozóra holnap.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!